Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

W Polsce tortury na policji to codzienność. Są stosowane nawet wobec... świadków

(9)
Grozę tortur kojarzymy najwyżej z Amerykami i bazą w Gauntanamo, ewentualnie z wydzieloną dla nich strefą w Kiejkutach. Okazuje się, że sami możemy stać ich ofiarą. Na najbliższym komisariacie polskiej policji.
 • 2017-04-21 17:08 | Jacek, NH

  W Polsce tortury na policji to codzienność. Są stosowane nawet wobec... świadków

  Policja tak naprawdę nigdy nie przeszła prawdziwej reformy. Drobne zmiany, a właściwie zabiegi kosmetyczne, prowadzono ciągle i zawsze. Polska policja jest wciąż tworem autorstwa generała Jóźwika z 1949 roku. W polskiej policji panuje podobny system jak na Białorusi, Ukrainie czy Rosji
 • 2017-04-21 18:38 | Jacek, NH

  Re:W Polsce tortury na policji to codzienność. Są stosowane nawet wobec... świadków

  Z raportu Biura Spraw Wewnętrznych Policji wynika, że w 2012 policjanci popełnili 1300 przestępstw. Z 1300 przestępstw, 890 miało charakter korupcyjny. Jakie inne przestępstwa są wśród policjantów powszechne oprócz łapówkarstwa? Kradzieże. Gdy jadą do wypadku zdarza się, że przeszukują zwłoki i dzielą się na przykład znalezionymi pieniędzmi
 • 2017-04-21 21:47 | Marcos

  Kłamstwo, szantaż, manipulacja i przemoc - to narzędzia pracy polskiej policji

  Brak jakiegokolwiek nadzoru obywatelskiego nad działaniem policji, negatywna selekcja do pracy w policji, brak regularnych badań psychiatrycznych, poczucie bezkarności wzmacniane przez prokuraturę, która roztacza parasol ochronny nad łamaniem prawa przez policję - to główne przyczyny patologii jaka szerzy się w komendach policji.
 • 2017-04-22 05:25 | dziekanower

  Gdzie wyniki śledztwa dziennikarskiego?

  Temat bulwersujący, tym bardziej powinien być poparty konkretnymi danymi i opisaniem przypadków nielegalnych działań. Wkurza mnie tabloizacja mediów. Od "Polityki" mam chyba prawo wymagać więcej. Generalnie popieram działania Pana Bodnara. Mam jednak wrażenie jego dużej medialnej nadaktywności. Rozumiem, że prawo za "dobrej zmiany" zeszło na psy. Ale co robi reszta prawników?
 • 2017-04-22 19:45 | dziadekwłodek

  Re:W Polsce tortury na policji to codzienność. Są stosowane nawet wobec... świadków

  Policja to zawsze wdzięczny obiekt do ataków. I to w znacznej części tendencyjnych czy głupich. Bo jak można napisać, że polska Policja nie była reformowana na poważnie od czasów gen. Jóźwiaka i jest podobna do tych formacji w Rosji, Białorusi czy Ukrainie. Przecież to zupełny nonsens, jak podawanie, że policjanci w 2012 roku popełnili oni 1300 przestępstw, przy jednoczesnym pominięciu, iż w tym roku w Policji służyło 97 421 policjantów.
  Wystarczy spojrzeć też na ustawy regulujące działanie Policji. Można dostrzec,że w porównaniu do PRL-u mocno obniżono ochronę prawna funkcjonariuszy przy jednoczesnym podniesieniu sankcji karnej za wymuszanie zeznań niezgodnie z prawem. Do tego policjanci są karani dwukrotnie za te same czyny niezgodne z prawem - dyscyplinarnie i karnie. Nawet dotyczy policjantów na emeryturze, skazanie za czyn zabroniony skutkuje zmniejszeniem emerytury.
  Totalną głupota jest sugerowanie objęcie Policji nadzorem obywatelskim. Najlepiej przez lokalne kliki albo ludzi z miasta. Pruszkowa czy Wołomina.
  Dla mnie największą patologia nie jest brak takiego nadzoru czy brak regularnych badań psychiatrycznych, ale nadmierne upolitycznienie Policji, manipulowanie statystką czy zła organizacja jej działania i szkolenia, etc.
  Tego rodzaju wypowiedzi RPO bulwersują mnie zdecydowanie bardziej niż autorów w tym temacie. Wyraźnie RPO nie odróżnia zwykłego nadużycia siły od tortur. Nie podaje też konkretnych źródeł swoich rewelacji, przez co jest dla mnie mało wiarygodny. Być może oparł się wyłącznie na opiniach kryminalistów, a ci z natury zawsze są niewinni, a ich zeznania wymuszono torturami. Przykładem jest tu linia obrony Adama Z. przed poznańskim Sądem Okręgowym. Zresztą w podobny sposób RPO atakuje działania Straży Granicznej. Czyżby RPO zakładał,że funkcjonariusze Policji i SG nie mają praw do godnej służby w imieniu Najjaśniejszej? Myślę,że w tym przypadku RPO uprawia raczej politykę, a nie bezstronnie rozpatruje niewątpliwą kolizję interesów i praw funkcjonariuszy służb Państwa Polskiego i ew. pokrzywdzonych ich działaniem.
 • 2017-04-23 09:32 | Marcos

  Re:W Polsce tortury na policji to codzienność. Są stosowane nawet wobec... świadków

  Człowieku chyba żyjesz w innym kraju. Albo po prostu pracujesz w policji i bezkrytycznie bronisz swej formacji. Fakty są takie, że nie ma żadnego merytorycznego nadzoru nad policją w Polsce, a zmowa milczenia jest podstawową cechą tego środowiska. Każda skarga do prokuratury lub wniesienie zażalenia na bezkarność policji kończy się kłamliwym oskarżeniem drugiej strony o "atak na funkcjonariusza". I zawsze znajdzie się kilku policyjnych osiłków, którzy potwierdzą wersję policji. A zatrzymany jest sam i nie ma żadnych świadków. Bezkarność tylko zachęca do kolejnych przestępstw mundurowych i w ten sposób istniejący system "produkuje" coraz więcej policyjnych bandytów. A argument, że tylko "kryminaliści" atakują policję jest nietrafiony - wystarczy mieć kiedykolwiek kontakt z tą formacją w Polsce, żeby wyrobić sobie nieco inne zdanie o policji niż te z propagandowych newsów o "bohaterskich policjantach stojących na straży bezpieczeństwa obywateli". W takie bajki nie wierzą nawet dzieci w szkole podstawowej.
 • 2017-04-23 10:50 | popan

  Re:W Polsce tortury na policji to codzienność. Są stosowane nawet wobec... świadków

  Przy okazji:co dzieje się z Jonaszem, byłym redaktorem naczelnym "Faktów i Mitów"?
 • 2017-04-23 22:16 | dziadekwłodek

  Re:W Polsce tortury na policji to codzienność. Są stosowane nawet wobec... świadków

  @Marcos
  Odnosisz się do mojej wypowiedzi nerwowym gołosłowiem.W Polsce merytoryczny nadzór nad poczynaniami Policji sprawuje Prokuratura i niezawisły sąd, do którego przysługuje zażalenie na czynności podejmowane względem obywatela. Do tego są wolne media, które czekają tylko, aby wszelkie policyjne Policja funkcjonuje źle i przeciw tzw. porządnemu obywatelowi, to nie tylko ona, ale i wszystkie razem wzięte owe instytucje są temu winne. Często także i sam obywatel, który wykazuje się wielką gębą, a mała znajomością prawa. Zmowa milczenia, kolesiostwo i inne takie przywary nie są tylko przypisane policjantom. Dotyczą wielu środowisk w we współczesnej Polsce - lekarzy, dziennikarzy, polityków, biznesmenów, księży, a nawet tzw. zwykłych ludzi.
  Napisałeś o coraz większej produkcji coraz policyjnych bandytów. Uważam, że jest to przejaw obraźliwej agresji kogoś, kto patologicznie nienawidzi Policji. Jakoś nie poparłeś swoich finezyjnych wywodów jakimkolwiek własnym przykładem kontaktu z policjantami.
 • 2017-04-24 07:41 | dziadekwłodek

  Re:W Polsce tortury na policji to codzienność. Są stosowane nawet wobec... świadków

  Widzę, że coś uciekło w trakcie pisania mojej wypowiedzi 2017-04-23 22:16 w tym jej fragmencie: "Do tego są wolne media, które czekają tylko, aby wszelkie policyjne Policja funkcjonuje źle i przeciw tzw. porządnemu obywatelowi, to nie tylko ona, ale i wszystkie razem wzięte owe instytucje są temu winne." Dlatego poprawiam:
  Do tego są wolne media, które czekają tylko, aby wszelkie policyjne nieprawidłowości nagłośnić. Jeżeli Policja funkcjonuje źle i przeciw tzw. porządnemu obywatelowi, to nie tylko ona, ale i wszystkie razem wzięte owe instytucje są temu winne.