Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

(20)
Centrum miasta zostało odblokowane i mieszkańcy Sztokholmu, którzy szybko je zapełnili, wyrażali poparcie dla działań policji i szybkiego usunięcia niebezpieczeństwa.
 • 2017-04-09 15:57 | karol1234

  Nieudany zamach?

  Wolne żarty panie Walat. Z punktu widzenia islamskiego zamachowca to pełen sukces: 4 "kafirów" zabitych (w tym młoda dziewczyna przerwana na pół, kilkanaście osób trwałe okaleczonych, strach w sercach niewiernych zasiany, następni zamachowcy już się szykują do kolejnych aktów terroru, a społeczeństwo szwedzkie protestuje przeciwko "nienawiści i rasizmowi" czyli wskazywaniu jaka ideologia za tym wszystkim stoi.
 • 2017-04-09 23:47 | edan

  Re:Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

  Trudno mi określić na jakiej podstawie pan autor uważa, że ostatni zamach był ‘nieudany’. Zamachowiec (jak sam autor pisze znany był policji) uprowadził ciężarówkę i zabił 4 osoby. Szwedzkie służy nie zapobiegły zamachowi, został on przeprowadzony, tylko siła rażenia (w liczbie ofiar śmiertelnych) nie była duża. Sprawca osiągnął swój cel; ofiary, paraliż miasta i wiadomość idąca w świat. Można tylko dywagować czy wprowadzone zabezpieczenia , czy tylko mniejsze natężenie pieszych na deptaku przyczyniły się do tego, że nie było większej masakry jak na Promenadzie Anglików w Nicei. Pisanie, że to nie był udany zamach to takie zaklinanie rzeczywistości, przykład jak niektórym trudno odnieść się do rzeczywistości. Wolą żyć mitami, że w tej słynnej Szwecji nie ma zamachu jak ginie tylko 4 osoby. Żeby zamach był zamachem, masakra musi być przecież większa.
 • 2017-04-10 02:23 | halmaa0723

  Re:Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

  Tekst dobrze oddaje atmosfere obecnie tutaj panujaca
 • 2017-04-10 08:23 | Archer100

  Re:Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

  Ostatnie wiadomosci ze szwedzkiego kalifatu:
  "Premier Szwecji popłakał się po zamachu w Sztokholmie"
  https://ndie.pl/premier-szwecji-poplakal-sie-zamachu-sztokholmie/

  po czym pajac dodal:
  "nie pokonacie nas, nie będziecie nami rządzić, nigdy, przenigdy nie wygracie – dodał premier Szwecji."
  nie widzac, ze muslimy juz ich pokonali.
  Szkoda, ze jeszcze nie wyszedl ze swieczka na ulice albo ze nie zaczal grac na fortepianie w centrum Sztokholmu.

  Drodzy Szwedzi, badzcie otwarci. Nasprowadzajcie sobie tylu muzulmanow ze na ulica miedzy burkami nie bedzie juz widac ani jednej blond glowy. Placcie im zasilki, otwierajcie meczety, przydzielajcie darmowe domy i mieszkania i bredzcie dalej o tolerancji. Gdy czara sie przepelni i bedziecie wiac ze swojego kraju, to po drugiej stronie Baltyku macie Polske i ogromne pola truskawek, ktorych nie ma kto zbierac.
 • 2017-04-10 09:46 | Vera

  W ramach wolności

  W ramach wolności szwedzki sąd skazuje kogoś za jedzenie w pociągu kanapki z mięsem w obecności ... bo narusza tym uczucia religijne. Powód do dumy z takiej wolności? Pan sobie kpi Panie autorze.
 • 2017-04-10 10:33 | ikaigroszek

  Jak najbardziej nieudany - skutek jest odwrotny do zamierzonego.

  OK, najpierw fakty.
  1. Wczoraj wieczorem w szpitalu było 9 osób, w tym DWIE sklasyfikowane jako "poważnie" ranne.
  2. Bezpośrednio po zamachu sprawca sklasyfikował go w czacie z inną osobą jako "nieudany".
  3. Reakcja mieszkańców Sztokholmu - każdego pochodzenia - była co najmniej imponująca i w ogólnym odczuciu właśnie wielkim zwycięstwem. Od momentu zero ludzie po prostu zaczęli sobie pomagać. Ktoś rzucił hashtag #openstockholm, pod którym wszyscy sprawnie koordynowali transport i dostawy jedzenia, otwierali swoje domy na noc dla tych, którzy utknęli w centrum, odbierali ich dzieci ze szkół i przedszkoli, etc, etc. Więcej tu:
  ,http://www.huffingtonpost.com/entry/terror-attack-in-stockholm-when-the-going-got-tough_us_58e91243e4b06f8c18beec5d

  Terrorystom nie chodzi głównie o zabicie jak największej ilości "niewiernych" (w zamachach ginęli przypadkowi ludzie, także muzułmanie). Chodzi o sianie strachu, destabilizację, prowokowanie wrogich reakcji i budowanie maksymalnej nieufności i segregacji między "kafirami" i "wiernymi". To skuteczny środek na zapobieganie ich "grzesznej" integracji w zachodnie społeczeństwa, radykalizację i napędzanie islamistom następnych zwolenników.

  W Sztokholmie "udało" im się coś zupełnie odwrotnego.
 • 2017-04-10 11:04 | Ad kiken

  Re:Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

  Szwecja nie jest wolnym krajem , bywam tam , rozmawiam , wiem co pisze.To totalitarny , antychrzescijanski ,pochloniety poprawnoscią polityczna kraj .O demokracji dawno tam zapomniano .
 • 2017-04-10 11:09 | ikaigroszek

  Eksperci...

  Hmm, widzę że tu pełno wybitnych "ekspertów", doskonale znających realia szwedzkiej codzienności :)

  @edan: Drottninggatan w piątek o trzeciej, w dodatku w ostatni dzień przed feriami wielkanocnymi, jest maksymalnie pełna, a jeszcze do tego wąska i nie ma gdzie uciekać. Uratowało ludzi raczej to, że samochód był hałaśliwy, niesprawnie prowadzony (zahaczał o doniczki itp) i widoczny z dużej odległości.

  @Vera: Szwecja nie ma paragrafu na "obrazę uczuć religijnych". Dasz linkę do źródła informacji o wyroku sądowym za kanapkę w pociągu?

  @Archer100: tak, płakał, i nie tylko on. Może wychowanym w innej kulturze trudno zrozumieć, że to nie jest oznaką słabości.

  @halmaa0723: w artykule jest parę mikroskopijnych błędów, ale ogólnie też uważam, że dobrze relacjonuje to, co istotne.
 • 2017-04-10 11:59 | ted

  Re:Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

  "miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych"
  Nieudanych? Wstyd panu i hanba panie Walat
 • 2017-04-10 14:52 | Hmm?

  Re:Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

  @ikaigroszek - ci mniej doskonale znający realia szwedzkiej codzienności dziwią np. doniesienia o prawie penalizującym krytykowanie polityki imigracyjnej, które forsował pan Andrew Norlén. Z takimi prawami badania "opinii" publicznej mówiące, że Szwedzi chcą więcej muzułanów w kraju nie dziwią już tak bardzo. Musimy pamiętać, że Szwedzi z upodobaniem korzystają ze starego prawa Hets mot folkgrupp, które obecnie doskonale służy ukrywaniu przestępczości wśród imigrantów przed opinią publiczną. Szwedzi żyją w bańce niewiedzy i tęczowych jednorożców. Aż trudno uwierzyć, jak ta bańska jest szczelna, ale kilkudniowy ogląd szwedzkiej telewizji pokazuje natężenie propagandy tak wielkie, że w powietrzu aż się krystalizuje.
 • 2017-04-10 16:39 | Archer100

  Re:Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

  @ikaigroszek
  "tak, płakał, i nie tylko on. Może wychowanym w innej kulturze trudno zrozumieć, że to nie jest oznaką słabości."

  No pewnie. Prymitywny, wychowany w europejskiej, lacinskiej kulturze Archer, nie potrafi wyobrazic sobie nic innego oprocz tego, ze placz premiera, wychowanego w dokladnie tej samej kulturze to nic innego tylko oznaka bezradnosci i slabosci. Za to doskonale rozumieja to muslamy. Juz tam nastepne pare milionow czeka aby panu premierowi obetrzec lzy.
  Drodzy panstwo: od dzisiaj placz to oznaka sily, gotowosci i determinacji. Dokladnie jak placz Frederiki Mogherini, ktora rozbeczala sie przed cala Europa gdy muslimy zaczeli rozjezdzac ciezarowkami spacerowiczow i strzelac do dokonujacych zakupy.
  Niech zyje multikuturalizm i wzjemne zrozumienie.
 • 2017-04-10 18:23 | ikaigroszek

  Re:Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

  @Hmmm?
  "Doniesienia"...?
  To może znowu fakty:
  W 2014 r. Andreas Norlén, poseł Moderaterna (mniej więcej liberalnej prawicy), członek Konstitutionsutskottet (mniej więcej "Komisji Konstytucyjnej"), przewodniczył w (tu rutynowej) procedurze kontroli formalnej projektu ustawy, o której prawdopodobnie myślisz.

  Tyle, że nie ma ona nic wspólnego z "penalizacją krytykowania" czegokolwiek (oczywiście nie do pomyślenia w cywilizowanym kraju). Wprowadza dwie zmiany do już istniejących paragrafów o zniesławieniu, fałszywym pomówieniu, systematycznym publicznym mobbingu, mowie nienawiści/nawoływaniu do przemocy na gruncie płci, orientacji seksualnej, religii, pochodzenia etnicznego itp.
  Dyskusje o konieczności aktualizacji i zaostrzenia prawa na tym obszarze nabrały rozpędu nie w związku z debatą o imigracji, tylko po paru głośnych wypadkach brutalnego internetowego mobbingu wśród nastolatków (po jednym dziewczyna odebrała sobie życie).

  Zmiany, które wprowadza ustawa:

  1. Zasięg prawny tych paragrafów został rozszerzony na popełnianie tego rodzaju prestępstw/wykroczeń także w internecie. Dotąd obejmowały tylko prasę papierową i publiczne wystąpienia, więc z rosnącą powszechnością internetu i forów społecznościowych powstała luka technologiczna.
  2. Tryb ścigania został zmieniony z oskarżenia prywatnego na ściganie z urzędu. To oczywiście w celu skutecznieszego odstraszenia takich zachowań, bo nie każda prywatna osoba, szczególnie należąca do nieuprzywilejowanej czy nielubianej mniejszości, ma siłę i kompetencję sama walczyć o swoje prawa.

  Norlén, jako przedstawiciel rządzącej partii w Komisji, był wtedy naturalnie najbardziej widzialny w mediach, ale utawa miała poparcie wszystkich och prawa do lewa partii w parlamencie.

  Prawo zakazujące tzw. mowy nienawiści ("Hets mot folkgrupp"), które przywołujesz, jest jak wynika z powyższego też objęte tymi dwiema zmianami. Jednak jak dotąd nie zapobiega eskscesom w internecie (znający język mogą zerknąć na portal "flashback", żeby zrozumieć, za co się NIE skazuje z tego paragrafu :P). Może dlatego, że prąg jest wysoki: z paragrafu "hets mot folkgrupp" jest kilkaset zgłoszeń rocznie, ale mniej niż 1/10 prowadzi do wyroku skazującego (grzywna). Zapewniam, że nie ma wśród nich ludzi głoszących "prawdy" (nawet fałszywe) o przestępczości wśród imigrantów (kóąra de fcto, po korelacji statusu socjoekonomicznego, wieku i płci nie różni się od "rdzennej").
  Największy procent skazanych to hejlujący i machający swastykami kibole.
 • 2017-04-11 00:12 | edan

  Re:Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

  ->ikaigroszek
  -Nie będę się spierał o natężenie ruchu i zagęszczenie ludzi metr kwadratowy na deptaku w Sztokholmie, ale dziękuje za informację co się dzieje na Drottninggatan w ostatni dzień przed feriami wielkanocnymi...
  -To, że sprawca sam określił zamach jako 'nieudany', nie oznacza, że należy przyjmować jego definicję. Widocznie [jak to się wyrażę] efekt końcowy go niezbyt zadowolił. Chyba, że to jest takie 'szwedzkie' przyjmowanie definicji sprawcy, co wcale by mnie nie zdziwiło.

 • 2017-04-11 11:14 | karol1234

  Re:Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

  Już samo stwierdzenie: przestępczość imigrantów nie różni się od "rdzennej" jest kłamstwem. Osoby mające styczność ze Skandynawią od dawna (ja mam od 30 lat) doskonale wiedzą, że przestępczość (gwałty, rozboje, pobicia, wyłudzenia świadczeń socjalnych, zagrożenie terroryzmem) dramatycznie wzrosła wraz z napływem ludności z krajów niezachodnich, głównie islamskich i żadne sztuczki z "korelacją" nie zmienią tego, co ludzie na co dzień obserwują w swoim otoczeniu.
 • 2017-04-11 11:34 | ikaigroszek

  Re:Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

  @ wszyscy szanowni uczestnicy dyskusji:
  Przepraszam, jeśli wygląda na to, że nie odnoszę się do skierowanych do mnie odpowiedzi. To dlatego, że moje wpisy czekają ponad dobę na moderację. Trudno prowadzić sensowną dyskusję na takich warunkach.

  Więc tylko ogólnie:
  - Owszem, są spore różnice kulturowe między Polską i Skandynawią; po prostu dlatego, że mamy radykalnie odmienną historię, strukturę socioekonomiczną itd. Pojmowanie takich spraw jak sprawiedliwość, wina/kara/zemsta, siła/słabość różni się tak bardzo, że często trudno mi o tym w Polsce w ogóle rozmawiać (i wzajemnie ze Szwedami o stosunkach w Polsce).

  - Szwecja to historycznie rzecz biorąc chłopski naród, ekstremalnie biedny ale bez większych przepaści społecznych i feudalnych stosunków międzyludzkich (por. pańszczyzna). Przy słabym zaludnieniu i surowym klimacie ludzie nie przeżyliby bez struktur wzajemnej pomocy. Dochodzi protestantyzm: w XIX w. ludzie umierali z głodu, 1/5 emigrowała za chlebem do Ameryki, ale każde dziecko w najodleglejszej kurnej chacie umiało czytać i pisać, bo najpierw przychodził ksiądz i przepytywał z biblii, a od 1848 r. działała obowiązkowa, bezpłatna, 6-letnia szkoła podstawowa.

  - Na takim gruncie - pragmatyzmu, egalitaryrzmu, wzajemnej pomocy przy jednoczesnym silnym poczuciu własnych praw i godności niezależnie od pozycji społecznej, i na koniec wysokiego ogólnego wykształcenia które radykanie przyśpieszyło modernizację i uprzemysłowienie - wyrósł "oddolnie" tzw, skandynawski model społeczeństwa. Bardzo dobrze mi się w nim żyje, ale rozumiem, że niektóre jego zewnętrzne przejawy mogą być niezrozumiałe i/albo błędnie interpretowane przez obserwatora z kraju o zupełnie innej historii.

  - Okazywanie uczuć (włącznie z płaczem) i demonstrowanie wzajemnego wsparcia i solidarności wcale nie kłóci się ze sprawnym i rzeczowym działaniem, co właśnie zademonstrowały szwedzkie służby i władze - ale też zwykli ludzie.

  - Każdy opis danego społeczeństwa - pozytywny czy negatywny - będzie zawierał jakieś ziarenko prawdy, bo to tylko prawdy statystyczne. Wszędzie są jakieś problemy, ale po ponad 40 latach pełnego udziału w życu tego kraju zdecydowanie trudno mi rozpoznać się w opisie "totalitarny, antychrzescijanski, pochloniety poprawnoscią polityczna". Stabilność, praworządność, społeczeństwo obywatelskie i wysoki stopień tzw. spójności społecznej to trochę nie to samo :)

  - O "przejęcie Szwecji przez islam" raczej nie się nie martwię - siła atrakcji jej otwartgo, przyjaznego stylu życia jest zbyt wielka i już drugie pokolenie się gneralnie asymiluje. Są oczywiście wyjątki; pojawiają się tam, gdzie rośnie segregacja mieszkaniowa i ekonomiczna (mieliśmy dwie kadencje prawicowej władzy). To jest rzeczjasna niepokojący rozwój, któremu trzeba było przeciwdziałać wcześniej, niż to się robiło, ale na pewno nie zagraża integralności szwedzkiego społeczeństwa. Moje dzieci chodziły do szkół i przedszkoli w tych mitycznych "zonach" i śmiech mnie ogarnia na to, co się o nich wypisuje w Polsce. Owszem, tych legend można się też nasłuchać od niektórych w Szwecji, ale to zawsze są ludzie, ktąrzy nigdy w tych dzielnicach nie mieszkali, no i zbijający się we własne getta Poolacy ;)

  Na koniec trochę złośliwe streszczenie różnic między nami:
  - Reakcja na kryzysowe/traumatyczne wydarzenie w Polsce: "Kto winny?"
  - Reakcja na kryzysowe/traumatyczne wydarzenie w Szwecji: "Co zrobić, żeby tego uniknąć w przyszłości?"

  DziękujŁ za dyskusję, ale przepraszym, że zrezygnuję z dalszego ciągu
 • 2017-04-11 11:41 | ikaigroszek

  Re:Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

  @ edan: przepraszam, jeśli niechcący wyszło ironicznie o zagęszczeniu na Drottninggatan - akurat nie tego miała dotyczyć uwaga o "ekspertach". To była po prostu refleksja o przyczynach względnie małej liczby ofiar.

  @ wszyscy: urwał mi poprzedni wpis, więc jeszcze raz:
  Dziękuję za dyskusję, ale przy dobowym przesunięciu w oczekiwaniu na moderację niestety rezygnuję z dalszego ciągu. Miłego dna :)
 • 2017-04-13 14:33 | karol1234

  Re:Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

  ikaigroszek: Reakcja na kryzysowe/traumatyczne wydarzenie w Polsce: "Kto winny?"
  - Reakcja na kryzysowe/traumatyczne wydarzenie w Szwecji: "Co zrobić, żeby tego uniknąć w przyszłości?"

  Dziwne zestawienie. Jak można uniknąć czegoś w przyszłości nie ustaliwszy najpierw, kto winny? Ze szwedzkiej oficjalnej narracji (Aftonbladet itd.) można wywnioskować, że winne są samochody ciężarowe, naprawdę! Więc trzeba coś z nimi zrobić, żeby nie zagrażały ludziom :) O islamie ani słowa, no chyba, że sięgniemy do avpixlat.info czy friatider.se
 • 2017-04-14 19:45 | ikaigroszek

  Re:Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

  @karol1234:
  "Oficjalne narracje" to chyba w Korei Płn. W 9-milionowym kraju, który w ciągu roku przyjął 160 000 uchodźców, wszelkie związane z tym tematy prasa oczywiście wałkuje na wszelkie możliwe (mniej i bardziej owocne) modły, zależnie od poziomu i orientacji politycznej. Aftonbladet jest jedną gazetą z wielu; nie wypowiadam się o jakości ich relacji, bo my akurat śledziliśmy Dagens Nyheter. Po przewinięciu wstecz nie widzę tam żadnego unikania czy opóźnionego podawania nawet nie do końca potwierdzonych faktów (n.p. informacji znajomych o tym, że sprawca wyrażał pozytywne opinie o Daesh).
  Jeśli Aftonbladet (też) nie spekulował o "islamistach" zanim to nie było przynajmniej prawdopodobne, to chyba normalne. Po Breiviku poważniejsza prasa raczej uważa, żeby się nie wygłupić, bo wtedy właśnie spekulowali. Poprzedniego ataku ciężarówką na pieszych dokonał chory psychicznie rodowity Szwed. Ostatniego autentycznie "ideologocznego" aktu masowego morderstwa - też rodowity Szwed, z motywów rasistowskich (szkoła w Trollhättan).

  Oczywiście, że "kto winny" wchodzi w zakres "jak zapobiec", ale to chyba dobrze, że na tym się nie kończy. Można mieć dwie naraz myśli w głowie. Akurat ustalenie "kto winny" zadziałało wyjątkowo sprawnie, ale POZA TYM już następnego rana zebrała się szeroko rekrutowana grupa robocza (urbaniści, metro, operatorzy sieci telefonicznych, służby bezpieczeństwa, branża samochodowa...) z zadaniem analizy przebiegu zdarzeń i implementacji ew. ulepszeń fizycznych i organizacyjnych zabezpieczeń (obowiązkowa blokada rozrusznika w samochodach, systemy sygnalizacji, rozmieszczenie tych hamujących "lwów" - na deptakach itd).
  To dla mnie nic śmiesznego, tylko po prostu norma w dobrze zorganizowanym społeczeństwie.
 • 2017-04-16 03:08 | Herstoryk

  Re:Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

  @ikaigroszek
  Życzę powodzenia w dyskusji z osobą obsesyjnie uważającą wyłącznie islam za źródło wszystkich patologii i problemów w społeczeństwach muzułmańskich oraz za wszystkie problemy z imigrantami. Obsesja narzuca widzenie lunetowe, całkowicie ślepe na, po pierwsze, decydujące sprzężenie sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej jakiejś społeczności z faworyzowaniem przez nią stosownych do ww. sytuacji dogmatów religii/ideologii, po drugie ślepe na obecność identycznych z obiektem obsesji nakazów, wzorców i zakazów w innych wyznaniach/ideologiach ("księgi święte" wszystkich 3 religii abrahamicznych są bardzo do siebie zbliżone).
  Próba przekonania takiego osobnika przy użyciu argumentów opartych na autopsji i rzetelnej wiedzy nie działa, on ZAWSZE "WIE" lepiej, na rzeczowe informacje odpowiada monotonnym kukaniem, a na incydenty mogące być związane z obiektem swej obsesji, odruchowym potępiającym wrzaskiem.

  Gorąco dziękuję za wpisy rzeczowo i kulturalnie prostujące polskie mity miejskie dominujące w cyberspace.
 • 2017-04-22 14:19 | ikaigroszek

  Re:Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

  @Herstoryk
  1. I nawzajem, szczególnie za parę wpisów n.t. okupacji Palestyny (gdzie okresowo mieszkam i pracuję). Ta dyskusja w Polsce, włącznie z tekstami profesjonalnych dziennikarzy, to dla mnie czysty surrealizm.
  2. Oczywiście nie liczę na "powodzenie w dyskusji", ale nie o to chodzi :) Od czasu do czasu po prostu pożytecznie jest być zmuszonym do sformułowania własnych "oczywistości" w rozmowie z ludźmi myślącymi zupełnie inaczej.