Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

PiS będzie nacjonalizował zagraniczne banki? Tak twierdzi Gowin

(23)
Kto ma je kupić i za jakie pieniądze? Rząd tak wielkich pieniędzy nie ma.
  • 2016-06-20 18:43 | axiom1

Nie nacjonalizowac. Narzucic regulacje aby obce banki w Polsce pracowaly dla polskiej gospodarki.

Rzad jest w uprzywilejowanej pozycji. Nie musi byc wlascicielem aby rzadzic. Rzad moze rzadzic bakami przy pomocy regulacji.
  • 2016-06-20 20:39 | jakowalski

Re:PiS będzie nacjonalizował zagraniczne banki? Tak twierdzi Gowin

I co w tym złego?
  • 2016-06-20 23:40 | azur

Trzeba rozwinąć produkcję szabel, żeby rząd PiS-u miał czym machać.
  • 2016-06-20 23:48 | Sceptyczny

Co w tym złego? Zapytaj babci jak żyło się w komunizmie. Właściwie świetnie (jeżeli komuś obojętne były różne takie idee), tylko ta bida z nędzą wynikłe z niewyobrażalnej niewydolności gospodarki sterowanej przez państwo...
  • 2016-06-21 09:02 | azur

A może by tak znacjonalizować Gowina?
  • 2016-06-21 10:44 | duf

Wszystko możliwe skoro TK jest zablokowany pis może robić wszystko na co ma ochotę
  • 2016-06-21 12:40 | axiom1

Wiekszosc nie rozumie z banki sa szczegolnie wyjatkowym rodzajem instytucji-biznesu.

W normalnym, malym biznesie wlasciciel-akcjonariusz zaplacil za wszelkie aktywa tego biznesu. Wlasciciel zaplacil za caly majatek ktorym biznes operuje.

W bankach natomiast wlasciciele zaplacili mniej niz 1% wartosci aktywow ktorymi bank zarzadza. Reszta aktywow 99% nalezy do bankowych klientow. Ale banki zarzadzaja tymi artywami dla swych wlascicieli.

Jest to sytuacja wyjatkowa. Co gorsze w Polsce banki sprywatyzowano w obce lapy co w rzeczywistosci znaczy ze polakcy finansuja interesy obcych wlascicilei bankow w Polsce. To kolonializm !

Banki w Polsce powinny inwestowac tylko w polska gospodarke i do tego nalezy banki zmusic po przez regulacje. Wykupywac nie warto.

• 2016-06-21 15:23 | kuradomowa1

@ axiom1

nikt nikogo nie zmusza do trzymania pieniedzy w bankach "zagranicznych".jak chce sie byc "patriota" to prosze wspierac skoki lub banki z krajowym kapitalem.

kto kupi te banki? nie ma takiego kapitalu w kraju aby sfinansowac zakup tych bankow, a nacjonalizacja to bedzie jak za komuny (czy trzeba wyjasniac jak bylo?)
  • 2016-06-21 16:58 | Leonidas

Początkowo myślałem, że Gowin wniesie jakiś intelekt do tego rządu ale teraz mam raczej pewność, że przyszłość szkolnictwa wyższego jest w złych rękach. To kolejny przykład pomysłów z "burzy mózgów" naszych ministrów mocno oderwanych od rzeczywistości. Morawiecki chce produkować elektryczne samochody a o pomysłach Waszczykowskiego już nie wspomnę. Czy zamiast bankami Gowin nie powinien w pierwszej kolejności zająć się rozwojem nauki?
    Jak do tej pory największe osiągnięcie gospodarcze tego rządu to wzrost zamówień na budowę wszelkiej maści pomników. Może czas pomyśleć o eksporcie?
  • 2016-06-21 18:26 | axiom1

2016-06-21 15:23 | kuradomowa1

Przeciez napisalem, wykupywac nie warto.

Przejac kontrol nad bankami po przez regulacje.

Niestety obywatel nie ma wyboru. Kazdy musi miec konto w banku, to niezbednik.
  • 2016-06-22 08:53 | J.E. Baka

Bzdury bajdury z tymi bankami. A już szczególnie śmieszne te wszystkie "narodowe" pretensje. Mnie nie interesuje, kto jest właścicielem banku, tylko jaką ofertę ma ten bank dla mnie jako klienta - czyli niskie (lub zerowe) stawki za prowadzenie konta i różne operacje oraz wygodną bankowość internetową. Jeśli mi oferta nie odpowiada to po prostu zmieniam bank na inny, z lepszą (dla mnie) ofertą.
  • 2016-06-22 12:46 | kuradomowa1

@ axiom1

ale ja nie twierdze, ze warto wykupywac - ja zadaje pytanie kto to kupi, tyle i tylko tyle. co do drugiej czesci to masz wybor mozesz otworzyc konto w banku polskim lub skoku jesli nie pasuje ci inny.

jak sobie wyobrazasz przejac kontrole nad bankiem przez regulacje? przeciez juz sa takowe regulacje i organa nadzorujace banki. chyba widzisz co sie dzieje w spolkach skarbu panstwa. nie mowiac o innych instytucjach w ktorych kontrole przejmuje jedna partia. nie wspomne o ustawach ktore przejac chca kontrole nad obywateliami oraz przedsiebiorcami. przejecie kontroli = nacjonalizacja w skrocie mowiac.
  • 2016-06-22 18:29 | jakowalski

Baka
    Chodzi o to, że zagraniczne banki nie będą finansować polskich firm, które mogą zostać konkurencją dla zagranicznych. Spójrz na tę sprawę nie tylko z punktu widzenia twoich prywatnych interesów.
  • 2016-06-23 07:38 | Leonidas

jakowalski
    Co to znaczy "finansowanie polskich firm" przez banki? Chodzi o udzielanie kredytów? Polskie i zagraniczne banki podlegają tym samym polskim regulacjom sektora finansowego. A właśnie zła ocena ryzyka kredytowego doprowadziła do kryzysu banków w Grecji (prywatnych) i całego sektora finansowego na świecie. Banki portfelem "złych kredytów" specjalnie się nie chwalą ale mogę Cię zapewnić, że wiele zagranicznych banków "wtopiło" pieniądze w naszych stoczniach, kopalniach itd. Banki są od zarabiania pieniędzy a nie od ich rozdawania.
  • 2016-06-23 11:06 | kaesjot

@jakowalski -dla poparcia twojej tezy przytoczę zasłyszany ostatnio przypadek.
    Jeden z polskich instytutów prowadził rozmowy z niemiecka firma w sprawie wdrożenia naszego rozwiązania z dziedziny transportu. Konkurencją dla nas była firma amerykańska a finansować miał bank amerykański. Gdy blisko było zawarcia umowy miedzy nami i Niemcami wtrącił się bank stwierdzając, że w takim przypadku on wycofuje się z finansowania i Niemcy musieli wybrać gorszą ofertę amerykańską.
  • 2016-06-23 21:48 | jdtraveller

Czy głupca należy tytułować vice premierem.Polityka ,tak mądry i poczytny tygodnik,nie powinien zajmować sie dyletantami z rządu i spoza niego(Kaczyński).
  • 2016-06-23 21:48 | ajh

Zamiast Deutsche Bank bedzie teraz Bank Niemiecki.
  • 2016-06-23 23:16 | jakowalski

Leonidas
    1. Zrozum, że banki niczego nie tworzą, że nowe wartości tworzą tylko firmy, które są finansowane przez banki, a konkretnie przez banki inwestycyjne, czyli banki obsługujące firmy czyli osoby prawne (po angielsku commercial banks, w odróżnieniu od retail banks, czyli banków detalicznych, obsługujących osoby fizyczne). Z kolei banki to są przecież tylko urzędnicy decydujący o tym komu pożyczą oni pieniądze, które te banki tworzą (kreują), dziś w praktyce z niczego, a nawet i mniej niż z niczego, czyli z kredytu. Wiem coś o tym, jako skończyłem ekonomię na dwóch uniwersytetach (w tym jeden najlepszy w Polsce a drugi ze ścisłej czołówki światowej) i ponad 20 lat pracowałem jako analityk i menedżer w wielkich bankach w Australii, RPA i UK.
    2. Aby zarobić, to w kapitalizmie trzeba zaryzykować. Stad też w praktyce nie ma na świecie większego banku, który by nie „utopił” pieniędzy w czyichś stoczniach, kopalniach, hutach i innych fabrykach, domach, hotelach, kasynach i w innych biznesowych przedsięwzięciach.
    3. Chodzi tu głównie o to, że najważniejszymi właścicielami (akcjonariuszami) zagranicznych banków są zagraniczni a nie polscy kapitaliści, a ci, czyli zagraniczni kapitaliści nie są przecież zainteresowani w tym, aby finansować swoją konkurencję. Stad też najpotężniejsze gospodarki świata, takie jak gospodarki USA, ChRL, Rosji, Indii, Niemiec, Francji czy też UK mają swoje własne banki, jako że bez własnych banków to nie ma, nie było i nigdy nie będzie mowy o suwerenności gospodarczej, a co za tym idzie także i politycznej.
  • 2016-06-23 23:17 | jakowalski

Kaesjot (2016-06-23 11:0)
    Otóż to - bez własnych banków nie ma mowy o suwerenności gospodarczej, a co za tym idzie także i politycznej, o czym napisałem w odpowiedzi „Leonidasowi”.
  • 2016-06-24 20:13 | Leonidas

jakowalski
    Dziękuję za wykład z bankowości ale nie jest mi kompletnie potrzebny jako, że sam poświęciłem 20 lat swojej kariery w sektorze finansowym i też na kilku kontynentach. Nie mam też zamiaru wchodzić w szczegółową polemiką dlaczego szybka prywatyzacja polskich banków była niezbędna po 50 latach PRLu.
    Irytuje mnie jednak fakt, że Gowin zamiast zająć się swoim resortem opowiada populistyczne banały czytelnikowi FT. Rujnuje tym samym wizerunek nie tylko swój swój ale i całego polskiego rządu Jako, że wywód był głownie adresowany do J. Kaczyńskiego i jego elektoratu mógł poprzestać na udzielaniu wywiadu w prasie niebranżowej.

Przypomina mi to trochę sytuację Nelsona Mandeli, który po wyjściu z więzienia po prawie 30 latach chciał nacjonalizować cała gospodarkę RPA. Z taką właśnie wiedzą szedł do więzienia i tam świat się zatrzymał. A Gowin swoją ekonomiczną wiedzę chyba zaczerpnął z podstaw ekonomii marksistowsko-leninowskiej.
  • 2016-06-25 17:54 | jakowalski

Leonidas
    1. Prywatyzacja banków ma sens tylko wtedy, kiedy każdy z tych prywatnych banków emitować będzie swoją własną walutę, jak to było n.p. w USA na początku XIX wieku, ale nie ma ona sensu w sytuacji, gdy zagraniczne banki działające w Polsce da facto emitują złotówki (poprzez kreację kredytu w owych złotówkach). W takiej, chorej z definicji sytuacji, to przecież Państwo Polskie, a więc w praktyce polscy podatnicy, są z przymusu żyrantami dla tych banków. Ale ja się pytam: z jakiej racji ja, jako polski podatnik, mam pomagać zagranicznym prywatnym bankom, biorąc na siebie faktyczną odpowiedzialność finansową za ich ewentualne pomyłki??
    2. Co do Mandeli – ponieważ nie znacjonalizował on gospodarki RPA, to stopa życiowa jej mieszkańców zamiast się polepszyć, pogorszyła się – bogaci Biali są tam dziś jeszcze bardziej bogaci niż za czasów apartheidu, a biedni Murzyni są jeszcze biedniejsi. W odróżnieniu od Ciebie, ja mieszkałem i pracowałem przez wiele lat w RPA (także w Barclays Bank), a więc znam problemy tego państwa z pierwszej ręki. Kapitalizm wolnorynkowy nie rozwiązał bowiem problemów RPA, a tylko spowodował, że są one dziś jeszcze bardziej palące, na skutek tego, że Mandela zdradził interesy olbrzymiej większości mieszkańców RPA, dogadując się „pod stołem” z tamtejszą białą elitą pieniądza. Ale to jest temat na osobną dyskusję.
  • 2016-06-26 07:20 | Leonidas

jakowalski
    Odpowiem enigmatycznie - znów wpadasz w pułapkę złych założeń. Złe założenia - błędna teza. Fakt, że pracowałeś w Barclays nie czyni Cię z automatu eksperta od bankowości w RPA.
    Zresztą Barclays to też ciekawy przypadek przepływu kapitału w sektorze finansowym. Najpierw pod naciskiem sankcji opuścił RPA (pozostawiając po sobie FNB) a później do niej wrócił przejmując ABSA.
  • 2016-06-26 13:08 | jakowalski

Leonidas
    Cytujesz mnie wybiórczo, „out of context” oraz stosujesz tu metodę „man of straw”, czyli „ludzika ze słomy czyli inaczej chochoła”. Ja przecież napisałem, że znam się na systemie bankowym w RPA, jako że ukończyłem, i to dwa razy ekonomię (SGPiS i The University of Melbourne) oraz przez wiele lat pracowałem jako analityk i menedżer w bankach, w tym w południowoafrykańskiej filii Barclays Bank, która była wówczas, by the way, jednym z największych banków w RPA. Poza tym, to Barclays Bank tylko formalnie opuścił RPA – tak naprawdę, to on nigdy tego państwa przecież nie opuścił, a tylko zmienił szyld, pod jakim on tam działał i dalej zresztą działa. Przecież ten bank to są de facto Rotszyldowie, a przecież ich kapitał nigdy RPA nie opuścił. Jak to podaje Wikipedia, „Marcus Ambrose Paul Agius (born 22 July 1946) is a British financier and former group chairman of Barclays. Marcus, a Roman Catholic, married Katherine (born 1949), daughter of Edmund de Rothschild of the Rothschild banking family of England and has a close involvement with the Rothschild family estate, Exbury Gardens in Hampshire.”