Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dlaczego skarga na nową ustawę o TK będzie rozpatrzona na niejawnym posiedzeniu?

(13)
Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że nową, pisowską ustawę „naprawiąjącą” tenże Trybunał oceni bez rozprawy publicznej.
 • 2016-08-04 21:53 | Aspiryna

  PiS-u niszczycielska moc

  "Prawo i Sprawiedliwosc"? Tak... ale tylko dla swoich!
 • 2016-08-05 03:32 | Andrzej Falicz

  na niejawnym posiedzeniu? ' Rzeczy "oczywiste"...

  Czy TK zrobi to zgodnie z prawem...czy jest ponad prawem?
  I czy już (!?) wiadomo czy ustawa będzie cała uznana za niekonstytucyjna czy jak w przypadku ustawy PO...TK wybierze te kawałki co są niekonstytucyjne?
  Dla Redaktora wszystko proste i oczywiste nawet, że zebranie ma być niejawne.
  A niby co trzeba ukryć?
 • 2016-08-05 06:58 | Withold

  Re:Dlaczego skarga na nową ustawę o TK będzie rozpatrzona na niejawnym posiedzeniu?

  Oni muszą stanąć po swoich rządach przed Trybunałem Stanu i być za to osądzeni. Trzeba im cały czas o tym przypominać.
  Powtarzając jak mantrę "Panie Duda mówię Panu czeka Cię Trybunał Stanu" już teraz trzeba mu zapewnić bezsenne noce.
  Jeśli to się nie stanie to każdy będzie mógł Konstytucję uważać jedynie za świstek papieru.
 • 2016-08-05 07:47 | sprzeciw21

  Re:Dlaczego skarga na nową ustawę o TK będzie rozpatrzona na niejawnym posiedzeniu?

  I to wiele mówi o Trybunale. Dodajmy, iż w nowej ustawie o TK są rozwiązania do tej pory nieznane polskiemu porządkowi prawnemu (np. odraczania na 3 miesiące wyroku wskutek sprzeciwu 4 sędziów), które do tej pory nie były badane przez TK. Ponadto przypominam, że orzeczenie TK zmieniają się np ws. waloryzacji kwotowej, raz była niezgodna z konstytucją, 10 lat później już była zgodna z konstytucją (ale wtedy rządziła PO i dotyczyło to emerytur).
 • 2016-08-05 09:07 | koyt

  Re:Dlaczego skarga na nową ustawę o TK będzie rozpatrzona na niejawnym posiedzeniu?

  Ludzie douczcie się trochę podstaw prawa. Czy nie widzicie, że cały świat prawniczy,oprócz pisowców, krytykuje prawo uchwalane przez pis, nie dlatego, że nie lubi dobrej zmiany, tylko dlatego, że ona jest niezgodna z obowiązującą konstytucją i zasadami państwa prawa. Nie widzicie, że Kaczor stworzył dyktaturę narodowo-katolicką? Dyktatury nigdy nie są korzystne, nigdy! Zawsze w końcu kończą się mordowaniem własnych obywateli. Mało wam było faszyzmu i komunizmu? Przecież wszystko co robi pis to naśladowanie tych dwóch systemów.
  TK może obradować na posiedzeniach niejawnych i robił to, ale pies z kulawą nogą wcześniej sie tym nie interesował. Teraz to wszyscy eksperci, a nie mają pojęcia o prawie lub dla poglądów politycznych i wiary w jednego wodza robią co karze.
  Uczie się historii - rewolucja zawsze zjada własne dzieci, nieważne jakie mieli stanowiska czy jak bardzo byli rewolucyjni. Od Robespiera, po Kirowa zawsze to samo. Ciekawe komu ze swoich Pis "wbije" nóż w plecy by rozpocząć wielkie polowanie na przeciwników politycznych. Może będzie tylko Bereza, może coś więcej - ale będzie, to tylko kwestia czasu.
 • 2016-08-05 10:55 | MMK

  Re:Dlaczego skarga na nową ustawę o TK będzie rozpatrzona na niejawnym posiedzeniu?

  Pisowski parlament przez wiele miesięcy uchwala ustawy o podatku handlowym i bankowym, a pisowski prezydent przez prawie rok nie potrafi obiecanej ustawy frankowej skutecznie przepchać w parlamencie.
  A rzekomo wszystko było już w teczce Pani przyszłej premier i wystarczy "dobrze zacząć rządzić" ;)

  A nagle sprawy znacznie bardziej kluczowe dla porządku prawnego, jak działanie Trybunału Konstytucyjnego są uchwalane chybcikiem, raz po raz, z vacatio legis uniemożliwiające zbadanie zgodności ustawy z konstytucją, jak powinno się to odbywać w normalnym kraju aby uniknąć chaosu prawnego.

  Do czego to potrzebne Kaczyńskiemu?
  Do prowadzenie wiecznej wojenki aby przykrywać pisowskie kłamstwa i niezrealizowane obietnice wyborcze?

 • 2016-08-05 11:05 | MMK

  Re:Dlaczego skarga na nową ustawę o TK będzie rozpatrzona na niejawnym posiedzeniu?

  "A niby co trzeba ukryć?"

  Nic.
  Postępowanie niejawne jest chyba bardziej po to, aby zdążyć wydać orzeczenie przed upływem vacatio legis.
  Jakby Kaczyński zarządził dłuższe to by można było debatować jawnie i dłużej.
  I tak się dziwie że są zwykłe dwa tygodnie jak dla banalnej ustawy.
  Poprzednia ustawa o TK wchodziła w życie z dniem ogłoszenia. ;)

  Albo to pisowskie niedopatrzenie, albo będzie kolejny kamyczek aby uznać że TK procedował nielegalnie ;)
 • 2016-08-07 04:03 | mr.off

  To blad, ze skarga na 'nowa' ustawe o TK bedzie rozpatrzona na posiedzeniu niejawnym

  Dlaczego blad powiada komentarz Pana A.Falicza, ktorego konkluzja brzmi: "A niby co trzeba ukryć?". Sugerujaca, ze jak rozprawa niejawna, to werdykt sfalszowany. Znaczy sie niewazny.

  I na tym od poczatku polega 'narracja' politrukow PiS okadzajacych zarzynanie Trybunalu Konstytucyjnego (a DE FACTO KONSTYTUCJI RP) przez wlasciciela IV RP J.Kaczynskiego, ktory ma w Rzeczpospolitej wladze Genseka majac popqrcie 18% Polakow.


  Narod kaczystowski i jego awangarde, narod smolenski, nie przekonaja zadne wyroki TK majace oparcie w Konstytucji RP, opinie Komisji Weneckiej, Komisji Europejskiej, prezydenta USA B.Obamy, nie mowiac juz o opiniach Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, itd. Nie przekonaja dlatego, ze J.Kaczynski, wlasciciel ich wyobrazni, postanowil ze ma gdzies elementarne standardy cywilizacji chrzescijanskiej. I oni wierza, ze to najlepsza opcja dla nch, ich dzieci i wnukow.

  Dzieki Bogu nad Wisla mieszka tylko 18% Ziomali bedacych mieszkancami rzeczywistosci rownoleglej, ktora wykreowali politrucy PiS na potrzeby projektu politycznego TERAZ KUR.. JA (czyli IV RP).

  Sadze, ze TK powinien uwzglednic w swojej decyzji ten KONTEKST SPOLECZNY I POLITYCZNY i rozstrzygnac skarge na 'nowa' ustawe PiS tyczaca TK na rozprawie jawnej. Powinien glownie dlatego, ze idzie o los Polski i Polakow, Rzeczpospolita, a nie mrzonki o potedze Duce z Nowogrodzkiej i jego wyznawcow/poddanych.

  ONI to tylko 18% Polakow. I reszcie, czyli 82% Ziomali warto pokazac JAK JEST.

  Choc to rola IV Wladzy, a nie TK.

 • 2016-08-08 05:34 | Andrzej Falicz

  Re:Dlaczego skarga na nową ustawę o TK będzie rozpatrzona na niejawnym posiedzeniu?

  Na jakiej podstawie można sądzić,że 50% Polaków,którzy się niepofatygowali do urn akurat nie popierają PIS...?
  Posiedzenie niejawne to tylko wybieg Rzeplinskiego by się pospieszyc...W nowej ustawie są zapisy,których nigdy nie było i Rzeplinski łamie prawo traktując cała ustawę jako nie wymagająca ustawowego trybu.
  Ale Rzeplinski dawno skompromitowal
 • 2016-08-08 08:37 | Andrzej Falicz

  Zagryfki Rzeplinskiego...Dlaczego skarga na nową ustawę o TK będzie rozpatrzona na niejawnym posiedzeniu?

  Polecam:
  "...Postawienie na posiedzenie niejawne daje prezesowi Rzeplińskiemu trochę większe możliwości, ale nie do końca. Muszą być bowiem spełnione dwie przesłanki wynikające z art. 93 pomnikowej ustawy: pisemne stanowiska uczestników postępowania oraz pozostałe dowody zgromadzone w sprawie stanowią wystarczającą podstawę do wydania orzeczenia lub sprawa dotyczy zagadnienia prawnego, które zostało wystarczająco wyjaśnione we wcześniejszych orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego. Pierwsza przesłanka jest nierealna do spełnienia, gdyż stanowisk uczestników w spodziewanym czasie nie będzie. Druga przesłanka też nie zachodzi, a to z tego powodu, że rozpatrywana ma być całkiem nowa ustawa o TK, która nigdy nie była zaskarżona do trybunału, zatem nie była też przedmiotem jego orzekania.

  We wtorek 2 sierpnia w gabinecie prezesa Rzeplińskiego radzono nad kłopotami z nową ustawą w oryginalnym gronie. Radzili prezes Andrzej Rzepliński, wiceprezes Stanisław Biernat oraz poseł PO i były minister sprawiedliwości Borys Budka. Ten ostatni przyszedł do trybunału, żeby złożyć wniosek o rozpoznanie niekonstytucyjności nowej ustawy, a przy okazji wpadł na herbatkę do prezesa. A potem (3 sierpnia) ujawnił publicznie informacje, które mógł znać tylko od prezesa Rzeplińskiego i mógł się tego dowiedzieć właśnie podczas tej herbatki. W gronie trzech mędrców wykoncypowano, że trzeba uznać kwestię nowej ustawy za zbadaną, ponieważ TK wydał wyroki w sprawie ustawy z 25 czerwca 2015 r., co ma być tożsame z zajmowaniem się ustawą z 22 lipca 2016 r. Ten „myk” ma pozwolić na orzeczenie niekonstytucyjności nowej ustawy w ekspresowym tempie i nie dopuścić, by była ona podstawą orzekania oraz organizacji pracy trybunału. Tyle tylko, że takiej tożsamości nie można stwierdzić, choćby dlatego, że niektóre instytucje przywołane w ustawie są całkiem nowe, nieznane polskiemu systemowi prawnemu, a przez to nigdy niebędące przedmiotem orzekania. Chodzi np. o mechanizm dwukrotnego odwlekania wydania orzeczenia na wniosek czterech sędziów czy mechanizm przenoszenia sprawy na pełny skład na wniosek trzech sędziów TK.

  Prezes Rzepliński podczas konsultacji przekonywał sędziów TK, że powinno się odrzucić całość ustawy z 22 lipca 2016 r., a nie tylko część jej przepisów. Nie wiadomo, ilu sędziów dało się do tego przekonać. Nie wiadomo też, co w tej sytuacji zrobi parlamentarna większość PiS oraz rząd. Andrzej Rzepliński chce przecież złamać ustawę, którą uważają oni za w pełni zgodną z prawem i konstytucją, np. odmawiając powołania wskazanego w ustawie trzynastoosobowego składu orzekającego. Jeśli sędziowie TK przyjmą punkt widzenia swego prezesa, złamią też pomnikową ustawę z czerwca 2015 r., którą Andrzej Rzepliński uważa za obowiązującą i wręcz genialną. Nie wspominając o tym, że nie ma żadnych przesłanek i podstaw do orzekania na posiedzeniu niejawnym.

  W dodatku Andrzej Rzepliński przyjął wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich skarżący nową ustawę o TK, choć nie jest na nim podpisany Adam Bodnar. Wniosek podpisał zastępca rzecznika Stanisław Trociuk - z upoważnienia, co jest w oczywisty sposób niezgodne z konstytucją i kompromituje prezesa Rzeplińskiego jako jej strażnika. Konstytucyjne uprawnienie do składania wniosków skarżących ustawę ma wyłącznie rzecznik i nie może tego scedować na zastępcę, sprzątaczkę czy kierowcę. Konstytucja takiej osoby jak zastępca rzecznika w ogóle „nie widzi”. Co oznacza, że TK nie ma prawa takim wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich się zajmować.

  Wszystko wskazuje na to, że prezes Rzepliński oraz zgodni z nim sędziowieTK doprowadzą do ogłoszenia 11 sierpnia 2016 r. „orzeczenia” o niekonstytucyjności nowej ustawy, choć zrobią to wbrew przepisom i w trybie, jakiego nie mają prawa zastosować. Ale uznają to za prawomocne i będą się domagać publikacji tego „orzeczenia”, co oznacza kolejną fazę kryzysu wokół TK. I o to chodzi Andrzejowi Rzeplińskiemu oraz parlamentarnej opozycji, by tego króliczka nieustannie gonić..."
  S.Janecki
 • 2016-08-08 12:44 | Szechter

  Rzepliński

  Całe szczęście Clown już w grudniu kończy występy na arenie swojego prywatnego cyrku, więc od grudnia Trybunał będzie mógł wrócić do normalnej pracy. I przestrzegania prawa, gdyż Konstytucja RP daje USTAWODAWCY możliwość określania trybu pracy Trybunału. Powtórzymy: ustawodawcy, nie samemu Trybunałowi.
 • 2016-08-08 16:28 | ewa leonarda

  Re:Dlaczego skarga na nową ustawę o TK będzie rozpatrzona na niejawnym posiedzeniu?

  @koyt - dokładnie tak!!!!!!
  Proszę wszystkich, żeby sobie przeczytali Konstytucję RP przed komentowaniem.
  Dla każdego prawnika jest jasne jak słońce i proste jak drut, że TK i Rzepliński postępują zgodnie z Konstytucją.
 • 2016-08-10 12:22 | Matematyk69

  Re:Dlaczego skarga na nową ustawę o TK będzie rozpatrzona na niejawnym posiedzeniu?

  Czyżby PiS przechodził do defensywy? O wyroku z 9 marca twierdził, że jest niezgodny z Konstytucją. Teraz twierdzi, że wyrok będzie nieprawny, bo powstanie na posiedzeniu niejawnym. Ale o posiedzeniach niejawnych TK nic w Konstytucji nie ma. Tak więc nie mówią już teraz o niezgodności z Konstytucją!
  Robią to zapewne dlatego, że nic lepszego nie umieją wymyślić, a argumentacja o niezgodności z Konstytucją – z której rzekomo wynika konieczność badania ustawy na podstawie jej samej (stosowana wobec wyroku TK z 9 marca) jest nie do obrony. Wugugluj artykuł w Necie: Grzegorz Strzemecki "Wielki przekręt Trybunału K., Sądu N. i kamratów" - pod nim moja polemika z 9.8.2016 (jako Matematyk) - trzeba posortować wg najnowszych. Pan Strzemecki usiłuje uzasadnić argumentację PiS w sposób pseudonaukowy i powołuje się na największe autorytety.