Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Biednym praca się nie opłaca

(9)
Coraz więcej Polaków kalkuluje: z zapomóg i zasiłków dostaniesz więcej niż na etacie. Spędzisz czas z rodziną, nie przemęczysz się. Polski system pomocy społecznej jest irracjonalny: zniechęca do pracy. Program 500 plus jeszcze to wzmacnia.
  • 2017-01-19 11:28 | Lohkamp

Etat na garnuszku

Ależ tak było, jest i będzie.
    Inżynierowie biedy, jak się nazywa takich ludzi istnieją w każdym społeczeństwie, które ma jakikolwiek system ochrony socjalnej. Wystarczy wiedzieć, co się należy i gdzie po to uderzyć. Pozostaje tylko kwestia tego, że w różnych krajach osiągnąć można w ten sposób różny poziom życia, bliżej lub dalej od pułapu dla średnio zarabiających. 500+ to niezły upgrade dla użytkowników tego systemu. Nasuwa się myśl, aby uczynić system ochrony socjalnej bardziej restrykcyjnym, tylko że niestety bardzo trudno jest odróżnić faktycznie potrzebujących wsparcia od wyspecjalizowanych "inżynierów". Pracownik socjalny czy lokalny urzędnik znający środowisko musiałby posiadać możliwość uznaniowej oceny każdego indywidualnego przypadku, co z kolei stwarza możliwość dokonania błędnej oceny, czy świadomego nadużycia uprawnień. Zatem musi on działać oparciu o ścisłe przepisy i tu kółko się zamyka.
  • 2017-01-19 14:59 | cygusblues

Re:Biednym praca się nie opłaca

Oczywiscie sytuacja jest zla, bylem, jestem i bede przeciwnikiem programow typu 500+, ale zjawiska opisane w artykule maja tez druga strone. Nieprzyzwoicie bogaci wlasciciele prywatnych zakladow pracy beda musieli ograniczyc "dojenie" pracownikow i urealnic pensje w stosunku do zyskow ich firm. Od lat obserwuje wlascicieli oplywajacych w luksusy podczas gdy ich pracownicy pracuja za wspomniana minimalna krajowa. Tak nie moze byc! Moze obudza sie w koncu, kiedy firmy zaczna tracic zyski, przez brak kadry.
  • 2017-01-31 13:02 | Martin L

"Daj człowiekowi wędkę naucz go łowić ryby będzie miał co jeść do końca życia, daj człowiekowi rybę kto inny złowił będzie na ciebie głosował"
    Dokładnie o to chodzi w programie "pinceta" o stworzenie elektoratu biernego, niezaradnego życiowo; takiego "panie Komorowski mam 20 lat jestem życiowa fujara co mam robić, pis mnie wykastrował" Lepsze było by np. żeby pracodawcy zachęceni ulgami podatkowymi wypłacali by pracownikom rodzinne zamiast "pinceta" innymi słowy dać ludziom zarobić.

cygusblues
    "Nieprzyzwoicie bogaci właściciele prywatnych..." To jest nieco błędne założenie, mój były szef ma auto za jakie 200 tys. korzysta z programu 500+ i zatrudnia samotną matkę jako sprzątaczkę "na czarno" i ona tym sposobem też korzysta z 500+.
    Problem, jaki się tu nie zauważa, to że pracodawca i pracownik jest takim układem zainteresowany, więc dokładnie może być na odwrót, jeszcze może bardziej "doić".
  • 2017-02-10 16:46 | janekwisniewski

kazdy system pomocy jest irracjonalny. pomóc mozna w naglych wypadkach , gdy cos sie komus stanie. 500 plus to nie pomoc to jałmużna. beszczelnie ukradzione pieniądze rozdane w jeszcze bardziej beszczelny sposób.
    niestety tylko głód jest motywatorem dla niektorych ludzi. i jestem calkowicie pewny ze wraz z 500 plus jest mniej ludzi ktorzy sa głodni. czy czlowiek zasluguje zeby byc glodnym? nie mi sądzić. ja wiem ze nikt nie zasluguje na cos za nic.
  • 2017-05-01 16:58 | axiom1

Przy obecnej wysokosci podatkow zadna praca wogole nie ma sensu. Rzad musi likwidowac biurokracje i zmniejszac podatki. Wtedy bedzie wiecej pracy ktora bedzie sie oplacac dla pracujacego i dla zatrudniajacego. I wtedy bedzie mnniej ludzi potrzebujacych pomocy.
    To jest wiecej nie obled. Przecietny pracujacy polak oddaje 60-65% swego zarobku w postaci roznego rodzaju podatkow !!!

Ale same podatki to tylko czesc znacznie wiekszgo problemu. Rzady ostganich 27 lat wogole nie wiedza (wiedzialy) do kad zmierzaja. Nie ma strategii rozowju, jest chaos totalny. Kto nie wie dokad idzie nigdy tam nie dojdzie.
  • 2017-05-02 14:35 | azur

Opłaca się być biednym, nie trzeba pracować.
  • 2017-05-04 11:08 | waldi-14

"Wielu mogłoby i nawet chciałoby pracować. Tyle że praca im się nie opłaca."

Ludzie mają dość niewolniczej pracy z grosze, nierzadko gorsze od płacy minimalnej. Dla zwykłych "liniowych" pracowników wielkie firmy zagraniczne oferują płacę w pobliżu płacy minimalnej. Śmieciówki w rozkwicie, za nadgodziny często się w ogóle nie płaci. Zatroskani pseudo-ekonomiści załamują białe rączki, że wielki kapitał nie będzie miał dostatecznej liczby niewolników do czarnej prawie darmowej roboty. I bardzo dobrze, znakomicie. Może wreszcie bardziej będą liczyć się z ludźmi, a nie tylko zaspokajać swoją nieskończoną pazerność.
  • 2017-05-07 23:27 | mart5000

Problem prekariatu

"Oczywiście sytuacja jest zła, bylem, jestem i będę przeciwnikiem programów typu 500+, ale zjawiska opisane w artykule maja tez druga stronę. Nieprzyzwoicie bogaci właściciele prywatnych zakładów pracy będą musieli ograniczyć "dojenie" pracowników i urealnić pensje w stosunku do zysków ich firm. Od lat obserwuje właścicieli opływających w luksusy podczas gdy ich pracownicy pracują za wspomniana minimalna krajowa. Tak nie może być! Moze obudza się w końcu, kiedy firmy zaczną tracić zyski, przez brak kadry. "

To się nie stanie,(to nie znaczy ze się nie zgadzam)Brak Panu/Pani wiedzy z historii i ewolucji kapitalizmu.Polska zacznie importować sile robocza tak jak kraje Europy Zachodniej. Resztę zastąpi robotyzacja i automatyka, postępu nie da się zatrzymać. Świat staje przed wielkim problemem - będzie przybywać ludzi, których praca nie jest już potrzebna.
  • 2017-05-27 18:31 | Martin L

waldi-14
    Co pan pisze w znacząco jest bliskie prawdy ale jest to jakby ująć tylko jedna strona medalu. Polska gospodarka niestety jest oparta na taniej sile roboczej i to stanowi główną konkurencyjność. Żeby to zmienić można było zachęcić pracodawców do inwestycji w technologie, można było zachęcić do wypłacania pracownikom np. rodzinnego itp. co by powodowało wzrost wynagrodzenia, oczywiście przez stosowną politykę podatkową. Jest to już nie możliwe w każdym razie w bliskim czasie, paradoksalnie z powodu 500+ na które muszą płacić podatki pracodawcy zamiast dać wyższe wynagrodzenie.Dotyczy to głównie polskich przedsiębiorców. Dalszym etapem mogło być zwrot podatku na dzieci, ale dla rządu nie ma to już takiego efektu propagandowego jak 500+ jak wzrost wynagrodzeń czy zwrot podatku na dzieci.