Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

(24)
Polityka rosyjska dąży do osłabienia „potencjalnego agresora”, a ponieważ Polska jest blisko, stała się, by tak rzec, przedmiotem specjalnej troski ze strony Rosji.
 • 2017-02-07 21:45 | Manifest

  NATO strzela na Moskwę.

  NATO istnieje wyłącznie w celu zniszczenia Rosji. I oni to wiedzą. Z terenu Polski czołgi USA oddają salwy w kierunku Moskwy. I oni to słyszą. Słyszą wz Polski psychozę nienawiści do wszystkiego co Rosyjskie, Tylko Pan profesor ma w głowie wrak samolotu. Wstyd.
 • 2017-02-07 23:23 | Mauro Rossi

  Rosja gra kartą


  Autor: "Trump zgodzi się, że potrzeby śledztwa rosyjskiego są ważniejsze od roszczeń strony polskiej".

  Czy Donalda Trumpa nie mógłby przekonać Donald Tusk? Według Tuska wszystko już zostało dawno wyjaśnione, a raporty MAK (2010) i KBWLLP (2011) zharmonizowane, jak poufnie przyznał to szef KBWLLP Jerzy Miller. Jeśli tak, to rosyjskie śledztwo jest nieporozumieniem albo maskirowką, by uzasadnić niezwrócenie wraku. Domyśla się Pan Profesor, albo i wie dobrze, jakie wnioski wysuwa się badając żelastwo odkrywane przez archeologów?

  "Rosja natychmiast się zorientowała, że sprawa smoleńska od razu podzieliła Polaków, i zaczęła to wykorzystywać".

  To stara teza "Gazety Wyborczej", ale nieprawdziwa. Przecież to wtedy rozkwitała jak tysiąc kwiatów przyjaźń rządu Tuska z Rosją Putina, i to wówczas Kreml miałby mieszać w Polsce? Rozumiem, że mógłby chcieć mieszać teraz, ale wówczas? Po co? Rok 2009 Obama ogłasza reset z Rosją. Rok 2010 Nord Stream 1 zbudowany już w połowie. Niemcy z ufnością współpracują z Rosją, podobnie i Polska współpracuje z Niemcami, pełna harmonia w tej części świata.

  Proszę nie szukać tajemnicy Smoleńska tam gdzie jej nie ma. Wiele wskazuje, że był to układ ustny lub tylko dorozumiany. Rosjanie mieli jedynie przeszkodzić w uroczystościach, np. zamykając lotnisko. Początek kampanii prezydenckiej miał okazać się fiaskiem, a polski kartofel znów się ośmieszyć. Putin jednak poszedł dwa kroki dalej i teraz ma poprzednią ekipę w garści ― jako wspólników. Z zawodowymi szulerami o kagiebowskiej proweniencji amatorzy nie powinni siadać do stołu.
 • 2017-02-07 23:26 | znafca in spe

  Re:Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

  ...że wśród zwiedzających są także Polacy, więc nie powinien powiadać rzeczy nieprawdziwych o Polsce. Niezbyt się stropił – odniosłem wrażenie, iż jest to oficjalna wersja historii Rosji....
  Czego sie tutaj dziwic, przeciez Polska posiada wlasna historie czesciowo nieprawdziwa na temat Rosji.
 • 2017-02-08 00:12 | mr.off

  ODWROTNIE.: KACZYNSKI GRA SMOLENSKIMI NIBOSZCZYKQMI W POLITYKE

  Kropka.

  Sorry Wielce Uczony Panie Profesarze.


  Obywatel mr. off


  PS. Milego dnia.

 • 2017-02-08 00:20 | woytek

  Re: Prezes gra kartą smoleńską w stosunkach z Rosją

  Jak napisał słynny felietonista Michalkiewicz , "Putin jest dobry na wszystko".
  Ja myślę , że gdyby go nie było, to by go trzeba było stworzyć. Prezes Kaczyński ma szczęście do ludzi. Takie diamenty jakie stworzył i zainstalował w polityce to niepowtarzalne osobowości z panopticum osobliwości.
 • 2017-02-08 01:00 | Mad Marx

  Re:Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

  W zasadzie to samo można by napisać o Polsce- np Dzień Wojska Polskiego obchodzimy w rocznicę zwycięstwa nad Rosjanami ( w rzeczywistości bitwa pod Radzyminem nie miała tak wielkiego znaczenia jakie jej się dziś w Polsce przypisuje), polska polityka zagraniczna po 1989 roku była zawsze mniej lub bardziej otwarcie antyrosyjska, wreszcie jeżeli chodzi o Smoleńsk, to środowisko "patriotyczne" skupione wokół PiSu i radia co ma ryja od początku krzyczały o zamachu, którego mieli dokonać Rosjanie. To nie Rosja skłóca polskie społeczeństwo, my się skłócamy sami. Nawet w czasie zaborów Polacy nie byli a priori traktowani w Rosji wrogo i wielu naszych rodaków doszło do wysokich stanowisk w tamtejszej administracji i wojsku. Królestwo Polskie stanowiło jeden z najbogatszych i najlepiej gospodarczo rozwiniętych regionów Cesarstwa, nie było by tak, gdyby traktowano je jak terytorium podbite i przeznaczone do złupienia. Jeżeli dziś Rosja traktuje Polskę jak potencjalnego wroga, to jest to w ogromnej mierze naszą własną zasługą
 • 2017-02-08 05:02 | Hmm?

  Re:Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

  Nic nie wskazuje na to, żeby choć jedna teza artykułu była prawdziwa. No, może jedna - jest ktoś, kto gra "kartą smoleńską". Z drobną poprawką, tym kimś nie jest Rosja.
 • 2017-02-08 07:26 | andrzej.pl

  Re:Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

  Lubię czytać wypowiedzi profesora Woleńskiego, które są zawsze logiczne i spójne. W tym artykule, mimo że jest bardzo ciekawy, niestety, trochę brak tej spójności. Błagam, proszę szybko poprawić to "Morze", zanim inni zaczną czytać.
 • 2017-02-08 07:54 | K.Z.Jamroż

  Obie strony

  Dzisiaj obie strony czują się zagrożone. Rosja, bo granica oddzielająca wschód i zachód ciągle przesuwa się w jej stronę, co powoduje, że strefa buforowa drastycznie się skurczyła. Polska, bo agresywne poczynania Rosji, aby temu przesuwaniu się przeciwstawić, wzbudzają słuszny strach. To nie są poczynania "pokojowe", ale militarne.
  Co do samego wraku, to odkąd PIS przejął władzę, to o wraku cisza na wszystkich frontach. To nawet dobrze. Nawet gdyby Rosjanie oddali ten wrak, to co właściwie nam to da? Potniemy go na kawałki i roześlemy po całej Polsce jako relikwie? Przecież został on już dokładnie zbadany przez polskich śledczych i nawet PISowska podkomisja nie wspomina nic o jakiś nowych dowodach, a dostęp do badań wraku ma już od ponad roku. Na ślady jakiś "chemicznych substancji" świadczących o zamachu (w których istnienie nie wierzę) nie ma co liczyć. Nawet przyjmując tezę o wybuchu, to same zniknęły z czasem lub Rosjanie mieli dość czasu, aby się ich pozbyć. Teraz wrak to po prostu wrak. Symbol ludzkich błędów i śmierci 96 osób. I nic poza tym.
 • 2017-02-08 08:29 | sztubak

  Re:Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

  Zwrot wraku niczego nie zmieni gdyż zmienić nie może.
  Wierzący w zamach są w tej sprawie "hard wired" czyli mają zamach wypalony na trwałe w swoich mózgach.
  Gdy zwrócą nam wrak, będzie jeszcze jeden cyrk ośmieszający nas na kosmiczną skalę i większy niż Jezus Chrystus oficjalnym królem Polski.
  Każda parafia będzie chciała kawałek tego złomu i podobnie jak poprzednio ze szczątkami krzyża, stanie się cud rozmnożenia.
 • 2017-02-08 09:52 | Herstoryk

  Re:Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

  "Morze rząd Polski mógł przyjąć jaką inną strategię prawną."?!?!?! A fe autorze i redakcjo!!! Morze to może morze, a może nie morze tylko ocean!
 • 2017-02-08 11:28 | axiom1

  Re:Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

  Czas najwyzszy zakonczyc te sprawe. Rosja winna zakonczyc sledztwo, przyslac Polsce rachunek za wtargniecie samolotu bez waznej rejerstracji, pilotowanego przez zaloge bez uprawnien, za spododowanie wpadku, zniszczen i za koszty sledztwa.
 • 2017-02-08 12:27 | grzerysz

  Re:Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

  Szanowny Panie Profesorze,
  Proszę wybaczyć, ale filozofia analityczna „leży” Panu zdecydowanie bardziej niż historia.
  Ot choćby jeden przykład (a można ich wskazać w Pańskim tekście znacznie więcej): "O co mają Rosjanie (Rosja) pretensje do Polaków (Polski)? O wiele rzeczy, np. ... o walne przyczynienie się do upadku imperium radzieckiego”.
  Walnie - znacznie bardziej od Polaków (Polski) - do "do upadku imperium radzieckiego” to akurat przyczynili się Rosjanie (Rosja) - Gorbaczow i Jelcyn.
  I właśnie w Rosji wiedzą o tym najlepiej...
 • 2017-02-08 12:57 | wolenski

  Re:Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

  @Manifest
  Wrak jest jednak w Smoleńsku, nie w mojej głowie
  @Kilku komentatorów
  Ten tekst jest o Rosji, nie o Polsce
  @Herstoryk
  Proszę wziąć pod uwagę, że nie ja przygotowuje tekst do druku i nie dostaję do korekty.
 • 2017-02-08 15:50 | kalder

  Re:Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

  Przecież to jasne od lat. Wystarczyło sołdata przy wraku sfotografować - ale ze ścierą w ręku - już w Polsce powstawał kryzys polityczny - ślady zacierają.

  Nikt taniej by tego nie zorganizował

  Kaczyński jest jak marionetka w rękach Putina w grze przeciw własnemu krajowi.
 • 2017-02-08 16:45 | Manifest

  Re:Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

  Panie Profesorze, Bardzo Pana szanuję , ale to wstyd pisać takie rzeczy o haniebnym locie do Smoleńska, o Rosji i dalszych żałosnych reperkusjach.
 • 2017-02-08 16:58 | Manifest

  Re:Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

  Fragment komentarza z blogu Polityki.
  "Właśnie obok, w Polityce, czytam u Jana Woleńskiego na temat Rosji, coś takiego, że autor stawia tezę, że Rosja gra z Polską za pomocą wraku samolotu w Smoleńsku. Teza została postawiona, ale nie widzę wyjaśnienia przesłanek do jej postawienia, a dalekie argumenty z tła niewiele, lub nic nie wnoszą do sprawy „gry wrakiem”. Nie widzę rzeczy podstawowej w sprawie wraku, mianowicie tego, że trzymany ciągle u siebie przez Rosjan wrak może równie dobrze być antytezą tego, co Woleński uważa za rosyjską grę. Może właśnie dzięki temu, że wrak jest ciągle tam, a nie nad Wisłą, unikamy szczytowego paroksyzmu polskiego szaleństwa. Zarówno politycznego jak i psychiatrycznego, co z Polski i polskich głów zrobiłoby marmoladę. Wrak, ogłoszony najświętszą narodową relikwią, rozdawany przez biskupów do spóły z Kaczyńskim w zamian za daniny i usługi, w każdym mieście, urzędzie, przedsiębiorstwie państwowym, na każdym głównym placu, w rękach zasłużonych prywatnych i prawidłowych lenników pisoidalno-katolickich, marsze, zloty, pielgrzymki do relikwii wraku i włosa Lecha Kaczyńskiego przyklejonego do metalowej konstrukcji – to by dopiero było szaleństwo. Polaków należy chronić przed takimi okazjami, bo historia uczy, że niechronieni, popełnią każde szaleństwo, ze skutkami promieniującymi daleko poza granice.
  I druga zasadnicza rzecz w sprawie tezy Woleńskiego o grze Rosjan wrakiem. To musi być wyraźnie powiedziane: Polska, od ponad roku już oficjalnie, jako państwo i jego organa twierdzi, że był to zamach, a jego domniemanym autorem jest przydent Rosji, a głównym współpracownikiem w zamachu po stronie polskiej jest były premier państwa polskiego. Od 2010 roku ci sami ludzie twierdzili to samo nie mając jednak na to oficjajnej pieczęci państwa, a oficjalne państo co prawda rzetelnie zbadało kaastrofę i ustaliło jej przyczny, ale było kompletnie nieudolne w obronie przeciw pomówieniom i podłym oskrażeniom płynącym z wewnątrz państwa polskiego.
  To całkowicie sprzeczne z brutalnie niekorzystnymi dla strony polskiej faktami co do katastrofy zachowanie i oficjalna demonstracja oskarżenia Rosji i jej prezydenta o zbrodnię, jest zbrodnią samą w sobie. Strona o niedokonaną zbrodnię fałszywie oskarżona stosuje wobec podłego oskarżyciela bardzo prosty środek mitygujący: wstrzymuje oddanie wraku. Woleński może nazwać to „grą” – można sobie ten prosty rych tak nazwać, jednak powinien był wyjasnić istotę tego co „grą” nazywa, a nie stawiać tezę bez porządnego rozpatrzenia i podania solidnego zasadnienia. Woleński to filozof, powinien więc był władać głową należycie. Daje tego dowody, ale nie w tym miejscu i w tej sprawie.
 • 2017-02-08 17:06 | mr.off

  CD. Polska Kaczynskiego gra kartą smoleńską w stosunkach z Rosja. O Wladze. W Polsce.

  Na swiecie i w Rosji o Smolensku juz NIKT nie pamieta. A ci, ktorzy pamietaja i maja glowe do myslenia wiedza, ze jej przyczyna byl CFIT. Czyli polska bylejakosc, ktorej epicentrum (w ostatnim stadium) byla Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczynskiego.

  Konkludujac;
  Smolensk to juz prehistoria. Jak bitwa pod Grunwaldem.
  Ale:
  Polska (po 2015 r., pod butem Duce Kaczynskiego) nie gra w politycznej Extraklasie Europy i Swiata.
  Z definicji. Nie gra z definicji. Czyli wyboru doktryny Pana Prezesa 'Polska z kraja Europy/Swiata. Co sluzy kaczynskiemu, ktory ma za wyborcow politycznych analfabetow (Kaczynski ma popsrcie 18% Polakow). Ale jest w poprzek interesow Rzeczpospolitej
  +)
  Kaczynski to polityk formatu kieszonkowego (butonierkowego) w porownaniu z Putinem .
  Z definicji.
  +)
  To rezim Kaczynskiego ma interes polityczny w tym, by podzielic Polakow, gdyz to sluzy jego interesom politycznym zdefiniowanym w sloganie 'Teraz Kur.. My" (a po nas bodaj potop).


  Wiec?

  O czym my gadamy, Profesorze?

  PS.
  Sugeruje, by zaczal Pan laskawie odrozniac POLITYKE od FILOZOFII Profesorze. Glownie dlatego, ze w polityce trza chodzic po ziemi i zderzac sie z FAKTAMI. A w filozofii mozna sobie fruwac w oblokach swojego widzimisie.

  PS.PS.

  Wrak smolenski w Polsce nie ma sensu (politycznego) glownie dla Kaczynskiego/Macierewicza.

 • 2017-02-08 17:22 | grzerysz

  Re:Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

  @ woleński
  2017-02-08 12:57 |

  Oczywiście, że tekst jest o Rosji.
  Wygląda jednak, że wiedzę o tym kraju czerpie Pan głównie z artykułów lub książek Wacława Radziwinowicza, Justyny Prus i Krystyny Kurczab-Redlich.
  To nie jest Pana poziom. Jak zresztą nikogo ciekawego świata i potrafiącego choć odrobinę myśleć.
 • 2017-02-08 18:17 | AOlsztynski

  Re:Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

  Może w swojej naiwności sądziłem, iż Rosja po ostatnich wyborach w Polsce jednak odda wrak - co spotkałoby się z przychylnością naszych władz.
  Nie oddają. Może im faktycznie nie zależy na prawidłowych stosunkach, albo mają coś do ukrycia.
 • 2017-02-08 19:26 | wolenski

  Re:Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

  @grzerysz
  "Walnie" i "jeszcze bardziej" bynajmniej nie wykluczają się>
  Nota bene, wielu analityków (politycznych, nie filozoficznych) sądzi, że to krach NRD odegrał znaczniejszą rolę niż wydarzenia w Polsce.
  Sugerowałbym, aby Pan stonował swoje domniemania, co mi bardziej leży i nieco stonował swoje cenne "diagnozy".
 • 2017-02-09 08:46 | SŁOWIANIN STANISŁAW

  Re:Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

  W kraju katolicki tzw.los to wyroki boskie.Tak widocznie miało być.W ramach klauzuli sumienia polscy świeccy powinni zrezygnować z podważania wyroku boskiego nazywanego katastrofą smoleńską.Twarde prawo ale prawo czy dowód w sprawie musi być w dyspozycji śledczych jak tego wymaga rosyjskie prawo.Wrak przypomina polski TK zdemolowany przez PiS z argumentacją to jest nasze prawo czyli polskie a obcym wara czyli Komisji Weneckiej.Wrak- samolot wojskowy, misja wojskowa bo o pasażerach mówi się polegli,nafaszerowany amerykańską elektroniką,cel lotnisko wojskowe tyle zagadek. Tak sobie myślę czy PiS nie zamierza z wraku zrobić talizmany na kolejne wybory co było zamiarem lotu.
 • 2017-02-09 08:59 | Withold

  Re:Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

  Przeczytałem z zainteresowaniem Pana artykuł. Mam tylko jedną wątpliwość. Czy to Polska nie choruje na jakąś gigantomanię, której wydaje się, że dla Putina jest czymś więcej w tym momencie niż daj Boże rzetelnym i płacącym na czas odbiorcą gazu, a jedynym zmartwieniem Putina jest to, żeby np. Kaczyński nie wpadł na pomysł zablokowania przesyłu tegoż gazu płynącego do Europy przez Polskę. Uważa Pan, że pisowcy przy tym narodowym zadęciu i szaleństwie nie byliby do tego zdolni? Ja im nie wierzę. To co myślą Niemcy z Angelą Merkel na czele?
  Strategia, aby budować rurociągi od północy (niedługo Nord Stream II ) i od południa (wczoraj podpisany) omijające szerokim łukiem Polskę i Ukrainę jest co tu dużo môwić jak najbardziej w interesie narodowym (jakby powiedział Kaczyński) Rosji.
  Poza tym Rosja ma jeszcze dużo innych większych niż Polska zmartwień np. na południu miliard Chińczyków w czasie kiedy ludność samej Rosji dramatycznie spada, Zakaukazie, spór z Japonią o Kuryle i tysiące innych problemów, których Polska zajęta sobą nie widzi. Dlatego radzę spokój i oczywiście twarde stanie przy UE i NATO.
 • 2017-02-09 11:15 | wolenski

  Re:Rosja gra kartą smoleńską w stosunkach z Polską

  @ Manifest
  (a) Tyle tylko, że lot po prostu się odbył i jako taki ni mógł być haniebny ani nie haniebny.
  (b) Czy przytoczenie cytatu o moim artykule ma na uwadze uzupełnienie tego, co napisałem czy krytykę. Zauważę tylko, że hipotezę można postawić bez wskazywania przesłanek. Wszelako podałem przesłanki, może nie wystarczające, ale jednak.
  @grzerysz
  Nic nie poradzę na to, że coś Panu "wygląda" w sprawie mojej wiedzy o Rosji.Nikogo nie namawiam do przedstawienia się, ale dyskusja z anonimowym ekspertem jest trudna.
  @AOlsztyński
  Też mi nowina, że Pan moż sądzi w swojej naiwności. Wszelako opuściłbym "może".
  @xyz
  Mój tekst jest o konkretnej sprawie, nie o wszystkim, zwłaszcza o wewnętrznych reperkusjach czy o innych zmartwieniach Rosji.