Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

„Naszyzm” łączy Polaków

(7)
Naszyzm to określenie dla politycznej ideologii, która idealnie wpasowała się w mentalność i społeczne odruchy znacznej części Polaków. W jednym zdaniu najcelniej charakteryzuje ją cytat z piosenki Donatana i Cleo „My Słowianie”: „To, co nasze jest, najlepsze jest, bo nasze jest (To!)”.
 • 2016-08-24 02:09 | kruk

  Re:„Naszyzm” łączy Polaków

  Przygnebiajaca diagnoza, trafna w tym, ze ciagle nie wiemy jakim jestesmy spoleczenstwem. Jednak moze zbyt pesymistyczna. Z jednej strony slyszymy o prymitywnej indoktrynacji religijnej i tupecie narodowcow, z drugiej, ze nasi uczniowie blyszcza na olimpiadach. To, co najgorsze stalo sie bardzo widoczne, ale moze legnie sie nowe, madrzejsze pokolenie.
 • 2016-08-24 15:23 | Laclos

  Re:„Naszyzm” łączy Polaków

  Świetny tekst, znakomicie ukazujący nie tylko ciemne źródła obecnej sytuacji w Polsce, ale i charakteryzujący znaczna część społeczeństwa, tej spod budki z piwem. Zjawisko to poznałam dobrze będąc w Rosji. Jego geneza, to z jednej strony windowanie sztuczne poczucia fałszywej i niczym niepopartej wartości narodowej, z drugiej - głęboka ciemnota, ignorancja i niechęć, aby się czegos dowiedzieć czy poznać, co by to poczucie fałszywej wartości skorygowało. To brak ciekawości poznawczej, lenistwo umysłowe, a i brak możliwości, żeby się czegos dowiedzieć. Jak wykazały badania - przeciętny Polak jest w stanie przeczytać bez znuzenia najwyżej trzy strony tekstu. Nic dziwnego, ze taki jest poziom czytelnictwa.
  Tu mała dygresja. Tym wszystkim rzecznikom naszyzmu teoretycznie bardzo imponuje Roman Dmowski (oczywiście tym, którzy w ogóle słyszeli to nazwisko). Śpiesze donieść, ze Dmowski był wprawdzie rzecznikiem i obrońcą polskich interesów, a także uważał naród za wartość podstawową, niemniej nigdy nie uprawiał tandetnej propagandy, a wręcz przeciwnie - był bardzo krytyczny wobec rodakow.
 • 2016-08-25 10:34 | jakowalski

  Re:„Naszyzm” łączy Polaków

  Mieszkałem ponad 30 lat w Australii. Tam też uważano, że wszystko co australijskie, a dokładniej brytyjskie przeniesione do Australii, jest najlepsze, bo jest „true blue” australijskie i już. Jak widać, komentatorzy „Polityki” nie znają świata, a więc oskarżają Polaków o to, co spotyka się praktcznie w każdym innym narodzie, czyli o patriotyzm. Smutna jest ta nagonka polskojęzycznej „Polityki” na Polskę, Polaków i polskość. :-(
 • 2016-08-26 16:15 | Aspiryna

  Re:„Naszyzm” łączy Polaków

  "Smutna jest ta nagonka polskojęzycznej „Polityki” na Polskę, Polaków i polskość. :-("

  Nie udawaj doktorze, ze w Polsce nie istnieja ciemnota, ultra-nacjonalizm,
  ksenofobia, rasizm oraz fanatyzm religijny... To nie sa zjawiska powszechne,
  ale - niestety - coraz bardziej widoczne!
 • 2016-08-27 19:59 | abchaz

  Re:„Naszyzm” łączy Polaków

  Od zawsze.

  Nie ma co winić polityków,także współczesnych,że epatują naszością,objawiając,że wykiwali komisję maturalną ,czy że kradli akumulatory..po prostu ocieplają swój wizerunek w "naszości".
  Swój chłop jest właśnie taki.Ma za uszami i to znaczy,ze nie donosił.

  Potrzebne są rzetelne studia nad "naszością".Bezkompromisowe i nie klękające przed ołtarzem .

  Upsss..
 • 2016-08-28 17:52 | cccamel

  Re:„Naszyzm” łączy Polaków

  @Aspiryno, nie udawaj, że nie zauważasz, jak pod płaszczykiem zwalczania ciemnoty, ultra-nacjonalizmu, ksenofobii, rasizmu i fanatyzmu religijnego, zwalcza się naszą dumę narodową, kulturę i przygotowuje grunt pod likwidację państw narodowych. Wiesz co? Pooglądaj sobie na Youtube debatę BBC, w której zaproszeni goście, wszyscy z krajów trzeciego świata, instruują brytyjczyków na temat tego, że właściwie brytyjskość nie istnieje, nie da się zdefiniować, nie ma żadnego charakteru i nie ma o czym mówić. Zaś duma z brytyjskiej kutury jest właściwie czystym rasizmem. Pooglądaj. To są "wartości" propagowane przez media ostatnimi laty.
 • 2016-08-30 09:05 | Emirati

  Re:„Naszyzm” łączy Polaków

  Bardzo dobry tekst. Ubrał pan w słowa to co czułem od dawna. Będąc za granicą wydaje mi się że mam trochę dystansu. Wcale nie poprawia mi nastroju fakt, że inne nacje i to nawet te zupełnie z poza naszego kręgu kulturowego zachowują się podobnie.