Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej? Możliwe są dwa scenariusze

(21)
W Brukseli uważa się, że zagranie PiS jest obliczone tylko na potrzeby polskiej polityki.
 • 2017-03-06 07:20 | axiom1

  Brednie i tyle !

  Co pozytecznego Tusk zrobil dla Uni w ciagu tych 2.5 lat. Za jakie zaslugi mialby on zostac ****wybrany**** na nastepna kadencje ?.

  Niech autor opisze te zaslugi.

  PIS ma racje. Nie moga popierac nieudacznika ktory musi odpowiedziec przed polskim sadem za Amber Gold i 8 lat lajdactwa na polakach.
 • 2017-03-06 09:05 | azur

  Re:Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej? Możliwe są dwa scenariusze

  Kaczyński cnoty nie stracił, rubla nie zarobił.
 • 2017-03-06 09:27 | kamyk_wj

  Odp. Brednie i tyle!

  A co, według Ciebie, Tusk miał zrobić dla Unii?
  Wiesz, jakie są zadania i prerogatywy Przewodniczącego Rady Europejskiej? Nie sądzę, więc napiszę.
  Rada Europejska to ciało, w skład którego wchodzą szefowie państw członkowskich (premier, prezydent, kanclerz - w zależności od modelu władzy). Głównym zadaniem przewodniczącego Rady jest przygotowywanie spotkań tej Rady. Przygotowania obejmują część logistyczną (miejsce, transport, posiłki, tłumacze) i to jest w miarę proste. Dużo trudniejsze jest uzgadnianie stanowisk przywódców krajów członkowskich, czyli tygodnie pracy przed szczytem na ustalenie poruszanych tematów, docieranie propozycji, mediacje między przywódcami o sprzecznych interesach.
  W tym Tusk sprawdza się nadspodziewanie dobrze. Za czasów Van Rompuya szczyty trwały czasem 3 dni, a i tak nie zawsze uzyskiwano wspólne stanowisko. Za Tuska szczyty trwają zwykle jeden dzień. Wszystko jest przygotowane, przywódcy znają wzajemne propozycje negocjacyjne, są przygotowani do podejmowania decyzji. Mechanizm działa sprawnie.
  To jest to, co Tusk robi dla Unii i jest za to coraz bardziej ceniony. To jego zadanie, z którego znakomicie się wywiązuje.
  Podkreślam: stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej nie jest decyzyjne, tylko mediacyjne i organizacyjne.
  Decyzje w Unii podejmują trzy ciała: Komisja, Parlament i Rada. Mechanizmy unijne ewoluują w kierunku równowagi tych trzech ciał.
  PS. W Radzie Europejskiej Przewodniczący nie ma prawa głosu. Decyzje są podejmowane stosowną większością przez przywódców państw. Czyli np. w przypadku Polski Szydło ma prawo głosu. Tusk nie. Można zatem postawić pytanie: Co Szydło zrobiła dla Unii? Jaką wniosła propozycję, którą podjąłby ktokolwiek? Czy można popierać takiego nieudacznika?
 • 2017-03-06 10:25 | izakan

  Re:Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej? Możliwe są dwa scenariusze

  Zamiast potraktować PIS, tak jak na to zasługuje, ciągle /od lat - patrz certolenie się z tą partią w wykonaniu PO/, teraz UE, też cyt:" by nie postawić PiS w niezręcznej sytuacji."
  Z tymi ludźmi nie powinno się rozmawiać z pozycji dyplomatycznej, tylko traktować ich -w najlepszym razie - per noga.
 • 2017-03-06 10:34 | kamyk_wj

  Najnowsze informacje z przecieków

  Państwa członkowskie nie chcą eskalować konfliktu z Polską, ponadto nigdy dotąd mocny kandydat jakiegoś kraju nie był negowany przez przedstawicieli swojego państwa. Przywódcy państw Unii nie chcą forsować Tuska na siłę, wbrew Polsce.
  Dlatego kandydatura Tuska jest dość słaba. Chyba że jednoznacznie poprą go przywódcy wielkich państw Unii (Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch), którzy spotykają się jutro na mini-szczycie.
  W tej chwili, jako kandydatury awaryjne i nikogo nie antagonizujące, rozważa się obecnego premiera Malty Josepha Muscata i byłego premiera Estonii Andrusa Ansipa.
  Kandydatura Saryusza nie jest brana pod uwagę.
 • 2017-03-06 12:24 | tuciu

  Re:Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej? Możliwe są dwa scenariusze

  Wyhamowal zgloszony przez Junckera pomysl kar finansowych za nieprzyjmowanie uchodzcow, ktore uderzyly by w nasz buraczany zascianek; utrzymal jednosc polityki zagranicznej UE wobec Rosji, wojny na Ukrainie, a teraz wobec nowego otwarcia Trumpa; powstrzymywal jak mogl przejscie UE na model Unii dwoch predkosci, ktora zrobi z nas strefe buforowa miedzy Rosja i trzonem UE, powstrzymywal jak mogl Brexit, ale oczywiscie nie jest Duchem Swietym, zeby postrzymac caly kraj przed popelnieniem jakiejs glupoty, jesli ten kraj sie na to akurat uprze: dlatego Brexit staje sie faktem, a Polska dryfuje w strone statusu stowarzyszonej z rynkiem UE czesci Ukrainy - bo takie buraczki jak Ty tego wlasnie pragna, a ich pszenno-zytnia partia dorwala sie do wladzy i nie martwi sie co przyjdzie po niej. Jak ten dryf sie zakonczy, bedziesz oczywiscie gardlowal, ze Zachod nas sprzedal Rosji: bo Polak i po szkodzie glupi.
 • 2017-03-06 12:55 | axiom1

  Re:Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej? Możliwe są dwa scenariusze

  " A co, według Ciebie, Tusk miał zrobić dla Unii? "

  Licza sie tylko wyniki.

  1) Kryzys zarzadznia Unia nie rozwiazany. Brak elementarnej demokracji. Unijne urzedy nie maja mandatu, nikt ich nie wybiera nikt nie rozlicza.Kumoterstwo rzadzi.

  2) Brak strategi dla Uni. Brak wizji i planow. Unia na arenie miedzynarodowej wogole nie isnieje. Nia ma Uni ani na bliskim wschodzie ani na Ukrainie,...

  3) Kryzys economiczny. Nie zrobiono nic absolutnie nic. Wszystkie kraje poza Niemcami systematycznie sie zadluzaja. Rosna dlugi handlowe i publiczne. Bezrobocie stale na poziomie 10-25%. Bandytow odpowiedzialnych za kryzzys ekonomiczny nie ukarano.

  4) Kryzys migracyjny, absoltnie nic nie zrobiono. Nawet nie rozpoznano zrodel migracji.

  Orgia blazenstw jest znacznie dluzsza. A Tusk ma powazne upranienia. Moze przeciez zwolac ***szczyt*** i otworzyc posiedzenie. Dopilnowac ze probeklmy zostaja rozwiazane. A on nic,... spedza czas, pasozytune na europejczykach. Europejczycy nawet nie mieli przywileju na niego glosowac.

  Poza rusofobobia Tusk nie wniosl nic do Brukseli.
 • 2017-03-06 14:05 | Jacek, NH

  Re:Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej? Możliwe są dwa scenariusze

  Atak histerii wśród polityków PO, a także środowiska politycznego popierającego tę formację - rzucili się na Saryusz-Wolskiego. Seans przemysłu pogardy, któremu ton nadają fanatyczni zwolennicy Tuska
 • 2017-03-06 14:49 | ThomasZNiemiec

  Re:Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej? Możliwe są dwa scenariusze

  Mysle ze artykul super, tylko zamiast powtórzyc argument PiSu ze "Polska straci stanowisko", byloby lepiej tlumaczyc ludziom ze Tusk nie jest w stanie nic dla Polski zalatwiac bo inne pozostale 27 krajow dbaja o tym ze praca Tuska jest dobrze dla Europy a nie tylko dla Polski, wiec Tusk nie jest w stanie nawet troche zalatwiac dla Polski a z tego wynika ze Tusk nie musi przepraszac ze nic specjalnego nie zrobil dla Polski. Fundament unii jest ze polpracy jest skuteczna dla wszystkich wiec tez dla Polski ale tez dla 27 innych krajow. Funkcji prezydenta Rady Eur. szczegolnie nie pozwoli zalatwianie cokolwiek dla wasnego kraju. Argumentujac tak jak Pan redaktor, pomaga tylko PiS.
  Ale poza tym super artykul.
 • 2017-03-06 17:55 | Aspiryna

  Re:Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej? Możliwe są dwa scenariusze

  Coz... dosyc czesto wscieklosc i pospolita msciwosc przeslaniaja poslowi Kaczynskiemu rozum!
 • 2017-03-06 18:24 | jakowalski

  To NIE Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskie, a tylko Tusk.

  Jak w tytule.
 • 2017-03-06 18:25 | jakowalski

  Re:Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej? Możliwe są dwa scenariusze

  kamyk_wj
  To po co ta posada, a właściwie synekurka?
 • 2017-03-06 18:26 | jakowalski

  Re:Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej? Możliwe są dwa scenariusze

  Axiom
  Tak, Ppoza rusofobobia Tusk nie wniosl nic do Brukseli.
 • 2017-03-06 18:28 | jakowalski

  Re:Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej? Możliwe są dwa scenariusze

  ThomasZNiemiec
  Sęk w tym, że Tusk pomagając Niemcom szkodzi Polsce.
 • 2017-03-06 21:03 | azur

  Re:Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej? Możliwe są dwa scenariusze

  Tusk będzie wybrany na drugą kadencję stosunkiem głosów 27 : 1. Byłoby ciekawe, gdyby Saryusz-Wolski zrezygnował w ostatniej chwili z kandydowania. Chciałbym wtedy oglądać minę Kaczyńskiego i Szydło.
 • 2017-03-06 22:18 | Aspiryna

  Re:Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej? Możliwe są dwa scenariusze

  "Sęk w tym, że Tusk pomagając Niemcom szkodzi Polsce."

  Czy taki byl dzisiejszy "przekaz dnia" z PiS-owskiego
  komitetu propagandy?

  P.S. To juz Kaczynski nie kocha "ciotki" Angeli?
 • 2017-03-07 00:22 | woytek

  Re:Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej?

  Jeżeli Tusk nic ważnego nie potrafił zrobić dla Unii Europejskiej, to jest to "zasługa" ogromnie trudnych czasów w jakie stworzono dla Europy , żeby ją zniszczyć.
  Służby specjalne wielkich mocarstw ciężko pracują aby nie powstała silna Unia Europejska. Im nie potrzebna jest konkurencja, one chcą rozdawać karty małym państwom rządzonym przez prezesów z "ucha prezesa".
  Tusk okazał się wystarczająco sprawnym politykiem i tego nie mogą mu darować wasale wielkich mocarstw, którzy za poklepanie po plecach dostają gwarancje porządzenia sobie przez następną kadencję.
  To smutna refleksja ale w polskim piekle najważniejsze diabły aż się uwijają żeby w polskim kotle wrzało. Modlą się pod figurą, a mają diabła za skórą.
 • 2017-03-07 00:56 | kruk

  Re:Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej? Możliwe są dwa scenariusze

  @ ThomasZNiemiec
  Mysle, ze zarowno autor artykulu jak i wielu z nas (patrz wpis @kamyk_wj) dobrze rozumie, ze przewodniczacy RE musi sluzyc interesom calej Unii, nie preferujac kraju swego pochodzenia. Z tego punktu widzenia niewazne jest jakiej jest narodowosci, byle byl skuteczny w pelnionej funkcji. Wez jednak pod uwage, ze pozostanie Tuska na stanowisku przewodniczacego RE ma dla nas znaczenie symboliczne. Tusk w Brukseli, potwierdza nasza przynaleznosc do
  Unii w sytuacji, kiedy polski rzad coraz bardziej Unie lekcewazy.
 • 2017-03-07 09:17 | Andrzej Falicz

  Polak katolik prezydentem....Europy.

  Polska nigdy nie miała stanowiska.
  Miał ją Tusk.

  Najważniejsze jest by rząd dbał o polskie interesy a przewodniczący rady był sprawny i bezstronny .
 • 2017-03-07 09:38 | Martin L

  Re:Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej? Możliwe są dwa scenariusze

  jakowalski
  | Dobro watażki partyjnego Kaczyńskiego nie jest dobrem Polski. Jest to dobro wyłączne Kaczyńskiego i jego przytakiwaczy. Mąż stanu umiał by współpracować i wyciągnąć korzyści dla Polski a nie tylko dla siebie i pisu. Kaczyński swoje dobro watażki partyjnego nazywa dobrem Polski a tak nie jest. Tusk nigdy nie szkodził Polsce, robi to pis i watażka partyjny Kaczyński. Polska de facto dwa lata temu zniknęła w "czarnej dziurze" Kaczyńskiego. Została tylko nazwa, choć równie dobrze mógłby się nazywać kraj nad Wisłą, San Pisuar. Dlatego mając w swojej "czarnej dziurze" Polaków, Polskę może powiedzieć że jego osobista mściwość jest dobrem Polski, ma na to stosownych przytakiwaczy w końcu jest "ludzkim Panem".Proszę nie utożsamiać Polski wyłącznie Kaczyńskim albo pisem. "Zły Tusku" szkodzi Kaczyńskiemu a więc Polsce.
 • 2017-03-09 22:41 | kamyk_wj

  Re:Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej? Możliwe są dwa scenariusze

  >>To po co ta posada, a właściwie synekurka? <<
  Dość dokładnie napisałem po co. Do organizowania szczytów Rady Europejskiej.
  Wyobrażasz sobie, że przywódcy 28 krajów ze swoimi świtami przyjeżdżają do Brukseli, wpadają wypić kawę przy rondzie Szumana, a potem sobie wracają do swoich krajów?
  Tak można sobie myśleć, jeśli w życiu nie widziało się, jak funkcjonuje administracja publiczna, nie uczestniczyło się w żadnych negocjacjach, ani nie kierowało się choćby małym zespołem ludzi. Z takiej perspektywy funkcje kierownicze nie są rzeczywiście do niczego potrzebne.