Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nadleśnictwo wnioskuje o odstrzał 10 żubrów. Czy naprawdę musimy strzelać do tych zwierząt?

(6)
Mazurskie Nadleśnictwo Borki wnioskuje o przyznanie pozwoleń na odstrzał 10 żubrów.
 • 2016-12-28 19:53 | Mad Marx

  Odstrzał żubrów

  Jak sam autor zaznaczył kilka sztuk żubrów rocznie strzela się "od zawsze" Ale poniewaz ostatnio wypada być "dobrym dla zwierząt" to temat stał sie na swój sposób modny. Czy się nam to podoba czy nie, to człowiek jest de facto drapieżnikiem, a przynajmniej warunkowym drapieżnikiem i polował zawsze. Ja osobiście nie widzę w tym nic zdrożnego, można się natomiast spierać, czy organizowanie płatnych polowań na chronioną zwierzynę jest właściwe. Co do bobra lub wilka, to ich populacja w ostatnich latach znacznie wzrosła, zwłaszcza tego pierwszego. Jest na tyle duża, że powoduje już dość poważne szkody w rolnictwie w niektórych regionach. Kontrolowany odstrzał mógłby z jednej strony szkody ograniczyć, a z drugiej spowodować przeniesienie się bobrzych rodzin w inne, bardziej odludne miejsca. Podobnie ma się sprawa z wilkiem. Wprawdzie szkody powodowane przez niego są raczej sporadyczne (kilka upolowanych jagniąt czy cielę to nie jest dla hodowcy wielka strata, ale wilk zawsze towarzystwa człowieka unikał, prawdopodobnie z powodu, że był przez niego tępiony. Pamiętajmy, że jeszcze kilkanaście lat temu zobaczyć dzika w lesie to była wielka rzadkość a dziś mamy już dziki w miastach. Dzik w okolicy zabudowań jest bezpieczny, bo tam polować nie wolno.
 • 2016-12-28 21:21 | drezdenski

  Re:Nadleśnictwo wnioskuje o odstrzał 10 żubrów. Czy naprawdę musimy strzelać do tych zwierząt?

  Horyzont gimbazy zatrudnionej w redakcji Polityki mozna doskonale ocenic, gdy sie przy czytaniu produktow tej gazety uzywa nie tylko okularow lecz rowniez szarych komorek ....... Lasy Panstwowe maja nie zabijac zubrow, lecz karmic je pieniedzmi uzyskiwanynymi ze sperzedazy zabijanych drzew ?. Wiecej zubrow = zabic wiecej drzew ?. Szkody od zubrow wokol Lasu Bialowieskiego i Puszczy Boreckiej wyniosly w ub. roku ponad 800 000 zlotych....Czy na pokrycie rosnacych szkod wypada zabic wiecej drzew w Lesie Bialowieskim ?.
  A moze podniesc ceny papieru toaletowego ?. Zeby zubry mialy co jesc i nie trzeba bylo zabijac wiecej drzew ?...........Redaktor W.z warszawki chce delegowac zuberki na Dolny Slask ?. A wie redaktor jakie byly reakcje na proby uszczesliwienia dolnych Slazakow zubrami w projekcie przewidujacym reintrodukcje tego gatunku na terenie Borow Dolnoslaskich ?. Czy tez redaktor traci zdolnosc googlowania przy takich pytaniach ? . Dlaczego w ogole warszawka nie przygarnie tych 10 zubrzych nieszczesnikow przeznaczonych do odstrzalu z otwartymi ramionami i nie urzadzi im domu starcow w Puszczy Kabackiej ?.
  Potrafi redaktor na te pytania odpowiedziec ?. That is the question, ktora mozna odkryc czytajac tekst pana W. nie tylko przy pomocy okularow. A jest ich duuuuuzo wiecej....:))))
 • 2016-12-29 00:02 | ptasiek

  Re:Nadleśnictwo wnioskuje o odstrzał 10 żubrów. Czy naprawdę musimy strzelać do tych zwierząt?

  Udało się uratować gatunek, Tur nie miał tyle szczęścia, pula genetyczna Żubrów obejmuje 12 sztuk, tylko 12! One same nie potrafią się ograniczać, nie potrafią eliminować złych genów. Człowiek je prawie zniszczył i prawie uratował. Dajmy nam ludziom prawo do pełnej świadomej kontroli na misją uratowania gatunku. To będzie trwało latami, dziesiątkami a może i setkami, ale dopóki gatunek nie stworzy swojej naturalnej puli genetycznej, odpornej i wytrzymałej, jesteśmy za nasze dzieło odpowiedzialni i powinniśmy pomagać mu naszą wiedzą i doświadczeniem. Chętni do polowań byli zawsze i być będą, jeśli chcą za to płacić, tylko się cieszyć. Pieniądze za kontrolowaną eliminację słabych i zdegenerowanych genetycznie osobników, można i należy przeznaczyć dla silnych i mocnych. Dopilnujmy aby te pieniądze poszły w odpowiednie miejsce, a szczegóły zostawmy fachowcom i ich wiedzy. Egzaltacje celebrytów, krzyki nadwrażliwych i łzy niedoinformowanych, mogą co najwyżej zaszkodzić naszym wspaniałym symbolom polskości puszczy. One mają tylko nas, są jak dzieci które jeszcze nigdy nie zaznały samodzielności. Dajmy im dorosnąć, a wtedy będziemy rozmawiać jak równy z równym. Osobiście tego pragnę ale wiara moja jest tylko wiarą, a przyszłość niestety jawi się w nieco mniej kolorowych barwach. Może jednak się uda;)
 • 2016-12-29 11:00 | turpin

  Re:Nadleśnictwo wnioskuje o odstrzał 10 żubrów. Czy naprawdę musimy strzelać do tych zwierząt?

  No cóż, żubr de facto jest 'żyjącym gatunkiem wymarłym'. Z pulą genetyczną sztucznie zawężoną poniżej poziomu warunkującego naturalną przeżywalność, z mnóstwem paskudnych genów recesywnych, z katastrofalną podatnością na gruźlicę.

  Jakąś szansą byłoby prawdopodobnie zasiedlenie naszych lasów (czy raczej obrzeży lasów, bo tam żubr bytował; leśny zwierzęciem był tur) hybrydami żubra z bizonem.

  A gwoli ścisłości - przedstawicielem plejstoceńskiej megafauny jest też łoś.
 • 2016-12-29 11:53 | megakrolik

  Re:Nadleśnictwo wnioskuje o odstrzał 10 żubrów. Czy naprawdę musimy strzelać do tych zwierząt?

  Autor chyba nie ma pojęcia o czym pisze, jeżeli proponuje wywiezienie chorych żubrów do lasów na Śląsku.
 • 2016-12-29 14:47 | z daleka

  Re:Nadleśnictwo wnioskuje o odstrzał 10 żubrów. Czy naprawdę musimy strzelać do tych zwierząt?

  A dlaczego jest tylko opcja strzelania? dlaczego nadlesnictwo nie oglosi, ze mozna nie tylko je zabic ale mozna je wykupic?