Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

MSWiA chce uszczelnić granice – także przed uchodźcami. To znak naszych czasów

(7)
Znamienne, że organizacje pozarządowe nie zostały zaproszone do przygotowywania projektu nowelizacji.
 • 2017-02-02 09:43 | zly

  MSWiA chce uszczelnić granice – także przed uchodźcami. To znak naszych czasów

  'U swoich granic mamy przecież imigrantów bezpośrednio zza wschodniej granicy i konsekwentnie odmawiamy im pomocy.'
  To nieprawda. Mamy wszak obecnie w kraju ponad milion Ukraincow.Poza tym jest roznica,i to spora,miedzy 'imigrantem' a 'uchodzca'.
 • 2017-02-02 10:16 | neospasmin

  wiele sie zmienilo

  Zmienil sie ruch na granicach, to co zbudowala EU- wolnosc poruszania sie zostalo obalone przez ofiary wojen rozpetanych przez zachod na obrzezach Europy.
  Wielkie masy ludnosci szturmuja Europe, za nic majac wizy, paszporty czy prawo EU do decydowania kto moze przebuywac a kto nie na jej terytorium.

  Unia jako calosc nie ma narzedzi by temu zapobiec, te narzedzia (granice) sa wciaz w dyspozycji panstw narodowych. W szczegolnosci tych ktore granicza z krajami du EU nienalezacym.

  Co w takliej sytuacji powinna zrobic Polska?
  czy powinna bardziej zabezpieczyc swe granice wobec tego co dzis? Niewatpiwie tak.
  I to niewazne czy u wladzy p.Kaczynski czy p.Kijowski.
  A terminy krotkie?
  Wydaje sie ze cala nowelizacja przeprowadzana jest w trybie akcyjnym: tj jako reakcja na wydarzenia a nie ich antycypacja.
  Wczesnejsze dzialania rzadu sprowadzaly sie do decyzji administracyjnych, do rzadzenia nie stanowienia zasad.
  Bylo to zrozumiale gdy pamietac bedziemy o "opozycji totalnej" starajacej sie zakwestionowac kazda inicjatywe parlamentarna rzadu.
  Bylo to zrozumiale ale dosc okrutne dla obcokrajowcow: pozostawialo zbyt duza swobode organom administracji.
  Dzis p.Kaczynski doszedl do wniosku ze czas i ten aspekt polityki panstwa ucywilizowac i ze nikt mu kolo piora nie narobi.
  Przykladem chocby tekst ktory komentuje: jego poziom "opozycyjnosci" negacji wszystkiego co pochodzi od rzadu jest bez porownania mniejszy nizli srednia dla "Polityki".

  A skoro p.Kaczynski doszedl do wniosku ze czas na zmiane to nie ma powodu by rzad ociagal sie z przeprowadzeniem tej sprawy przez parlament. Stad to co dzis projektem, za miesiac bedzie prawem.

  Gdybym sam mial pisac taki tekst to pognalbym z projektem zmian w prawie do organizacji pozarzadowych i zapytal jakie sa ich pomysly na dostosowanie polskiego prawa do zmienionej sytuacji na granicach EU.
  Nie proszac je (organizacje) o recenzje i szukanie dziury w calym ale przedstawienie wlasnych pomyslow na dostosowanie sie do nowej sytuacji na granicach EU.

  marcin lazarowicz
  neospasmin.blox.pl
 • 2017-02-02 11:43 | zly

  Re:MSWiA chce uszczelnić granice – także przed uchodźcami. To znak naszych czasów

  'Zmienil sie ruch na granicach, to co zbudowala EU- wolnosc poruszania sie zostalo obalone przez ofiary wojen rozpetanych przez zachod na obrzezach Europy. '
  Nie przez nich, tylko przez glupia, bezmyslna decyzje Angeli Merkel o otwarciu granic. Ktora prawdopodobnie wyniosla do wladzy Kaczynskiego, a juz niedlugo moze wyniesc Frauke Petry i Marine Le Pen.
 • 2017-02-02 22:49 | edan

  Re:MSWiA chce uszczelnić granice – także przed uchodźcami. To znak naszych czasów

  Ponieważ utopijna polityka przyjmowania ‘wszystkich uchodźców’ jak to określiła pani Merkel przyniosła tylko chaos, zaostrzona polityka azylowa jest jak najbardziej wskazana. Zresztą pojęcie uchodźca jest dość wąskie- jest nią osoba, która ucieka przed prześladowaniem, wojną do pierwszego bezpiecznego miejsca. Jak je już opuści to staje się migrantem i tutaj pojawia się problem. Do Polski docierają głównie migranci, dla których nasz kraj jest którymś z rzędu (i na pewno nie ostatnim). Nawet w przypadku uchodźców ze wschodniej, ogarniętej wojną Ukrainy sytuacja może być skomplikowana, o czym informują raz po raz media. Problem dotyczy groźby deportacji z powrotem na Ukrainę, a jako powód urzędnicy podają brak wojny (a tym samym zagrożenia życia) na zachodniej Ukrainie. Kolejnym drażliwym problemem jest weryfikacja osób. Z przymusowego programu relokacyjnego narzuconego przez Unię w 2015 wiadomo, że bardzo trudno jest pozytywnie sprawdzenie osób, a Włosi i Grecy chcieliby ograniczyć ten proces do przekazywani ich Polakom bez możliwości przesłuchania ich przez polskie służby (http://www.rp.pl/Dyplomacja/305089946-Uchodzca-do-Polski-nie-przyjedzie.html#ap-1). Brak posiadania dokumentów nie usprawiedliwia ewentualnego azylanta, a jak wiadomo w kryzysowym momencie migracyjnym na szlaku bałkańskim wielokrotnie znajdowano celowo zniszczone dokumenty tożsamości w języku arabskim. W dobie zagrożenia terroryzmem możliwość zweryfikowania osoby jest bardzo ważne (Izrael odmówił przyjmowania syryjskich uchodźców z powodu niemożności pewnego sprawdzenia tychże osób). Do tego dochodzi jeszcze rozwiązanie problemu osób, którym azyl nie przysługuje. Lista krajów nie przyjmujących z powrotem swoich obywateli jest długa o czym ostatnio przekonały się Niemcy. Weryfikowanie tożsamości czasami przybiera karykaturalne formy jak w przypadku sprawdzania wieku niektórych tzw. „dzieci- uchodźców”, np. w Szwecji, gdzie polityczna poprawność nakazuje nie kwestionowanie deklarowanego przez (dorośle wyglądającego) ‘nieletniego’ wieku. Zaostrzona polityka imigracyjna to przejaw nie tylko zdrowego rozsądku, ale również lekarstwo na dogmat przyjmowania ‘wszystkich uchodźców’ (czyli ilu?kogo? w zideologizowanych przekazach medialnych wszyscy są nazywani uchodźcami, nawet migranci ekonomiczni) i dogmat, że każdy kto na granicy UE powie ‘jestem uchodźcą’ ma być bezwarunkowo wpuszczony, a weryfikacja schodzi na drugi plan, bo – jak to często da się usłyszeć- ‘papiery nie są ważne’.
  p.s. Powyższy artykuł dotyczy głównie obywateli rosyjskich z Czczeni, którzy utknęli na granicy z Białorusią. Czeczeni, którzy zostali wcześniej wpuszczeni do Polski jako „uchodźcy”, nie czekając na rozpatrzenie wniosków, kierowali się do Niemiec. Rząd w Berlinie już ostrzegł Warszawę, że odeśle tych „uchodźców” z powrotem do Polski. Ot, takie odbijanie „piłeczki”. To jest najlepszy przykład, że zaostrzenie polityki azylowej w Polsce jest jak najbardziej na miejscu.
 • 2017-02-03 00:14 | Aspiryna

  Re:MSWiA chce uszczelnić granice – także przed uchodźcami. To znak naszych czasów

  A skoro p.Kaczynski doszedl do wniosku ze czas na zmiane to nie ma powodu by rzad ociagal sie z przeprowadzeniem tej sprawy przez parlament. Stad to co dzis projektem, za miesiac bedzie prawem.
  ````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
  Jednym slowem - potwierdza pan, ze rzady autorytarne (choc z "tylnego siedzenia") w Polsce sa juz faktem!
 • 2017-02-03 11:25 | neospasmin

  Re:MSWiA chce uszczelnić granice – także przed uchodźcami. To znak naszych czasów

  >P.Aspiryna: czy sprawnosc procedowania oznacza autorytaryzm?
  To jest prosta sytuacja: jest problem wiec trzeba go szybko i skutecxnie rozwiazac. I to wlasnie sie dzieje.

  m@B
 • 2017-02-03 21:49 | zly

  Re:MSWiA chce uszczelnić granice – także przed uchodźcami. To znak naszych czasów

  @edan
  Chcialbym zwrocic uwage,ze Czeczeni,jako obywatele rosyjscy, moga latwo uzyskac zezwolenie na prace w Polsce,na tej samej zasadzie jak obecnie Ukraincy.Dlaczego wiec zamiast tego ubiegaja sie o azyl?I dlaczego po zlozeniu wniosku natychmiast uciekaja do Niemiec,gdzie nie pracuja i zyja na zasilkach?