Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

(45)
Gdy atakuje człowiek, który ubiega się o status azylanta w Niemczech, staje się to międzynarodowym newsem.
 • 2016-07-26 07:51 | Andrzej Falicz

  ?

  Od samego poczatku obecnego kryzysu nie bylo zadnej polityki emigracyjnej a kanclerz Merkel w imieniu Europy i bez zadnej konsultacji oficjalnie zaprosila gosci (20% udaje Syryjczykow - obecne dane niemieckie) i ruszyla wielotysieczna fala czesto bez dokumentow i mozliwosci sprawdzenia przybyszow.
  PO ustami swojego rzecznika Tomczyka zapowiedziala wowczas, ze Polska jest gotowa przyjac KAZDA ilosc tzw. uchodzcow (co trudno z powodu celowego wyrzucania dokumentow mozna bylo sprawdzic...) bez zadnych warunkow stepnych co graniczylo z glupota anie z jakolwiek polityka emigracyjna.
  Przytomnie zachowal sie jedynie Orban co dopiero po paru miesiacach przyznali mu inni politycy a "cesarz"Europy Tusk dopiero po ponad roku.

  Polityka emigracyjna UE musi dopiero powstac.
  Obecnie nie ma niczego porownywalnego do polityki emigracyjnej Kanady czy np Australii.
 • 2016-07-26 08:57 | Archer100

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  "Inne ataki są prawdopodobnie wynikiem psychicznych zaburzeń u ich sprawców."
  Jakich psychicznych zaburzen? Najzwyklejszy, zdrowy na ciele i umysle mlody Arab z Syrii chodzil do lekarza bo w ten sposob mogl odwlec swoja deportacje do Bulgarii.

  "(...) To tyle co mały kraj lub wielkie miasto. W milionowej populacji musieli się znaleźć osobnicy wymagający leczenia psychiatrycznego."
  Mogli. Ale i w Europie, ktora w calosci zamieszkuje ponad 800 milionow ludzi, sa osobnicy wymagajacy leczenia psychiatrycznego. Ilosciowo bedzie ich sporo wiecej niz tych sposrod 800 tys Arabow. A nie przypominam sobie jakos aby taki europejski wariat wpadl z plecakiem do knajpy i wysadzil sie w powietrze probujac jednoczesnie pozabijac mozliwie jak najwiecej ludzi albo wsiadl do TIRa i przejechal przez tlum a potem odpalil serie do tych, ktorzy mieli czelnosc przezyc jego atak.

  "Ale mądra polityka polega na tym, by te lęki studzić, podając rzetelne informacje i umożliwiając swobodną i merytoryczną debatę publiczną."
  Prosze pana. Rzetelna informacja jest, ze Arab wpadl do knajpy i odpalil znajdujacy sie w plecaku ladunek zabijajac siebie i usilujac zabic mozliwie jak najwiecej innych. Inny Arab otworzyl ogien w centrum handlowym w Monahium zabijajac 10 i raniac kilkadziesiat ludzi. Jeszcze inny muzulmanin przejechal ciezarowka przez swietujacy tlum w Nicei zabijajac 84 osoby i raniac kilkaset... i tak mozna ciagnac. To sa rzetelne informacje. A wszelkie proby tlumaczenia tych muzulmanow chorobami psychicznymi sa manipulacja, ktora zadnych lekow nie ostudzi tylko spowoduje, ze przecietny Europejczyk, widzac na ulicy Araba, bedzie w nim widzial nie tylko terroryste ale i wariata.

  "Jej rządy ocenia pozytywnie 59 proc. ankietowanych."
  To chyba ona sama przeprowadzila ta akniete miedzy swoimi ministrami. Ostatnie ankiety mowily cos o 30%.

  I jeszcze slowo o zwiazku ISIS z tymi zamachami w Niemczech. Minister spraw wewnetrznych Bawarii Joachim Hermann poinformowal, że sprawca ataku terrorystycznego w Ansbach pozostawil film wideo, na ktorym przyznaje się do dzialania na rzecz ISIS. Zreszta ISIS oficjalnie przyznalo sie do zorganizowania tego zamachu. I tu zaczyna ogarnic mnie pusty smiech bo, ten atak terrorystyczny w Ansbach, jest zwykla partanina w ktorej nie zginal nikt za wyjatkiem syryjskiego zamachowca a sama bomba byla amatorska robota z materialow, ktore mozna bylo zmieszac w bardziej optymalnych proporcjach aby zwielokrotnic sile wybuchu (to zdaniem niemieckich specjalistow od bomb). ISIS dysponije tysiacami profesjonalnych terrorystow ktorzy, gdyby sie zabrali za robote, to albo wysadziliby ta knajpe tak, ze i za rok Niemcy nie odnalezliby szczatkow zabitych. Albo wyszkoliliby tego szczeniaka tak, ze zrobilby to sam.
  Zamachowiec mogl sie oczywiscie inspirowac ideologia ISIS, ale pomocy od nich niemal na pewno nie otrzymal.
  Napisze jeszcze raz: najzwyklejszy zdrowy na ciele i umysle, mlody Arab, jakich po niemieckich ulicach kraza setki i tysiace. Chodzil do lekarza bo chcial uniknac deportacji do Bulgarii i dlatego zrobiono z niego teraz wariata. Takim potencjalnym terrorysta moze byc kazdy nachodzca. I to jest rzetelna informacja.
 • 2016-07-26 09:05 | lunka37

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  jestem za przyjmowaniem uchodźców i pomocą. Ale nie tak jak zrobiła to Merkel. Nie można przyjmować wszystkich jak leci. Sa przygotowane specjalne ośrodki dla uchodźców w bogatych krajach arabskich, ale tam niewielu jedzie...wiecie czemu. bo tam zanim będą mogli ubiegać się o azyl sa bardzo dokładnie sprawdzani..odciski palców, tożsamość, czasem do 3 pokolenia wstecz...
  Pomagajmy, ale z głową a nie z główką
 • 2016-07-26 09:08 | Alrus

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  A co powinno być?
  Czy w ogóle "polityką imigracyjną" można nazwać chaos na iluzorycznych zewnętrznych granicach unijnych i niekontrolowany napływ milionów ludzi obcych kulturze europejskiej? Nienawykłych do europejskich warunków, odrzucających w swej masie europejski sposób życia, wartości dla nich niezrozumiałe, a często wzbudzające w nich wręcz pogardę?
  W jaki sposób ta "polityka imigracyjna" może doprowadzić do czegoś innego jak wzrostu fobii wszelakich i coraz radykalniejszych postaw wśród narodów Europy?
  Przez zwiększenie opresyjności państwa, ograniczenie swobód obywatelskich, a mówiąc wprost, rosnący zamordyzm władzy, permanentny stan wyjątkowy, jak to widzimy we Francji?
 • 2016-07-26 09:16 | zly

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  I owi chorzy psychicznie organizuja sobie bron i materialy wybuchowe, ktore w Niemczech raczej nie sa dostepne w sklepie?Gwalciciele z Kolonii to tez byl jeden procent?
 • 2016-07-26 09:19 | lakkot

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Ciekawa sprawa - Niemiecka Policja znajduje wideo na ktorym czlowiek ktory wysadzil sie na festiwalu mowi ze robi to dla panstrwa islamskiego aby promowac swieta wojne z niewiernymi, dla Pana Szostkiewicza motywy sa jednak niejasne....
 • 2016-07-26 09:27 | zly

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Panie Szostkiewicz,ja zawodowo opiekuje sie chorymi psychicznie,wiec pozwole sobie Pana skorygowac:
  -zaburzenia psychiczne dotykaja 25% populacji,nie 'jeden procent',
  -ludzie z chorobami psychicznymi NIE SA bardziej sklonni do agresji i przemocy niz ogol populacji,
  -jesli juz dokonuja aktow przemocy,chorzy psychicznie najczesciej kieruja ja w strone czlonkow najblizszej rodziny,
  -psychopata nie zdolalby zorganizowac broni i materialow wybuchowych (jednym z kryteriow diagnostycznych psychopatii jest brak zdolnosci planowania i wspolpracy w grupie).
 • 2016-07-26 09:28 | jakowalski

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Ciekawe, kto zapłacił za te sondaże opinii publicznej. Obawiam się, że Pani Kanclerz.
 • 2016-07-26 09:31 | jakowalski

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Falicz
  Australia i Kanada już dawno temu straciły kontrolę nad swoimi granicami. Pojedź do wielkich miast tych państw a zobaczysz, ze to jest dziś już tylko III świat.
 • 2016-07-26 09:43 | jakowalski

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Falicz ma rację, że polityka emigracyjna UE musi dopiero powstać. To, co zrobiła Merkel, to jest zaś wręcz skandal, jako że jej polityka polegająca na zachęcaniu do imigracji do Niemiec ze słabo rozwiniętych państw III świata doprowadzić musi Niemcy do upadku. Przecież Niemcy mają już dziś oficjalnie ponad 2 miliony bezrobotnych, a realnie co najmniej dwa razy tyle i tylko sztuczki statystyczne polegające na manipulacji definicją bezrobotnego utrzymują oficjalną stopę bezrobocia w Niemczech na obecnym, pozornie niskim, poziomie ok. 5%. Niemcy mają przecież, i to od wielu lat, olbrzymie, wielomilionowe bezrobocie strukturalne, a w przyszłości ono się może tylko powiększyć, jako że postęp techniczny, szczególnie szybki właśnie w Niemczech, jest z definicji pracooszczędny, a więc generuje on bezrobocie (tzw. bezrobocie technologiczne). Już nie tylko w Niemczech, ale nawet i w znanej z niskich kosztów pracy Polsce pojawiają się obecnie w pełni „bezludne” fabryki czy też magazyny, takie jak n.p. niedawno otwarty pod Piotrkowem Trybunalskim w pełni zautomatyzowany magazyn firmy IKEA. Przypominam też, ze komputery zabierają już dziś pracę nie tylko robotnikom, ale także urzędnikom, n.p. bankowym, a więc nie jest dziś tak jak w przeszłości, kiedy to mechanizacja zastępowała jedne zawody drugimi. Dziś mamy zaawansowaną automatyzację (w tym komputeryzację i robotyzację), a to oznacza, że miejsca pracy tracone przez ludzi zastępowane będą miejscami pracy zajętymi przez automaty: roboty i komputery. Grozi nam więc, a szczególnie zaś bardziej od nas rozwiniętym Niemcom, nie niedobór, a nadmiar rąk do pracy. Dziwne, że niemieccy ekonomiści tego nie są w stanie zauważyć, a może zauważają, ale nie wolno jest im o tym głośno mówić?
  Przecież gdyby w Niemczech rzeczywiście nie było bezrobocia, to nie obcinali by tam zasiłków dla bezrobotnych. Prawda jest zaś taka, że bezrobotnych w Niemczech przybywa, choćby z powodu ogólnoświatowej recesji, a więc mniejszego zapotrzebowania na import z Niemiec i z powodu pracooszczędnego przecież postępu technicznego. Nawet według Eurostatu realna stopa bezrobocia w Niemczech wynosi prawie 12% ((https://europeansting.com/2014/01/21/eurostat-real-unemployment-double-than-the-official-rate)
  Kanclerz Merkel w swej naiwności sądziła zaś, że sprowadzi do Niemiec tanią siłę roboczą z Syrii, ale zapomniała biedaczka, że Syryjczycy przybywają do Europy nie po to, aby pracować, a poza tym, to wiadomo nie od dziś, że postęp techniczny eliminuje ludzi z rynku pracy zastępując ich maszynami, w tym ostatnio robotami i komputerami, a więc maszyny eliminują dziś nie tylko, jak dawniej, pracowników fizycznych, ale także i umysłowych. Pisałem już o tym na tym forum, że Kim Reynolds (vice-gubernator amerykańskiego stanu Iowa) stwierdził niedawno temu, że jeden farmer z jego stanu produkował już w roku 2010 tyle żywności, ile wystarczy dla wyżywienia 155 osób. Ilość ta zwiększała się od 73 w roku 1970, poprzez 129 w roku 1990 i 139 w roku 2000 do obecnych ponad 155. Polityka socjalna stanie się więc niebawem ważniejsza niż gospodarcza, a problemem będzie (a nawet już dziś nim jest) nadmiar ludzi, a nie ich deficyt, jako że komputery i roboty zabierają już dziś pracę robotnikom i urzędnikom, a niedługo zaczną ją zabierać menedżerom, projektantom i artystom. Przecież w samej tylko Eurozonie jest dziś oficjalnie ponad 18 milionów bezrobotnych, czyli więcej niż cała ludność Holandii, a eksperci ILO (MOP) szacują, że w już w przyszłym, czyli 2017 roku, po raz pierwszy w historii na Ziemi może być ponad 200 mln oficjalnych bezrobotnych (a więc faktycznie kilka razy więcej, jako że owa organizacja ma przecież bardzo ograniczoną definicję bezrobotnego). A to jest zaś o 30 mln więcej niż dziesięć lat wcześniej - jeszcze przed ostatnim kryzysem gospodarczym.
 • 2016-07-26 09:51 | vandermerwe

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Jak jest polityka imigracyjan UE? Czy rzeczywiscie istnieje? A moze obecnie dycyzje (moim zdaniem niebyt przemyslane i przedyskutwane w UE)podjete pod wplywem impulsu probuje sie przedstawic jako polityke. Ma Pan racje, ze obecne ataki i polityka imigracyjna to w sumie dwie rozne rzeczy. Jesli juz nalezaloby wykazac zwiazek (lub tegoz brak) jednego z drugim ale chyba nikt sie za bardzo nad tym nie trudzi, "gaszac kolejne pozary". Trudno sie jednoczesnie dziwic, ze w okresie, gdy spoleczenstwa unii borykaja sie z glebokim kryzysem gospodarczym i politycznym spoleczne emocje nie sa zbyt przychylne naplywowi "obcych" - cokolwiek by nie mowic o miejscach pracy zabiranych przez "obcych". Popelniono fatalny blad politczny, z ktorym obecnie nie za bardzo sobie UE radzi.

  Pozdrawiam
 • 2016-07-26 09:58 | zynek

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  cytujac klasyka:
  "nikt nam nie wmowi ze czarne jest czarne a biale jest biale"
  ciekawe czemu w Polsce zasciankowej i katolickiej nikt nie wysadza sie wsrod ludzi ?
  Zrobic material wybuchajacy to naprawde chemia ze szkoly sredniej, tylko naszym "chorym psychicznie" takie rzeczy do glowy nie przychodza. Choc panu koledze Zakowskiemu marzy sie "hamas nad wisla".
 • 2016-07-26 11:34 | wojtuniunio

  co za naiwność?!

  Szanowny Panie Redaktorze,

  jeśli wydarzenia z Sylwestra w Kolonii, ta seria zamachów w Europie nie ma być pretekstem do krytyki, to co ma być?

  Naprawdę poraża mnie wasza (całej redakcji Polityki) naiwność i oderwanie od rzeczywistości. Przez lata czytałem "Politykę", ale ostatnio przestałem prenumerować, bo kompletnie nie pojmuję waszego bezkrytycznego poparcia dla imigracji (bo de facto jest to imigracja) z Bliskiego Wschodu.

  Biadolimy wszyscy że PiS wygrywa w sondażach. A jak ma nie wygrywać skoro mówi to co mówią zwykli ludzie - boimy się i nie chcemy imigrantów w Polsce.
 • 2016-07-26 11:35 | wojtuniunio

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Niestety. Porażające jest to co się dzieje, ale redaktor Szostkiewicz brnie dalej.
 • 2016-07-26 12:10 | waldi-14

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Świeżutka, dzisiejsza informacja - w kościele w Saint-Etienne-du-Rouvray (Normandia) napastnicy wzięli zakładników, wśród nich księdza, któremu poderżnęli gardło.
  Doskonale wiemy, jaka grupa ludzi na świecie specjalizuje w podrzynaniu gardeł.
  Dlatego panie Szostkiewicz proszę przyjąć do wiadomości, że w Polsce "polityka imigracyjna" jako jedynie skuteczna będzie polegała na nie przyjmowaniu żadnych wyznawców proroka. Koniec. Kropka. Żaden pomylony ideolog nie przekona większości ludzi zdrowo myślących, że ma być inaczej. Owszem, Polska przyjmie uciekinierów z Zachodniej Europy, którzy nie będą już mieli miejsca w swoich krajach, gdy te staną się kalifatami.
 • 2016-07-26 16:02 | Ijon Tichy

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Cóż, Pan Szostakiewicz jak się wydaje ,aby pozostać w zgodzie z własnymi przekonaniami ,próbuje zaczarować rzeczywistość (to łatwiejsze wbrew pozorom niż próba wyjścia poza własne schematy myślowe i utarte przekonania ) Smutny jest tylko fakt że próbuje to osiągnąć kosztem "ludzi zaburzonych psychicznie" Liczba ludzi zmagających się z samą tylko depresją szacowana bywa nawet na 17% populacji (stąd nazywana bywa chorobą cywilizacyjną ) jak się zdaje ,zostali oni właśnie poświęceni na ołtarzu bezkrytycznej poprawności politycznej wedle powiedzenia "kowal zawinił, a Cygana powiesili"
 • 2016-07-26 16:53 | jakowalski

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  waldi-14 (2016-07-26 12:1o)
  A tu pełna zgoda.
 • 2016-07-26 16:58 | mwas

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Uważam, że akurat Niemcy zachowują się najbardziej przyzwoicie. Może dlatego, że pamiętają ilu uciekinierów z byłej NRD zginęło próbując uciec do "lepszego życia". Póki co, do uchodźców nikt nie strzela (pewnie niektórzy by chcieli). Nie wolno też utożsamiać uchodźców z terrorystami,przed którymi przecież uciekają. Ale wpisy na tym forum nie nastrajają optymistycznie ( poza znanymi trollami- ci nie zawodzą). Ale ja pana redaktorze popieram i życzę wytrwałości.
 • 2016-07-26 17:07 | MartinHansen

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Skoro według p.Redaktora multi-kulti działa i ma się znakomicie, a politykę emigracyjną należny kontynuować mimo nieprzyjemnych "epizodów" czyli terroru, to dlaczego p.Merkel gotowa jest wyłożyć miliardy na powstrzymanie fali emigrantów z Turcji? Obrońcy p. kanclerz twierdzili, że wpuszczając milion ludzi do Niemiec zrobiła dobrze i szlachetnie , a dzisiaj kiedy próbuje ograniczać napływ emigrantów... też robi słusznie i racjonalnie. Nie bardzo to logiczne! A może jednak zauważyła jak podupada w Niemczech przeciążona służba zdrowia, szkolnictwo, pewnie czytała raporty o liczbie przestępstw,która zwiększyła się w ciągu roku o 250 tysięcy! Dzisiaj oficjalna narracja mediów jest taka: sprawcy są chorzy psychicznie(a wiec tak jakby sami są ofiarami), jutro będzie się mówić, że winne jest społeczeństwo, bo nie zapewnia pracy, mieszkań, ale prawdziwym ofiarom tej szalonej polityki to już nie pomoże
 • 2016-07-26 18:12 | Klopfer

  "Poparcie dla kanclerz Merkel zaczyna się odbudowywać. Jej rządy ocenia pozytywnie 59 proc. ankietowanych.

  Panie Szostkiewicz, naprawdę ...
 • 2016-07-26 18:25 | Grokorg493urk

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Janie zgodzę się z autorem tej tytułowej tezy.
  Takie przypadki jak ostatnio, jawnie pokazują, że prowadzona obecnie polityka migracyjna nie przynosi efektów, a przynajmniej nie takie jakich by od niej oczekiwano.
  Przede wszystkim całej sprawy nie przemyślano od początku i nie stworzono jakiejś bardziej spójnej polityki unijnej w tej sprawie.
  Te starania wymagają zintegrowania systemów socjalnego i polityki pracy pomiędzy różnymi krajami unii. Niestety obecny chaos w Europie uniemożliwia takie konsultacje.
 • 2016-07-26 18:36 | Grokorg493urk

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Niestety Panie Autorze
  Obecna sytuacja w Niemczech ma powiązanie z narastającą falą imigrantów islamskiego wyznania bądź chociaż z tamtych terenów.
  Dlaczego, ponieważ przez ich napływ powoli rozluźniają się niemieckie standardy społeczne - przez co nawet chorzy psychicznie zdobywać się będą na coraz więcej takich gestów, a nawet czynów.
  To trochę tak jak z rozpowszechnianiem czynów samobójczych i więcej o tego typu sprawach słyszy się publicznie, tym większa ilość osób publicznie dokonuje na sobie takich czynności.
  Wcześniej tacy pomyleńcy byli by wykładani poza margines społecznie dopuszczalnych zachowań, w obecnej sytuacji są często pobłażliwie traktowani co wzmaga w nich chęć do tego rodzaju aktów przemocy.
 • 2016-07-26 19:11 | AOlsztynski

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Media lewicowe same sobie przeczą.

  Publikują nagłówek:
  "Polka śmiertelną ofiarą ataku w Niemczech. Sprawca, 21-letni uchodźca.."

  A następnie ubolewają jaki to Polak nienowoczesny i nietolerancyjny a ma wtórować mu w tym Kościół katolicki, oj przepraszam, tylko episkopat krajowy…
 • 2016-07-26 20:32 | Ijon Tichy

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Tak więc wyszło szydło z worka, przez Niemcy i Europe przechodzi właśnie fala ataków "ludzi zaburzonych psychicznie" (może to jakiś wirus ?) Problem jest niebagatelny, gdyż liczba ludzi zmagających się choćby z samą tylko depresją szacowana bywa nawet na 17% populacji (stąd depresja nazywana jest chorobą cywilizacyjną )Faktycznie dane mogą być zaniżone ,gdyż ludzie obawiając się stygmatyzacji nie idą do lekarza .Być może słusznie.Gdyż jak się zdaje ,zostali oni właśnie poświęceni przez Pana Szostakiewicza na ołtarzu bezkrytycznej poprawności politycznej oraz wedle powiedzenia "kowal zawinił, a Cygana powiesili"
 • 2016-07-26 22:50 | edan

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  POLITYKA powinna zaproponować ogłoszenie dogmatu o nieomylności pani kanclerz w kwestii polityki imigracyjnej. Problem z tłumaczeniem się społeczeństwom zostałby definitywnie rozwiązany. A i jeszcze jedno. Z przekazów większości mediów stosujących polityczną poprawność dowiedziałem się, że zamachów dokonują ciężarówki, bomby, siekiery i noże. I oczywiście, że pochodzenie sprawców, tożsamość z jaką się naprawdę identyfikują, kod kulturowy jakim się kierują w swoim postępowaniu absolutnie nie mają żadnego znaczenia (!!!!). Doprawdy panie szanowny redaktorze gratuluję takowego rozumowania. Dlatego życzę powodzenia w zaklinaniu rzeczywistości zaklęciami: abraka dabra, hokus pokus......
 • 2016-07-27 01:50 | pro-contra

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Krytyka polityki emigracyjnej w Niemczech powinna mieć miejsce nawet bez ataków terrorystycznych. Nie wiem skąd wziął Pan swoje dane, 80% Niemców nie popiera polityki imigracyjnej Merkel. Nikt nie wie jak wielkie będą koszty tego obłędu. Merkel miała szczęście że zamachowcy w Ansbach wybuchł tylko zapalnik. Gdyby wybuchł właściwy ładunek, mielibyśmy również ofiary śmiertelne. Interpol podaje że w Europie przebywa kilkuset przygotowanych do zamachu ludzi ISIS. Ilu się jeszcze zradykalizuje, trudno ocenić. W swej argumentacji nie podaje Pan dlaczego ta masowa, niekontrolowana imigracja ma być dobra. 80% to analfabeci. Gospodarka niemiecka nie ma miejsc pracy dla osób niewykwalifikowanych. Efektem będzie załamanie systemu socjalnego. Społeczeństwo niemieckie, po okresie apatii, radykalizuje się. Jeżeli nie nastąpi zdecydowana zmiana polityki, to po następnym zamachu zapanuje atmosfera pogromów. Jako przedsmak polecam film na YT z okazji składania kwiatów na miejscu zabicia ofiar w Monachium. Z każdym kolejnym gwałtem, kradzieżą,(a te mają miejsce codziennie), zamachem, wzrasta liczba głosów dla FN i AfD. Pańskie argumenty nie są logiczne, są ideo-logiczne. Pan nie uwzględnia reakcji mas, które od pewnego punktu krytycznego rządzą się własnymi prawami. Nie uwzględnianie tych praw, jest fałszywą analizą polegającą na teoretyzowaniu bez uwzględnienia wszystkich czynników. Reakcje społeczeństwa nie muszą być racjonalne obiektywnie, te mają jednak swój własny mechanizm rozwoju, co potwierdza historia. Ignorowanie tych faktów prowadzi do błędnych wniosków.
 • 2016-07-27 02:18 | Andrzej Falicz

  Niezrownowazony psychicznie...

  Argument taki jest absurdalny.

  Wiadomo, ze przybysze z Bliskiego Wschodu gdzie od dziesiecioleci panuje krwawy bajzel rozniecony swiadomie rowniez przy naszym udziale by pomoc wzmocnic pozycje lokalna Izraela (to oficjalne dostepne informacje z amerykanskiej korespondecji dyplomatycznej)
  beda niezrownowazeni psychicznie.

  Ktos kto jako dziecko obserwowal jak z dron rozerwal mu cala jego rodzine a sasiadow pozbawiono glow przy pomocy noza,
  ktos kto od dziecka zalatwial sprawy granatem lub kalachem bo inaczej sie nie da - MUSI byc niezrownowazony psychicznie.

  70% obok 2% swiadomych terrorystow wsrod przybyszow nadaje sie do intensywnej terapii
  i jak przykre to jest tak jednoczesnie prawdziwe.

  Rzucanie tych gleboko poranionych ludzi na barki spoleczenstw, od tak z chrzescjanskiego milosierdzia...
  jest glupota i skrajna nieodpowiedzialnoscia, ktora zwielokratniaja propagandowe dzialania publicystow udajacych swietszych od Papieza.
 • 2016-07-27 02:51 | Herstoryk

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Recepta dla forumowej większości (niestety):
  1.) Odciąć się od szumu medialnego, nastawionego na sensacyjne nagłówki w modnym obecnie temacie "ujadania na uchodźców i muzułmanów" (dobrze się sprzedaje, a lud lubi igrzyska).
  2.) Dokopać się do wiarygodnych statystyk porównawczych nt. przestępczości, terroryzmu i zachowań aspołecznych wśród wszystkich grup społecznych, narodowościowych i wyznaniowych na Zachodzie. Dokopać się do rzetelnych informacji nt. wpływu traumatycznych wydarzeń w rodzaju oswabadzania np. Iraku, Afganistanu, Libii, czy popierania demokracji w Syrii na psychikę ludzką. Na tych podstawach dopiero wyrobić opinię i dołączyć (lub nie) do ogłuszającego chóru, głoszącego winę "multi-kulti" i uchodźców za wszystkie bolączki Europy. Są, np. http://www.strategic-culture.org/news/2015/04/06/imagery-empire-understanding-western-fear-arab-and-muslim-terrorists.html (z odnośnikami).
  3.) Napić się zimnej wody i, jeśli znają historię, przypomnieć sobie innych straszliwych wrogów bezpieczeństwa, kultury i wiary - np. innowierców w I Rzplitej, żydów w III Rzeszy, wrogów ludu w ZSRR, komunistów w USA McCarthy'ego, etc, itp.
 • 2016-07-27 06:54 | anglistka

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Panie redaktorze,
  Choć cenie sobie Pana zdanie, to w tym przypadku mam odmienne odczucia. Ja mieszkam w Niemczech i widzę coraz większa złość na politykę obecnego rzadu, zarówno ludzi o lewicowych, jak i prawicowych poglądach. Niemcy bardzo boja się łatki faszystów, wiec oficjalnie popierają stanowisko Merkel a do głosu dochodzi coraz mocniejsza krytyka pani kanclerz.

  Proszę się nie sugerować artykułami w mediach, szczególnie typu ZDF, ale czytać fora internetowe. Polecam die Welt i die Zeit, bo nie tylko, ze są z przeciwnych biegunów politycznych, ale obojętnie na temat pozwalają na wymianę opini.

  Po ostatnich wydarzeniach w Bawarii pojawiają się pytania dotyczące przyszłości Niemiec. Człowiek, który się wysadził w Arnsbach, miał zostać wydalony już w zeszłym roku, ale dostał tzw Duldung, przedłużenie pobytu ze względów humanitarnych. Wyliczono, ze jego utrzymanie kosztowało 60 000€. Biorąc pod uwagę, ze obecnie ludzie pracujący na cały etat często nie są się w stanie z pensji utrzymać ( bo pracują na 400 basis), zamyka się w komunach miejsca użyteczności publicznej np .plywalnie miejskie, społeczeństwo zaczyna pytać o faktyczne koszty Willkommenskultur .

  Merkel i elity w Berlinie wpuścili do kraju ludzi, którzy kompletnie nie chcą się integrować, piszą o tym wprost sami Syryjczycy, którzy przyjechali do De do pracy lub studia np. w latach 70tych. Prof. Tibi z Getyngi w wywiadzie dla Welt ostrzegał, ze wpuszczenie młodych mężczyzn mających tylko wymagania socjalne (chcą mieć dom, nie pracować za dużo i mieć pieniądze), do tego pod silnym wpływem swojej religii i kultury, kompletnie nie kompatybilnej z europejskimi wartościami, jest wręcz szaleństwem.

  Jestem za pomaganiem, ale nie na hurra i jakoś to będzie ("wie schaffen das"). Do tego postawa krajów typu Emiraty Arabskie, Dubaj, która ogranicza się do deklaracji budowy meczetów w Niemczech jest oburzająca. Tak naprawdę krajom arabskim zależy na destabilizacji Europy, Saudowie po cichu wspierają IS, podobnie Turcja, która prawdopodobnie wykorzystała pieniądze z układu z Merkel do wykończenia opozycji a w przyszłości stworzy nowa wersje imperium osmańskiego.

  Niemcy powoli budza się ze snu, bycie realista nie oznacza wspierania AfD, tylko dbanie o własne państwo.

 • 2016-07-27 08:57 | pawdeb

  Częściowo się zgadzam, częściowo nie sposób...

  Panie Adamie, niewątpliwie wszystkie incydenty związane z osobami wyznającymi islam, bądź też pochodzenia arabskiego lub afrykańskiego, są wykorzystywane zarówno w szerzeniu medialnego strachu, jak również w walce politycznej.
  Obrzydliwe są wypowiedzi wielu konserwatystów czy narodowców, którzy starają się budować wizerunek obrońcy kobiet po zamordowaniu w Niemczech przez imigranta pracującej tam Polki. Gdy takie sytuacje dzieją się na co dzień w Polsce, nikt nie widzi w tym problemu, bo rodzina to świętość i państwo nie powinno nadmiernie ingerować w relacje między małżeństwem, bądź też rodzicami i dziećmi. Gdy jednak winnym jest ciemnoskóry lub muzułmanin, nagle wznosi się wielkie oburzenie, że "nawet hitlerowcy nie traktowali tak polskich kobiet", jak przekonywał guru narodowców, M. Kowalski.
  Nie każdy imigrant to muzułmanin, nie każdy muzułmanin to morderca. Trzeba jednak dostrzec, że fanatyczni wyznawcy tej religii - jak każdej zresztą - zdolni są w swej nienawiści wobec kultury Zachodu do czynienia bestialskich zamachów. Niektórzy czynią to w imię swojego boga, inni pod wpływem różnych okoliczności i słabości, z jakimi muszą sobie radzić na nowej ziemi. Nie możemy ani generalizować ludzi, ani podejmować populistycznych decyzji politycznych. Niemniej faktem jest, że zamachowcy z Niemiec, Francji, czy wcześniej Belgii pochodzili z państw arabskich, w dużej mierze wyznawali islam, a niektórzy mieli powiązania lub sympatyzowało z ISIS. Wielu terrorystów wkroczyło do Europy wśród niewinnych imigrantów. Zatem naprawdę nic dziwnego, że ludzi boją się imigrantów, skoro zamachy terrorystyczne w Europie w wydaniu wolnych wilków, niezależnych amatorów, terrorystów-samobójców to kwintesencja fali imigranckiej. O ile wcześniej islamscy terroryści w Madrycie, czy w Londynie atakowali po zorganizowanych akcjach, teraz co raz częściej ataki są przeprowadzane na własną rękę przez zagubionych, zdesperowanych, czy po prostu nienawistnych wobec naszej kultury imigrantów. Każdy ciemnoskóry może stanowić zagrożenie, każdy pakunek pozostawiony w miejscu publicznym może okazać się materiałem wybuchowym, a każde zgromadzenie w miejscu publicznym to niebezpieczna okazja do zamachu.
  UE popełniła wiele błędów w polityce imigracyjnej. Niestety wiele jeszcze krwi zdąży zostać przelanej, wiele ofiar musi przeboleć opinia publiczna, zanim Bruksela i państwa unijne wdrożą rozsądny (czy skuteczny?) program dot. imigrantów.
 • 2016-07-27 14:05 | Andrzej Falicz

  Herstoryk

  Jak zwykle masz rację ale ja odwróciłbym problem.Rozwiazaniem nie jest przyjecie w sposób chaotyczny milionów chętnych.
  Ale przywrócenie normalności na Bliskim Wschodzie.Tymczasem zachód robi wszystko by go zdestabilizowac i utopić we krwi by później rozdzietac obludnie szaty nad losem milionów.
  Tu nie ma żadnej polityki emigracyjnej ale niekontrolowane poklosie szalenieczej i zbrodniczej interwencji w życie innych narodów.
  ""
 • 2016-07-27 14:40 | Andrzej Falicz

  Preteksty

  Dyskusja o nie istniejacej polityce emigracyjnej nie powinna byc pretekstem do amnezji i zamulania prawdziwych powodow kryzysu humanitarnego i tragedii na Bliskim Wschodzie,ktorateraz posrednio dotyka Europe.
  Mieszkalem w Syrii Assada - jeden z nanbardziej postepowych krajow tego rejonu - kraj gdzie ilosc dziewczat pna kierynkach technicznych przewyzszala liczbe chlopakow. ...

  Przejęty przez Wikileaks e-mail potwierdza, że administracja Obamy z Hillary Clinton na czele, zaaranżowała wojnę domową w Syrii w interesie Izraela.

  Wikileaks ujawniło, że ówczesny Sekretarz Stanu wręcz „zamówił” wojnę w Syrii w celu obalenia rządu i obalenia prezydenta Asada, twierdząc, że jest ona „najlepszym sposobem, aby pomóc Izraelowi”

  Dokument ten był jednym z wielu niesklasyfikowanych przez Departament Stanu USA pod numerem Sprawa F-2014-20439, Doc nr C05794498.
  Dokument nie jest tajny zapraszam wszystkich do sprawdzenia

 • 2016-07-27 16:27 | Ijon Tichy

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Do Herstoryk

  Ja byłbym raczej ostrożny z proponowaniem oponentom w dyskusji szklanki "zimnej wody " w sytuacji gdzie cały dialog pod artykułem Pana Szostakiewicza przebiega w kulturalnej i rzeczowej atmosferze zaś jedyną "winą " komentujących jest fakt iż pozwalają sobie mieć odmienne zdanie od redaktora Szostakiewicza . Powyżej był już komentarz jednego pana który w tej koncyliacyjnej co do zasad kultury wypowiedzi atmosferze ,dostrzegł działania trolli",wyraził bezwarunkowe poparcie dla redaktora i...tyle miał w sumie do powiedzenia .Chyba nie o to chodzi ,prawda ?

  Nie obwiniam w czambuł tzw "multi-kulti"przeciwnie uważam że sprawdziła się ona doskonale poza jednym wyjątkiem(większości ludzi z kultur od Indii ,poprzez kraje obu Ameryk ,po Daleki Wschód doskonale funkcjonuje (moim zdaniem ) w społeczeństwach zachodu .Wyjątek o którym wspomniałem to wojujący islam.

  Na koniec dodam tylko iż jednoczesne odsyłane do znajomości historii i porównywanie krajów totalitarnych ,które swoje konstytutywne istnienie opierały na obecności WYIMAGINOWANYCH WROGÓW (Żydów,wrogów ludu etc.)z wolnymi i demokratycznym krajami UE świadczy albo o celowej manipulacji albo też ociera się o nieznajomość... historii właśnie...

  Osobiście byłem za przyjęciem uchodźców przez Polskę (chociaż nie w formie w jakiej to zrobiły Niemcy)to tyle.
 • 2016-07-27 17:49 | Alrus

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Pro-contra,
  to co piszesz to oczywistość. Ale jak widać najtrudniej dostrzec ludziom oczywistości. ;-)
 • 2016-07-27 19:38 | pajak

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  A ja wciaz czekam ze sposrod tych 800 tys znajdzie sie jeden typowy mlody czlowiek w dzinsach, z komorka, ktory stanie przed kamera I publicznie potepi te akty terroryzmu na spoleczenstwach ktore oferowaly im pomoc. Ale czekam tez na podobne oswiadczenie potepiajace atak na World Trade center od wielu lat...
 • 2016-07-27 22:02 | alamakotalive

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  DAS IST KEINE POLNISCHE WIRTSHAFT. DAS IST DEUTSCHE EINWANDERUNGSPOLITIK.

  Pogardliwe określenie POLNISCHE WIRTSHAFT z dawien dawna używane jako synonim nieudolnego działania, pasuje jak ulał do oceny niemieckiej polityki immigracyjnej.
 • 2016-07-27 22:35 | cccamel

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  @Herstoryk znów zaczął nas przekonywać, że nic się nie dzieje, no ...najwyżej parę setek trupów. Co to jest w stosunku do Wielkiego Dzieła Likwidacji Społeczeństw Europy :) Pisze, że Arabowie są straumatyzowani, więc co jakiś czas tam kogoś zarżną, ale trudno się dziwić. Namawia na poszukanie danych. I to był błąd. Ogrom trupów wysyłanych do ziemi przez wyznawców Allaha jest tak przytłaczający, że pan Herstoryk dosłownmie władował cały magazynek w swoją stopę.

  Pamiętacie jak straumatyzowani uchodźcy wojenni z byłej Jugoslawii mordowali w Niemczech, rozjeżdżali ludzi ciężarówkami i wysadzali się tu i tam? Nie? Ja też nie...
 • 2016-07-27 23:12 | alamakotalive

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Bardziej odpowiedzialny dziennikarz przyznał by poprostu, że Niemcy nie miały i nie mają polityki integracyjnej. Od wozu Grzymały, poprzez obozy koncentracyjne, do tureckich getto polityka względem elementu obcego polegała bądź na dyskryminacji, bądź to na eliminacji, bądź też na separacji.
  Merkel nie wiedziała jaka liczba immigrantów zwali się do Niemiec, ani też najwyraźniej nie zdawała sobie sprawy z tego jakie to stworzy problemy. Konfrontujac realia nieprzemyślanych poczynań postanowiła wyexportować stworzony przez siebie kryzys do pozostałych krajów EU, w tym Polski.
  Miarą braku odpowiedzialności rządu PO/SLD było przyjęcie narzucanego przez Merkel rozwiązania w kraju, gdzie świeża pamięć trudności integracyjnych przesiedleńcow z za Buga, nie mówiąc już o UPA, powinna być miarą związanych z tym problemów.
  Wierszówka wierszówką, ale nawoływanie do przyjmowania, aż tak obcych kulturowo immigrantów pomijając tak całkowity brak przygotowania aparatu administracyjnego jak i akceptacji społecznej jest karygodne.
 • 2016-07-28 00:51 | Andrzej Falicz

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Oczywiscie, ze sie znajdzie i od razu dostanie mieszkanie w Stuttgarcie wraz z prawem pobytu I sprowadzenia calej rodziny.
 • 2016-07-28 03:42 | Andrzej Falicz

  Po co teraz potrzebna jest polityka emigracyjna...?

  Zanim Amerykanom przyszlo do glowy, ze wojna domowa w Syrii moze pomoc Izraelowi

  "...Syria przez 44 lata była stabilna, bezpieczna, z niskim poziomem przestępczości, bezpłatną opieką medyczną, dotowaną żywnością i obowiązkową edukacją. Ciekawe jest to, że rodzice, którzy nie posłali dziecka do szkoły, byli karani grzywną lub nawet więzieniem. Miala świecki rząd i konstytucję, i demokrację. I jeden wyjątek – w kraju nie mogły działać partie religijne..."

  mowi
  Waiel Awwad syryjski dziennikarz, korespondent wojenny (Zatoka Perska, Afganistan), szef Klubu Korespondentów Zagranicznych Południowej Azji. Był dwukrotnie porwany w strefach działań wojennych. Obecnie jedyny arabski dziennikarz stale komentujący sytuację w regionie, m.in dla BBC i telewizji Al-Arabija

  Dodaje:
  "...40 proc. uchodźców to Syryjczycy, a wśród nich według informacji wywiadów – m.in. izraelskiego – ponad połowę stanowią dżihadyści. Pozostali to migranci, zwani w Europie ekonomicznymi. Nikt nie liczy, ilu z nich kupiło syryjskie paszporty, nikt nie sprawdza, kim są. Syryjczyka można odróżnić od innych nacji – po akcencie i typie urody. I wywiady wszystkich krajów mają ludzi, którzy to potrafią robić. I tylko nam Syryjczykom, również syryjskim dziennikarzom, wydaje się, jakby Europie chodziło o to, żeby znalazło się tu jak najwięcej osób, które są niebezpieczne, są bojownikami PI...."
 • 2016-07-28 07:57 | Herstoryk

  Ach, ilu tu rozczarowanych....

  że "Polityka" nie potwierdza ich uprzedzeń i fobii. No i krytyka - za rzemome zaklinanie rzeczywistości, którą rozczarowani tak świetnie przecież znają, wraz z wciąż tymi samymi wyświechtanymi, ale jakże żywotnymi stereotypami....którymi tak uparcie zaklinają rzeczywistość. Niezłe potwierdzenie, że w naturze większości ludzi leży wyszukiwanie informacji potwierdzającej ich z góry przyjęty osądy (preconception) i uprzedzenia, a odrzucanie wszystkiego co im przeczy.
  Równie im pewnie nie pasowałby http://mediumpubliczne.pl/2016/07/wszyscy-muzulmanie-terrorysci-czyli-o-uwodzicielskiej-sile-zbiorowej-odpowiedzialnosci/

  @Andrzej Falicz
  2016-07-27 14:05
  Trudno wyczuć czy przerwanie zachodnich bliskowschodnich interwencji, niemożliwe zresztą i nierealne z przyczyn geopolitycznych, a zatem hipotetyczne, załatwiłoby problemy z uchodźcami i terroryzmem. Prawie na pewno nie, ze względu na:
  - użyteczność polityczną tzw. "pamięci historycznej" (muzułmanie też ją mają);
  - inercję;
  - nieukniniony bałagan i chaos przy sortowaniu się post-neokolonialnego Bliskiego Wschodu;
  - Palestynę.
  Czyli klincz, albo ślepa uliczka, jak w http://mediumpubliczne.pl/2016/07/gwalt-gwaltem-sie-odciska-zachod-ponosi-odpowiedzialnosc-terroryzm/
 • 2016-07-28 11:26 | lubat

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Panie Redaktorze, w Niemczech, a sądzę, że i w innych krajach Zachodu, nie trzeba już kolejnego nieszczęścia typu zamach, żeby zmienił się klimat wobec uchodźców. On już od pewnego czasu się zmienia, nawet bez tych zamachów. One tylko przyśpieszają ten proces. Niemcy spostrzegli nagle(?), że ich styl życia, obyczaje i wszystko, do czego byli przyzwyczajeni od dziesięcioleci muszą zmienić, często zupełnie zrezygnować z niego. Ludzie zaczęli się po prostu bać, tak w przestrzeni publicznej, jak i we własnym domu - częste napady szczególnie na starszych ludzi. Nie wspominając nawet o takich "drobiazgach" jak ten, że dla zdecydowanej większości imigrantów samotnie poruszająca się kobieta jest "dobrem" niczyim, porzuconym, do którego mają prawo. Tego by nie powiedział żaden Niemiec, ale napisał to w "Basler Zeitung" niemiecki naukowiec syryjskiego pochodzenia Bassam Tibi.
  Jeszcze innym czynnikiem, który powoduje otrzeźwienie Niemców są gigantyczne koszty, które, jak zwykle, ponoszą najbiedniejsi. Każdy rząd, a więc i niemiecki, ma tendencję do zrzucania gros wydatków na gminy, administrację municypalną. W gminach, szczególnie tych mniejszych, ludzie dosyć szybko zauważyli, że zaczyna brakować na najbardziej podstawowe wydatki, bo MUSI utrzymać kilkuset uchodźców.
  Do tego dochodzi jeszcze coraz częstsza sytuacja, że człowiek ciężko pracował 20-30 lat, teraz stracił pracę i dostaje tyle samo, co imigrant, który nie tylko nigdy nie pracował, ale jeszcze jest obsługiwany przez niemieckich pracowników, nawet w tak podstawowych sprawach, jak sprzątanie w domach imigrantów czy wokół nich. To wszystko tworzy klimat, i prędzej czy później doprowadzi do jakiegoś przełomu.

  W Niemczech jest to może trudniejsze, bo ten naród ma w pewnym stopniu złamany kręgosłup: urzędnicy bardziej boją się oskarżenia o nacjonalizm, niż oskarżenia o zaniedbanie obowiązków służbowych. A "poprawność polityczna" paraliżuje także wielu zwykłych obywateli.
  Ale we Francji sprawa wydaje się prostsza, jak tak dalej pójdzie, to władzę zdobędą nacjonaliści.
  Wtedy oczywiście zawrą sojusz z Putinem, nieprawdaż, panie Redaktorze?:)
 • 2016-07-28 18:25 | zly

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  @Herstoryk
  'Niezłe potwierdzenie, że w naturze większości ludzi leży wyszukiwanie informacji potwierdzającej ich z góry przyjęty osądy (preconception) i uprzedzenia, a odrzucanie wszystkiego co im przeczy.'
  Owszem,i sam jestes tego najlepszym przykladem.Moglbys sie odniesc do argumentow komentujacych?
 • 2016-07-29 02:19 | Herstoryk

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  @zły
  Argumentów??? Jakich argumentów?? Bo wszystko co widzę sprowadza się do emocjonalnego boję się, że mnie zabiją, zaleją albo przekabacą. Bez żadnego powołania się na rzetelne chłodne dane.
 • 2016-08-01 00:20 | zly

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Rzetelne,chlodne dane to zamachy w Niemczech, proby gwaltu w Kolonii i masa imigrantow oczekujacych zasilkow i dozywotniego utrzymania przez panstwo niemieckie.