Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

USA zrzuciły na Afganistan potężną „matkę wszystkich bomb”. Co to za bomba i kto jej używa?

(11)
Stany Zjednoczone wciąż pokazują, że na polu militarnym mają możliwości, jakimi nie dysponuje żadne inne państwo świata.
 • 2017-04-15 07:29 | AOlsztynski

  USA zrzuciły na Afganistan

  Niepokojące. Chyba, iż chcą przestraszyć Koreę Płn.
 • 2017-04-15 07:54 | axiom1

  Re:USA zrzuciły na Afganistan potężną „matkę wszystkich bomb”. Co to za bomba i kto jej używa?

  Barbarzyncy zrzucili wielka bombe na kraj trzeciego swiata ktory maltretuja juz przez 16 lat. Zrzucili na pustynie, zniszczen a wiec potecjalu bomby nie widac. Gdyby zrzucili na Washington, Nowy York lub do Atlantyku u swych wybrzezy by spowodowac tsunami,... swiat by podziwial niszczycielki potecjal ich wilekiej bomby i poczul sie przestraszony.
 • 2017-04-15 08:10 | otu

  Re:USA zrzuciły na Afganistan potężną „matkę wszystkich bomb”. Co to za bomba i kto jej używa?

  A Ruskie maja juz dawno dopowiednik pod nazwa "ojciec wszystkich bomb".
 • 2017-04-15 09:28 | pawem

  Obłęd. Porażka rozumu.
  A jak podaje UNICEF - «Każdego roku niedożywienie jest przyczyną śmierci 5 milionów 600 tysięcy dzieci» - podstawowe dane. W czym bomby (zabijające kolejnych ludzi) mogą pomóc na świecie (pomijając producenta i u$-army), może już dosyć tej p$$$eudo demon$$$kracji, podpartej ek$$$-ekonomią?
 • 2017-04-15 10:40 | Vera

  Bez podziwu

  A ja żadnego podziwu ani zafascynowania możliwościami zabijania jedną bombą nie odczuwam. Główno mnie też obchodzą techniczne fikołki w produkcji tej taniutkiej, tylko 16 milionów zielonych, bombuśki. Wolałabym też żeby te pieniądze wydane zostały na dzieci w Afganistanie. Choć pewnie właśnie zrobiło ich się nieco mniej w kraju tyle, że jako "ludzie" w statystykach zabijania nie występują.
  Pamiętam, że to właśnie amerykanie za swoje pieniądze budowali ten teraz wysadzony kompleks tuneli Tora Bora, żeby było łatwiej prowadzić wojnę. No ale to byli wtedy dobrzy islamiści. Budują czy bombardują byle interes się kręcił. Zarabia się w obie strony. I morduje też.
  A tak w ogóle to zastanawiam się jak daleka jest mentalnie droga od podziwu dla bomby do pracy za strażnika w Oświęcimiu. Ach nie, w tym nowym łagrze Macierewicza. Jeszcze bez nazwy. Tylko czy to aż taka różnica.
 • 2017-04-15 10:45 | vandermerwe

  Re:USA zrzuciły na Afganistan potężną „matkę wszystkich bomb”. Co to za bomba i kto jej używa?

  Mozna powiedzec, ze fascynyjace. Wedlug nanowszych informacji owa superbomba zabila 94 osoby. Cos tam jeszcze zniszczyla a w okolicznych domach wylecialy szyby z okien. Wszystko to w odleglym biednym kraju, ktory jak by chcial to Stanom nie zagrozi. By jeszcze bardziej ostudzic zachwyt Autora, warto pamietac, ze w Wietnamie mimo zastowania najnowszej technologii wojskowej wojny nie udalo sie wygrac. Afganistan zdje sie byc "powtorka z rozrywki".

  Pozdrawiam
 • 2017-04-15 10:46 | kaesjot

  Re:USA zrzuciły na Afganistan potężną „matkę wszystkich bomb”. Co to za bomba i kto jej używa?

  2017-04-15 07:29 | AOlsztynski
  Znaczy się, jeśli chcą nastraszyć Koreę Płn. to dobrze, że rzucili tę bombę na Afganistan?
  Skutek co prawda mierny - ok. 35 osób zabitych ale gdyby tak na Kabul zrzucili...
  W zasadzie takie straszenie to trochę niezgodne z naturą. Gdy samiec alfa chce pokazać swoja siłę potencjalnym przeciwnikom to czyni to demonstruje to na sobie, czyli slusznie radzi axiom1.
 • 2017-04-15 14:25 | Herstoryk

  Re:USA zrzuciły na Afganistan potężną „matkę wszystkich bomb”. Co to za bomba i kto jej używa?

  Zgodnie z danymi dostępnymi na sieci, jedna taka bomba kosztuje 16 mln USD, a koszt programu jej produkcji to ok. 316 mln USD. Przyjmijmy, że amerykańskie doniesienia są prawdziwe, i że zabiła 36 być-może-"bojowników". Zatem koszt "zlikwidowania" jednego (być może) członka ISIS, to ok. 440 tys. USD. Dla porównania, należy zapytać ile kosztuje ISIS np. porwanie ciężarówki dla rozjechania pewnej liczby cywilnych ofiar na Zachodzie, a do ww. ceny bomby dodać koszty konsekwencji takiego zamachu (alarmu, paniki, policji, wywiadu, blokad, itp, itd). Jedna rakieta manewrująca Tomahawk kosztuje 1,59 mln USD, czyli demonstracja "siły" USA i "ikry" Trumpa w Syrii kosztowała drobne 93 mln USD. Należy być może zadać sobie pytanie, jak długo Zachód będzie mógł sobie pozwolić na prowadzenie takiej asymetrycznej wojny.


  Jak wyliczył kiedyś znany ekonomista Jeffrey Sachs, do zlikwidowania skrajnej nędzy w całym świecie wystarczyłoby wydawać 175 mld USD rocznie przez 20 lat. To zaledwie 1,3% rocznej ceny wojen i konfliktów i 17,5% wydatków Stanów Zjednoczonych na zbrojenia i wojny. Widocznie jednak w likwidacji nędzy nie ma zarobków i korzyści dla wielkich korporacji i elit politycznych i finansowych, a najważniejsze są imidż Imperium i jego Wodza.
 • 2017-04-17 11:04 | GorszySort

  Re:USA zrzuciły na Afganistan potężną „matkę wszystkich bomb”. Co to za bomba i kto jej używa?

  Doskonały komentarz :) Sedno.
 • 2017-04-17 14:59 | Rodz

  Re:USA zrzuciły na Afganistan potężną „matkę wszystkich bomb”. Co to za bomba i kto jej używa?

  Czyli międzynarodowy bandytyzm w najczystszej postaci. Dziwię się tym którzy w Polsce walczyli o naszą wolność a teraz pochwalają i przeliczają życia ludzkie na dolary.
 • 2017-04-18 09:23 | J.E. Baka

  Re:USA zrzuciły na Afganistan potężną „matkę wszystkich bomb”. Co to za bomba i kto jej używa?

  Bardzo zastanawia mnie zachwyt dziennikarzy nad potężnymi amerykańskimi bombami (ten sam zauważyłem też w TVP). Jakże pięknie bomby te niszczą wszystko w promieniu kilkuset metrów. Można złośliwie zapytać, czy taki sam zachwyt miałby również miejsce, gdyby taką bombę zdecydowali się zdetonować gdzieś w Warszawie, na gęsto zaludnionym terenie, np. niedaleko siedziby tygodnika "Polityka"? Jeszcze bardziej kuriozalnie na tym tle wygląda przywoływanie niesławnej wojny Wietnamskiej. Konflikt, który kosztował życie kilku milionów Wietnamczyków i do dzisiaj jest w tym kraju traktowany jak wielkie nieszczęście. Ale kiedy sprawa nas bezpośrednio nie dotyka (co nas przecież obchodzą jacyś Wietnamczycy?) to spokojnie można sobie pisać o zrzucaniu bomby dla oczyszczenia lądowiska dla helikoptera, jak o jakimś umyciu podjazdu dla samochodu lub sprzątnięciu śmieci. A to, że np. w mgnieniu oka zginęło kilkadziesiąt osób i kilkanaście wiejskich chatek zamieniło się w pył to przecież tylko drobny szczegół...