Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Paraliż Trybunału ma doprowadzić do zawieszenia konstytucji. Hulaj dusza, piekła nie ma

(19)
PiS gra i polubił tę grę w Trybunał, kontynuuje ją z niemal olimpijskim spokojem – mówił Jacek Żakowski w radiu TOK FM.
 • 2016-08-12 12:53 | Jacek, NH

  Paraliż Trybunału ma doprowadzić do zawieszenia konstytucji. Hulaj dusza, piekła nie ma

  Źródłem dzisiejszych kłopotów z TK jest to, co wydarzyło się 25 czerwca 2015 r kiedy koalicja PO-PSL po przegranych wyborach prezydenckich postanowiła, bezczelnie łamiąc zasady konstytucyjne, zachować w Trybunale większość przychylnych sobie sędziów jako ostatni bastion własnych wpływów politycznych
 • 2016-08-12 12:59 | pawelxp

  iS gra i polubił tę grę w Trybunał, kontynuuje ją z niemal olimpijskim spokojem – mówił Jacek Żakowski w radiu TOK FM

  Pan Jacek Zakowski jest jednym z 25 mln obywateli, ktory ma prawo wypowiedziec swoje zdanie na temat PiS i Trybunlu Konstytucyjnego.Jest to fajna zabawa uderzania w beben, bo nosne i zabawne.Gdyby jednak porosil dwoch roznych doswiadczonych prawnikow z dziedziny konstytucjonalizmu to pewnie obaj prawnicy nie mieliby jednakowego zdania na temat tego co robi TK i PiS. Tak, tez jest podzielone spoleczenstwo i coraz bardziej otwieraja sie ludziom oczy w miare jak trwa spor.Zapisy w Konstytucji sa czytelne i kazdy ze srednim wyksztalceniem potrafi to zrozumiec. Jesli jest zapis '" wszystkie organy panstwa dzialaja w ramach prawa i na podstawie prawa" albo "prace TK reguluje ustawa" to gdzie tu miejsce na interpretacje? Ale oczywiscie sp. Pan Falandysz pokazal, ze w prawie 2+2=5 i wszyscy to stosuja, chyba ze to nie pasuje to 2+2=4 i jest ok.Tak nie mozna i nie potrzeba odrzucac Konstytucji bo najwazniejszy organ ja stosujacy, interpretuje ja na korzysc , albo przeciw komus.To widac i te Komisje Weneckie jak wygladaja w ocenie 10 prawnikow powolanych przez Marszalka Sejmu.Pan Zaradkiewicz jedna z osob przygotowujaca orzeczenia, czyli znawca rzeczy ma odmienne zdanie od Pana rzeplinskiego i jego zespolu.Poparcie zestrony elit prawniczych jest niczym innym jak "nie damy sie" i nie jest wazne czy maja racje czy nie. Bywal Pan na rozprawach sadowych i slyszla Pan mowy oratorskie mecenasow? pieknie to brzmi, tylko czasem nie ma nic wspolnego z poslugiwaniem sie prawem a Sad czyni to samo. Komornik zlodziej na wysoka skale dostaje zaledwie 2,5 roku i zakaz wykonywania zawodu na 5 lat. Czyli po pieci latach obywatele juz sie boja, ze bedzie dalej kradl. Sprzeniewierzyl sie swojemu zawodowi zaufania spolecznego i nie powinien juz pelnic tej funkcji i wielu sedziow razem z nim.Trybunal powinien powrocic do ustawy sprzed 15 czerwca 2015 roku i uznac, ze popelnil blad a Pan Rzeplinski jako osoba przygotowujaca ta ustawe dla prezydenta powinen podac sie do dymisji. Trybunal powinien dzialac i kazda ustawe zakwestionowana przez upowanione gremia ocenic. Tak jak bylo przed 15 czerwca. Komu to przeszkadzalo? Teraz widac, tylko sprawcy w zywe oczy wypieraja sie, ze to nie oni i mysla, ze barany tego nie zrozumieja.
 • 2016-08-12 13:05 | jakowalski

  Przypominam sędzim TK: nemo judex in causa sua

  Gdzie oni byli, kiedy nauczano ich prawa rzymskiego?
 • 2016-08-12 15:08 | panTarej

  Re:Paraliż Trybunału ma doprowadzić do zawieszenia konstytucji. Hulaj dusza, piekła nie ma

  @Jacek, NH
  Nie ma "kłopotów z TK". Jest za to kłopot z przestrzeganiem prawa przez rządzicieli.
  Stały zarzut bo to PO/PSL zaczęli w czerwcu jest beznadziejny. Wybrali o dwóch sędziów za dużo, co naprawił właśnie TK. A PiS najpierw skierowało wniosek na tę ustawę do Trybunalu, po czym ten wniosek wycofało. Z powodu? A no nasuwa się samo, że po namyśle stwierdzili iż ustawa jest konstytucyjna.
 • 2016-08-12 15:21 | panTarej

  Re:Paraliż Trybunału ma doprowadzić do zawieszenia konstytucji. Hulaj dusza, piekła nie ma

  @jakowalski
  A gdzie pan był, jak uczono polskiej gramatyki? "Przypominam sędzim TK: nemo judex in causa sua"
  celownik liczba mnoga: komu przypominam? - sędziom, nie sędzim
  Żaden z sędziów TK nie sądzi we własnej sprawie. Bzdury i demagogia. TK jest organem konstytucyjnym państwa i to w sprawie ustawy dotyczącej tegoż organu sędziowie orzekają. Nie w sprawach poszczególnych sędziów.
 • 2016-08-12 15:49 | stok

  Re:Paraliż Trybunału ma doprowadzić do zawieszenia konstytucji. Hulaj dusza, piekła nie ma

  Niektórym Redaktorom wszystko kojarzy się z Trybunałem. Głowa do góry! To da się wyleczyć.
  Dla mas trybunał jest mniej ważny, niż zeszłoroczny śnieg.
 • 2016-08-12 16:29 | Elka

  Re:Paraliż Trybunału ma doprowadzić do zawieszenia konstytucji. Hulaj dusza, piekła nie ma

  do @stok
  W tej chwili dla niektórych ludzi (mas?) trybunał nie jest ważny. Potem może być tak, ze obudzą się z ręką w nocniku. I będą płakać nad rozlanym mlekiem.
 • 2016-08-12 16:35 | takei-butei

  Re:Paraliż Trybunału ma doprowadzić do zawieszenia konstytucji. Hulaj dusza, piekła nie ma

  Jestem mile zaskoczony tym, że "Polityka" uznała Prezydenta PO Komorowskiego za tego, który doprowadził do paraliżu.
 • 2016-08-12 16:49 | Aspiryna

  Re:Paraliż Trybunału ma doprowadzić do zawieszenia konstytucji. Hulaj dusza, piekła nie ma

  Pozostaje zacytowac pana Zakowskiego:

  "Wg Jacka Żakowskiego najnowszy wyrok TK niewiele zmienia. Bo "nie ma znaczenia, w jaki sposób PiS łamie konstytucję" skoro rządzący odrzucili ją w całości. Oddali Polskę "we władzę Kaczyńskiego - jedynego faktycznego dyktatora decydującego, które wyroki są wyrokami". Żakowski mówi w TOK FM o "świstaku z Żoliborza" nawiązując do słynnej komedii "Dzień świstaka".

  Jak ocenia Jacek Żakowski, "PiS polubił grę w Trybunał Konstytucyjny". I trudno się spodziewać, żeby partia Jarosława Kaczyńskiego grę przerwała. Mimo, że TK zakwestionowała część przepisów kolejnej przygotowanej przez PiS ustawy o trybunale.

  Jak stwierdził gospodarz "Poranka Radia TOK FM", sytuację możemy porównać do słynnej komedii - "Dzień świstaka".- Nasz dzień świstaka ma charakter systemowy. Można by powiedzieć: Polska świstaka. Świstak mieszka na Żoliborzu, czasem wychodzi i coś tam sobie zrobi, jak to świstak. A my wpatrujemy się wciąż w niego, chociaż wiemy, że czego by nie zrobił, wiosna daleko i na razie chłód - komentował Jacek Żakowski."

  Swistak to... czy skunks raczej?
 • 2016-08-12 16:50 | azur

  Re:Paraliż Trybunału ma doprowadzić do zawieszenia konstytucji. Hulaj dusza, piekła nie ma

  Zawieszenie konstytucji? Z tym wieszaniem różnie bywa, lepiej uważać, z piekłem też.
 • 2016-08-12 16:51 | Aspiryna

  Re:Paraliż Trybunału ma doprowadzić do zawieszenia konstytucji. Hulaj dusza, piekła nie ma

  "Dla mas trybunał jest mniej ważny, niż zeszłoroczny śnieg."

  Do czasu... do czasu kiedy lamanie prawa przez rzadzaca partie
  zacznie dotyczyc zwyklych obywateli. A taka chwila, wczesniej
  czy pozniej, nastapi!
 • 2016-08-12 16:54 | Aspiryna

  Re:Paraliż Trybunału ma doprowadzić do zawieszenia konstytucji. Hulaj dusza, piekła nie ma!

  "Źródłem dzisiejszych kłopotów z TK jest to, co wydarzyło się 25 czerwca 2015 r kiedy koalicja PO-PSL po przegranych wyborach prezydenckich postanowiła, bezczelnie łamiąc zasady konstytucyjne, zachować w Trybunale większość przychylnych sobie sędziów jako ostatni bastion własnych wpływów politycznych"

  Widze, ze znow pojawil sie PiS-owski agitator "Jacek z NH"... Ile razy mozna
  powtarzac te same klamstwa? Waszemu wodzowi nie chodzi bowiem o zadna
  "naprawe" TK, a o jego sparalizowanie, czy nawet - likwidacje.

  Jak dlugo PiS bedzie argumentowal na zasadzie, ze "ktos uderzyl mnie
  w kostke, to ja teraz mam prawo go zabic"? Bo taka wlasnie jest
  wasza argumentacja!!
 • 2016-08-12 17:15 | snakeinweb

  Re:Paraliż Trybunału ma doprowadzić do zawieszenia konstytucji. Hulaj dusza, piekła nie ma

  To w Polsce była jakaś obowiązująca i szanowana Konstytucja, którą się teraz zawiesza? Pierwszy słyszę.
 • 2016-08-12 22:52 | Telemach

  Zastanawiam się skąd się biorą ludzie cieszący się ze zniesienia podziału władzy.

  Może mnie ktoś oświecić? Jak po wszystkich zbrodniach autorytaryzmów, wynaturzeń systemowych i degeneracji elit rządzących w państwach gdzie pozbawione były one skutecznej, krytycznej kontroli ktoś może się cieszyć z demolki państwa prawa i z powtórki tych smutnych scenariuszy.

  Bo że do tego to zmierza powinien dostrzec nawet ślepy z laską.
  Mimo to w niektórych komentarzach wyczuwam nieskrywaną radość i satysfakcję, jak również próbę szukania winnych wszędzie tylko nie pośród tych, którzy system prawny obecnie z pozycji siły demolują.

  Niedobrze się dzieje w państwie polskim.
 • 2016-08-13 01:38 | kruk

  Re:Paraliż Trybunału ma doprowadzić do zawieszenia konstytucji. Hulaj dusza, piekła nie ma

  @ stok
  No i masz sie z czego cieszyc! Ciemnota mas pograzy polska demokracje - i w to ci graj. Oprocz nie rozumiejacych zasad panstwa prawa "mas" sa jeszcze na szczescie ludzie wyksztalceni, zdolni do zrozumienia skutkow zamachu na TK.
 • 2016-08-13 04:40 | geozak

  Re:Paraliż Trybunału ma doprowadzić do zawieszenia konstytucji. Hulaj dusza, piekła nie ma

  Suweren się wypowiedział i wybrał nowego Prezydenta.Nowo wybrany Prezydent zwrócił sie do ustępujacego aby nie podejmowal znaczacych kroków w zmianach systemowych czyli nie podpisał nowej ustawy o TK i pozostawil to decyzję jemu .Ustępujacy Prezydent Bronisław Komorowski nie zignorował prosbe ( pozostało mu dwa tygodnie urzedowania ) i podpisał ustawe która była niezgodna z konstytucją tym samym zlekceważył wole milionow Polaków głosujacych na nowego Prezydenta.

  25 pażdziernika 2015 r Suweren sie wypowiedział i zapewnił samodzielne rzady PiS odsuwajac od władzy koalicję PO- PSL .Mimo braku mandatu demokratycznego z woli wyborców odchodzaca koalicja już po 25 pażdziernika wykorzystała podpisana niekonstytucyjna ustawe i wybrała 5 sedziow TK - nawet obdarowujac SLD.

  To wszystko spowodowalo reakcje przedstawiciela Suwerena czyli PiS a skutki widzimy na ostatnim posiedzeniu TK .To jest kompletne niepowazne i można z całym przekonaniem powiedzieć ,że to nie PiS zaoral TK - zrobili to były Prezydent Komorowski,prof.Rzepliński i pomagierzy łacznie z prof.Zollem czy nawet Stepniem.
  Chyba bunt sedziow uratowal TK przed przykryciem bruzde kiedy odmówili na ostatniej rozprawieprof.Rzeplińskiemu uznania art .16 o wyborze Prezesa TK za niekonstytucyjny.Gdyby to zrobili uznali by tym samym ,że TK przez ostatnie lata dzialal niezgodnie z konstytucja majac żle wybieranych Prezesow TK łącznie z urzedujacym prof.Rzeplińskim..

  Przesledżmy ostatni konflikt Kongresu USA z Prezydentem Brackiem Obamą odnośnie wyboru i mianowania sędziedziego SN za zmarlego sędziego Scalii.Po śmierci sedziego powstal vacat i Prezydent mianował kandydata na jego miejsce zgodnie z Konstytucją.Konstytucja USA przewiduję ,ze nominacje zatwierdza po przesłuchaniu Kongres - ktory ewentualnie moze odrzucic w pewnych sytuacjach.

  Jednak szef Kongresu republikanin powiadomił Prezydenta ,że Kongres da szanse wypowiedzieć się Suwerenowi którzy wybiora nowego Prezydenta i nowy Kongres i tym samym nie przesłucha kandydata i wstrzymuje cały proces na 8 m-cy do czasu wyboru nowego Prezydenta i Kongresu.

  Dla ludzi rozumnych a nie zacietrzewionych i myslacych logicznie prosze wyciagnąc wnioski i zastanowić się i porównać sytuację w Polsce i USA .Dodam ,ze w USA sklad SN to 9 sedziow i obowiazuje zasada pluralizmu gdzie jest wypracowane ,ze 4 republikanów ,4 demokralow i 1 sedzia niezależny.W Polsce Prez Duda cos wspominał o pluraliżmie w TK gdyz wg zwolennikow demokracji pluralizm miał polegac na 14 sedziów mianowanych przez PO i 1 przez PiS.Obecnie pluralizm wyglada na 12 sedziow jest 9 PO i 3 PiS.Byc może ,ze po odejsciu demokraty prof.Rzeplińskiego zbliżymy sie do sytuacji gdzie bedzie 8 PO i 7 z PiS.

  Dodam ,że pluralizm w polskim TK jest konieczny bardzien nawet niż w AN USA gdyz konstytucja III RP to dokument mocno przeladowany zapisami społecznymi i politycznymi PRZECIWNIE DO usa która obejmuje sprawy ustrojowe państwa i wolnosci obywatelskie.

  Jerzy Zakrzewski
  Palatine,Illinois.
 • 2016-08-13 15:20 | azur

  Re:Paraliż Trybunału ma doprowadzić do zawieszenia konstytucji. Hulaj dusza, piekła nie ma

  @geozak - trudno porównywać USA z Polską. Tam demokracja jest ugruntowana od ponad 200 lat i to, co wyczynia Kaczyński w Polsce, nie mogło by mieć miejsca w USA.
 • 2016-08-13 21:13 | Aspiryna

  Re:Paraliż Trybunału ma doprowadzić do zawieszenia konstytucji. Hulaj dusza, piekła nie ma

  "Dla ludzi rozumnych a nie zacietrzewionych i myslacych logicznie prosze wyciagnąc wnioski i zastanowić się i porównać sytuację w Polsce i USA .Dodam ,ze w USA sklad SN to 9 sedziow i obowiazuje zasada pluralizmu gdzie jest wypracowane ,ze 4 republikanów ,4 demokralow i 1 sedzia niezależny."

  Mieszka pan w USA a nic pan nie wie na temat Sadu Najwyzszego w USA.
  Czy tez klamie pan, w calkiem swiadomy sposob?
  W USA nigdy nie bylo i nie ma zadnego "podzialu" miejsc w SN na
  podstawie przynaleznosci partyjnej sedziow! Sedziowie powolywani
  sa dozywotnio i jezeli zwalnia sie miejsce w SN to obecny
  prezydent wyznacza swojego kandydata. Oczywiscie, musi
  on (ona) byc zatwierdzony(a) przez amerykanski sejm/senat.

  Zadnego podzialu w rodzaju "4 + 4 + 1" nigdy nie bylo.
  To tylko panskie fantazje...

  Zadnego podzialu
 • 2016-08-18 17:42 | Aspiryna

  Re:Paraliż Trybunału ma doprowadzić do zawieszenia konstytucji. Hulaj dusza, piekła nie ma

  "Źródłem dzisiejszych kłopotów z TK jest to, co wydarzyło się 25 czerwca 2015 r kiedy koalicja PO-PSL po przegranych wyborach prezydenckich postanowiła, bezczelnie łamiąc zasady konstytucyjne, zachować w Trybunale większość przychylnych sobie sędziów jako ostatni bastion własnych wpływów politycznych"

  Widze, ze znow pojawil sie PiS-owski agitator "Jacek z NH"... Ile razy mozna
  powtarzac te same klamstwa? Waszemu wodzowi nie chodzi bowiem o zadna
  "naprawe" TK, a o jego sparalizowanie, czy nawet - likwidacje.

  Jak dlugo PiS bedzie argumentowal na zasadzie, ze "ktos uderzyl mnie
  w kostke, to ja teraz mam prawo go zabic"? Bo taka wlasnie jest
  wasza argumentacja!!

  ```````````````````````````````````````````````````````````````````````
  Dodam, ze identyczna (patrz powyzej) argumentacje prezentuje na forach "Polityki"
  inny PiSowski propagandzista podpisujacy sie "M. Rossi". Czy oni wszyscy
  otrzymuja takie same wytyczne z PiSowskiego "Komitetu Centralnego"?