Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak się bada samoświadomość zwierząt

(1)
Zwierciadło odgrywa ważną rolę w bajkach, ale także w nauce. Wykorzystywane jest np. do badań umysłów zwierząt.
  • 2017-03-10 08:14 | Krzysztof K.

    Lustereczko powiedz przecie

    Z artykułu nie wynika, czy w opisanych badaniach brano pod uwagę wiek zwierzęcia (choć podkreśla się jego znaczenie na wyniki testu u ludzi). Z moich amatorskich obserwacji wynika, że to bardzo ważny czynnik także u zwierząt (przynajmniej niektórych). Stwierdziłem wielokrotnie, że bardzo żywo na lustro reagują jedynie bardzo młode koty - koty dorosłe lustro ignorują i choć nigdy nie zaobserwowałem, by nauczyły się używać go zgodnie z przeznaczeniem, to fakt że przestają widzieć w nim "drugiego kota" może świadczyć o zrozumieniu, że to ich własne odbicie.
    Przy eksperymentach z lustrem należy też brać pod uwagę fakt, że dla wielu zwierząt ich świat to w dużym stopniu mieszanina zapachów i dźwięków, a obraz niekiedy pełni rolę znacznie mniejszą, niż w przypadku ludzi.