Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

(38)
Werbalnym celem rządu PiS jest uczynienie wymiaru sprawiedliwości bliższym tzw. suwerenowi. A celem rzeczywistym: podporządkowanie sądownictwa politykom.
 • 2017-02-27 13:40 | Manifest

  Pomiot Solidarności

  Powinien Pan wspomnieć,że ta cywilizacyjna katastrofa zaczęła się w sierpniu 80 roku i poprzez karnawał, stan wojenny i kolonizację kraju dotarła do szamba.
 • 2017-02-27 14:11 | axiom1

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  Nie wydaje mi sie aby sadownictwo i prokurature mozna bylo zreformowac. Te dwa stwory nalezy rozwiazac calkowicie i zbudowac od nowa, na nowych fundamentach.

  Sedziowie tacy zapracowani, nie do wiary. Sprawy o 6 groszy trafiaja do sadow po intensywnym sledztwie prokuratury. Tak bylo ze sprawa kioskarki z Lodzi ktora nie zarejerstwowala tranzakcji za 6 groszy i byla za to szargana po sadach przez 2 lata. Podobnie byly sprawy za 7.5 grosza, za 10 gorszy, za galazke z krzakow i za kamyk przydrozny.

  Biegly wycenil galzake z krzkow na 7 zl 34 grosze i wzial za wycene 900 zl. Tak pracuja sady.

  Za kradziez batonika 1.5 roku wiezeina dla bezomnego, bohatersto nieslychane niezawislego sadu a za obrabowanie kraju z 40 mld zl,.... nic (sprawa haniebnej tzw prywatyzacji PZU).

  Nie, tego nie da sie zreformowac.

  Aby zapewnic jeszcze wiecej pracy,... prokuratura i sady te prace wymyslaja. Np skandalicznie haniebna srawa zwiazana ze Brunonem K (rzekomy zamach terrorystyczny w stadium planowania) na ktorego bohaterskie sluzby zastawily i wyrezyserowaly pulapke. Sady juz przez 4 lata grzebia sie w tej sprawie.
  8 lat minelo w sprawie tajnych wiezien,...
  W sadach i prokuraturze zakotwiczyl sie element pozbawiony elementarnego rozgarniecia i blyszcza skrajnym poziomem ekonomicznego kanibalizmu.

  Ani prokuratura ani sady nie sa i nigdy nie byly ani niezalezne ani niezawisle. Manipuluja, podkrecaja sprawy i wyroki pod zamowienie polityczne i nikt ich ani nie rozlicza ani nie nadzoruje.

  Unia ktytykowala polskie sadownictwo za opieszlosc, niechlujstwo, brak profsjonalizmu i elemetarnej ambicji dobrej pozytecznej pracy. Tu nie ma czego bronic panie Wolenski. Razwiazac calkowicie i wybudowac od nowa.
 • 2017-02-27 17:59 | wolenski

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  @axiom1
  Powinien Pan wziąć pod uwagę, że sąd nie może odmówić rozpoznania sprawy. Nawet jeśli jest władny ją umorzyć, musi się zapoznać z nią i werdykt uzasadnić. Kilka tysięcy aktów zostało wyprodukowanych w Polsce tylko w 2016 r. a wiele z nich zwiększa liczbę postępowań. I to jest jeden z głównych problemów.
 • 2017-02-27 20:54 | mały fizyk

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  PiSowi (czyli Kaczynskiemu?) nie chodzi o poprawe wymiaru sprawqiedliwisci ale o podporzadkowanie sobie sedziow. Kto cos innego widzi, wierzy w pisowskie bajki! Nawet najwiekszy naiwny powinien to zrozumiec, widzac co zrobili z TK.
 • 2017-02-27 23:50 | Bamse

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  Nikomu przy władzy nie zależało na sądownictwie. Były podwyżki wynagrodzeń, których rząd wkrótce nie realizował, bo budżet, a dobrzy sędziowie odchodzili.
  Sędzia to powinno być ukoronowanie zawodów prawniczych, a nie młody człowiek po studiach, aplikacji i jak proponuje się obecnie po 5 latach asesury.
 • 2017-02-28 01:03 | observer

  Sądownictwo i Prokuratura - polska stajnia Augjasza.

  Sądy i Prokuratura - jak każda państwowa instytucja - powinny byś podległe kierownictwu, dbać o dobre standardy, praworządność, sprawiedliwość. Szeremet nie miał żadnej władzy nad Prokuraturą, każda próba uporządkowania tego bałaganu była krytykowana jako "ingerencja w niezawisłość". Tak, to jest bagno które wymaga radykalnych rozwiądań.
  Poczucie praworządności i sprawiedliwości jest podstawą na której buduje się Państwo.
  Nie lubię Ziobry ale ktoś musi te ministerstwa wyczyścić.
 • 2017-02-28 01:59 | Andrzej Falicz

  Niszczenie "dobrych sadow" przez zly...PiS - czyli jak utopic fakty w powodzi slow.

  " Filozofowie rozmaicie tylko interpretowali świat; idzie jednak o to, aby go zmienić" Karol Marx

  Swojego czasu Bank Światowy przedstawił raport o prawnych barierach rozwoju gospodarczego w Polsce.
  Jednym z najwiekszych hamulcow rozwojowych jest stan polskiego sadownictwa....
  " Okazuje się, że spośród przebadanych przez Bank Światowy firm aż 60 proc. miało w ostatnich latach "poważny" spór z kontrahentem.

  Tylko 3 proc. tych sporów rozstrzygnięto polubownie, np. w arbitrażu, pozostałe trafiły do sądu. I tu zaczyna się dramat. Z badań BŚ wynika, że dochodzenie roszczeń przed sądem trwa w Polsce blisko tysiąc dni.

  To 20-krotnie więcej niż w Holandii, pięciokrotnie więcej niż w Niemczech. Szybsze od nas są nawet kraje afrykańskie.

  Co ciekawe, w porównaniu z innymi europejskimi państwami wydatki na nasze sądownictwo nie są małe (ok. 0,36 proc. PKB, przykładowo w Austrii 0,24 proc.). (dane z 2007 roku)..." koniec cytatu

  Sadownictow reformuje sie werbalnie od 28 lat i poniewaz jest to w duzej mierze zamknieta samopowielajaca jest korporacja i wybrana kasta...nic sie nie dzieje.

  Nie można podnieść się za włosy ponieważ zmiana prękdkości ciała może nastapić tylko i wyłącznie na skutek oddziaływania z innym ciałem a ręka człowieka i jego włosy to jedno ciało fizyczne.
  Sadownictwo nigdy samo sie tak naprawde nie zreformuje bo fizycznie... nie moze.
  Nie zrobia tez tego ciala...bedace jedynie innymi formami organizacyjnymi sedziow i sadownictwa.

  Tak naprawde jakakolwiek reforma mozliwa jest jedynie z zewnatrz.

  Polskie sadownictwo to jak do tej pory tak naprawde jedyny pelen post-PRL-owskiego zaduchu niezreformowany i nieprzewietrzony fundament panstwa - najgorzej z reszta oceniany przez zewnetrzne (miedzynarodowe) i obiektywne organizacje

  Biorac pod uwage mozliwosc wplywow najrozniejszych lobby lacznie z samym lobby sadowniczym i zagrozeniem "jurystokracja" - jedynym choc jak wszystko w naturze ulomnym narzedziem jest tzw. demokratyczna legitimizacja zmiany.

  Pomimo ze...:
  "Demokracja jest najgorszą formą rządów, ale nic lepszego nie wymyślono."...
  Jedynie zmiana idaca od Sejmu jako instytucjonalnego zwienczenia polskiej demokracji wydaje sie najsluszniejsza.


  Na koniec podsumowanie felietonu (wg. Leca)
  " Jest w nim olbrzymia pustka wypełniona po brzegi erudycją..."

 • 2017-02-28 02:19 | Andrzej Falicz

  Już sam znak paragrafu wygląda jak narzędzie tortury...Stanislaw Lec

  Pare lat temu ukazalo sie opracowanie:

  "Efektywność polskiego sądownictwaw świetle badań międzynarodowych i krajowych" Fundacji Helsinskiej:

  " W debacie publicznej od wielu lat pojawiają się krytyczne głosy pod adresem polskich sądów i innych instytucji
  wymiaru sprawiedliwości. Potwierdzenie tych opinii przynoszą badania opinii publicznej
  ...
  W badaniach tych polski
  wymiar sprawiedliwości negatywnie oceniło 44 proc. ankietowanych,
  a pozytywnie – 37 proc. badanych.
  ...
  Wedle opinii autorów raportu z badania „głównymi czynnikami decydującymi o niepochlebnych opiniach
  respondentów są: poczucie niesprawiedliwego orzecznictwa organów wymiaru sprawiedliwości (70,9proc.),
  opinie o nierzetelnie wykonywanej pracy (69,3 proc.),
  a także przekonanie 65 proc. badanych o stronniczości
  i braku niezawisłości tych organów.
  Niewiele mniej wskazań odnosi się do słabej efektywności oraz zbyt wysokich nakładów finansowych ponoszonych na funkcjonowanie organów wymiaru sprawiedliwości
  (po 63 proc.)”

  " Według Eurostatu tylko 31% Polaków ufa krajowym instytucjom sprawiedliwości. Daleko nam do poziomu zaufania, jakim darzą te instytucje obywatele takich krajów jak Dania (80%), Finlandia (74%) czy Austria (67%), w których poziom zaufania przewyższa znacznie średnią unijną (43%, źródło: Eurobarometr). Jest to o tyle niepokojące, że trzecia władza jest jednym z filarów systemu demokratycznego i państwa prawa, obok władzy ustawodawczej i wykonawczej. Powstała i istnieje tak naprawdę po to, żeby obywatele mieli gdzie rozstrzygać swoje spory w świetle prawa. Jej usytuowanie powinno sprawiać, by cieszyła się ona dużym społecznym zaufaniem. Tymczasem, według komunikatów z badań CBOS­u z lat 2010–2014, pt. „Oceny instytucji publicznych”, polskie sądy oceniane są źle. W wymienionym okresie opublikowano 15 takich komunikatów i zaledwie w jednym przypadku liczba ocen negatywnych była równa pozytywnym (po 36% we wrześniu 2011 r.). W pozostałych czternastu komunikatach przeważają oceny negatywne, czasami bardzo skrajnie. Pozytywnie działalność sądów ocenia od 20% do 36% ankietowanych, podczas gdy negatywnie od 36% do aż 64%..." FILIP GOŁĘBIEWSKI 6.04.2016

  Sady (!?), ktore przez zdecydowana wiekszosc Polakow oceniane sa jako
  nierzetelne, stronnicze i nesprawiedliwe...to fenomen.

  Trudno zeby samo srodowisko sedziowskie ...sie zreformowalo.
  Jak pokazuje to praktyka ostatnich 28 lat jest to niemozliwe.

  Kto ma to zrobic lepiej niz Sejm?
 • 2017-02-28 02:25 | Andrzej Falicz

  Jak zniszczyc polskie sądy gadaniem

  " Jak najsprawiedliwiej wydać sąd o jakimś państwie?
  Najprościej — na podstawie jego sądownictwa."

  Stanisław Jerzy Lec

  Według Eurostatu tylko 31% Polaków ufa krajowym instytucjom sprawiedliwości. Daleko nam do poziomu zaufania, jakim darzą te instytucje obywatele takich krajów jak Dania (80%), Finlandia (74%) czy Austria (67%).
  Pozytywnie działalność polskich sądów ocenia od 20% do 36% ankietowanych, podczas gdy negatywnie od 36% do aż 64%...

  Czas skonczyc puste...gadanie i zabrac sie do zmian.
 • 2017-02-28 06:30 | Andrzej Falicz

  Kto niszczy polskie sądy - zamach PO przy udziale swoich sedziow...na TK

  Jak wygladal nieudany zamach na Trybunal Konstytucyjny - wyrywek chronologii.

  W Komisjach tworzacych antykonstytucyjne prawo dotyczace TK brali czynny udzial sedziowie TK...:

  10 maja 2015 r.
  10 maja odbyła się I tura wyborów prezydenckich, w której Andrzej Duda
  uzyskał 34,76 proc. głosów, natomiast Bronisław Komorowski uzyskał 33,77
  proc. głosów.

  12 maja 2015 r.
  Podczas wspólnego posiedzenia komisji, Poseł PO Robert Kropiwnicki
  zgłosił dodanie art. 135a, który miał regulować wybór sędziów Trybunału
  (w miejsce sędziów ustępujących 6 listopada oraz 2 i 8 grudnia) jeszcze
  w VII kadencji Sejmu RP.
  Obecni na posiedzeniu sędziowie TK (!!!!) oraz
  przedstawiciele innych organów publicznych nie zgłosili do tej poprawki
  żadnych uwag. Po przegłosowaniu poprawka została przyjęta. - 5 sedziowie na zas...

  24 maja 2015 r.
  24 maja odbyła się II tura wyborów, w której Andrzej Duda uzyskał 51,55
  proc. głosów, natomiast Bronisław Komorowski uzyskał 48,45 proc. głosów.

  26 maja 2015 r.
  W trakcie posiedzenia Sejmu RP odbyło się drugie czytanie projektu ustawy
  o Trybunale Konstytucyjnym (druk 1590).

  27 maja 2015 r.
  W trakcie posiedzenia Sejmu RP nastąpiło trzecie czytanie projektu
  i uchwalenie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, ...
  (zawierającym wspomniany wyżej art. 135a) - przepychanie swoich sedziow na zas...

  29 maja 2015 r.
  Prezydent elekt Andrzej Duda zwrócił się z apelem do rządu i większości
  sejmowej o niedokonywanie zmian ustrojowych i unikanie niepotrzebnych
  konfliktów.
 • 2017-02-28 07:25 | mzak

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  Kolega wygrał sprawę przed sądami gospodarczymi Kilce-Kraków.Po 7 latach zmagań. Tej sprawy nie powinno być. Wmieszany był urząd skarbowy/izba skarbowa w świętokrzyskim. Z tego co opowiadał wygląda że sędziowie w jego spraw i mieli problemy z czytaniem aktów prawnych ze zrozumieniem.Oskarżonych było 2. W sumie zarzuty o wartości niewiele ponad 100.000 zł. Postawiono im zarzut działań w zorganizowanej grupie przestępczej/ 2-osobowej/ i przywłaszczenie mienia wielkiej wartości. Prawo sprawiedliwość sądowo- skarbowa funkcjonuje na zasadzie: daj mi człowieka- dobiorę do niego paragraf.To nie jest jedyny znany mi przypadek. To jest dno! Nadmieniam, że kolega wygrał z dużym wsparciem internetu, gdzie jest prawo i jego interpretacje. Kwestia doboru i myślenia. Sędziom było go brak. Koszty procesu, ekspertyzy wielokrotnie przekroczyły wartość zarzutów.
 • 2017-02-28 08:18 | axiom1

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  Gdyby organizacje sedziowskie posiadaly choc troche rozgarniecia, choc 2.5% IQ to same wykazaly by sie incjatywa zreperowania tego skandalicznego stanu polskiego sadownictwa i wymiaru sprawiedliwosci. A przedewszyskim nie dopuscily by do takiego stanu.
 • 2017-02-28 10:44 | mały fizyk

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  2017-02-28 01:59 | Andrzej Falicz

  Moze p. podac zrodla cytatow, zebym je mogl sprawdzic? No, bo ich (subjektywna) interpretacja nie zastepuje czystych faktow.

  Zdarzalo sie juz w tutejszych blogach, ze niejaki jakowalski nawet dane z CIA Word Facts nielogicznie interpretowal.

  Wiec prosze o linki do zrodel.
 • 2017-02-28 11:35 | ecres

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  A kto lubi sądy?Podobnie jak prokuratorów i dentystów.Słuszna krytyka za ślimacze wydawanie wyroków.I to trzeba zmienić .Ale wara neofaszystom od niezależności sędziów.
 • 2017-02-28 11:55 | wolenski

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  @ do wszystkich
  Mogę oczywiście spowodować, aby moderatorzy "Polityki" zablokowali p. Falicza i jego falliczne (nomen omen) komentarze. Byłoby to jednak wbrew moim przekonaniom, że swoboda wypowiadania przysługuje także patentowanym nieudacznikom umysłowym, np. mylącym sądownictwo z sadownictwem. To, co jednak możemy zrobić, to ignorować takich osobników.
 • 2017-02-28 11:58 | wolenski

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  @observer
  Prokuratura i sądy to różne instytucje i podległe różnym zasadaom. Podobnie sąd nie są ministerstwami. Pomyśl Waść zanim zaczniesz proponować reformy.
 • 2017-02-28 17:31 | wolenski

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  @mzak
  Nie znam tej sprawy. Ale znam przypadki, że radca prawny był zobowiązany do odwoływania się "do upadłego", nawet wtedy, gdy jego pracodawca musiał przegrać. To jest jedna z przyczyn przewlekłości wielu spraw. Jeszcze raz: sąd nie może zakończyć sprawy, o ile jedna ze stron nie zgadza się na uznanie wyroku, od którego można odwołać się.
 • 2017-02-28 19:24 | SŁOWIANIN STANISŁAW

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  Polskie to nadużycie skoro sędziowie to katolicy.Sędzia przyjmujący odznaczenie Watykanu za katolicki wymiar wyroków nie potwierdzają lojalności wobec też katolickiego PiS. W sporze chodzi o lojalność na miejscu według politycznych reguł pana Jarosława, któremu wodzowski wąs zaczyna się podobać. Tak sobie myślę,że w kraju katolickim sądy nie są potrzebne skoro przestrzeganie 10 przykazań nie prowadzi do patologii.
 • 2017-02-28 19:47 | mzak

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  Mam znajomą. Szefową fundacji z upodobaniem składającą pozwy do sadów. W ciągu
  ponad 2 dekad ona lub z lub fundacji powództwa, było setki procesów, kilka tysięcy posiedzeń różnych sądów. 99 proc rozstrzygnięć nie po jej myśli, ale pisze pozwy, a nuż się coś uda wyrwać. Jako organizacja pożytku publicznego korzystała z wielu zwolnień w opłatach. Sądy dla tej pani sa miejscem gdzie może brylować, odgrywać teatr osoby skrzywdzonej /omdlenia, ataki histerii i wiele innych/. To jest jeden z odcieni patologii w organizacji wymiaru sprawiedliwości że nie można zablokować aktywność ludzi, nazwijmy delikatnie- nawiedzonych.
 • 2017-02-28 22:02 | lusia24

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  @ Manifest, axiom1, observer, falicz, - wszystkie wasze komentarze świadczą o wielkiej ignorancji i o tym, że sądy znacie jedynie ze słyszenia. Sprawy w sądach I instancji (cywilne i gospodarcze) trwają średnio 200 dni. Za nami pozostaje 12 krajów UE, w tym Finlandia, Hiszpania, Francja czy Włochy. Średni czas trwania spraw wszystkich rodzajów w 2016 r wynosił 4,7 miesiąca. Z milionów spraw toczących się przed sądami w Polsce zaledwie 6% ciągnie się powyżej roku. Należy jeszcze wziąć pod uwagę, że w części spraw za przedłużenie postępowania odpowiadają strony, którym zależy na przeciąganiu postępowania. Jeżeli coś należy zmieniać w sądach to nie ich strukturę ale procedury, sposób powoływania biegłych. Na pewno uzależnienie sądów od władzy wykonawczej czy ustawodawczej niczego nie poprawi, za to zniszczy na pewno. Z pewnością wiele spraw gospodarczych nie powinno toczyć się w sądach a w specjalnych arbitrażach, złożonych z fachowców. Sędzia zna się na prawie, a nie na np. budownictwie, księgowości, zdrowiu. Od tego ma biegłych, ale z tym w większości sądów są problemy.
 • 2017-02-28 22:07 | mały fizyk

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  @ 2017-02-28 06:30 | Andrzej Falicz

  Udany zamach na TK z pogwalceniem ledwo co ustanowionego PiS-prawa:
  https://oko.press/pomoze-nawet-zyczliwosc-tvp-przylebska-gubi-sie-zeznaniach-sprawie-sfalszowanej-uchwaly/
 • 2017-02-28 23:24 | Andrzej Falicz

  Niszczenie autorytetu sedziego przez jego obroncow

  Wedlug obowiazujacych w Polsce zasad np. na stanowisko sędziego sądu rejonowego może być powołany jedynie ten, kto:

  1. posiada obywatelstwo polskie,
  2. korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
  3. jest nieskazitelnego charakteru,
  4. ukończył wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskał tytuł zawodowy magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej,
  5. jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego,
  ukończył 29 lat,
  6. złożył egzamin sędziowski lub prokuratorski,
  ukończył aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury lub pracował w charakterze asesora prokuratorskiego – co najmniej przez trzy lata przed wystąpieniem o powołanie na stanowisko sędziego.

  Inaczej mowiac sedzia musi i ma odpowiednie kwalifikacje etyczne i profesjonalne.

  Przy powołaniu sędzia składa ślubowanie wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej według następującej roty:

  "Ślubuję uroczyście jako sędzia sądu powszechnego służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, stać na straży prawa, obowiązki sędziego wypełniać sumiennie, sprawiedliwość wymierzać zgodnie z przepisami prawa, bezstronnie według mego sumienia, dochować tajemnicy państwowej i służbowej, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości."

  Godnosc, bezstronnosc, uczciwosc, sprawiedliwosc, doswiadczenie, wyksztalcenie...
  Ani slowa o tym czy nie moze byc wybierany np. do KSR-u przez Sejm czy nawet jak sugeruje sedzia Piwnik byly minister sprawiedliwosci w rzadzie SLD (Opcja Pana Wolenskiego...) byl do tego KSR-u losowany.

  Sugerowanie, ze sedziowie wybierani do KSR-u przez Sejm nie sa odpowiednio wyksztalceni lub...uczciwi, bezstronni czy sprawiedliwi podwaza na poziomie fundamentalnym autorytet calej specjalnej kasty...
 • 2017-03-01 03:46 | observer

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  Szanowny panie Woleński.
  Napewno zauważył pan jak niski jest wiek sędziów, kwalifikacje a nawet język uzasadnień werdyktu. Sędziowie kradną w sklepach, adwokaci zarabiają miliony okradając osoby niepełnosprawne albo przejmując kamienice na podstawie sfałszowanych testamentów, prokuratorzy przymykają oczy lub wypuszczają za kaucją bandytów (oczywiście że nie wszyscy ale nawet jeden przypadek na 10 tysięcy to za dużo). Umorzenie przez p prokurator sprawy Amber Gold jest sztandarowym przykładem paraliżu sprawiedliwości w Polsce. Nie wspominając o prokuratorskiej interpretacji symbolu swastyki jako znaku pokoju. Panuje totalny bałagan a organy kontroli i dyscyliny wewnętrznej nie działają. Wymaga to uporządkowania. Reform nie proponuję bo się na tym nie znam.
 • 2017-03-01 12:41 | wolenski

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  @observer
  To miło, że pan (napisałbym Pan, ale ...) dostrzega, że nie wszyscy. Rozumiem, że reform pan nie proponuje z powodu nieznajomości rzeczy, ale okoliczność ta nie przezkadza panu w diagnozie. Tak trzymać, a dobra zmiana na pewno odniesie spodziewany sukces.
 • 2017-03-01 13:34 | lusia24

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  @observer Niski wiek sędziów dotyczy pewnie sądów rejonowych. Ale niski wiek to w przypadku sędziów minimum 28 lat (studia, aplikacja). Taki Misiewicz ma 26. Nie sędziowie kradną w sklepach, a być może jeden sędzia. Prokuratura już została przez 'dobrą zmianę" zreformowana i jakoś nie widać poprawy poza widocznym upolitycznieniem. Tak samo PiS planuje w stosunku do sądów: sędziów ze stażem, w wieku tak 45+ wysłać w stan spoczynku, a zastąpić ich młodym narybkiem ze szkoły aplikantów w Krakowie. Czyli jeżeli w sprawie Amber Gold było źle, to teraz będzie tylko gorzej.
 • 2017-03-01 14:07 | Mauro Rossi

  Jak dobra zmiana niszczy ...

  woleński
  "Mogę oczywiście spowodować, aby moderatorzy "Polityki" zablokowali p. Falicza i jego falliczne (nomen omen) komentarze".

  Moim zdaniem przegrał Pan pojedynek z paniem Andrzejem Faliczem, który posłużył się wiarygodymi danymi statystycznymi (Eurostat) z których wynika, że zdecydowana większość Polaków źle ocenia sądy. Zatem reforma sądów jest konieczna, zresztą była w programie partii, która wygrała wybory. Jako demokrata z pewnością Pan to rozumie. Dane przytoczone przez A. Falicza czynią pański tekst nieistotnym. To się oczywiście mogło zdarzyć, każdy człowiek pióra może mieć gorszy dzień, ale "polemika" z blogerem Faliczem za pomocą określania jego komantrzy jako "fallicznych" (gr. fallos, łac. phallus i podobnie w innych językach, czyli penis) jest poniżej jakichkolwiek standartów i dziwi szczegółnie u profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pogłosce o marnej jakości polskich elit jest sporo prawdy.
 • 2017-03-01 14:32 | Mauro Rossi

  Jak dobra zmiana ... niszczy

  Prof. Jan Woleński: "Niedopuszczenie adwokata do przesłuchania p. Szydło i utajnienie jej zeznań jest niechlubnym, acz historycznym wydarzeniem w dziejach państwa mieniącego się praworządnym".

  Nie każdy oczywiście musi znać na pamięć KPK, ale to jest najzupełniej zgodne z prawem. Premier Beta Szydło nie prowadziła samochodu, była pasażerką, zatem w tej sprawie jest świadkiem, polecam KPK.

  Inna sprawa (choć nie to było decydujące), że pełnomcnik sprawcy wypadku wywodzi się z "dynastii" adwokackiej o dość specyficznej reputacji i wyraźnym zaangażowaniu politycznym, zarówno w czasach PRL jak i później. Ponieważ opozycja pojawiła się niemal w całośći w Oświecimiu i zaczęła traktowac wypadek drogowy jako element politycznej rozgrywki, prokuratura skorzystała z możliwości jaki daje jej KPK. W tym celu, aby wyeliminować próby nacisków politycznych na wymiar sprawiedliwośći.

  Jak Pan może wie czasem zdarza się, że pełnomocnik lub adwokat oskarżonego wywiera presję lub usiłuje zastraszyć świadka, ale prokuratura, jeśli przewiduje taki scenariusz, ma mechanizmy, by to uniemożliiwć. W tym przypadku w grę wchodziła prowokacja na którą zgromadzona w Oświęciumu opozycja najwyraźniej czekała. • 2017-03-01 15:24 | mały fizyk

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  @2017-02-28 23:24 | Andrzej Falicz

  "Sugerowanie, ze sedziowie wybierani do KSR-u przez Sejm nie sa odpowiednio wyksztalceni lub...uczciwi, bezstronni czy sprawiedliwi ...."

  To nie sugerowanie ale aktualna praktyka vide magr. Julia Przylembska. Zreszta PiS sam twierdzi, ze ma "swoich" sedziow i uwarza to za doby obrot sprawy.

  Panie Falicz, gdzie pan zyjesz? Bo chyba nie w Polsce.
 • 2017-03-01 16:43 | observer

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  Nie chwalę PiS za wygranie wyborów, natomieast oskarżam PO o totalne olanie wyborców, arogancję, kolesiostwo, tolerowanie bałaganu w sądownictwie i prokuraturze.
  PiS to jest katastrofa która musiała się zdarzyć.
  Kaczyński wyrzucił madryckich oszustów a Kopacz kryła Sienkiewicza i kolesi. Szambo się przelało i teraz stoimy po kostki w g***.
 • 2017-03-01 17:56 | wolenski

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  @Mario Rossi
  Sądom ufa 40% Polaków, więc niech Pan nie opowiada bzdur o zdecydowanej wiekszości. Zdecydowana większość 75% źle ocenia Sejm, którego większość źle ocenia sądy.
  Skoro Pan tak dobrze zna kpk, prosze zacytowac przepis, który wyklucza pełnomocnika z postępowania karnego, skoro został zawiadomiony o przesłuchaniu i który uzależnia to od rodowodu adwokata i tego, że może wywierać presję na swiadka.
 • 2017-03-01 18:52 | Mauro Rossi

  Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  Niszczy ściagając. "Kolejny przykład bezkarności sędziowskiej kasty! 21 lutego wieczorem w Szczecinie policjanci musieli ścigać samochód kierowany przez sędzinę w stanie spoczynku. Zatrzymana przez policjantów nie zgodziła się na badanie krwi, a policjantom przez szybę samochodu wymachiwała legitymacją sędziowską. O tym, by nie pozwoliła zbadać się na obecność alkoholu we krwi postanowiła, gdy taką odmowę zasugerowali jej prezesi sądu okręgowego i apelacyjnego w Szczecinie".
 • 2017-03-01 20:40 | Andrzej Falicz

  Sejm się nie podoba...więc wara od sądów- analiza episto-schabowa

  Demokracja a sędziokracja.
  Polacy mogą sobie co 4 lata zmieniać Sejm...który im się nie podoba.
  Ale od lepszej sędziowskiej kasty ludzi im wara.
  To kuriozum.

 • 2017-03-01 21:05 | Andrzej Falicz

  Meandry...profesorskiej logiki

  Ponieważ Polakom nie podoba się Sejm...który mogą zmieniać co 4 lata nie powinni mieć wpływu na sądownictwo (!?) - które też im się nie podoba.

  Wyobraźmy sobie Sejm,
  który sam by się wybierał dożywotnio spośród swojej kasty polityków a próby zmiany tego stanu uznał za zamach na demokrację i...niezależność Sejmu.

 • 2017-03-01 21:18 | mały fizyk

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  @2017-03-01 14:07 | Mauro Rossi
  Jak dobra zmiana niszczy ...

  "...Andrzejem Faliczem, który posłużył się wiarygodymi danymi statystycznymi (Eurostat)..."

  1. Ani p.Falicz ani p.Rossi (ta sama osoba?) nie raczyli podac linka do tych danych. Wiec trodno ocenic ich wiarygodnosc.
  2. 2017-02-28 22:02 | lusia24 podala dane, ktore rowniez nalezy uwszglednic, aby otrzymac pelny obraz o polskich sadachi sedziow.

  Jeszcze raz prosze podac linki do danych, bo inaczej szkoda mojego czasu na p. wywody.
 • 2017-03-01 21:19 | mały fizyk

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  @2017-03-01 14:07 | Mauro Rossi
  Jak dobra zmiana niszczy ...

  "...Andrzejem Faliczem, który posłużył się wiarygodymi danymi statystycznymi (Eurostat)..."

  1. Ani p.Falicz ani p.Rossi (ta sama osoba?) nie raczyli podac linka do tych danych. Wiec trodno ocenic ich wiarygodnosc.
  2. 2017-02-28 22:02 | lusia24 podala dane, ktore rowniez nalezy uwszglednic, aby otrzymac pelny obraz o polskich sadachi sedziow.

  Jeszcze raz prosze podac linki do danych, bo inaczej szkoda mojego czasu na p. wywody.
 • 2017-03-01 23:11 | Andrzej Falicz

  "Argument"

  75% Polaków źle ocenia Sejm a ponad 60% nie ufa sądom.

  Dlatego obywatele mają prawo wybierać posłów cib4 lata
  a według profesora nie powinni wpływać na sądownictwo...

  Ot
  profesorska logika


 • 2017-03-01 23:47 | wolenski

  Re:Jak dobra zmiana niszczy polskie sądy

  @Mauro Rossi
  Sędzina to żona sędziego, więc chyba coś tu nie gra. Ciekawe, ka prezesi mogli zasugerować jej odmowę, skoro chyba nie byli prxy zatrzymaniu." Panie Rossi bąź Pasn nieco poważniejszy.
 • 2017-03-02 08:55 | Andrzej Falicz

  Profesorska niby polemika

  Pominąć meritum i złapać za nieistotny szczegół, odwrócić kota ogonem i z własnej wersji zrobić czyjąś...próbować zaatakować personalnie - dziecinna i małostkowa zagrywka.
  Typowy "argument" z sędziną żoną sędziego...żenada
  teraz czas na aforyzm Leca.