Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

(39)
GMO nie rozwiąże wszystkich problemów żywnościowych Afryki, może jednak je znacząco zmniejszyć. Pod warunkiem że Unia nie będzie w tym przeszkadzać.
 • 2016-09-14 19:22 | Ciapcionog

  Wspaniała laurka

  Ciekawe na ile można skasować sponsora za taki artykuł.
  Tylko drobna uwaga: ceny akcji korporacji (w tym zajmujących się GMO) zależą od zysków, a nie od moralności ich produktu.
 • 2016-09-15 05:53 | citizen

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Wiara w nonsensy towarzyszy ludzkości pomimo jej postępu. Są tam czarne koty, trzynaste dni tygodnia, afrykańskie dżu dżu, szkodliwość GMO i inne powszechne wiary, nie wymieniam aby ich aby nie obrazić ich zwolenników.
  Chcę dodać, że jestem zbudowany akcją Polityki.pl przeciw słownej brutalności i niechlujstwu. Wobec czego dlaczego nie "nienawiści" tylko "hejtu"?
 • 2016-09-16 02:25 | Kosal

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Od czterdziestu twoch lat mieszkajac w Stanach jem to "groznie" GMO" i nic.
  Dla tych wszystkich wariatow co strasza GMO podaje wam cos do zastanowienia.
  Mam 69 lat, tygodniowo plywam 10 km i biegam 25 km i jem to ohydne GMO i ciekawy jestem ilu tych przeciwnikow GMO moglo by sie ze mna zmierzyc.

  Kosal
 • 2016-09-16 11:12 | observer

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Pomijając GMO sa jeszcze trzy powody aby Afryka pozostała biedna:
  1. Bieda powoduje że lokalni kacykowie dostają kasę którą nestępnie lokują w Szwajcari. Likwidacja biedy wstrzyma strumień dolarów. Bez sensu.
  2. Dostawcy broni za diamenty dostarczają broń. Pokój - to koniec biznesu.
  3. Tania siła robocza to tanie surowce. Chińczycy to wiedzą i nie mieszają się w politykę.
  PS. Gdyby cała pomoc dla Gazy trafiła do mieszkańców - a nie na szwajcarskie konto Arafata - to żyliby w pałacach.
 • 2016-09-16 19:59 | citizen

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  jakowalski

  Nie dość, że jem smaczne i pożywne GMO to jeszcze mi nieźle płacą z moje opinie, mogę się z tobą podzielić.
 • 2016-09-16 20:25 | Aspiryna

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Od czterdziestu twoch lat mieszkajac w Stanach jem to "groznie" GMO" i nic.

  ```````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
  Po pierwsze, panie "kosal", 40 lat temu nie sprzedawano w USA produktow
  spozywczych zawierajacych "GMO"!
 • 2016-09-16 20:30 | Aspiryna

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Pojawily sie liczne informacje o planowanej fuzji dwoch wielkich koncernow, a mianowicie "Bayer" oraz "Monsanto". Stopien monopolizacji na rynku
  silnie wzrosnie. A wszystko co zwiazane z uprawami "GMO", pewnie
  podrozeje. Kto za to zaplaci?

  P.S. Czy fuzja tych dwoch koncernow uciszyla propagandzistow z dzialu
  naukowego Polityki? To pytanie czysto retoryczne, nie musza odpowiadac.
 • 2016-09-17 02:15 | observer

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  @aspiryna.
  Wszystko co jemy jest od stuleci genetycznie modyfikowane (selektywnie hodujemy najbardziej opłacalne gatunki). Protoplastą zboża jest zwykła stepowa trawa. Ruch anty-GMO to bardziej religia niż naukai i oczywiście pieniądze producentów tej żywności.
 • 2016-09-17 08:35 | Andrzej Falicz

  Re:Czy GMO uratuje ?

  Na polskich (i nietylko) polach leżą tysiące ton pomidorów itp bo się "nie opłaca zbierać " a potrzebne jest GMO?
 • 2016-09-17 08:44 | Andrzej Falicz

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  W skali globalnej do 50 % żywności marnuje się i nigdy nie laduje na talerzu...
  W UK około 30% warzyw nie trafia na półki tylko dlatego bo nie trzyma wizualnych...standardów jak np. kształtu...
  krzywa marchewka laduje na wysypisku a świat potrzebuje GMO?
  Dom wariatów.
 • 2016-09-17 18:38 | jakowalski

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Citizen
  GMO są może pożywne, w tym sensie, że dostarczają one kalorie, ale są one niezdrowe i w w smaku są wręcz ohydne. I wiem, że pecunia non olet...
 • 2016-09-17 18:39 | jakowalski

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Aspiryna & Kosal
  Nie zauważyliście, ze zdrowotność mieszkańców USA pogarsza się z roku na rok? Poza tym, to efekty GMO poznamy tak naprawdę dopiero w następnych pokoleniach.
 • 2016-09-17 18:39 | jakowalski

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Observer
  Odróżnij naturalną selekcję od inżynierii genetycznej.
 • 2016-09-18 16:20 | cccamel

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Czarny Ląd przed głodem może uratować tylko i wyłącznie drastyczne ograniczenie rozrodu albo następnych 50 000 lat ewolucji, która pozwoli czarnemu człowiekowi zacząć działać rozsądnie w perspektywie dłuższej niż trzy następne minuty. Reszta to mrzonki bez realnych podstaw.
 • 2016-09-19 14:17 | zly

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  @jakowalski,@ciapcionog
  Przestancie brac lekarstwa, wszak to tez 'ingerencja w nature'.A zadna hodowla i uprawa nie jest 'naturalna selekcja',naturalne byloby polowanie na jelenie z wlocznia.

  Dodam jeszcze jeden powod oporu wobec GMO ze strony Unii Europejskiej,a mianowicie tzw.wspolna polityke rolna. Od wielu lat jej jedynym niemalze celem jest utrzymywanie wysokich cen zywnosci w Europie i dotowanie wielkich producentow. Unia ma chroniczna nadprodukcje zywnosci, stad te niepojete kwoty produkcyjne,skupy interwencyjne,ogromne cla itd.Wprowadzenie GMO do Afryki obnizyloby ceny i ujawniloby skale marnotrawstwa i absurdow sluzacych wylacznie interesom lobbystow.
 • 2016-09-20 18:13 | Aspiryna

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Wprowadzenie GMO do Afryki obnizyloby ceny i ujawniloby skale marnotrawstwa i absurdow sluzacych wylacznie interesom lobbystow.

  ````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
  Nie prosze, pana. Nie obnizy cen, a moze spowodowac wrecz odrotny skutek.
  Postepuje monopolizacja wszystkiego co zwiazane z uprawa roslin GMO
  i swiatowym monopolistom nie zalezy na obnizce cen dla rolnikow.
  Im zalezy (tylko i wylacznie) na usatysfakcjonowaniu
  swoich akcjonariuszy!
 • 2016-09-20 22:40 | Aspiryna

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Na poparcie mojego poprzedniego wpisu pozwole sobie jeszcze
  zacytowac krotki al bardzo rzeczowy artykul z polskiej
  wersji magazynu "Forbes":

  "Bayer, producent aspiryny i pestycydów, oraz Monsanto, największy wytwórca genetycznie modyfikowanych nasion i przy okazji jedna z najbardziej nielubianych firm, łączą siły. Ma powstać największy na świecie producent chemii dla rolnictwa i nasion. Rosną obawy, że spowoduje to wzrost cen dla rolników i konsumentów, a także zmniejszy wybór produktów. Obawy mają też regulatorzy, którzy prawdopodobnie zablokują fuzję w takiej formie.

  Do trzech razy sztuka. Po dwóch talerzach czarnej polewki niemiecki Bayer zaoferował wreszcie amerykańskiemu Monsanto ofertę zaślubin, która została zaakceptowana. Jakkolwiek zaręczeni tworzą idealną parę, dla wielu jest to ślub, który odbędzie się na dnie piekła, a udzieli go czort we własnej osobie.

  Konsumenci generalnie nie ufają koncernom farmaceutycznym, a Bayerowi do dziś dodatkowo wypomina się, że był częścią konglomeratu zaangażowanego w produkcję cyklonu B używanego przez nazistów do mordowania ludzi w komorach gazowych. Z kolei Monsanto jest nie tylko największym na świecie producentem genetycznie modyfikowanych nasion (GMO), ale stał za produkcją Agent Orange – chemicznego środka używanego w czasie wojny w Wietnamie. Poza niszczeniem upraw i lasów, powodował on u ludzi, jak się uważa, poważne wady wrodzone i przyczyniał się do zwiększonej zachorowalności na choroby nowotworowe. Od USA po Bangladesz regularnie odbywają się manifestacje przeciw działalności koncernu.

  14 września ta dwójka szwarccharakterów oświadczyła, że doszła do porozumienia. Bayer wykupi Monsanto za 66 mld dolarów. Za akcję wychodzi 128 dolarów. Uzgodniona kwota to cena akcji z 9 maja, dnia poprzedzającego pierwszą pisemną ofertę Bayera przesłaną do Monsanto, powiększona o 44-proc. bonus.

  Dr Markus Manns, manager w Union Investment (UI), który jest jednym z największych akcjonariuszy Bayera, nie ma wątpliwości, że to dobry ruch. – Bayer jest mocny, jeśli chodzi o ochronę roślin, a Monsanto to ważny gracz na rynku nasion. Więc obydwa biznesy do siebie pasują. Konkurencja też się łączy, więc jeśli Bayer by tego nie zrobił, znalazłby się w tyle – mówi.

  Trudno mu jednoznacznie stwierdzić, czy Bayer nie przepłaca, choć przyznaje, że cena jest mniejsza od spodziewanej. – Oczekiwano ok. 135 dolarów za akcję. Obecnie sektor jest pogrążony w recesji. Pytanie, kiedy uda mu się odbić. Większość osób uważa, że stanie się to w 2018 roku. Jeśli okaże się to prawdą, to Bayer nie przepłacił.

  Dariusz Świniarski, zrządzający portfelami TMS Brokers, tłumaczy, że Bayer zdecydował się na przejęcie Monsanto w celu skokowego wzrostu biznesu. – Segment rolny ma wyższą marżowość od średniej w grupie, w związku z tym Bayer stawia na rozwój segmentu agro. Dodatkowym argumentem za przejęciem jest uzyskanie efektów synergii – mówi analityk.

  W wypowiedziach szefów obu koncernów nie udało się uniknąć patosu. – Miło nam poinformować o połączeniu naszych wspaniałych dwóch organizacji – stwierdził po ogłoszeniu planów fuzji Werner Baumann, prezes Bayera. – Fuzja niesie korzyści naszym udziałowcom, klientom, pracownikom i społeczeństwu – zapewnił. Wtórował mu Hugh Grant, prezes Monsanto. – Właśnie wchodzimy w nową erę rolnictwa – powiedział. Połączenie ma umożliwić rolnikom produkowanie więcej za mniej i pomóc wykarmić dodatkowe 3 mld ludzi do 2050 roku.

  Magdalena Bodzan z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności (IGO) nie wierzy w ani jedno słowo żadnego z panów. – Celem Bayera i Monsanto jest zysk. Są to korporacje, które nie odpowiadają ani przed obywatelami, ani rządami, a jedynie przed akcjonariuszami – stwierdza. Słowa Baumanna i Granta bierze za zabieg PR, bo przyczyną głodu na świecie – jak zauważa – nie jest brak żywności, której obecna produkcja wystarczyłaby dla 12 mld ludzi, ale jej dystrybucja i ubóstwo. Tych problemów nie rozwiązują nasiona GMO i koncentracja władzy w rękach korporacji.

  Na globalnym rynku chemiczno-rolnym tłoczno nie jest. Obecnie na świecie działa sześć potężnych koncernów, które razem kontrolują 60 proc. światowego rynku nasion i ponad 75 proc. rynku agrochemicznego. Z tego Syngenta łączy się z ChemChina, a DuPont z Dow Chemical. Gdy połączy się Bayer z Monsanto, z sześciu wielkich graczy zostanie trzech.

  Nie można wykluczyć, że Monsanto i Bayer stworzą mieszanki produktów, czyli np. nasiona odporne tylko na pestycydy tej samej firmy. Jeśli wszystkie fuzje dojdą do skutku, zostawia to rolników z wyborem trzech produktów siewnych. Stąd należy się liczyć ze wzrostem cen, bo każdy monopol tak działa. Jeśli rolnicy będą płacić więcej, więcej też zapłacą konsumenci. Będziemy też mieli mniejszy wybór, jeśli chodzi o jakość żywności."

  Koniec artykulu nie pozostawia zadnych zludzen...
 • 2016-09-21 00:09 | zly

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  @Aspiryna
  To prawda,ale to wynika z natury kapitalizmu.Kapitalizm naturalnie dazy do monopolu. Stad panstwa tworza urzedy antymonopolowe,wprowadzaja przepisy o ochronie konkurencji,nacjonalizuja monopole,reguluja ceny itd.
  W przypadku Unii Europejskiej ten mechanizm jednak nie dziala.Unijna polityka rolna broni oligopolu wielkich obszarnikow.Ten kartel moglby rozbic zarowno import tanszej zywnosci z krajow Trzeciego Swiata,jak i upowszechnienie roslin GMO.
 • 2016-09-21 12:22 | cccamel

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  @Aspiryno - artykuł, który cytujesz, napisany jest w tonie sensacyjnym i zawiera wnioski wyssane z ... czyli nie poparte niczym poza ideologią wyznawaną przez autora. Nie ma więc żadnej wartości poznawczej.

  Kawałki takie jak ten; "Nie można wykluczyć, że Monsanto i Bayer stworzą mieszanki produktów, czyli np. nasiona odporne tylko na pestycydy tej samej firmy. Jeśli wszystkie fuzje dojdą do skutku, zostawia to rolników z wyborem trzech produktów siewnych." - są tak kuriozalnie bezsensowne, że aż się martwię, że ktokolwiek może wziąć je na poważnie i uznać za rzeczywistość. Zresztą to jest mój najpoważniejszy zarzut w stosunku do demokracji - istnieje wielu takich, którzy takie "argumenty" przyjmują.
 • 2016-09-21 16:03 | jakowalski

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Zly
  1. Staram się nie brać niepotrzebnie lekarstw, a poza tym, to lekarstwa bierze się tylko wtedy, kiedy się jest chorym albo dla zapobieżenia chorobie, zaś GMO tworzy się i wprowadza na rynek tylko i wyłącznie dla zysku, w celu eliminacji darmowych, ekologicznych, 100% zdrowych dla nas ludzi organizmów.
  2. Wprowadzenie GMO do Afryki podwyższyło by ceny żywności, jako że jej producenci musieli by płacić firmom takim jak Bayer czy Monsanto za używanie ich ziaren.
 • 2016-09-21 16:56 | Aspiryna

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Szanowny panie "ccccamel",

  Ja nie dyskutuje na temat tego czy "GMO" jest dobre, czy tez zle "samo w sobie".
  A w cytowanym artykule (pomimo kilku potkniec) nie widze zadnej sensacji, analiza strony biznesowej (jak faktycznie ten biznes dziala) wyglada na dosyc rzeczowa. I wlasnie ta strona biznesowa calego przedsiewziecia prowadzic moze do wniosku, ze GMO nigdy nie rozwiaze problemu glodu w Afryce... Dziekuje i do widzenia!
 • 2016-09-22 05:06 | jakowalski

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Aspiryna
  Monsanto czy Bayer nie działają w celu zaradzenia problemom ludzkości takich jak n.p. niedobór żywności w Afryce, a tylko w celu maksymalizacji swoich własnych zysków. Głód w Afryce nie jest więc tym, co interesuje zarząd i właścicieli tychże zachodnich koncernów, a wręcz przeciwnie, często jest on im na rękę.
 • 2016-09-22 16:56 | Aspiryna

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Monsanto czy Bayer nie działają w celu zaradzenia problemom ludzkości takich jak n.p. niedobór żywności w Afryce, a tylko w celu maksymalizacji swoich własnych zysków. Głód w Afryce nie jest więc tym, co interesuje zarząd i właścicieli tychże zachodnich koncernów, a wręcz przeciwnie, często jest on im na rękę.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Tak, tak to wyglada...
 • 2016-09-24 03:17 | zly

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  @jakowalski
  'w celu eliminacji darmowych, ekologicznych, 100% zdrowych dla nas ludzi organizmów.'
  DARMOWYCH?Pszenica nie rosnie w lesie, ziarna trzeba kupic i je zasiac.Zas ta z ekologicznym sporyszem na pewno 100% zdrowa dla ludzi nie jest..

  W kapitalizmie wszystko robi sie dla zysku,niestety taka jest jego natura.Forum internetowy na ktorym piszemy tez sluzy zyskom 'Polityki'.
  Obiektywnie rzecz biorac, zboza GMO daja wyzsze plony i sa bardziej odporne na zarazy.Nic nie stoi na przeszkodzie,by kupujacy je rolnicy mogli osiagnac wieksze plony i odlozyc wieksza ilosc ziarna na przyszle zasiewy, dajac zarobic i koncernom i sobie. Polityka Unii Europejskiej (zaporowe cla,kupowanie gor jedzenia i nastepnie ich niszczenie,byleby ceny nie spadly) sluzy zas wylacznie zyskom lobbystow,ku szkodzie zwyklych obywateli.
 • 2016-09-24 19:22 | Aspiryna

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Obiektywnie rzecz biorac, zboza GMO daja wyzsze plony i sa bardziej odporne na zarazy.Nic nie stoi na przeszkodzie,by kupujacy je rolnicy mogli osiagnac wieksze plony i odlozyc wieksza ilosc ziarna na przyszle zasiewy, dajac zarobic i koncernom i sobie.

  ``````````````````````````````````````````````````````````````````````````
  Czy twoje slowa odnosza sie do Afryki i tamtejszych warunkow?

  P.S. Obiektywnie rzecz biorac, zboza GMO wcale NIE podnosza
  wydajnosci z hektara. Faktycznie zas, sa bardziej odporne
  na zarazy...
 • 2016-09-25 04:49 | zly

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  @Aspiryna
  Owszem.Afrykascy wiesniacy tez handluja na targach i do nich tez docieraja nowosci ze swiata.Afryka posiada tez znaczacy sektor rolnictwa komercyjnego (RPA,Zambia,Kamerun).Zreszta jak juz wspomnialem wczesniej,swiat juz teraz moglby wykarmic 12 miliardow ludzi,zas ponad 30% swiatowej produkcji zywnosci jest marnotrawione badz celowo niszczone.
 • 2016-09-25 19:21 | Aspiryna

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Panie "zly",

  Sam wiec potwierdzasz, ze problem glodu w Afryce moze byc rozwiazany bez (stosunkowo drogich) upraw GMO...
 • 2016-09-25 21:03 | jakowalski

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Zły
  Świat już teraz mógłby wykarmić nawet 120 miliardów ludzi, ale tylko bryją i byrbyciem (patrz Lem „Kongres Futurologiczny”.). Problemem numer jeden jest dziś bowiem nadmiar ludzi na naszej planecie, a nie deficyt żywności. Niemniej zasoby Ziemi są skończone, a więc każdy kolejny nowo narodzony człowiek jest kolejnym konkurentem do jej, ograniczonych przecież zasobów. Tak więc zgoda – Ziemia wyżywi nawet i ponad 100 miliardów ludzi, tyle, że wtedy będziemy, jak u Lema, jeść jakąś bryję czy też innego „byrbycia” oraz mieszkać w czymś na podobieństwo szuflad – polecam na początek w/w„Kongres Futurologiczny”.
 • 2016-09-25 21:49 | jakowalski

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Zły -ciąg dalszy
  1. Zwyczajną, czyli nie-GMO pszenicę rolnik może wysiać, zebrać część jej ziaren i znów je wysiać, zaś ziarna pszenicy GMO musi on za każdym razem kupić w firmie Monsanto (teraz niebawem Bayer).
  2. Pszenica GMO może zawierać jeszcze bardziej szkodliwe „dodatki” niż sporysz, w tym n.p. rakotwórcze.
  3. Sam potwierdzasz więc, że kapitaliści lansują rośliny GMO (genetycznie modyfikowane przy użyciu nienaturalnych metod) aby zwiększyć swoje zyski, a nie żeby dać żywność głodnym ludziom z III świata, których przecież nie jest stać na zakup n.p., owej genetycznie modyfikowanej pszenicy. Zauważ też, że rolnikowi nie jest wolno odłożyć nawet najmniejszą ilość genetycznie modyfikowanego ziarna na swoje przyszłe zasiewy, że za każdym razem musi on je kupić w firmie Monsanto (teraz niebawem Bayer).
  4. Polityka rolna Unii Europejskiej służy zaś temu, aby Europa nie stała się zależna od importu żywności - strategicznego towaru numer 1.
 • 2016-09-26 18:58 | zly

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  @Aspiryna
  Owszem,ale problemu glodu nie da sie rozwiazac,dopoki lobbysci nie przestana sztucznie potrzymywac wysokich cen zywnosci i blokowac konkurencji na rynku,min. poprzez straszenie ludzi smiercionosnymi GMO.Nie jestem ani zwolennikiem ani przeciwnikiem GMO, jestem przeciwnikiem wprowadzania blokad i zakazow w interesie europejskich obszarnikow oraz zaslaniania ich 'ekologia'.GMO nie sa w zadnej mierze mniej 'naturalne' niz pszenica czy zyto,ktore tez nie wystepuja w naturze i zostaly sztucznie wyhodowane przez czlowieka.

  @jakowalski
  1.i 3. A kto mu zabrania?Czy po polach lataja oddzialy najemnikow,sprawdzajace czy rolnik nie odlozyl ani garsci zboza i rozstrzeliwujace winnych?
  2. Niby jakie?Wszystko jest rakotworcze.Rak byl znany juz w starozytnosci,kiedy o GMO nikt nie slyszal.
  4.Polityka rolna Unii sluzy nabijaniu kasy wielkim koncernom i obszarnikom,ktorzy nie chca dopuscic na rynek konkurencji.W Stanach, gdzie tej polityki nie ma,rolnictwem zajmuje sie zaledwie 2% pracujacych,a mimo to przekarmiaja swoje wlasne spoleczenstwo i na dodatek eksportuja zywnosc. Europie nie grozi glod.
 • 2016-09-26 21:12 | Aspiryna

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Owszem,ale problemu glodu nie da sie rozwiazac,dopoki lobbysci nie przestana sztucznie potrzymywac wysokich cen zywnosci i blokowac konkurencji na rynku,min. poprzez straszenie ludzi smiercionosnymi GMO

  ````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
  Pan chyba raczy zartowac, czy to lobbysci ustalaja ceny zywnosci?

  P.S. Prosze sobie sprawdzic, jak np. wyglada sytuacja na rynku zywnosci
  w USA (w kraju, w ktorym nie bylo i nie ma ZADNYCH ograniczen
  na GMO)... Nie przypominam sobie, aby co kolwiek potanialo.
 • 2016-09-27 00:00 | zly

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Bylem w USA i sprawdzilem: akurat jedzenie jest tam bardzo tanie,czesto tansze niz w Polsce (nie mowie o restauracjach i barach).Natomiast rozne ceny minimalne skupu oraz zakupy interwencyjne na rynku plodow rolnych w Unii sa ustalane pod wplywem lobbystow
 • 2016-09-27 08:03 | kaesjot

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  zly - "Czy po polach lataja oddzialy najemnikow,sprawdzajace czy rolnik nie odlozyl ani garsci zboza i rozstrzeliwujace winnych? "
  Prawie dokładnie tak, z tą tylko różnicą , ze nie rozstrzeliwują lecz ciągną do sadu.
  Rożnica między nowymi odmianami uzyskiwanymi metodami naturalnymi a GMO jest taka jak między Mulatem czy Metysem a Frankensteinem.
 • 2016-09-27 17:07 | Aspiryna

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Bylem w USA i sprawdzilem: akurat jedzenie jest tam bardzo tanie,czesto tansze niz w Polsce

  -----------------------------------------------------------------------------------
  Szanowny panie "Zly"! To fakt, ze jedzenie w USA bywa tansze nizli w Polsce, choc
  zywnosc WYZSZEJ jakosci zazwyczaj jest drozsza (czasem nawet duzo drozsza) niz
  w Polsce. Tyle, ze ja (poprzednio) napisalem o czyms zupelnie innym, tzn.
  nie zauwazylem praktycznie zadnych zmian cen zywnosci w USA po pojawieniu
  sie na rynku GMO. GMO nie spowodowalo, aby cokolwiek potanialo!
 • 2016-09-27 21:33 | jakowalski

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Aspiryna
  TAK, junk food jest tańszy w USA niż w Polsce.
 • 2016-09-27 21:40 | jakowalski

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Zły
  1. Ale zapadalność na nowotworowy złośliwe w starożytności była o wiele mniejsza niż dziś.
  2. Nie myl selekcji prowadzonej naturalnymi metodami, takimi samymi jak ewolucja, ze współczesną inżynierią genetyczną.
  3. USA prowadzą od lat podobna politykę rolną co UE. Bez niej, to rolnictwo amerykańskie dawno temu by zbankrutowało.
  4. Reszta w komentarzach Aspiryny i Ka-Es-Jota.
 • 2016-09-28 00:54 | zly

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  @jakowalski
  1.Nie wiadomo jaka w starozytnosci byla zapadalnosc na nowotwory,zazwyczaj nie przeprowadzano sekcji zwlok.
  2.Selekcja naturalna niczym nie rozni sie od inzynierii genetycznej,z tym ze ta pierwsza trwa setki pokolen,ta druga-jednego.Selekcja naturalna doprowadzila min. do stworzenia nienaturalnych,zaleznych od czlowieka podgatunkow,jak koty-sfinksy.
  3.Jakos nie bankrutuje,a wrecz odwrotnie-eksportuje,mimo znikomej sily roboczej.
  @Aspiryna
  Musielibysmy miec dokladne dane o cenach sprzed 25 lat, by wiedziec,czy potanialo czy podrozalo.Natomiast o wspolczesnej nadprodukcji zywnosci w UE i sztucznie utrzymywanych cenach pisza sami urzednicy brukselscy.
 • 2016-09-28 17:13 | Aspiryna

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  "Musielibysmy miec dokladne dane o cenach sprzed 25 lat, by wiedziec,czy potanialo czy podrozalo"

  Duzo danych podaje n.p. "Foodtimeline".

  www.foodtimeline.org

  http://www.foodtimeline.org/foodfaq5.html

  Istnieja tez zrodla rzadowe, w rodzaju
  materialow wydawanych przez USDA (US
  Department of Agriculture)...
 • 2016-09-30 21:28 | jakowalski

  Re:Czy GMO uratuje Czarny Ląd przed głodem?

  Zły
  1. Ale są inne metody szacunku owej zapadalności.
  2. To NIE jest naturalna selekcja.
  3. Eksportuje, gdyż rolnictwo amerykańskie otrzymuje jeszcze większą pomoc ze strony rządu niż nawet w UE. Bez tej pomocy, to poszło by ono zaś z torbami. Poza tym, to Polska też eksportowała mięso, mimo że brakowało go na rynku wewnętrznym.