Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nienawistny tekst białostockiego profesora. Nie ma zgody na dyskryminację osób z zespołem Aspergera

(41)
Dopuszczanie takich głosów do mediów uchodzących za poważne i poważane oznacza niebezpieczne przesterowanie debaty publicznej na temat tego, komu wolno, a komu nie wolno być częścią jakiejś społeczności.
  • 2017-01-18 12:49 | Hmm?

Re:Nienawistny tekst białostockiego profesora. Nie ma zgody na dyskryminację osób z zespołem Aspergera

Pani Joanno, nie nazwał bym tekstu prof. Nowaka "obrzydliwym", to określenie zarezerwowałbym raczej dla pani artykułu, wypełnionego inkwizycyjną retoryką i uczuciowością nielicującą z wizerunkiem dorosłej, wykształconej osoby. Końcówka o tym, jak "za chwilę pojawi się tekst (...)" o czarnoskórych i Żydach świadczy jak najgorzej o pani postawie. To szczucie wedle najgorszych wzorców SWJ (social justice warriors) z Ameryki. Piszę to jako osoba mająca codzienny kontakt z kimś dotkniętym Aspergerem - osobą inteligentną lecz chorą, pozbawioną empatii, zdolności socjalnych, krańcowo egoistyczną i krańcowo męczącą dla otoczenia. Pani nie wie o czym pisze.
  • 2017-01-18 12:49 | zly

Re:Nienawistny tekst białostockiego profesora. Nie ma zgody na dyskryminację osób z zespołem Aspergera

No coz, posiadanie tytulu profesora nie oznacza,ze ow wykladowca posiada wyksztalcenie PODSTAWOWE.Z jego wpisu wynika,ze brakuje mu kultury osobistej,jak i zdolnosci do wspolzycia z ludzmi. Zwrocilem uwage na fragment, w ktorym mowi o 'unikaniu spotkania z kolegami': to dopiero dziwne zachowanie, czyzby profesor byl tak kiedys nielubiany w 'czwartej d',ze teraz musi przechodzic na druga strone ulicy w obawie przed starymi znajomymi?Ciekawe dlaczego..

PS. Jako osoba zajmujaca sie zawodowo opieka nad ludzmi autystycznymi,chcialbym zaznaczyc,ze opis zachowan tego studenta nie pasuje do syndromu Aspergera. Nie jestem psychiatra,ale bardziej przypomina to zespol Tourette'a. Czy on przypadkiem nie zostal zle zdiagnozowany?To w razie, gdyby pani redaktor miala z nim jakis kontakt.
  • 2017-01-18 12:55 | Jacobsky

No tak, Białystok... Symbol słońca.""
  • 2017-01-18 13:00 | lchlip

Jedyne co przychodzi do głowy po zapoznaniu się z "poglądami" prof. Nowaka to pytanie:
    Czy oglądał pan film "Good wiil Hunting" (Buntownik z wyboru)?

• 2017-01-18 13:02 | Dariusz1234

Nienawistny tekst

tekst wyjatkowo demagogiczny. Nie chodzi przeciez o to ze profesor nie chce miec na sali studenta zachowujacego sie inaczej ale o to ze to "zachowywanie inaczej" przeszkadza profesorowi w prowadzeniu zajec. Nie jest rola uniwersytetu zastepowanie systemu opieki zdrowotnej jak rowniez zastepowanie rodzicow czy wyspecjalizowanych wychowawcow. Osoba chora moze uczestniczyc w uczeniu wowczas gdy swoim zachowaniem nie utrudnia uczenia innych, jesli utrudnia powinna byc skierowana do szkol specjalnych.
  • 2017-01-18 15:38 | Batigol

Może lepiej, niż "wariatów"(jak to ktoś mądry powiedział "zdrowia nie mierzy się stopniem dostosowania do chorego społeczeństwa", ale mniejsza z tym) byłoby systemowo eliminować z uczelni tego rodzaju wykładowców(zwłaszcza na humanistyce). Miałem nieszczęście studiować przez rok filozofię na jednym z polskich uniwerków i wiem, że czasami wystarczy znać kilka książek, których jakiś profesorek nie czytał(albo nawet o nich nie słyszał), żeby potem mieć pod górkę. Zajęcia z etyki, na których chciałem dowiedzieć się czegoś o Kancie, Nietzschem i tak dalej, prowadził egzmeplarz, który na samym początku oznajmił, że "nie będzie mówił tego, co myślą inni filozofowie, tylko to, on myśli"(LOL). Obecny system pozwala tego pokroju jednostkom na praktycznie niekontrolowane wyżywanie się na studentach, pompowanie swojego ego, itd, oczywiście kosztem poziomu nauczania. Żadnemu z tych głąbów pewnie nie przyjdzie do łba, że nikt w miarę rozgarnięty nie przychodzi na filozofię, po to żeby spośród profesorków wybrać sobie Mistrza i go naśladować, tylko po to, aby uczyć się tego, co jest naprawdę warte uwagi: w takim wypadku profesorek może być co najwyżej czymś w rodzaju pośrednika, no chyba że nazywa się Jaspers albo Kołakowski.
  • 2017-01-18 16:27 | adriankowaty

Ciekawych profesorów mają na tym Podlasiu...
  • 2017-01-18 16:38 | Dyskutantka

Ten tekst nie jest nienawistny ani pozbawiony sensu, tylko ukazał się w złym medium. (No może jest zbyt trochę emocjonalny, prawdopodobnie ze względu na to, że zainspirował go realny problem). Miejscem na dyskusje tego rodzaju nie są masowe gazety, których czytelnicy nie są w stanie zrozumieć niuansów. Ale filozofowie od dawna dyskutują o tym, czym jest normalność i różnica, które z nich mogą być podstawą różnego traktowania, jak się wyznacza granice między nimi w życiu społecznym i czy (mimo moralnego dyskomfortu) takie wyznaczanie granic jest w ogóle do uniknięcia, jeśli społeczność ma przetrwać.
    Jestem nauczycielem akademickim. Bardzo staram się być życzliwa studentom. Ale w sytuacji kolizji pomiędzy dobrem wielu studentów i dobrem jednego, wybrałabym chyba wielu. U nas na wydziale jest w tej chwili student z jakimiś zaburzeniami psychicznymi (nikt nie wie z jakimi - może władze wiedzą, ale tej wiedzy nie ujawniają). Notorycznie zakłóca zajęcia, przejawia (słowną na razie) agresję, śledzi swoje koleżanki. Boją się go i prowadzący zajęcia, i studenci. Nikt nie chce być z nim w grupie, ani tej grupy uczyć. Co mamy w tej sytuacji zrobić? Przecież to jest dorosły człowiek, nieubezwłasnowolniony. Nie przychodzi z nim na zajęcia żaden opiekun, bo takiego - o ile wiem - nie ma. Jakimi środkami można na niego wpłynąć? Czy też mamy nie próbować na niego wpływać i przeczekiwać aż skończy studia?
    W szkole, gdzie uczą się dzieci sytuacja jest inna. Dzieci można bez ich zgody, a za zgodą opiekunów poddawać terapii, wychowywać. W takiej sytuacji, jak ta jesteśmy po prostu bezbronni. A nie możemy, jak w przypadku uciążliwego sąsiada, po prostu nie wchodzić temu człowiekowi w drogę. Studia wiążą się z nieuniknionym osobistym kontaktem między ludźmi.
  • 2017-01-18 18:07 | asant

Kiedyś takie wydarzenia bardzo mnie bulwersowały.Mając dziecko z ZA zawsze zastanawiałem się skąd biorą się takie a nie inne reakcje ludzi na specyficzne zachowania dziecka.Jeśli widziałem, że problemem jest brak wiedzy starałem się takich ludzi edukować. Gorzej gdy brak wiedzy szedł w parze z nienawiścią i złą wolą. Tak jak w tym przypadku. Przeszedłem z Aspergerem u dziecka cały szlak bojowy polskiej oświaty, psychiatrii, psychologii i pedagogiki. Było różnie - bo ludzie są różni. To kolejny przykład człowieka, który potwierdza tezę o kompletnym braku kwalifikacji społecznych u niektórych ludzi formalnie wykształconych. To już mnie teraz ani nie dziwi ani nie wkurza tak jak kiedyś. Szkoda, że tak jest.
  • 2017-01-18 18:24 | Aspiryna

To wstyd, wielki wstyd, ze ten czlowieczek (Nowak) jest profesorem!
  • 2017-01-18 19:02 | AOlsztynski

Z całego tekstu nie wynika, jakie zachowania przejawia student. Czy mieszczą się one w granicach tzw. przeciętnego wychowania czy wykraczają poza. Są dla wykładowcy bardzo uciążliwe, przeszkadzają mu w prowadzeniu zajęć.

Poza tym sama Pani pisze: najczęściej wykładowcy są pozostawieni samym sobie. Nie mają narzędzi ani wiedzy, jak pomagać, jak nie skrzywdzić. Polegają na własnej intuicji i wrażliwości – ale to za mało.

A jak sobie mają radzić nauczyciele szkolni? Między bezradną (dotąd) dyrekcją a roszczeniowymi rodzicami?
  • 2017-01-18 21:58 | zosiadol

Tu nie chodzi o to, czy student ma lub nie ma zdiagnozowane to coś. Tu chodzi o żenujący poziom mentalności pożal się Boże profesora. O niezdolność do podmiotowego traktowania ludzi - po prostu. Chodzi o faszyzm. A ten to jedność władzy z Kościołem. Ten pan profesorek pewnie regularnie stojąc pod amboną słucha przykazań o miłości bliźniego, ale ma to nie w sercu, ale póki co w dupie. Ale jak przyjdzie pora to ubierze brązową koszulę i zacznie z jemu podobnymi wprowadzać "ostateczne rozwiązanie".
  • 2017-01-18 23:49 | zly

@Dariusz1234
    Jakbys wykazal chocby minimalne zainteresowanie tematem,to moglbys sie dowiedziec,ze zespol Aspergera nie jest choroba psychiczna i sie go nie 'leczy', poza tym osoba z zespolem Aspegera ma normalny iloraz inteligencji i nie musi uczeszczac do 'szkoly specjalnej'. Nawiasem mowiac, bardzo duzy odsetek pracownikow naukowych jest aspergerowcami, stad popularne anegdotki o zdziwaczalych, roztargnionych profesorach.Takze wsrod informatykow jest ich potezne grono. 'Profesor' Nowak zas zwyczajnie nie zasluguje na ten tytul. Prawdziwy wykladowca pomoglby studentowi,doradzilby w razie potrzeby tryb indywidualny zajec. Nowak jest,zdaje sie, 'naukowcem' tego samego sortu co Pawlowicz.
  • 2017-01-19 00:07 | jakowalski

Jaką realną szansę na produktywne zatrudnienie mają osoby z zespołem Aspergera? Jaki jest sens finansowania przesz podatników ich studiów wyższych?
  • 2017-01-19 00:08 | zly

@Dyskutantka
    Jesli student cierpi na zaburzenia psychiczne uposledzajace jego zdolnosc uczenia sie,to wladze uczelni maja OBOWIAZEK poinformowac cie o tym,jako prowadzacej zajecia.Zreszta on sam powinien cie o tym powiadomic, jesli potrzebuje jakiegos wsparcia instytucjonalnego.Towarzyszylem kilku moim podopiecznym podczas roznorakich szkolen,za kazdym razem instruktorzy i grupa byli dokladnie poinformowani o planie dzialan i mozliwosci 'niekonwencjalnego' zachowania studenta.
    Zachowanie twojego studenta nie musi wynikac z choroby psychicznej. Czy w gre nie wchodzi naduzywanie alkoholu badz innych substancji 'rozszerzajacych swiadomosc'?Wielu studentow w akademiku mocno uzywa zycia,pierwszy raz z dala od rodzinnego domu. Pamietam z pierwszego roku studiow kolegow cpajacych co wlezie i konczacych na oddzialach intensywnej terapii.Mozliwe,ze nikt (poza wspolspaczami) nie dostrzega w jakie bagno wdepnal. Moze warto o problemie poinformowac policje?
  • 2017-01-19 00:09 | jakowalski

Jaką realną szansę na produktywne zatrudnienie mają osoby z zespołem Aspergera? Jaki jest sens finansowania przesz podatników ich studiów wyższych?
  • 2017-01-19 17:06 | palum

"Przez" studenta z Zespołem Aspergera wykładowca zmuszany jest upraszczać tok/sens/treść wykładów. Jaki zatem jest sens takich wykładów? Idąc dalej: liczy się dobro jednego człowieka czy ogółu?
  • 2017-01-19 17:07 | Kaszuba

@Hmm? Też mam w pobliżu osobę z zespołem Aspergera, ale wnioski wysnuwam zgoła odmienne. Po pierwsze ta osoba jest CZŁOWIEKIEM ! Po drugie, jeśli o tym wiem, traktuję ją z szacunkiem, bo przecież nie ze swojej winy jest egoistą z niewielkim poziomem empatii. W przeciwieństwie do Pana uważam, że Autorka pisze kompetentnie i, co ważne, z troską o niskiej tolerancji dla wszelkiej odmienności w polskim społeczeństwie.
  • 2017-01-19 17:36 | Dyskutantka

@zly
    Ten student ma zaburzenia psychiczne, informacje są nieoficjalne, ale wiarygodne. On sam nie ma obowiązku powiadamiania nikogo. Jest pełnoletni i nieubezwłasnowolniony. Dopóki nikogo nie uderzy i jeśli będzie tylko chodził za dziewczynami, to żadna policja się w to nie zaangażuje. Zresztą nikt policji nie wezwie, bo zostanie zlinczowany jak profesor Nowak, że dyskryminuje albo nie jest dość wrażliwy. Asysta jakiegoś opiekuna byłaby możliwa, gdyby podopieczny się na to godził. Ale i tak uważam, że możliwa jest może rzeczywiście na jakichś kursach, ale nie na pięcioletnich studiach, 30 godzin w tygodniu i jeszcze do tego podczas zajęć, które z istoty swojej wymagają samodzielności. I co z prawem innych studentów do niezakłóconej nauki? To nie jest szkoła podstawowa czy nawet średnia. Tu waży się ich zawodowa i cała przyszłość. Oni wymagaj, aby zajęcia były na najwyższym poziomie z merytorycznego punktu widzenia, a nie żeby je poświęcać na przewalczenie czyichś nieadekwatnych zachowań. Oni nie będą mieli okazji nadrobić tych zajęć, powtórzyć ich gdzieś. Owszem można powiedzieć, że studenci powinni być wrażliwi. Ale granice wrażliwości i poświęcenia dla różnych ludzi są różne. Zwłaszcza wobec obcych im osób. Poza tym studenci to są dorośli ludzie. Oni wręcz sobie nie życzą żeby ich wychowywać i nie taka jest rola nauczyciela akademickiego. Jeśli mamy kształtować postawy, to tylko w ramach etyki danego zawodu. Poza tym mamy przede wszystkim przekazywać wiedzę i umiejętności. Twój komentarz jest bardzo stereotypowy i niezbyt powiązany z realiami.
  • 2017-01-19 18:48 | Aspiryna

````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
    Dosyc duza szanse, szanowny panie doktorze!
  • 2017-01-19 21:21 | Martin L

jakowalski
    Ktos musi robić na wcześniejsze emerytury jeśli się komuś np. nie chce pracowac. Poznałem kiedyś takiego kolegę,Polak pracuje aktualnie w Anglii, dobrze sobie radzi.
  • 2017-01-19 23:26 | zly

@jakowalski
    'Jaką realną szansę na produktywne zatrudnienie mają osoby z zespołem Aspergera?'
    Ogromna,zwlaszcza w sektorze informatycznym. Wsrod programistow jest bardzo duzy odsetek osob z zespolem Aspergera.W ogole w kazdym sektorze,gdzie moga wykorzystac swoje obsesyjne zainteresowania i pamiec do detali,wiedzy innymi na uczelniach.
    @palum
    Widac,ze nie masz pojecia o autyzmie. Osoba z zespolem Aspergera ma NORMALNY iloraz inteligencji i nie ma potrzeby 'upraszczac' dla niej wykladow.
    @Dyskutantka
    'Chodzenie' za dziewczynami wbrew ich woli kwalifikuje sie jako nekanie, podpada pod kodeks wykroczen (art. 190a) i owszem, policja sie w to zaangazuje. Agresja slowna tez podpada pod odpowiednie paragrafy. 'Profesor' Nowak nie zostal zlinczowany, tylko nazwany chamem i burakiem,bo nim jest.Nikt nie kaze ci sie 'poswiecac' ani 'wychowywac' studenta. Jesli jest agresywny,nalezy zawiadomic o tym policje, jesli jest chory badz naduzywa jakichs substancji,policja skieruje sprawe dalej.
    Moj komentarz jest rozsadny i odpowiada realiom. Twoj jest przepelniony bezradnoscia .Problemy sa po to,zeby je rozwiazywac. Mam nadzieje,ze uczysz tego swoich studentow.
  • 2017-01-20 10:52 | jakowalski

Zly, Martin L., Aspiryna etc.
    1. A ja wam powiem, że w praktyce szansa na to, że osobnik z zespołem Aspergera znajdzie produktywne zatrudnienie, szczególnie w sektorze prywatnym, jest zerowa, skoro mamy dziś na świecie, w tym i w Polsce masę bezrobotnych, w tym też i informatyków, wbrew twierdzeniom reżymowych mediów że wśród informatyków nie ma bezrobocia. Po prostu nikt nie będzie w pracy tolerować takich agresywnych, asocjalnych zachowań jakie przejawiają osoby z zespołem Aspergera. Programowanie, wbrew temu co sadzą laicy, jest dziś bowiem zajęciem zespołowym. Ponadto pracy ubywa, w tym i umysłowej, w związku z automatyzacją, także w informatce. Przypominam, że nie tak jeszcze dawno temu, w latach 1970., to komputer o mocy obliczeniowej współczesnego smartfona wymagał kilkunastu osób do jego obsługi.
    2. Dawniej, kiedy to dbano o poziom nauczania, to taki aspołeczny student z zespołem Aspergera byłby zwyczajnie usunięty ze studiów za zakłócanie zajęć i przeszkadzanie wykładowcy oraz pozostałym studentom, a na pewno nie przebrnął by przez pierwsze egzaminy. Dziś, kiedy pieniądze idą za studentem, uczelnie przepuszczają każdego matoła, co oznacza, ze poziom studiów wyższych w Polsce jest dziś wręcz tragicznie niski a dyplom ich ukończenia praktycznie bezwartościowy. Czy o to chodzi autorce tego artykułu?
  • 2017-01-20 13:26 | zly

@jakowalski
    'Agresywne,asocjalne zachowania'- no,to wlasnie o tobie, nie dziwie sie,ze ze swoimi dyplomami nie mozesz znalezc pracy.Masochista by nie wytrzymal piecu minut w twoim towarzystwie..

Doradzam ci niewypowiadanie sie na tematy o ktorych nie masz pojecia.Osoby z Aspergerem czesto sa najlepszymi studentami na uczelniach.Przeszkadzac moga co najwyzej niewydarzonym 'wykladowcom', kiedy okazuje sie,ze znaja temat lepiej od nich..
  • 2017-01-20 18:11 | Aspiryna

Pozwole sobie zacytowac fragment listu otwartego podpisanego przez 200 pracownikow polskich uczelni wyzszych:

"Uważamy, że ten artykuł jest szkodliwy przez przyczynianie się do utrzymywania i wzmacniania stygmatyzacji społecznej

Autor artykułu sięga również po wiele określeń z zakresu psychiatrii, psychologii klinicznej i prawa, które stosuje w błędny sposób. „zespół Aspergera”, „upośledzenie umysłowe” czy „niepoczytalność” to określenia o ścisłych medycznych i prawnych definicjach. Autor używa ich w tekście w nieodpowiednich kontekstach lub bez zrozumienia, co one oznaczają. Jako naukowcy zajmujący się psychologią, medycyną oraz filozofią sądzimy, że tekst prof. Nowaka jest merytorycznie niepoprawny i szkodliwy ze względu na przeinaczenia i błędy, które się w nim znajdują.

Teza artykułu, czyli częściowo przecząca odpowiedź na pytanie zadane w jego tytule: „Czy ludzie niezrównoważeni psychicznie powinni być przyjmowani na uczelnie wyższe?”, nawołuje - naszym zdaniem - do segregacji na podstawie rozpoznania medycznego, co jest przejawem celowej dyskryminacji. Autor sam zresztą używa tego pojęcia i broni swojego „prawa do dyskryminowania”. W tym celu przywołuje rasistowski w wymowie esej Hannah Arendt z lat 50., „Reflections on Little Rock”, w którym autorka broni segregacji rasowej w szkołach, argumentując to prawem rodziców do dyskryminowania czarnoskórych dzieci, przez decydowanie, z kim ich dzieci mają uczęszczać do szkoły.

Jako ludzie wyrośli w poszanowaniu sprawiedliwości i wolności drugiego człowieka uważamy, że artykuł dr. hab. Nowaka nawołuje do segregacji i dyskryminacji osób z doświadczeniem chorób psychicznych lub niepełnosprawności, czemu z całą mocą się przeciwstawiamy.

* Sygnatariusze listu (200 osób)"
  • 2017-01-20 18:14 | Aspiryna

Do "zly":

Dr K. ("jakowalski") uwielbia wypowiadac sie na WSZELKIE mozliwe tematy, taki juz jest!
  • 2017-01-21 01:22 | Martin L

@jakowalski
    Pan chyba nie zrozumiał, opisywane schorzenie, za pierwsze, to szerokie pojecie, za drugie nie napisałem ze , poznany znajomy pracuje w państwowej angielskiej firmie własnie na odwrót. Po za tym każdemu należny dać stosowna szanse.
  • 2017-01-21 11:08 | jakowalski

Zły - znów głównie ad personam. :-(
    1. Od paru lat jestem na emeryturze.
    2. Nie mam „Aspergera” i nie zachowuję się agresywnie czy aspołecznie.
    3. Dlaczego na nic więcej nie jest ciebie stać niż na kolejny atak ad personam?
    4. Dariusz wyjaśnił ci już, że profesor Nowak nie chce mieć na sali studenta przeszkadzającego mu w prowadzeniu zajęć. Nie jest bowiem rolą uniwersytetu zastępowanie systemu opieki zdrowotnej czy też zastępowanie rodziców albo wyspecjalizowanych wychowawców. Osoba chora psychicznie może uczestniczyć w procesie nauczania tylko wówczas gdy swoim zachowaniem nie utrudnia uczenia innych, a jeśli utrudnia, to powinna być skierowana do szkół specjalnych.
  • 2017-01-21 12:21 | zly

@Aspiryna
    Wiem o tym,ale tym razem przeholowal i to zdrowo.Jak najgorzej to o nim swiadczy jako o pracowniku naukowym, nawet emerytowanym.
    @jakowalski
    A jak mam odpisywac,jak nie ad personam?I ty sie tytulujesz naukowcem?No to sprawdz w Google,czym jest zespol Aspergera i jakie sa jego objawy.Zespol Aspergera nie jest choroba psychiczna,a osoby nim dotkniete nie sa ani agresywne ani aspoleczne,co najwyzej ekscentryczne.Poza tym osoba z Aspergerem ma z definicji iloraz inteligencji normalny badz powyzej sredniej,wiec zwykle doskonale radzi sobie na studiach.'Profesor' Nowak zas jest durniem z tytulem naukowym (prawdopodobnie kupionym albo zalatwionym), ktory w zyciu nie powinien uczyc czegokolwiek.
  • 2017-01-21 23:19 | mama dziecka z ZA

jakowalski
    To,że jest Pan na emeryturze,to dobrze. Przynajmniej ma Pan więcej czasu na przemyślenia. Radzę więc spożytkować ten czas i poświęcić niektórym książkom,bo widać pewne braki.
    Co zaś do Pana zachowania,to powiedziałabym,że jest Pan aspołeczny z nierozwiniętą empatią.
    Jestem mamą młodzieńca z ZA ma on parę tytułów laureata i finalisty konkursów kuratoryjnych etapu wojewódzkiego,tytuł zdolnego z Pomorza. I jak czytam opinie i wypowiedzi takich osób jak Pan,czuję zażenowanie i litość do Pańskiej osoby,niemającej wiedzy na temat ZA. Podobno każdy z nas na coś cierpi,tylko nie jest zdiagnozowany. Może Pan ma tzw"przykurcz". Tylko jaki? Skrajnie prawicowy,emocjonalny czy też inną jednostkę niezdefiniowaną. Profesor Nowak powinien się zastanowić przed napisaniem tego artykułu ,bo można wywnioskować,że ten student ze swoją inteligencją stał się niewygodny dla autorytetu Pana profesora. Ludzie z ZA są jak diamenty. Oddane w ręce mistrza stają się brylantami.
  • 2017-01-22 12:33 | zly

@mama dziecka z ZA
    Niech pani nie tytuluje Nowaka profesorem,bo nim nie jest.To jest pseudowykladowca typu Pawlowicz.Niestety, na polskich uczelniach rezyduje pelno takich kreatur-nie poradzili sobie w zyciu,wiec teraz znecaja sie nad studentami.
  • 2017-01-22 22:06 | Querto

Większość komentarzy po opublikowaniu artykułu w Rzeczpospolitej pokazuje całkowity brak wiedzy o tym, czym jest Zespół Aspergera oraz zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Dorosłe osoby z Zespołem Aspergera są bardzo różne, od dobrze funkcjonujących, postrzeganych jedynie jako ekscentrycy, często pełniących odpowiedzialne stanowiska po ludzi, na pierwszy rzut oka odbiegających od reszty, reagujących nieadekwatnie w różnych sytuacjach społecznych, funkcjonujących znacznie gorzej co często nie wyklucza ich wyjątkowych zdolności w różnych dziedzinach.

Jestem matką dwóch chłopców z Zespołem Aspergera (ZA), doświadczającą na co dzień braku wiedzy oraz braku tolerancji dla odmienności. Ponieważ problem rośnie lawinowo - w ogólnodostępnych przedszkolach i podstawówkach jest mnóstwo dzieci z ZA oraz ze spektrum autyzmu. Wielu nauczycieli nie ma podstawowej wiedzy jak z nimi postępować. Te dzieci są w normie lub powyżej normy intelektualnej, często osiągają duże sukcesy edukacyjne.

Głównymi ich problemami są zachowania społeczne (nietaktowne, nieadekwatne reakcje, trudności z interpretowaniem uczuć innych, duża nadwrażliwość na najróżniejsze bodźce często prowadząca również do agresji).

Te dzieci mogą w przyszłości być niezależnymi i samodzielnymi dorosłymi -pod warunkiem dania im szansy między innymi na zdobycie dobrego wykształcenia oraz jak najwcześniejszego dostępu do terapii w zakresie umiejętności społecznych.

Cieszę się, że reakcja większości ludzi na publikację artykułu pokazywała oburzenie wobec wypowiedzi prof. Nowaka. Rozumiem, że uczenie kogoś, kto reaguje w sposób niestandardowy czy wręcz utrudnia prowadzenie zajęć wiąże się z dodatkowym wysiłkiem (np. indywidualnych spotkań, czy dostosowania metod), ale ten wysiłek się opłaci. Wielu wybitnych naukowców było w przeszłości nazywanych wariatami a dzięki ich "szaleństwu" nauka poszła do przodu.

Patrząc na statystyki może się okazać, że autyzm będzie jednym z najpowszechniej występujących zaburzeń rozwojowych w niedalekiej przyszłości i Państwa dzieci czy wnuki będą go mieć. Chcąc nie chcąc temat będzie wracał w debatach publicznych - oby jak najwięcej konstruktywnych głosów a jak najmniej hejtu wobec inności czy niepełnosprawności.
  • 2017-01-23 12:32 | jakowalski

Zly
    Według obecnej „nauki” to homoseksualizm jest normą. Na studiach i w szkole to geniusze nie radzą sobie zaś najlepiej, jako że oni za bardzo wybiegają poza średnią, a z takimi, to nauczający zawsze mają problemy.
  • 2017-01-23 12:34 | jakowalski

Mama Dziecka
    Jako wykładowca miałem często problemy z takimi studentami. Dawniej się ich po prostu wypraszało z zajęć, ale dziś trzeba ich tolerować, mimo że swym aspołecznym zachowaniem przeszkadzają oni nie tylko wykładowcy, ale też i innym studentom. I proszę bez ataków ad personam.
  • 2017-01-23 12:37 | jakowalski

Querto
    Od tego są szkoły specjalne, aby tam uczęszczały dzieci z „Aspergerem”. A w obecnej sytuacji nadmiaru pracowników spowodowanej postępami w automatyzacji, czyli w rugowaniu ludzi nie tylko już z prac fizycznych ale też i umysłowych, to osoby z „Aspergerem” NIE mają w przyszłości realnej szansy być niezależnymi i samodzielnymi dorosłymi. To jest bardzo poważny problem, z którym, jak na razie, władze zupełnie sobie nie radzą. I racja - jak najmniej hejtu wobec osób, które mają inne poglądy.
  • 2017-01-23 15:51 | zly

@jakowalski
    Co za szczescie, ze nie jestes juz wykladowca i nie zameczasz nieszczesnych studentow. Jakim cudem skonczyles podstawowke?
    Na szczescie rektorat Uniwersytetu Bialostockiego odcial sie od postawy pseudowykladowcy i miejmy nadzieje,ze Nowak niedlugo utraci posade. Ku uldze uniwersytetu i studentow.
  • 2017-01-23 21:12 | Querto

@ Jakowalski

Szkoły specjalne mogą być opcją dla niektórych dzieci z Zespołem Aspergera, ale większość z nich jest w stanie bez problemu funkcjonować w szkołach ogólnodostępnych z dostosowanym programem nauczania w klasie integracyjnej lub z pomocą nauczyciela wspomagającego w zwykłej klasie.
    Czy się to Panu podoba czy nie, ludzie z Zespołem Aspergera mogą i funkcjonują niezależnie i postępująca automatyzacja im w tym nie przeszkadza. Z całą pewnością spotyka się Pan z nimi na co dzień nie mając pojęcia o ich deficytach. I tak, człowiek z Zespołem Aspergera może być wybitnym histopatologiem, kompozytorem, programistą....Pomimo swoich deficytów a być może właśnie dzięki temu, że postrzega świat niestandardowo. Przy odrobinie dobrej woli i dostępie do googla można wyszukać mnóstwo informacji na temat ZA oraz przykładów osób, które sobie nieźle radzą w dorosłym życiu. Oczywiście część z tych osób jest zależna przez część lub całe swoje życie od opiekunów, ale założenie z góry, że te osoby są skazane na porażkę jest ogromnie dla nich krzywdzące.
  • 2017-01-23 22:12 | mama dziecka z ZA

Panie jakowalski
    Widzę,że występuje u Pana problem czytania ze zrozumieniem, piszą Panu ludzie jedno,a Pan swoje. Żeby ludzi z ZA do szkół specjalnych. To tak jakby obraz Rembranta do obory wsadzić. Tam byłby z niego taki sam pożytek, a wystarczyłoby trochę poczytać. To może ntakich bzdetów by Pan nie pisał. Swoją drogą ciekawe co by było,gdyby Einsztaina wsadzili do szkoły specjalnej. Życzę miłej lektury na temat ZA
  • 2017-01-24 12:34 | zly

@mama z dziecka z ZA
    Pan K (jakowalski) nie wyszedl umyslowo z obory. Niestety,takich ciemniakow i burakow jest sporo wsrod starego pokolenia.Najlepszy dowod na to,ze tytul naukowy nie swiadczy o wyksztalceniu.
    @Querto
    Osoby z Aspergerem NIE MUSZA chodzic do szkol specjalnych. Poza tym trudno dyskutowac z jakowalskim,bo to wlasnie on nie funkcjonuje w doroslym zyciu..
  • 2017-01-24 17:16 | Querto

@ Zly,

To prawda. Szkoła specjalna jest zwykle wyborem ostatecznym rodziców, których dziecko oraz oni mieli ogromne problemy w szkołach ogólnodostępnych.

Nie ma dwóch takich samych przypadków dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, zdarza się, że dziecku jest tak trudno w szkole, że rodzice podejmują taką decyzję dla jego dobra. W przypadku ZA szkoła specjalna w ogóle nie powinna być brana pod uwagę bo dzieci są intelektualnie w normie albo powyżej. Ale życie pokazuje, że niektórzy rodzice przenoszą dzieci do tych szkół bo szkoły ogólnodostępne nie radzą sobie zupełnie. Czasem presja, żeby dziecko usunąć ze szkoły jest tak duża, że rodzice uznają, że dziecku lepiej będzie w przyjaznym, bezpiecznym środowisku.

Ja nie znam osobiście żadnego rodzica, którego dziecko z ZA uczy się w szkole specjalnej. Na tematycznych forach rodzicielskich poświęconych dzieciom ze spektrum autyzmu, są opinie rodziców, którzy taką decyzję podjęli.

Temat edukacji jest naprawdę bardzo złożony.
    Rozumiem bezradność niektórych nauczycieli, którzy nie mają wiedzy, doświadczenia, narzędzi, wsparcia swoich przełożonych i rodziców, nie potrafią sobie czasem z trudnym uczniem poradzić. Bo to nie jest proste.
    Nie rozumiem braku dobrej woli, zakładania z góry, że ci inni to gorsi bo przecież normalni się tak nie zachowują, nie rozumiem braku empatii, braku szacunku i podejścia, że najlepiej problemu się pozbyć wypychając ludzi odmiennych na margines. Jeszcze trudniej jest mi to zrozumieć u ludzi wykształconych, opiniotwórców, uczestniczących w życiu publicznym.

Powszechna krytyka publikacji prof. Nowaka zarówno przez środowisko ludzi nauki, osoby zajmujące się na codzień pracą z autystami, oraz osoby nie związane z nimi w żaden sposób pozwala mi wierzyć, że stanowisko prof. Nowaka jest raczej marginalne.
  • 2017-01-25 00:05 | zly

@Querto
    Nie znam stosunkow polskich,ale wiem,ze w Wielkiej Brytanii wiele dzieci z Aspergerem uczy sie w systemie domowym badz korespondencyjnym.Zreszta uczy sie tak wiele dzieci 'neurotypowych'-brytyjski system edukacyjny ma fatalna reputacje nawet wsrod wyspiarzy.
    Jednak nigdy nie spotkalem sie tutaj z przypadkiem by dziecko ktore z definicji NIE JEST uposledzone umyslowo (bo kryteria diagnostyczne ZA uposledzenie wykluczaja) bylo relegowane do szkoly specjalnej, poniewaz nauczyciele 'sobie nie radza'.Jesli sobie nie radza i nie maja wiedzy,to niech zmienia zawod!Dla mnie to dowod patologii w systemie szkolnictwa.
    Niestety,spora czesc kadry nauczycielskiej zostala w Polsce uformowana w czasach stalinizmu i reprezentuje klasyczne totalitarne myslenie: 'co inne,to zle'.Szkoda,ze 27 lat po upadku tamtego systemu w Polsce wciaz ma sie w najlepsze homo sovieticus.No,ale miejmy nadzieje,ze z przyczyn naturalnych takie osobniki jak Nowak (NIE profesor) i dr K z tego forum niedlugo przestana szerzyc dookola swoja ignorancje i nienawisc..