Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Obama żegna się z urzędem. Trudno podzielać jego optymizm

(15)
Gdyby oceniać prezydentów USA tylko miarą ich retoryki, Obama na pewno zasługiwałby na pomnik obok największych, na górze Rushmore. Jednak jego realne dokonania są skromne.
 • 2017-01-11 16:02 | czosnek

  okoliczności

  Nie można oceniać dokonań Obamy, pomijając rzeczywistość w jakiej przyszło mu funkcjonować. A mówimy o głębokim kryzysie finansowym w USA, mówimy o totalnej porażce wojny na Bliskim Wschodzie i Azji, mówimy o eskalacji agresji ze strony Rosji, w końcu, mówimy o całej pętli napięć społecznych wynikających z transformacji amerykańskiej gospodarki.

  Funkcjonował w najtrudniejszym środowisku od czasów Reagana, albo i lepiej. Moim zdaniem, udało mu się całkiem dużo. A jego największy sukces to utrzymanie prymu światowego USA pomimo rosnących obok wrogich potęg. I to jeszcze unikając wchodzenia w kolejne bezsensowne konflikty zbrojne.
 • 2017-01-11 16:21 | Hmm?

  Re:Obama żegna się z urzędem. Trudno podzielać jego optymizm

  Obama to tylko aktor, pacynka na sznurkach. Czyta, co mu napisali, mówi, co mu kazali. Biorąc pod uwagę jego dokonania, jest jednym z najgorszych prezydentów USA. Największym dokonaniem nie jest darmowa opieka zdrowotna, największym dokonaniem jest rozpętana wojna rasowa, antagonizmy, które mogą doprowadzić do rozpadu USA. Nagonka na policję i prawo, poparcie dla najgorszego elementu, byleby miał obamowy kolor skóry = rasizm w najczystszej postaci. Wspierała go w tym z całych sił pierwsza "dama" (można zobaczyć w sieci jej program z Ophrą - blatant racism and hatred towards white people). Amerykanie powiedzieli gromkie NIE wszystkiemu, co reprezentuje Obama i Demokraci. Trump daje nadzieję, że amerykanskie drony zabiją w tym roku mniej dzieci w Azji... to chyba powód do optymizu, czyż nie?
 • 2017-01-11 17:29 | woytek

  Re:Obama żegna się z urzędem. Trudno podzielać jego optymizm

  Obama przyśpieszył wysłanie wojska do Polski za zgodą "wdowca smoleńskiego" , co było podrzuceniem kolejnego problemu Trumpowi przed rozpoczęciem jego prezydentury.
  Tak samo przyśpieszył Clinton przyjęcie Polski do NATO przed zaatakowanie Serbii.
  Te decyzje świadczą o tym, że prezydenci wykonują polecenia ważniejszych od nich gremiów.
  Obama był zdyscyplinowany i realizował decyzje tych gremiów . Zostawił po sobie bałagan w Azji i Europie. Rok 2017 będzie niezwykle ważny, a zmiany układu sił muszą zostać zaakceptowane przez nowe mocarstwa światowe. Świat w roku 2017 jest całkowicie inny , ale to nie dociera do polityków z garbem XX wiecznych podziałów wpływów dawnych mocarstw.
 • 2017-01-11 17:48 | &

  Re:Obama żegna się z urzędem. Trudno podzielać jego optymizm

  Meczace te ich pozegnania teatralne. Lzy krokodyla, widac jak trudno mu zejsc z tronu i robi podchody, sieje propagande, uzywa wszelkich chwytow ponizej pasa. Okazal sie malutkim, zajadliwym chlopkiem. Zostawil po sobie agtmosfere wojny i konflikty wojenne.
 • 2017-01-11 18:51 | woytek

  Re:Obama żegna się z urzędem, a Trump wita się z urzędem

  Dzisiejsza konferencja prasowa Trumpa, była niezwykle ciekawa. Ta konferencje zapowiada kolejne interesujace spotkania , nowy 'serial" telewizyjny z Trumpem , ciekawszy i bardziej dramatyczny od Hollywoodzkich filmów. Media które są własnością wielkich ponadnarodowych korporacji wracają ciągle do jednego tematu , Putin jako magik sterujący wyborami w USA, co przypomina do złudzenia antyrosyjską obsesję prezesa PiS. Słowa Rosja było odmieniane we wszystkich możliwych przypadkach. Prezydent Trump uznał Obamacare za absolutną klęskę /disaster/ demokratów i prezydenta Obamy.
 • 2017-01-11 19:27 | scrambler

  Re:Obama żegna się z urzędem. Trudno podzielać jego optymizm

  do: @Hmm? 2017-01-11 16:21
  a kto / co pociąga Twoje sznurki?
  Gratuluję "wszcząsającej" analizy opartej zapewne o głęboką i wnikliwą wiedzę. Jeżeli sam składasz te teksty - musisz się bardziej postarać, albo zamieszczać je tam, gdzie się czyta obrazki. Do tego wystarczą same oczy. Użycie choć odrobiny mózgu nie wskazane. Gdyby jednak - zamieściłeś tylko kilka linijek tekstu, prymitywnego socjotechnicznie i niespójnego logicznie, z którego jak Apaczowi spod siodła zalatuje słabo zawoalowane rasowe uprzedzenie i brak szacunku. Masz jakiś problem z ludźmi innego koloru skóry?

  Zobaczymy, czy Amerykanie zdołają znieść to, na co - jak twierdzisz - powiedzieli gromkie TAK:
  "Trump daje nadzieję, że amerykanskie drony zabiją w tym roku mniej dzieci w Azji... to chyba powód do optymizu, czyż nie?".
  No, rzeczywiście. Chyba jeszcze tego nie wiedzą, więc pospiesz się im wszystkim to powiedzieć.

 • 2017-01-11 20:30 | kostek_2004

  Re:Obama żegna się z urzędem. Trudno podzielać jego optymizm

  Obama stworzył ogółem 10,8 mln miejsc pracy a po spadku w wyniku kryzysu - 15 mln.Obama care jest krytykowane przez bogatych i klase średnią bo narusza superliberalną filozofie Ameryki. Ale fakt pozostawania 80% ludności najbogatszego kraju poza opieka lekarską wołało o jakieś rozwiazanie. Trump już teraz kluczy bo nie bardzo może sie z tego wycofać (to takie amerykańskie 500+)
 • 2017-01-12 04:26 | Herstoryk

  Re:Ostrożny gołąbek pokoju??

  Obama dostał pokojowego nobla na wyrost, za to że nie był Bush'em. Jak na niego zasłużył?? Jak wyglądała jego [cyt.]Skrajnie ostrożna polityka zagraniczna, która ośmieliła jej wrogów?? Otóż wg. "Guardian'a", ten gołąbek pokoju i ostrożności patronował:
  - obecności amerykańskich sił specjalnych w 138 krajach (70% państw świata - wzrost o 130% w porównaniu z Bush'em);
  - zrzuceniu, tylko w 2016 roku, co najmniej 26.171 bomb, czyli 72 dziennie, albo 3 na godzinę, w 7 krajach muzułmańskich - Afganistanie, Iraku, Jemenie, Libii, Pakistanie, Somalii i Syrii.

  Trąbienie o "ostrożnej" polityce Obamy przypomina mi tu stary, z dłuuugą brodą dowcip o dobroduszności Lenina, który, gdy mu jakieś dzieci przeszkadzały w goleniu tylko je złoił kijem, a mógł je przecież pozarzynać swą brzytwą.

  Oczekiwanie od marionetki imerialnych elit, że dokona ona drastycznych zmian w Imperium pogrążającym się w korupcji, maraźmie gospodarczym i politycznym w domu oraz brnącym coraz głębiej w bagna awantur kolonialnych zagranicą, jest tyle warte co wiara w "Dobrego Cara".
 • 2017-01-12 09:38 | vandermerwe

  Re:Obama żegna się z urzędem. Trudno podzielać jego optymizm

  Moze bardziej krytycznie.

  "Such hopes were not confined to Americans alone: based entirely on his expressed aspirations rather than any actual achievements, the Nobel Committee awarded Obama its 2009 Peace Prize.[..] the choice turned out to be a deeply ironic one.[..] American militarism persists."

  Andrew J.Bacevich: The New American Militarism. How Americans are Seduced by War. Uzupelnione wydanie z roku 2013.

  Pozdrawiam
 • 2017-01-12 13:21 | lubat

  Re:Obama żegna się z urzędem. Trudno podzielać jego optymizm

  @2017-01-11 19:27 | scrambler

  Tak prostacka napaść na interlokutora to swego rodzaju "osiągnięcie". Ale to jest poniekąd zrozumiałe, bowiem psychologowie twierdzą, że większość takich chamowatych ataków, to świadome przypisywanie swoich cech otoczeniu.
 • 2017-01-12 19:04 | scrambler

  Re:Obama żegna się z urzędem. Trudno podzielać jego optymizm

  do: @lubat 2017-01-12 13:21

  INTERLOKUTORA?
  Czyżby?
  I czemu zawdzięczam uchyłek tak światłoczułej wrażliwości?
  Zanim po raz kolejny natrudzisz się szukając odpowiednio mądrze, a najlepiej "naukowo" brzmiącego komentarza , wykaż najpierw i udowodnij że Twój "mocodawca" @Hmm? np. pisze "pacynka na sznurkach" albo używa cudzysłowu niechcący (?). A co na to "psychologowie" (może ci od "większości Amerykanów")? Czy to projekcja komplementarna, czy może atrybutywna? A może jednak panglosowsko-kasandryjska? A może jednak "prostacka napaść" na zwykłe uczucie przyzwoitości oraz szacunku dla innych ludzi i ich szarych komórek?

  Pracujecie w tej samej spółdzielni "adwokatów"? Z uwagi na "warsztat" językowy i "neologiczny" trudno nie odnieść wrażenia, że ktoś pisze we własnej sprawie.

  Czy to tak trudno ogarnąć, że jeżeli decydujecie się zamieszczać tutaj swoje wpisy - musicie się bardziej starać?
  Prowadzenie dyskusji z osobami o odmiennych poglądach jest pouczające i zajmujące, bywa niezwykle trudne w przypadku np. wierzących w ufo, zawsze jednak pod warunkiem, że odbywa się z poczuciem autentyczności.
  Polecam się świadomemu zrozumieniu.
 • 2017-01-12 23:41 | woytek

  Re:Obama żegna się z urzędem. Trudno podzielać jego optymizm

  Trudno podzielać optymistyczną opinię Obamy . Prezydent powinien zacząć przemówienie komunikatem , które podało dzisiaj radio Franka Spuli w Chicago . A komunikat brzmiał : "Informujemy mieszkańców gminy Schamburg, że asesor gminy Schamburg podniósł podatki od nieruchomości o 41 procent. Odwołania można składać do końca miesiąca".
  Tak wygląda odwrotna strona pożegnania. Prezydent Obama to był naprawdę elegancki człowiek, ale sukcesów tyle, co kot napłakał.
 • 2017-01-13 00:14 | Patagon

  Re:Obama żegna się z urzędem. Trudno podzielać jego optymizm

  w Obamacare tylko dwie rzeczy sa dobre, nie robisz nic masz bezplatne ubepieczenie, zacznij cos robic i zarabiac zaraz cie pozbawia i bedziesz musial doplaca do ubezpieczenia i druga sprawa to ze ubepieczalnie musza kceptowac choroby wczesnije rozpoznane lub powstale. Swietna rzecza bylo masowe uzycie dronow do mordowania wrogow i osczdzanie zycia naszych zlonierzy. Mam nadzieje ze ta akurat bedzie Trump kontynuowal i zrobi jakas tansza forme ubezpieczen.
 • 2017-01-13 07:15 | Milutek

  Re:Obama żegna się z urzędem. Trudno podzielać jego optymizm

  @scrambler

  Mysle, ze szkoda Twojego czasu i energii na polemike z @Hmm?
  "Hmm" zyje w sobie tylko znajomym swiecie, fakty (jak to u nas mowia) " he is pulling out of his ass", serwuje obelgi pod adresem Prezydenta Obamy (masz racje- "obamowy kolor skory"(???)wyraznie nim wstrzasa)...daj spokoj, nie dotrzesz, nie warto- tam zwyczajnie pustka pod czaszka.

  @lubat
  A gdzie Twoje oburzenie na banialuki serwowane przez "@Hmm'?

  @czosnek
  Moje uklony w Twoja strone.
  Odnosze wrazenie, ze komentatorzy (niektorzy, a moze nawet wiekszosc) nie potrafiliby powiedziec, co jedli na sniadanie, wiec spojrzenie z perspektywy czasu i przypomnienie, gdzie Prezydent Obama zaczynal i w jakim stanie zostawia kraj po dwoch kadencjach ( wygral dwukrotnie! electoral & popular vote).
  Oceniajac dorobek Prezydenta Obamy trzeba cofnac sie osiem lat wstecz, kiedy "W" zostawil kraj z dwiema niepotrzebnymi wojnami "na karte kredytowa",krach na rynku o zasiegu ogolnoswiatowym, kiedy ludzie codziennie tracili prace , domy zabierane byly przez banki , oszczednosci topnialy z dnia na dzien,bezrobocie dwucyfrowe....itd.
  Byc moze w Polsce nie jest to oczywiste ani zrozumiale, ale przez osiem lat prezydentury Obamy, kazdy z nas mogl skupic sie na swoim wlasnym ,codziennym zyciu,w poczuciu swiadomosci , ze w Bialym Domu urzeduje dorosly, odpowiedzialny, ostrozny (dla niektorych byc moze za bardzo) inteligentny i majacy na uwadze dobro swojego narodu(niekoniecznie calego, skomplikowanego swiata) Lider.Urzad prezydenta USA (jak w kazdym innym kraju) to glownie odpowiedzialnosc za dobro wlasnego narodu i pozycji kraju w stosunkach miedzynarodowych, ktore temu narodowi maja sluzyc.
  Po osmiu latach prezydentury Obamy swoja role spelnil.

  Nie jest tez tak zupelnie do bani z tym spoleczenstwem amerykanskim (pomimo tego, ze urzad prezydenta zostaje objety przed Trumpa( to taki amerykanski odpowiednik polskiego Nikodema Dyzmy).
  Wedlug ostatnich wynikow badan opinii publicznych Prezydent Obama cieszy sie zaufaniem 55% spoleczenstwa( powyzej!!! statystycznej przecietnej dla odchodzacego prezydenta), natomiast nadchodzacy Trump 37% (the least popular president elect in history!)-dane za Gallup.
  Dla tych, ktorzy nie lubia bawic sie w numerki- prosze zanotowac, ze Trump uzbieral prawie 3 miliony MNIEJ! glosow niz pani, ktora wybory
  ....."przegrala".


 • 2017-01-13 15:13 | Milutek

  Re:Obama żegna się z urzędem. Trudno podzielać jego optymizm

  @woytek
  2017-01-12 23:41

  Zapomniales dodac, ze kiedy w Chicago wietrznie, zimno i sniezy, to oczywiscie (!!!) wine za to tez ponosi Obama....