Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Morawiecki uprawia kreatywną księgowość, zawyżając PKB. Pamiętamy, czym to się skończyło w Grecji

(14)
Wicepremier Morawiecki będzie na nowo wyliczał wzrost PKB za poprzednie lata, bo nie ufa statystykom. Był już kraj, gdzie politycy decydowali, jak prowadzić księgowość. Nazywał się Grecja.
 • 2017-01-24 18:32 | Mauro Rossi

  2011 rok. "Czy Polska będzie drugą Grecją?

  Autor pisze: "Był już kraj, gdzie politycy decydowali, jak prowadzić księgowość. Nazywał się Grecja".

  Błogosławiona krótka pamięć, albowiem pozwala ona żyć w nieświadomości. :)

  Tusk wyrzucił szefa GUS. Ujawniamy szczegóły afery. (2011)

  http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/322165,tusk-wyrzucil-szefa-gus-ujawniamy-szczegoly-afery.html?test_login=prod

  A o co chodziło to napisał Onet: "Odwołanie szefa GUS na sześć tygodni przed Narodowym Spisem Powszechnym wywołuje pytania i wątpliwości co do zasadności tej decyzji. Prof. dr hab. Józef Oleński jest fachowcem w swojej dziedzinie. (...) Jego kompetencje zawodowe oraz doświadczenie naukowe są zatem nie do podważenia - głosi list szefa klubu PiS do premiera, przedstawiony na konferencji prasowej. Błaszczak zwrócił uwagę, że statystyki GUS mają ogromne znaczenie dla kondycji finansowej kraju i jego pozycji ekonomicznej w oczach inwestorów. W tym kontekście rzecznik PiS Jeśli dane gospodarcze są złe, tym gorzej dla danych i prezesa GUS".

  - Mamy nadzieję, że w Polsce, jak ktoś kiedyś w Grecji, nikt nie wpadł na pomysł, że należy podrasować wskaźniki gospodarcze, żeby przed Unią Europejską wypadać dobrze. To dla Grecji skończyło się fatalnie - zaznaczył Hofman".
 • 2017-01-24 18:45 | Aspiryna

  Re:Morawiecki uprawia kreatywną księgowość, zawyżając PKB. Pamiętamy, czym to się skończyło w Grecji

  Najsmieszniejsze jest to, ze Morawiecki nigdy nie byl zadnym fachowcem w dziedzinie ksiegowosci!
 • 2017-01-25 00:20 | Andrzej Falicz

  Kreatywna ksiegowosc

  Czy Pan Redaktor sugeruje, ze poprzednia wladza nie uprawiala kreatywnej ksiegowosci?
  I dlatego lepiej tam niczego ponownie nie przeliczac...?


  Czy moglby Pan wyjasnic w jaki sposob w czasach PO uwzgledniano fikcyjna aktywnosc ekonomiczna wynikajaca z karuzel VAT-owskich?""
 • 2017-01-25 03:24 | Patagon

  Re:Morawiecki uprawia kreatywną księgowość, zawyżając PKB. Pamiętamy, czym to się skończyło w Grecji

  nie komentuje tego pismaka, zaslepienie, endogenna nienawisc, klamstwa cwaniactwo, traktowanie czytelnika jako glupca. Juz nigdy klamczuchu nie zajrze do twoich wypocin
 • 2017-01-25 04:21 | woytek

  Re:Morawiecki uprawia kreatywną księgowość, zawyżając PKB. Pamiętamy, czym to się skończyło w Grecji

  Cytat : "Wicepremier, minister rozwoju, finansów i specjalista od wielu innych spraw (pełna lista w najnowszym, czwartym odcinku „Ucha Prezesa”) za winne zawyżania PKB w latach ubiegłych uznał tzw. karuzele VAT-owskie. Miały one sztucznie zwiększać eksport, który jest jednym z elementów Produktu Krajowego Brutto."

  Te karuzele VAT-owskie to bolesny fakt i to nie jest żaden powód do żartów w żadnym kabarecie. Zresztą ten znakomity kabaret nie jest o VAT z czasów Platformy.
 • 2017-01-25 09:16 | azur

  Re:Morawiecki uprawia kreatywną księgowość, zawyżając PKB. Pamiętamy, czym to się skończyło w Grecji

  Grecja też kombinowała przy finansach i wiadomo, czym się to skończyło.
 • 2017-01-25 09:17 | azur

  Re:Morawiecki uprawia kreatywną księgowość, zawyżając PKB. Pamiętamy, czym to się skończyło w Grecji

  Grecja też tak robiła i wiadomo jak się to skończyło.
 • 2017-01-25 14:34 | Jarek16

  Re:Morawiecki uprawia kreatywną księgowość, zawyżając PKB. Pamiętamy, czym to się skończyło w Grecji

  @Mauro Rossi i Andrzej Falicz A u was to biją murzynów.
 • 2017-01-25 16:29 | Sceptyczny

  Re:Morawiecki uprawia kreatywną księgowość, zawyżając PKB. Pamiętamy, czym to się skończyło w Grecji

  Morawiecki to przecież urodzony krętacz. Trzyma akcje BZ WBK i jednocześnie ustala warunki, w jakich dzisiaj banki. Już wartość posiadanych przez niego akcji wzrosła z 5 do 6 milionów zł. Dojna zmiana w pełnej krasie.
 • 2017-01-26 10:37 | Art63

  Re:Morawiecki uprawia kreatywną księgowość, zawyżając PKB. Pamiętamy, czym to się skończyło w Grecji

  Minister zna już pewnie wyniki PKB za 2016 i robi zasłonę dymną przed złymi wiadomościami.

  z 3,9 wzrostu w zeszłym roku do 2,9 na dopalaczu +500 (1%PKB), czyli porównując porównywalne z 3,9% do 1,9% w 12 miesięcy bez znaczącego pogorszenia sytuacji zewnętrznej.

  Przy tym dramatyczny spadek inwestycji, odpływ kapitału, zdłużenie na konsumpcję i demobilizacja pracowników. No i spadek zaufania owocujący tym, że za nasze obligacje płacimy 3,7%, a więc kolosalny wzrost kosztów obsługi długu.

  Najgorszy okres od 27 lat bez innej przyczyny, niż księżycowa doktryna. Czy kogoś dziwi, że minister musi siać propagandę?
 • 2017-01-26 15:46 | jakowalski

  Re:Morawiecki uprawia kreatywną księgowość, zawyżając PKB. Pamiętamy, czym to się skończyło w Grecji

  Dla użytku entuzjastów kapitalizmu: oni nawet nie wiedzą, co to jest PKB czyli Produkt Krajowy Brutto (po angielsku GDP) i czym się on różni od Dochodu Narodowego czyli po angielsku NMP (Net Material Product czyli Produkt Materialny Netto). Otóż NMP (czyli nasz polski Dochód Narodowy) jest pojęciem węższym, ale bardziej dokładnie podającym rozmiary gospodarki danego kraju, jako że nie wchodzą do niego tzw. usługi niematerialne, w tym głównie finansowe, które sztucznie zwiększają PKB takich państw jak szczególnie USA i UK, a także Luksemburga czy Szwajcarii. Niestety, ale aktualne statystyki podają dziś tylko PKB. Przypominam więc, że PKB oznacza jedynie produkcję tych dóbr i usług, które są wprowadzone na rynek. Wśród owych dóbr i usług znajdują się nie tylko poprawiające dobrobyt (welfare) ludności danego kraju, ale też i te, które ów dobrobyt umniejszają. PKB mierzy usługi rządowe po koszcie i zawiera tylko mała część tej produkcji rolników, która zostaje w gospodarstwie rolnym, oraz nie zawiera produkcji gospodarstw domowych, szczególnie wytwarzanej przez kobiety, albowiem do PKB jest liczone tylko to, co jest sprzedane, i w praktyce nawet nie zawsze. Produkcja sektora nieformalnego nie jest (na ogół) w ogóle zawarta w PKB. Ogólne dane odnośnie całego PKB i średnich na osobę (per capita) nie dostarczają żadnej informacji o dystrybucji dochodów oraz o korzyściach gospodarczych dla różnych grup w społeczeństwie, które mogą one zyskać na skutek rozwoju gospodarczego. PKB nie mówi też niczego o warunkach pracy i satysfakcji z niej uzyskanej; nie mówi też nic o stopniu udziału w narodowym życiu różnych grup społecznych oraz nie mówi nic o innych ważnych wymiarach rozwoju takich jak sytuacja demograficzna i warunki polityczne. Międzynarodowe porównania często zaś zawodzą, ze względu na to, że kursy wymiany walut nie są odpowiednie do ustalenia względnej siły nabywczej walut, szczególnie w obszarze konsumpcji dóbr i usługi przez gospodarstwa domowe. Studia alternatywnych metod porównywania PKB między krajami bazujące na sile nabywczej walut wskazują, iż konwencjonalne konwersje walut (to jest według kursu ich wymiany) mogą przesadnie zwiększać względną ekonomiczną odległość między krajami o wysokim i niskim PKB per capita. Jest to dobrze zilustrowane przez fakt, że nikt nie mógłby utrzymać się przy życiu w wysoko rozwiniętych („przemysłowych”) krajach z dochodów ocenionych na całkowicie wystarczające do przeżycia w biedniejszych („rozwijających się”) krajach.
  (United Nations „Overall Socio-economic Perspective of the World Economy to the Year 2000”, New York: UN, 1990 s. 21).
 • 2017-01-26 15:54 | jakowalski

  Re:Morawiecki uprawia kreatywną księgowość, zawyżając PKB. Pamiętamy, czym to się skończyło w Grecji

  Morawiecki zastosował pewnie dla Polski metodę liczenia PKB którą wprowadzono w USA w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku, która jednak jest niekompatybilna z metodami używanymi w reszcie krajów świata. Polega ona na sztucznym zawyżaniu wartości niektórych towarów, głównie wyrobów tzw. high tech („zaawansowanej technologii”, np. komputery i ich oprogramowanie), których ceny są mnożone przez arbitralnie ustalane przeliczniki (mnożniki) mające kompensować spadek ich cen, związany z postępem technologicznym, a także poprzez dodawanie do PKB hipotetycznych czynszów, „zarabianych” przez osoby mieszkające w swoich własnych mieszkaniach (tzw. imputed rents). Metodologa ta używa mocno arbitralne mnożniki i uwzględnia fikcyjne dochody z nieistniejących realnie czynszów, przez co PKB USA jest sztucznie i arbitralnie zawyżony względem reszty państw, które nie używają owych mnożników i nie dodają do PKB fikcyjnych dochodów z wynajmu mieszkań. Oficjalną nazwą owych mnożników jest „Hedonic Methods for Quality Adjustment”, czyli „Hedoniczna Metoda Wyrównywania Zmian Jakościowych” – p. np. artykuł Kennetha J. Stewarta i Stephena B. Reeda “Consumer Price Index research series using current methods” w Monthly Labor Review z czerwca 1999 roku.
 • 2017-01-26 18:18 | Aspiryna

  Re:Morawiecki uprawia kreatywną księgowość, zawyżając PKB. Pamiętamy, czym to się skończyło w Grecji

  "nie komentuje tego pismaka, zaslepienie, endogenna nienawisc, klamstwa cwaniactwo, traktowanie czytelnika jako glupca. Juz nigdy klamczuchu nie zajrze do twoich wypocin"

  ```````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
  Jezeli nie potrafisz napisac nic do rzeczy "Patagonie", to po co marnujesz swoj czas na tym forum? Upuszczasz z siebie zolc i jad??
 • 2017-02-01 05:31 | SzczepanS

  Re:Morawiecki uprawia kreatywną księgowość, zawyżając PKB. Pamiętamy, czym to się skończyło w Grecji

  Tylko krótko do Grecji nawiążę bo trochę się uśmiechnąłem:
  dla Grecji skończyło się to otrzymaniem ogromnych pieniędzy na spłatę długów :)

  A na poważnie: jest jakaś lista osób, które bezpośrednio z Morawieckim pracują i faktycznie realnie wklepują "cyferki" do tabelek? Chciałbym wiedzieć jakimi "fachowcami" się otacza człowiek, który kieruje pieniędzmi Polaków.