Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

(26)
Widzę ogrom wykonywanej pracy, wiele rodzącej się nadziei i wiele dokonań. Ale dziś zaczynam się o to wszystko obawiać. Obawiam się, że zmarnujemy to, co już zostało zbudowane – mówi prof. Blikle.
 • 2017-01-10 16:19 | jakowalski

  Non omne quod licet honestum est

  Cytuję z "Wyborczej":
  - Osoby decyzyjne w KOD-zie twierdzą, że dowiedziały się o ujawnionych przez media fakturach na początku grudnia. Nie wykonały żadnego kroku wyprzedzającego, nie pozbawiły Kijowskiego członkostwa. Liczyły, że sprawa się nie wyda?
  - Kijowski - jak pisałam wyżej - broni się mętnie. Niestety, media swego czasu uznały lidera KOD-u za godnego zaufania, przyjęły, że jego zaangażowanie w "walkę o demokrację" (cudzysłów, bo dziś wyraźnie widać, że zbyt gorliwa nie była) usprawiedliwia jego wady i idiotyczne ruchy, które wykonywał niejako w imieniu KOD-u, licznego przecież i niejednorodnego ruchu. Przemawianie ex cathedra już się dziś nie sprawdza, ale mimo wszystko zastanawiam się, dlaczego autorytety nie krzyczały, gdy do KOD-u przyklejał się Roman Giertych, gdy Kijowski wychwalał Dmowskiego i deklarował chęć pójścia w marszu z narodowcami. Dlaczego broniono Kijowskiego, gdy wyszło na jaw, że ma problem ze spłatą zadłużenia alimentacyjnego?
  - Szkoda, że i media i KOD sankcjonowały jednoosobowe przywództwo Kijowskiego, bo - mimo starań, które zapewne podejmą działacze - dla przeciętnego Polaka ta afera zapewne oznacza kompromitację całego ruchu. Nie jest mi jakoś specjalnie szkoda ludzi odpowiedzialnych za KOD, ale to strasznie przykre, że prawdopodobnie spora grupa ludzi, których KOD wyciągnął na ulice, pomyśli sobie "oszukano nas, więcej się w nic nie zaangażujemy"
  - Mateusz Kijowski ma zasądzone alimenty na trójkę dzieci z pierwszego małżeństwa. Zakładanie spółki to powszechna praktyka dłużników, w tym alimentacyjnych, by uniknąć komornika, bo nie można przeprowadzić egzekucji z majątku spółki. Oczywiście zdarza się, że sąd przyznaje alimenty na podstawie wysokich zarobków rodzica, który wkrótce pracę traci i nie jest w stanie spłacać ich w takim wymiarze. Wówczas należy sprawę postawić jasno i zwrócić się ponownie do sądu. Natomiast jeśli (podkreślam - "jeśli", bo wbrew zapowiedziom Kijowskiego, który twierdzi, że publicznie wytłumaczy się z każdej złotówki, nadal nie podał nawet zarysu rozliczeń) spółka lidera KOD-u i jego żony uzyskiwała przychód na poziomie ponad 15 tys. zł miesięcznie (żona jest większościowym udziałowcem, ale przychód zapewne - jak w przypadku większości małżeństw - trafia do wspólnego budżetu), ale oficjalnie Kijowski wypłacał sobie tylko 2,5 tys. zł, to widać jak na dłoni, że państwo nie potrafi ścigać alimenciarzy, i że prostym "trikiem" można obejść prawo.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,21218292,nie-jest-mi-szkoda-ludzi-odpowiedzialnych-za-kod-szkoda-mi.html#BoxNewsLinkZ19
 • 2017-01-10 17:30 | Caramba

  I ja też apeluję.

  "Apeluję więc do wszystkich członków i sympatyków KOD: naprawiajmy błędy, ale bądźmy ostrożni w ferowaniu wyroków. Jak nigdy bowiem potrzebna jest nam solidarność i poczucie współodpowiedzialności. Przecież odpowiadamy za Polskę. Nie dajmy sobie tego odebrać."
 • 2017-01-10 18:32 | snakeinweb

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  Przy całej fali krytyki Kijowskiego raczej nie słyszałem, żeby ktoś mu zarzucał działania nielegalne i przestępstwo. Jądrem krytyki jest hipokryzja i brak transparentności. Jak ktoś przysięga publicznie, że nie bierze ani grosza za swą działalność, a potem ktoś wyskakuje z systematycznymi rachunkami na prywatną firmą Kijowskiego, to jest to zwykła kompromitacja hipokryty pozorującego się na autorytet moralny.
 • 2017-01-11 01:15 | Zdzich49

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  Życzyłbym sobie, żeby w ocenie całej tej sprawy przeważyły opinie podobne do pańskiej.
 • 2017-01-11 08:43 | vandermerwe

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  @ snakeinweb,

  "..to jest to zwykła kompromitacja.."

  Wlasnie tak, czego niektorzy nie sa w stanie dostrzec. Podobnie bylo z glupim gadaniem w restauracji ministra Sikorskiego. Wtedy tez nie widziano nic zlego ani kompromitujacego zarowno ministra oraz rzad, ktory reprezentowal. Jak zauwazyl pewien historyk: kazdy moze sie pomylic, ale nie kazdemu wolno sie mylic.

  Pozdrawiam
 • 2017-01-11 09:09 | mzak

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  Pan profesor jest coraz bardziej nierealny, niczym polski dobrobyt. Sytuacja w KOD mnie bawi, wylazła typowo polska słoma z butów: małostkowość liderów,zaściankowość, brak odrobiny tzw.dobrego wychowania.Tu nie chodzi o 90 tyś zł. Tylko o prymitywizm tłumaczenia M.Kijowskiego. Poważny biznesmen/działacz powiedział by krótko: soory! Chciałem dobrze, jeśli jest odbiór taki, jaki jest, zwracam 90 tyś zł na konto organizacji,jestem panisko, mam gest!Zrobiłem wszystko bezpłatnie, jako mój wkład w demokrację.Byłoby to ratowanie twarzy. A wyszedł ćwok. Pazerny na kasę, na władzę/urojoną/ parcie a szkło. To jest przede wszystkim kompromitacja ruchu, nie potrafiącego się formalizować organizacyjnie. Gdzie są pieniądze-potrzebny jest porządek inaczej będą walić niczym w pusty bęben afrykańskiego czarownika. Mój znajomy, emerytowany sędzia, mawiał: złodzieja faktycznie nie skazuję że ukradł tylko zer dał się złapać.
 • 2017-01-11 11:31 | bumar

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  Milton Friedman powiedział kiedyś "nie ma darmowych obiadów". Tak samo nie można mieć za darmo całą administrację. Każda rzecz lub praca ma swoją cenę za którą trzeba zapłacić. KOD jest dużą organizacją, można ją porównać do jakiekolwiek istniejącej partii. Można by sprawdzić ile one wydają funduszy na utrzymanie strony internetowej i jej administrowania.
  Druga sprawa to ujawnienie samych faktur do mediów nie wygląda dobrze, to świadczy, że KOD ma kreta w swojej organizacji. W Polsce za pieniądze ludzie robią różne świństwa. Wystarczy popatrzeć na ekspertów smoleńskich czy PISowskich ekspertów od konstytucji.
  KOD musi działać profesjonalnie, trzeba mieć fundusze na administrowanie organizacji inaczej ona sama umrze.
 • 2017-01-11 11:44 | Jerzy zO.

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  Powściągliwość i kultura prof. Blikle budzą najwyższy szacunek i respekt. Po naszej, nazwijmy to umownie, stronie sporo ludzi jednak nie rozumie o co i jakimi metodami toczy się gra. Codziennie, i całymi workami, na niewinnych ludzi, już wylewają się wiadra pomyj, insynuacji i podłych, kryminalnych oskarżeń. Każdy, komu nie po drodze z PIS, jest lub będzie atakowany i zaszczuwany. Zapewne marni ludzie, z otoczenia Kijowskiego go sprzedali, w samolotach nie wolno używać komórek, ale strzelić fotkę Petru, proszę bardzo. A nasze środowiska, z dziennikarzami Polityki na czele, całymi dniami majaczą o "żonach cezara"i takie tam ble, ble....
 • 2017-01-11 12:16 | jakowalski

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  Caramba i Zdzich49
  Za późno na takie apele, jako że mleko się już rozlało...
 • 2017-01-11 12:17 | jakowalski

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  mzak
  Tak, przestępcy nie skazuje się za przestępstwo, a tylko za to, że dał się złapać na popełnieniu przestępstwa.
  Także dla twojego sędziego: non omne quod licet honestum est oraz mulier Caesaris non fit suspecta etiam suspicione vacare debet.
 • 2017-01-11 12:18 | jakowalski

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  Bumar
  KOD jest po tym wszystkim skończony.
 • 2017-01-11 12:26 | jakowalski

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  Jerzy z O.
  Profesor Blikle jest może autorytetem w dziedzinie matematyki, ale na pewno nie w dziedzinie etyki, a więc niech lepiej nie wchodzi on na grząskie obszary, po których nie potrafi się on sprawnie poruszać.
  Poza tym, to samolotach można robić zdjęcia - nie wolno tam używac urządzeń elektronicznych tylko podczas startu i lądowania, a telefony komórkowe mogą być w samolotach używane w tzw. flight mode (trybie samolotowym albo off line), który blokuje odbieranie połączeń telefonicznych a także dostęp do Internetu. W trybie samolotowym można zaś korzystać z niektórych funkcji telefonu takich jak aplikacje biurowe czy odtwarzacze muzyki, które nie wymagają połączenia komórkowego, czyli też jako aparaty fotograficzne. Popełniając aż tak oczywiste błędy, sprawiasz, że wszystko co piszesz staje się bardzo mało wiarygodne...
  Przypominam też: non omne quod licet honestum est oraz mulier Caesaris non fit suspecta etiam suspicione vacare debet.
 • 2017-01-11 12:29 | Już_były_sympatyk

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  Pan profesor Blikle słusznie zauważył: "Tyle że witryna witrynie nierówna." Czy próbował Pan, Panie Profesorze umieścić jakiś swój komentarz na oficjalnej stronie KOD? Zachęcają do tego ikonki umieszczone przy nagłówkach. Tyle, że komentarza nie da się zamieścić - dlatego przy wszystkich nagłówkach jest przy ikonce z dymkiem informacja "0 Comment". I to jest profesjonalna witryna? To już bardziej wierzę w to, że zrobili ją (i prowadzą) jacyś wolontariusze-amatorzy...
 • 2017-01-11 13:00 | Jacek, NH

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  Zazdroszczę p. Andrzejowi Blikle, zmartwień. Bać się o KOD
 • 2017-01-11 13:01 | Jacek, NH

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  Ciekawe, ile pieniędzy zbieranych przez KOD do puszek, nie zostało zaksięgowanych, a trafiło "bokiem" do kieszeni Kijowskiego? Sporo? No kto by się spodziewał, że złodziej, który okrada swoje dzieci, unikając płacenia alimentów, okaże się złodziejem, Według źródeł w KOD, prace informatyczne wykonywali wolontariusze, a nie MKM
 • 2017-01-11 13:09 | mały fizyk

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  Prof. Blikle dal bardzo dobry, rationalny i inteligentny wywiad. To jest poziom, ktory mi odpowiada, a ktory coraz trodniej znalezc (nawet w Polityce). Prosze o wiecej takich wywiadow!

  PS. A tak nota bene, gdyby argumentacja moralna miala pozytywna sile razenia, to np. PiS juz dawno bylby w piekle. Tak na ogol, to argumentacja moralna jest bezskuteczna w dyskusji z osobami o moralnosci Kalego.
 • 2017-01-11 14:53 | Martin L

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  Mnie troszku bawi zastanaiwnie sie o to czy jest to moralne i zgodne z prawem,jest to dobre tak dzialaja przyzwoici ludzie i nie chodzi jaki bedzie wynik tak nalezy postepowac. Niestety wszyscy zapominaja o tym ze druga strona w podobnej sytuacji nie miala by najmniejszych wyrzutow sumienia. Uzazadnlili by to dobrem kosciola, Polski itp. ci ludzie nie cofna sie przed najgorszym lajdactwem by osiagnac cel. Czy ktos z ich strony zastanawial sie nad przelotami i kosztami pana Dudy zwanego popularnie prezydentam? Takich rzeczy jest pelno. Fanatyk o to nie pyta.
 • 2017-01-11 22:26 | edan

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  O ile dobrze pamiętam KOD jako patrona wybrał Władysława Bartoszewskiego z mottem, ' że warto być przyzwoitym'. Znamienne, że pan Kijowski ma problem ze zrozumieniem tych prostych słów. Widocznie ten pan nie nadaje się do odegrania roli 'przywódcy niezależnego ruchu społecznego'.
 • 2017-01-11 22:53 | mzak

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  Jeśli ta druga strona jest mocno be, w co nie wątpię, czy strona pierwsza nie powinna być cacy? A tu mamy ocenę które g. bardziej śmierdzi! Fe! Pozdrawiam!
 • 2017-01-11 22:56 | Rodz

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  @2017-01-10 18:32 | snakeinweb

  a moze przeczytalbys ten wywiad jeszcze raz skoro, jak wynika z Twojej wypowiedzi, nie dotarlo do Ciebie to co mowil prof. Blikle.
 • 2017-01-12 09:16 | jakowalski

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  Rodz
  Prof. Blikle jest dla mnie autorytetem jeśli chodzi o pączki i ew. matematykę, a nie politykę i etykę.
 • 2017-01-12 09:35 | jakowalski

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  Martin L.
  Pan Duda jest Prezydentem RP. Pan Kijowski nie piastuje zaś żadnego urzędu państwowego.
 • 2017-01-12 12:22 | Jerzy zO.

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  @ jakowalski
  Z tym stwierdzeniem, że Duda jest prezydentem RP to ostro pojechałeś. Często tak masz ?.
 • 2017-01-12 20:17 | jakowalski

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa?

  A tymczasem to Kijowski pogrąża się coraz bardziej: „Rzeczpospolita”: Są nowe faktury Kijowskiego dla KOD. Łącznie dostał z Komitetu minimum 120 tys. zł.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,21236548,rzeczpospolita-sa-nowe-faktury-kijowskiego-dla-kod-dostal.html#MTstream
  Czy dalej będziecie go bronić?
 • 2017-01-12 20:20 | jakowalski

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  Jerzy z O
  Pan Andrzej Sebastian Duda (ur. 16 maja 1972 w Krakowie) od dnia 6 sierpnia 2015 roku jest Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Duda
 • 2017-01-12 23:39 | Martin L

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  jakowalski
  "Pan Duda jest Prezydentem RP." Pan zartuje czy tak powznie. Szanowny panie i kon byl senatorem i co z tego, rownie dobrze Pan Kaczynski otoczyl by sie i " pokazal narodowi". Bawi mnie pana moralnosc takiej pani Dulskiej. Jesli ktos ma wladze to mu wszystko wolno, jak sie jest pisowskim oligarcha podobnie, jak jestes zwyczajnym czlowiekiem tak juz nie wolno. Zdaje sobie pan sprawe ze to co robi pis to "prawo silniejszego", a to jest wlasnie warcholstwo, gdy silny nie respaktuje praw slapszego.