Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Apel Związku Ukraińców w Polsce: Sfinansujmy społeczne obchody 70. rocznicy akcji „Wisła”

(11)
Po demokratycznych przemianach w 1989 r. obchody rocznic akcji „Wisła” otrzymywały wsparcie z budżetu polskiego państwa.
 • 2017-03-07 14:39 | azur

  Akcja "Wisła"

  Oczywiście była to brutalna operacja wojskowa, ale bandy UPA zostały rozbite, a na terenach przygranicznych zapanował spokój.
 • 2017-03-07 16:28 | Manifest

  Re:Apel Związku Ukraińców w Polsce: Sfinansujmy społeczne obchody 70. rocznicy akcji „Wisła”

  CI ludzie co proponują to niepoważni,śmieszni i głupcy. Akcja Wisła była wtedy koniecznością. Co by się tam dziś działo? Riezali by.
 • 2017-03-07 16:31 | 08/15

  Re:Apel Związku Ukraińców w Polsce: Sfinansujmy społeczne obchody 70. rocznicy akcji „Wisła”

  z przyjemnością je sfinansuję...proszę o podanie konta kogokolwiek z KBW.
 • 2017-03-07 17:27 | KrzysiekG

  Re:Apel Związku Ukraińców w Polsce: Sfinansujmy społeczne obchody 70. rocznicy akcji „Wisła”

  Niestety, po takich artykulach "Polityka" traci u mnie gwaltownie.
  Ukazal sie kiedys artykul "Zapomniane ludobojstwo....". No, pomyslalem, wreszcie Polityka pisze o zapomnianym ludobojstwie Polakow.I co? "Polityka" chciala uczcic ludobojstwo, bodajze, w Indonezji. Redakcjo! Czy nie macie odrobiny wstydu?
  Czy wszyscy mili Panstwo,Polacy oprocz jednego, co podpisali ten list, wiedza ze Polska, choc komunistyczna, rozczlonkowala ok. 150 tys. ludnosci ukrainkiej, a nie wymordowala 150 tys ludnosci ukrainskiej. Oni przezyli, tak oni przezyli, odwrotnie do takkie samej lub wielokrotnie wiekszej ilosci ludnosci polskiej wymordowanej przez Ukraincow. Polakow zamordowanych, zapomnianych I zapominanych. Czy Ci Polacy, ktorzy sie podpisali pod tym apelem, apelowali kiedykolwiek o jakiekolwiek wsparcie o upamietnienie naszych umeczonych Rodakow? Czy nazywacie sie I chcecie, zeby Was nazywano polskimi patriotami?

  Z powazaniem,

  Krzysztof Gajda.
 • 2017-03-07 20:24 | woytek

  Re:Apel do Związku Ukraińców w Polsce:

  Przesiedlenia związane z akcją Wisła są kroplą w morzu łez wylanych przez Polaków i Ukraińców w czasie ostatniej wojny. Znalezienie formuły emocjonalnej dla tej rocznicy jest bardzo trudne. Podobne akcje odbywają się w Niemczech i dotyczą skutków ostatniej wojny. Jeżeli organizatorzy tej rocznicy wskażą Polskę i Polaków jako odpowiedzialnych za akcję Wisła to będzie to powód do rozpoczęcia nowej fali wrogości. Za akcję Wisła odpowiedzialna jest sama historia , czyli ostatnia wojna , decyzje aliantów podjęte w Teheranie i Jałcie. Polityka historyczna prowadzona przez PiS doprowadzi nas wszystkich na manowce. Historia nie jest żadną nauczycielką życia i nie jest dobrym doradcą wskazywania dróg na przyszłość. Historia jest zbiorem mitów , przekłamań , niedomówień i na poziomie dostępnym dla przeciętnego odbiorcy jest komiksem.
  Trzeba odrzucić komiksową wersję wydarzeń sprzed lat , bo nie ogarniemy ogromu zbrodni ostatniej wojny. To co się obecnie dzieje na Ukrainie powinno być przedmiotem zmartwień tej organizacji. Przeszłość jest złym doradcą.
 • 2017-03-07 21:35 | a.maslo

  Re:Apel Związku Ukraińców w Polsce: Sfinansujmy społeczne obchody 70. rocznicy akcji „Wisła”

  Gdyby nie akcja Wisła to mordercy z upa wymordowali by wszystkich Polaków jak tych z Kresów, którzy w większości nie mają nawet mogił.W apelu są same kłamstwa.Jest różnica między wymordować 150.000, a przesiedlić . Najpierw były morderstwa Polaków i uczciwych Ukraińców przez upa na które odpowiedział rząd komunistyczny akcją Wisła.Negujecie własne zbrodnie, gloryfikujecie morderców i chcecie pojednania?
 • 2017-03-08 00:29 | edan

  Re:Apel Związku Ukraińców w Polsce: Sfinansujmy społeczne obchody 70. rocznicy akcji „Wisła”

  Co to za sformułowanie ‘ ostateczne rozwiązanie kwestii ukraińskiej w Polsce’? Porównywanie akcji ‘Wisła’ z polityką nazistowskich Niemiec (‘ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej’) jest nie na miejscu i jest jawną manipulacją. [Co mnie nie dziwi, tematyka ukraińska w Polsce w niektórych mediach jest obciążona daleko posuniętą polityczną poprawnością]. Zainstalowane przez Stalina nowe władze komunistyczne zwalczały każdego, kto tę władzę mógł zakwestionować (polskie podziemie ) jak również bojówki ukraińskich nacjonalistów z UPA. Tych nowych władz Polacy sobie nie wybrali i za ich czyny nie odpowiadają. Sami padali ich ofiarą, jak również powojennych przesiedleń m. in z dawnych Kresów Wschodnich. Polacy też nie mieli wpływu na podjętą decyzję o wymianie ludności i ówczesnych przesiedleniach. Poza tym ludność lokalna wspierała bandy UPA, przez co walka z nimi się przeciągała i w konsekwencji wpłynęło na decyzję o przesiedleniu. Pierwszymi, którzy powinni się kajać za zbrodnie z okresu komunistycznego powinni być funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa. Tak się nie stało. Wręcz przeciwnie, niektórzy zostali nazwani ‘ludźmi honoru’.
 • 2017-03-08 05:53 | woytek

  Re: Sfinansujmy społeczne obchody 70. rocznicy akcji „Wisła” ?

  Po siedemdziesięciu latach od akcji "Wisła", powstała nowa, spontaniczna akcja, która można nazwać akcją "Odra" w czasie której miliony Polaków przesiedliło się dobrowolnie do Europy zachodniej.
  Po siedemdziesięciu latach od akcji "Wisła" nikt z przesiedlonych nie żałuje tego, że się przesiedlił lub go przesiedlono .
  Ci Ukraińcy których przesiedlono na ziemie zachodnie, rozproszyli się po całej Polsce i teraz patrząc na ten bałagan na Ukrainie mogą spokojnie liczyć zyski i straty dla siebie i swoich dzieci. Wielu zajmuje wysoką pozycję w elitach polskich.
  Jeżeli propagandziści przypiszą akcję "Wisła" komunistom , to akcję "Odra" należy przypisać globalistom. Nadmiar rocznic i kretyńska polityka historyczna PiS doprowadzi do prawdziwych konfliktów w Polsce aspirującej do mieszczańskiej Europy. Po uroczystościach upamiętniających akcję "Wisła" przyjdzie czas na rewanż i zostaną przypomniane rocznice licznych rzezi jakie miały miejsce na Ukrainie.
  Globalizm inspirujący takie uroczystości miesza w tych kotłach etnicznych bez opamiętania.
 • 2017-03-08 07:23 | kaesjot

  Re:Apel Związku Ukraińców w Polsce: Sfinansujmy społeczne obchody 70. rocznicy akcji „Wisła”

  Dla większości przesiedlonych był to skok cywilizacyjny.
  Około 40 lat temu, na imprezie z okazji jakiegoś święta ukraińskiego w jednym z miast dolnośląskich z moim znajomym nawiązał rozmowę nieco podpity już starszy Ukrainiec mówiąc do niego m.in. - " My nasze dzieci kształcimy, żeby one zajmowały wysokie stanowiska i wami Polaczki rządziły".
  Efekty tych działań widać dzisiaj w postawach części naszych polityków i osób opiniotwórczych wobec Ukrainy.
  Zbrodnie można wybaczyć ale propagowania kultu morderców nie !
  Wygląda to tak, jakby czciciele kultu banderowców chcieli ich wyczyny powtórzyć !
 • 2017-03-08 09:16 | koyt

  Re:Apel Związku Ukraińców w Polsce: Sfinansujmy społeczne obchody 70. rocznicy akcji „Wisła”

  Apele o kasę na organizację rocznicy tej akcji, to tak jakby "wypędzeni" Niemcy, którzy w dużej mierze sami uciekli przed Ruskimi, żądali pieniędzy od Polaków na obchodzenie swoich imprez Związku Wypędzonych.
  Może by tak Ukraińcy przestali uważać Banderę i upowców za bohaterów, a dopiero później wyciągali ręce po pieniądze od Polaków. Ukraińcy mieli sporo czasu by odciąć się od morderców, ale jakoś nie słychać ich potępienia. Zawsze to jest zestawiane z akcjami Polaków. Czy Polacy domagają się od Ukraińców pieniędzy na obchodzenie rocznic rzezi?
  Przyczyną akcji Wisła była przede wszystkim działalność upa. Przy czym w samej akcji chodziło o przesiedlenie ludności by nie była zapleczem dla upowców. Przypomnijmy, że upowcy w bestialski sposób wyrżnęli (dosłownie) ok 60-100 tyś Polaków (dane są zaniżone). Czy jest różnica pomiędzy przesiedleniem, a wyrżnięciem? Oczywiście mówmy przy tej okazji o akcjach odwetowych Polaków i podkreślajmy co było pierwsze, co było odwetem i zemstą. Mówmy o złej polityce dt mniejszości narodowej w II RP. Mówmy o karygodnej polityce polonizacji, łącznie z paleniem cerkwi. I mówmy tez o tym, ze nawet taka polityka nie uprawniała do masowego wyżynania Polaków przez upa.

  Wystarczy pojechać na Ukrainę - pełno pomników Bandery i muzeów upa, nawet w małych miejscowosciach.
 • 2017-03-08 12:28 | dziadekwłodek

  Re:Apel Związku Ukraińców w Polsce: Sfinansujmy społeczne obchody 70. rocznicy akcji „Wisła”

  Cóż za wyszukana poprawność: " Środki zebrane w ramach zbiórki zostaną wykorzystane na zorganizowanie wystaw, debat, spotkań i prezentacji ukazujących różne aspekty oraz skutki przeprowadzonej 70 lat temu deportacji (stanu zabytków ukraińskiej kultury materialnej, świadomości społecznej obecnych mieszkańców, stereotypów i form niwelowania pamięci historycznej o powojennych wydarzeniach)."
  Przecież środki te będą przeznaczone na działalności przeciwko polskiej racji stanu i kultywowaniu neobanderyzmu w Polsce.
  Warto przypomnieć, że Wiktor Poliszczuk, wbrew obowiązującej obecnie wykładni historii, ocenia Akcję "Wisła" jako całkowicie usprawiedliwione i konieczne działanie obronne władz PRL. Uchroniło ono państwo polskie przed utratą integralności terytorialnej pierwowzorem Kosowa, a ludność rdzennie polską, ale i ukraińskiego pochodzenia przed terrorem OUN/UPA.
  Poliszczuk zauważa też, że rozproszenie ludności pochodzenia ukraińskiego na terytorium Polski pozwoliło uniknąć działań, jakie podjęły tak zacne zachodnie demokracje jak USA i Kanada, wobec uznawanej za wrogą ludności pochodzenia japońskiego na swoim terytorium w czasie II WŚ. Warto przypomnieć, że było to osadzenie wszystkich Japończyków w obozach odosobnienia oraz pozbawienie ich majątku, w tym także nieruchomości, których obywatelom Kanady i USA pochodzenia japońskiego nigdy nie zwrócono. Wątpię, aby w wyniku przesiedleń, obywatele polscy narodowości ukraińskiej doznali pogorszenia bytu materialnego. Pan Tyma jest zdaje się sztandarowym przykładem tych "(...)zbiorowych represji(...)około 150 tysięcy obywateli Polski narodowości ukraińskiej(...). Ten sam pan Tyma jawnie neguje ludobójstwo około 150 tysiecy obywateli II RP>
  Ogłupienie większości polskich środowisk w szeroko rozumianych sprawach ukraińskich jest porażające. Z prezydentami Wałęsą, Kwaśniewskim, Kaczyńskim, Komorowskim i Dudą na czele.