Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Fascynująca literacka mapa świata: oto książki, które najlepiej reprezentują swoje kraje

(4)
Wystarczy przestudiować tę upstrzoną szczegółami mapę, żeby mieć ogólne rozeznanie w tym, co i gdzie się czyta.
 • 2017-03-17 15:43 | grzerysz

  Literacka mapa świata

  "Polsce autor mapy przypisał ostatecznie „Lalkę” Bolesława Prusa. Celnie, bo to wciąż jedna z najlepiej napisanych, najciekawszych rodzimych powieści”.

  Pełna zgoda, ale na forum internetowym REDDIT bardzo atakują autora za ten wybór. Sugerują „Pana Tadeusza”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, książki Sienkiewicza (w tym "Quo vadis” sic!) a nawet "Trans-Atlantyk” Gombrowicza.

  Osobiście bardzo mnie cieszy "Pedro Páramo” Juana Rulfo dla Meksyku. To doskonały a zupełnie niedoceniany i bardzo mało znany w Polsce pisarz. Dla Argentyny powinien być oczywiście wybrany Jorge Luis Borges choć Ernesto Sábato i jego „Tunel” miał (i chyba ciągle ma) swoich oddanych zwolenników.
 • 2017-03-17 16:16 | grzerysz

  Literacka mapa świata

  "Mapa cieszy się olbrzymią popularnością w internecie, co też jest zjawiskiem krzepiącym, biorąc pod uwagę różne alarmujące dane na temat czytelnictwa (lub raczej jego kryzysu)”.

  I tu pełna zgoda. Niestety, w Polsce czytelnictwo książek jest bliskie zeru. Jak podaje dzisiejszy DZIENNIK GAZETA PRAWNA, w naszym kraju w ostatnich latach średnie roczne wydatki na książki – w tym także na podręczniki – w gospodarstwie domowym wynoszą od 19 do 22 zł…
  A tak na marginesie - wspomniany DZIENNIK GAZETA PRAWNA zlikwidował z końcem ubiegłego miesiąca swój cotygodniowy dodatek KULTURA… Kultura w tym kraju już nie interesuje nikogo.

  Ciekaw więc jestem jak na „Literacką mapę świata” zareagują czytelnicy POLITYKI - przynajmniej ci odwiedzający www.polityka.pl.
 • 2017-03-17 17:02 | kamyk_wj

  Re:Fascynująca literacka mapa świata: oto książki, które najlepiej reprezentują swoje kraje

  Miło było by obejrzeć, gdyby tylko jakość grafiki na to pozwalała. Jaki tytuł jest np. w Grecji, a jaki w Holandii?
 • 2017-03-17 18:23 | grzerysz

  Re:Fascynująca literacka mapa świata: oto książki, które najlepiej reprezentują swoje kraje

  @kamyk_wj
  2017-03-17 17:02

  Grecja - Homer, „Iliada”,
  Holandia - Harry Mulisch, "The Discovery of Heaven” ("Odkrycie nieba", przekł. R. Turczyn, Warszawa 2006, 2012)