Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zbigniew Ziobro bezzasadnie kwestionuje wybór trzech sędziów TK

(9)
O co więc chodzi? Niektórzy przypuszczają, że Ziobro przygotowuje grunt dla uznania, że sędziowie zakwestionowani przez TK w orzeczeniu z 3 grudnia 2015 r. zostali powołani prawidłowo.
 • 2017-01-16 11:26 | Manifest

  Kryminalna Solidarność

  Ziobro tu nic nie winien. Cała ta katastrofa cywilizacyjna to skutek tzw rewolucji Solidarności, a właściwie to puczu CIA w Polsce zwanej dziś Wschodnią Flanką. I o to chodziło.
 • 2017-01-16 13:24 | Obserwer

  Re:Zbigniew Ziobro ma krótkie nogi jak dla tego kłamstwa publicznego

  Prawna rzeczywistość jest jednoznaczna w obszarze kompetencji KT w tej sprawie sztucznie i celowo wywołanej.
  Nawet , gdyby ten kłamliwy, kabotyński, spreparowany chwyt w sprawie
  nieprawidlowości powołania 3 sędziów prawie 7 lat temu, miał by minimalne podstawy wiarygodości to domagania się od jakiegokolwiek skałdu
  trybunalskiego roztrzygnięcia tej kwestii jest fikcją prawną.

  Jest to kolejny fasadowy chwyt kłamliwych ludzi tego ugrupowania
  w celach zamącenia i zwiedzenia ludu bez pojęcia prawnego o kompetencjach TK.

  Jak do tej pory TK działa na znienawidzonej dogłębnie przez rządzących znakomitej Ustawy Zasdaniczej czyli Konstytucji , która dalej skutecznie broni nas wszystkich przed schizofrenią i kabotyństwem prawnym , moralnym i politycznym tych osobników.
  I w jek kwestii skierowanej przez Ziobro do TK też.
  Z prostego , prawnie klarownego i jednaznacznego powodu. To nie jest sprawa dla TK. Gdyż TK na bazie obecnej Konstytucji rozpatruje akty normatywne tylko i wyłącznie w zakresie ich zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej
  Polskiej, na którą to wszyscy wiarołomcy i krzywoprzysięscy przysiegali w zakresie dochowania jej wierności jako funkcjonariusze publiczni każdego szczebla.

  Złe czy dobre powołanie sędziów 10 , 15, czy 7 lat czy 1 rok temu nie jest aktem normatywnym, podobnie jak uchwały wg. wywiadu telewizyjnego Ziobry pare miesiecy temu oraz orzeczenia TK w składzie przez "dobra zmianą" w TK .

  Nie jest to materia dla TK, aby mógł ją rozpatrywać.
  Składanie do TK przez, w końcu podbno prawnika, rozptrzenia nienormatywnego aktu jakim jest powołanie siędziów jest ośmieszaniem pojęcia "prawnik" i świadczy o ignorancji osoby , która gdzieś pozyskała dyplom prawnika.
  To kolejny przykład dla kolejnej bodaj uczelni z wydziałem prawa i administracji dla zbadania zasadności posiadania ich dyplomu przez osobę, która "świeci" dobitnym przykładem bezprawia z powodu braku wiedzy prawniczej szczebla akdemickiego.
  Usprawiedliwienie politycznego postępowania czy interesu w obliczu kompromitacji imienia uczelni nie może mieć miejsca, jeśli dobre imię i prestiż dla tej uczelni z takim absolwentem, mają jeszcze znaczenie.

  Oni, korzystając z kremlowskich propagandystów, doskonale zdają sobie sprawę, że "ciemny lud to kupi" i dlatego dla swojego plemiona, narodowa telewizja szerzy te kłamstwa bez opamiętania.

  Kłamstwo każde ma krótkie nogi.
  Brzydzę się i zdecydowanie potępiam wykorzysywanie instrumentalne biednych obywateli.
  Ale jednocześnie
  mam dużo współczucia dla tych sługusów, bo ich rachunki po stronie ZŁA rosną błyskawicznie. • 2017-01-16 16:29 | Mauro Rossi

  Zbigniew Ziobro bezzasadnie kwestionuje ?

  Sprawą już wcześniej zajął się jeden z publicystów, myślę, że lektura tego tekstu będzie dla Pan Profesora zajęciem pożytecznym. Oto fragment, a pod spodem link do całości.

  Proszę też zwrócić uwagę że wniosek min. Ziobry do TK nie kwestionuje konkretnego wyboru (to byłoby niedopuszczalne) tylko stosowanej procedury.

  "W zacytowanym komentarzu przywołano fundamentalną pracę z 1999 r. (potem wielokrotnie wznawianą) pod redakcją prof. Lecha Garlickiego „Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz” oraz pracę z 2011 r. prof. Marka Zubika (skądinąd tego samego, o którego wybór na sędziego TK chodzi, co dodaje sprawie dodatkowego smaku) „Status prawny sędziego Trybunału Konstytucyjnego”. Prof. Lech Garlicki podkreślał: „Konstytucja nie określa żadnych elementów procedury wyboru sędziów TK, ale – skoro przyjęto zasadę indywidualizacji kadencji – procedura ta zawsze musi odnosić się do wyboru poszczególnych sędziów. Niedopuszczalne byłoby zaś, jak w poprzednim stanie prawnym przeprowadzanie głosowań en bloc, nawet gdy jednocześnie dokonywany jest wybór dwóch lub więcej sędziów”. Takie samo stanowisko można znaleźć w „Komentarzu do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (z 1999 r.) autorstwa prof. Zdzisława Czeszejko-Sochackiego, prof. Lecha Garlickiego i prof. Janusza Trzcińskiego. Mowa jest o „poprzednim stanie prawnym”, czyli przed przyjęciem konstytucji w 1997 r., a oznaczał on m.in. wybieranie sędziów en bloc, czyli z jednej listy. Po 1997 r. stosowana wcześniej metoda wyboru sędziów TK stała się niekonstytucyjna, jednak w następnych latach Sejm ją stosował. Właściwie stosował ją do 2015 r., a konstytucjonaliści na ten temat milczeli, choć w komentarzach opisywali, jak powinna wyglądać procedura zgodna z konstytucją".
  http://wpolityce.pl/polityka/323212-zbigniew-ziobro-zalozyl-opozycji-i-timmermansowi-podwojnego-nelsona-w-sprawie-wyboru-sedziow-tk
 • 2017-01-16 17:02 | trip

  Re:Zbigniew Ziobro bezzasadnie kwestionuje wybór trzech sędziów TK

  Jedynym komentarzem odnosnie "zblokowanych mysli pana Zbyszka" moze byc:"he is bloke"
 • 2017-01-16 17:29 | Mauro Rossi

  Zbigniew Ziobro bezzasadnie kwestionuje wybór ... ?

  Autor

  Na początek proszę zobaczyć jak wygląda poprawna i indywidualna uchwała w sprawie wyboru sędziego TK. Wygląda całkiem inaczej niż przy głosowaniu en bloc.
  http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/56_u/$file/56_u.pdf

  "Niektórzy przypuszczają, że p. Ziobro przygotowuje grunt dla uznania, że sędziowie zakwestionowani przez TK w orzeczeniu z 3 grudnia 2015 r., opublikowanemu dzięki niespodziewanej łaskawości p. Kempy, zostali powołani prawidłowo".

  A czemu miałby to robić? Obecnie PiS praktycznie ma przewagę w TK. Tym bardziej, że sędzia Biernat, ze względu na swoją wcześniejszą lekkomyślność, będzie zmuszony już przebywać na urlopie do końca swojej upływającej za kilka miesięcy kadencji.

  "To nie wchodzi w rachubę, bo TK wówczas nie zajmował się uchwałami, a tylko wyprowadził wniosek z uznania konstytucyjności części ustawy czerwcowej z 2015 r. o TK".

  Przypominam, że "ta część ustawy" dotyczyła jedynie wcześniejszego zgłaszania kandydatów do TK, a nie ich wyboru. Należy te dwie sprawy oddzielić grubą kreską. Zgłaszało się na podstawie ustawy o TK, a wybierało później przy pomocy uchwały na podstawie regulaminu Sejmu. Przecież samo zgłoszenie nie oznacza automatycznie wyboru. Na podstawie ustawy z 25 czerwca 2015 można było zgłaszać kandydatów na sędziów TK do końca września 2015. Natomiast wybrano ich w Sejmie 8 października 2015, czyli przed wyborami, na kadencje rozpoczynające się po wyborach, co samo w sobie jest przejawem złych obyczajów politycznych. TK zakwestionował dwa z trzech zgłoszeń, ale nie zajmował się ich wyborem na podstawie uchwał w Sejmie, bo nie ma takich kompetencji. Nie jest więc prawdą, że uznał, iż wybór trzech sędziów był konstytucyjny. TK "nie wyprowadza żadnych wniosków" tylko orzeka: przepis zgodny - niezgodny z konstytucją. Przypominam, że uzasadnień wyroków TK ("wnioski") nie są publikowane w dzienniku urzędowym, jedynie same sentencje. Dzieje się tak, bo TK nie ma uprawnień do obowiązującej wykładni konstytucji. Poza tym owe "wnioski" byłyby rodzajem presji władzy sądowniczej na władzę ustawodawczą, co jest niedopuszczalne.

  "Kolejna i dość prawdopodobna hipoteza powiada, że ratio petitionem p. Ziobry jest wywalenie z TK trzech sędziów wybranych przez Sejm w 2010 r.".

  Zapomina Pan, że TK orzekając może podać datę od kiedy regulacje prawne zgodne z sentencją wyroku obowiązują. W tym przypadku niemal na pewno orzeczenie TK nie będzie działać wstecz, bo tworzyłoby to trudny do ogarnięcia chaos prawny, ale potwierdzi konieczność stosowania procedur indywidualnych przy wyborze sędziów TK jak mówi o tym konstytucja i piszą prawnicy. Ale możliwe też, że wniosek min. Ziobry zostanie umorzony.
 • 2017-01-16 22:22 | Woziwoda

  Re:Zbigniew Ziobro bezzasadnie kwestionuje wybór trzech sędziów TK

  Rachunki rosną no, powiedzmy postępowo - a procent poparcia w sondażach nie maleje. Kim są Polacy w swej masie?!
 • 2017-01-17 10:35 | wolenski

  Re:Zbigniew Ziobro bezzasadnie kwestionuje wybór trzech sędziów TK

  @Mauro Rossi
  Myli się Pan. Kwestionuje wybór trzech konkretnych sędziów (i każdego z osobna), bo wymienionych z nazwiska. Niech Pan jeszcze raz przeczyta mój tekst i spóbuje zrozumieć na czym polega indywidualizacja. Może to Panu pomoże?
  JW
 • 2017-01-17 10:53 | wolenski

  Re:Zbigniew Ziobro bezzasadnie kwestionuje wybór trzech sędziów TK

  @Mauro Rossi
  Po pierwsze, to nie Pan decyduje o tym, jak ma wyglądać poprawna uchwała, a po drugie, nawet jeśli przyjąć, że tak ma wyglądać, to ten wzorzec powstał pod koniec 2015 r. a nie w 2010 r.
  ""ta część ustawy" dotyczyła jedynie wcześniejszego zgłaszania kandydatów do TK"
  Przypominam, że jeśli kandydat został niepoprawnie zgłoszony, nie mógł być wybrany.
  Ad hipotezy dotyczące powodów wniosku: a. Nie zajmuję się tym, dlaczego p. Ziobro miałby coś robić, ale co mógłby. Zresztą powtarzam to, co zostało powiedziane przez kogoś innego;
  b. TK może albo uznać uchwałę z 2010 r. za legalną albo za nielegalną. Data może dotyczyć tylko tej drugiej kwestii. TK nie musi potwierdzać zasady indywidualnego wyboru, bo ta jest w Konstytucji, ale też nie może niczego unormować w tym zakresie. Trzeba albo zmienić Konstytucję albo ustawę o TK albo regulamin Sejm. Niezależnie od tego, jaką datę poda TK (w przypadku uznania, że tych trzech sędziów zostało wybranych nieprawidłowo, przestaną oni być sędziami. Chaos i tak będzie, ponieważ powstaje możliwość kwestionowania orzeczeń wydanych z udziałem tych sędziów.
  I na koniec: Panie Mauro Rossi, wiara (w PiS w tym wypadku) wprawdzie czyni cuda, ale lepiej czasem pomyśleć nad tym, co pisze się. W samej rzeczy, podziwiam Pańską determinację w bronieniu tego, czego obronić sie nie da.
 • 2017-01-17 17:46 | Aspiryna

  Re:Zbigniew Ziobro bezzasadnie kwestionuje wybór trzech sędziów TK

  Coz... nawet PiS-owskiemu "wodzowi" (J.K.) pomysl prawniczego ignoranta Ziobry nie przypadl do gustu!