Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rumuni mogą wygrać z Polską „wyścig po Patrioty”. W czym są lepsi?

(16)
Bukareszt chce kupić od USA systemy antyrakietowe Patriot – tak jak Polska. Tyle że jest niemal pewne, że dostanie je wcześniej.
 • 2017-04-22 18:08 | czaro

  Podniecenie

  Sam fakt zgloszenia Polski do zakupu nie oznacza, ze kontrakt kiedykolwiek zostanie zrealizowany. Macierewicz nie moze przeciez obsadzic kardy do obslugi takich wyrzutni. A nuz bedzie tam jakis szpieg ? Brakuje kadr moscipanie.
 • 2017-04-22 20:58 | Manifest

  Re:Rumuni mogą wygrać z Polską „wyścig po Patrioty”. W czym są lepsi?

  Zapłacą, jankesi zarobią i ani raz to nie wystrzeli. Czy nie lepiej kupić doskonałe rosyjskie S-400?
 • 2017-04-22 20:58 | lubat

  Re:Rumuni mogą wygrać z Polską „wyścig po Patrioty”. W czym są lepsi?

  Jeśli dobrze rozumiem, to musimy kupić patrioty za ca 30 miliardów, by bronić amerykańskiej bazy w Redzikowie.
  Sikorski na nagraniach u Sowy określił to dosyć trafnie.
 • 2017-04-22 21:01 | axiom1

  Re:Rumuni mogą wygrać z Polską „wyścig po Patrioty”. W czym są lepsi?

  Niech macierewicz kupi S-300 za swoje pieniadze.
 • 2017-04-22 22:04 | woytek

  Re:Rumuni mogą wygrać z Polską „wyścig po Patrioty”.

  Przegranie takiego "wyścigu" po szmelc wojenny to same zyski dla podatnika. Komu jest potrzebny ten zbyteczny wydatek? Polsce nikt nie zagraża ? Budowanie histerii wojennej jest dziedziczone z pokolenia na pokolenie, z jednej epoki historycznej przechodzi na drugą epokę. Nad terytorium Polski mogą lecieć rakiety ze wschodu na zachód , to niech płacą ci, co mogą stać się obiektem ataku, samemu prowokując awantury wojenne.
 • 2017-04-23 01:44 | Herstoryk

  Re:Rumuni mogą wygrać z Polską „wyścig po Patrioty”. W czym są lepsi?

  Ależ spoko!!! Wyścig na pewno wygrają wszyscy wierni wasale Imperium. Otóż jego przemysł zbrojeniowy jest w tej chwili jedyną produktywną i najbardziej dochodową gałęzią jego gospodarki. Wszyscy zatem posłuszni satelici Waszyngtonu będą mogli bez większych przeszkód wyłożyć miliardy swych podatników na wspieranie kompleksu militarno-przemysłowego Dobrego Imperium, przez zakup choćby "Patriotów", gniotowatych F-35 po 100mln za sztuk, itp. itd.
 • 2017-04-23 09:40 | Marcos

  Nie będę płakał po "Patriotach"!

  Im mniej wojskowego złomu, tym lepiej dla budżetu i biednych obywateli tego państwa. Przestańcie w końcu nakręcać tę militarną histerię podpartą nacjonalistycznymi uprzedzeniami. Może w końcu jakieś ugrupowanie polityczne powie, że Polska ma ważniejsze wydatki (nauka, służba zdrowia, edukacja) niż finansowanie paranoi wojskowych.
 • 2017-04-23 16:04 | Szymonowicz

  Re:Rumuni mogą wygrać z Polską „wyścig po Patrioty”. W czym są lepsi?

  @herstoryk,

  O USA napisal juz pan duzo, takze na innym forum. Czy nie jest juz czas by napisal pan cos o Rosji? O zbombardowaniu miasta Grozny i zainstalowaniu tam krwawego, proputinowskiego rezimu? O nielegalnej aneksji Krymu i roli Rosjan na Ukrainie? O zbombardowaniu Aleppo i zabiciu tysiecy niewinnych ludzi, w tym kobiet i dzieci? O zbanktutowanej gospodarce Rosji, w ktorej tylko sektor wojskowy jeszcze jako tako funkcjonueje(i to tylko dzieki ropie i gazowi)? O tym, ze Rosja bombardujac Syrie przyczynia sie do kryzysu migracyjnego w Europie? I na tym jej zalezy. To tylko kilka punktow. Nie widzi pan ich?. Nalezy pan do tych, ktorzy chetnie wychodza na ulice by protrstowac przeciwko USA, ale w rosyjskich morderstwach w Syrii nie widza problemu i nie rusza palcem? Pomysl pan tez o tym.

 • 2017-04-23 22:14 | woytek

  Re: @Szymonowicz do tablicy , przedstaw się dla kogo pracujesz?

  Panie Szymonowicz, "zbankrutowana gospodarka Rosji " to stały temat katolickiej Telewizji Trwam. To jest lider miłości i spolegliwości, dostępny w telewizji satelitarnej na całym świecie.
  Polsce nie potrzebny jest szmelc wojenny i o tym powinni pisać Prawi i Sprawiedliwi.
 • 2017-04-24 09:12 | Herstoryk

  Re:Rumuni mogą wygrać z Polską „wyścig po Patrioty”. W czym są lepsi?

  @Szymonowicz
  Otóż o USA to ja piszę od wielu lat na wielu forach (fora?), zawsze z tym samym wysoce krytycznym nastawieniem. Dlaczego? Bo pochlebiam sobie, iż znając dobrze historię, zwłaszcza ostatnich 70 lat, wyrobiłem sobie obiektywną opinię na temat polityki tego kraju czy raczej imperium, oraz staram się oceniać sytuację w Świecie na podstawie faktów, a nie przez pryzmat uprzedzeń i fobii.
  Można się spierać, że Świat potrzebuje globalnego policjanta, nie podlega jednak dyskusji, że wysoce skorumpowany i nieudolny światowy żandarm, którego niemal wszystkie interwencje od 1945 r. powodują zamęt o wiele gorszy niż ich przyczyny (a często preteksty), jest gorszy niż żaden.
  Co zaś do Rosji, to byłem wobec niej (czy raczej ZSRR) równie krytyczny przed 1991 rokiem. W jednobiegunowym świecie to jednak nie Rosja jest największym przestępcą przeciw prawu międzynarodowemu i prawom człowieka, największym hipokrytą i największym zagrożeniem dla pokoju. Rosja jest obecnie tym czym była zawsze – Burkiną Faso z rakietami, trzeciorzędnym mocarstwem, z gospodarką wydobywczą i autorytarnym systemem władzy. Pozbawiona jednak od 27 lat satelitów, konkurencyjnej ideologii i konkurencyjnego systemu gospodarczo-społecznego nie jest na pewno zagrożeniem dla pokoju, najwyżej nieposłusznym cierniem dla realizującego plan pełnej globalnej dominacji pod sztandarem Manifest Destiny amerykańskiego imperium.
  Pacyfikacja Czeczenii była bez wątpienia krwawym i zbrodniczym epizodem, który jednak blednie w porównaniu z iracką awanturą USA.
  Co do Krymu, to zgodnie z prawem samostanowienia narodów, tamtejsze referendum uprawomocniło rosyjską aneksję.
  Syria wreszcie, sojusznik Iranu i Rosji, znalazła się w obecnej sytuacji z powodu per procura interwencji Stanów Zjednoczonych, realizujących program „zmiany krnąbrnych i nieposłusznych reżymów” od Kabulu do Kijowa. Relacje o rosyjskich i reżymowych „morderstwach” w Syrii należy traktować z wielkim sceptycyzmem, biorąc pod uwagę „mgłę wojny” i wojenną propagandę spolegliwych mediów głównego nurtu, często używających „post-prawdy”. Kryzys migracyjny zaczął się zaś na długo przez aktywnym wejściem Rosji do tamtejszego konfliktu.
  Należy życzyć Rosji, Chinom i wszystkim niezależnym krajom powodzenia w dążeniach do zakończenia dominacji Ameryki i do zastąpienia katastrofalnego dla Świata systemu jednobiegunowego wielobiegunowym.
 • 2017-04-24 13:04 | axiom1

  Re:Rumuni mogą wygrać z Polską „wyścig po Patrioty”. W czym są lepsi?

  Herstoryk
  " Rosja jest obecnie tym czym była zawsze – Burkiną Faso z rakietami, trzeciorzędnym mocarstwem, z gospodarką wydobywczą i autorytarnym systemem władzy.

  Pozbawiona jednak od 27 lat satelitów, konkurencyjnej ideologii i konkurencyjnego systemu gospodarczo-społecznego nie jest na pewno zagrożeniem dla pokoju, najwyżej nieposłusznym cierniem dla realizującego plan pełnej globalnej dominacji pod sztandarem Manifest Destiny amerykańskiego imperium....

  Pacyfikacja Czeczeni była bez wątpienia krwawym i zbrodniczym epizodem, który jednak blednie w porównaniu z iracką awanturą USA."

  Twoje jednobiegunowe zrodlo informacji jest wadliwe. Chlopie nie boj sie uzywac rozumu.

  Rosja obecnie buduje na swiecie 22 elektrownie atomowe. Co ty opisujesz o jakiej tam Burkinie Fasso z punktu widzenia mocarstwa Polskiego ktore jest znane z eksportu jablek.

  A za Czcznie odpowiada zachod. Miedzy innymi Polska tez dostarczala bron dla czeczenskich terrorystow.

  Herstoryk,... porownaj dwoch bokserow, jeden wagi ciezkiej, drugi piorkowej. Nie maja szans w bezposredniej walce, oczywista oczywistosc. Ale gdy obydwaj maja pistolety sa rowni.

  Tak tez nalezy patrzyc na bandyckie imperium USA i Rosje. Obydwa kraje maja po okolo 10 tys glowic nukleranych, Zadno nie jest w stanie wygrac konforntacji. Tak wiec to pieprzenie o rozmiarze napompowanej wirtualna wartoscia amerykanskiej ekonomi i przewadze tejze ekonomi na Rosja jest pozbawione elementarnej logiki.

  A gdzie jest ta autorytalnosc w Rosji ? To jeszcze jedna kreacje jednobigunowych zrodel informacji. Najwyzsza wladza wykonawcza w Rosji jest wybierana bezposrednio. Tylko Francja ma podobny system. W reszczie Europy demokracja jest wogole nie znanym pojeciem.

 • 2017-04-24 13:15 | axiom1

  Re:Rumuni mogą wygrać z Polską „wyścig po Patrioty”. W czym są lepsi?

  Nie rozumiem powodow radosci autora.

  Amerykanska baza w okolicy Slupska nie jest na polskim terytorium. Polski wasal oddal te terytorium swemu panu i podejrzewam ze nawet za darmo. Njjasniejszy pan z Bialego Domu ustawia tem swe rakiety co jest zagrozeniem dla Polski i calego regionu. I na koszt polskiego podatnika ma dojsc do zakupu patriotow aby polski wasal bronil instalacji swego najjasniejszego pana. Dokladniej na koszt polskch dzieci, niemowlat i pololen jeszcze nie urodzonych jako ze budzet ma regularne deficyty i polskie dzieci, niemowlecia i pokolenia jeszcze nie urodzone sa regularnie zadluzane. Jaki jest w tym interes dla Polski. Niech autor bedzie ambity aby to wyjasnic.

  Rozwoj sytuacji powiekszy odplyw kapitalu z Polski z tragicznymi skutkami i nawet jezeli nie dojdzie do wybuchow rakiet nad Polska. Niechze autor bedzie laskawy przekonac ze jest to dobre dla Polski.
 • 2017-04-24 15:11 | Szymonowicz

  Re:Rumuni mogą wygrać z Polską „wyścig po Patrioty”. W czym są lepsi?

  @woytek,

  Idiotycznych i chamskich wpisow, z zasady, nie komentuje.

  @herstoryk,

  Nie jestem fanem USA. Szczegolnie teraz gdy prezydentem zostal tam patologiczny narcyz, o ktorym nikt nie wie co mu jeszcze odbije. Jednak jest kontrolowany przez niezalezne sady i przez Kongres, tam gdzie potrzebuje jego zgody. Jestem relatywnie dobrze poinformowany o tym, co ten kraj wyprawial i wyprawia wszedzie na swiecie. Rosja jest zagrozeniem, bo nie ma tam ani parlamentu ani niezaleznych sadow. Przy tym nie ma znaczenia czy gospodarczo jest Burkina Faso(czym jest), tylko to ze jest miltarna potega. Zakompleksiony kraj, ktory koniecznie chce "twarza w twarz" z rozmawiac z USA(przeciez po to dokonuja mordow Syrii) jest niebezpieczny! Aneksja Krymu i pseudoreferendum, ktore tam przeprowadzili zostala jasno potepiona przez ONZ, wszyskie demokratyczne rzady i wszelkie miedzynarodowe organizacje, wszystko jedno czy proamerykanskie czy neutralne. Jesli chca odgrywac role w swiecie, to niech wykorzystaja gigantyczny potencjal Rosji. Mogliby byc jednym z najbogatszych krajow swiata. Krajem rzadzi grupa gangsterow, ktorych nikt nie kontroluje--miliony ludzi zyja w biedzie. To sa fakty. I tym mowia "Obywatele, patrzcie znowu jestesmy "kims"". I lud pieje z zachwytu! Tragedia. Co do Syrii. Z pewnoscia trzeba uwazac na to co i kto donosi o tym, co sie tam dzieje. Ale to, ze bombarduja i popieraj rezim, ktory zamordowal juz 400tys ludzi jest faktem I konca nie widac. Swiatowy Policjant jakos trzyma sie od tego z daleka. Czyli co? Jest tym policjantem, czy nie? Znany socjolog Besancon napisl kiedys, ze zagrozone i upadajace imperia(wszystko jedno czy rzeczywiscie zagrozone czy paranoiczne) szkukaja wyjscia "na zewnatrz". To moze byc przypadek Rosji. Oby nie byl.
 • 2017-04-25 11:29 | Herstoryk

  Re:Rumuni mogą wygrać z Polską „wyścig po Patrioty”. W czym są lepsi?

  @Szymonowicz
  Upadające imperium to raczej USA, z gnijącym systemem politycznym, kasynowo-spekulacyjną gospodarką, 1% superbogaczy, marniejącą klasą średnią, milionami biedoty (ponoć 30 mln żyje z "food stamps"), 3 mln w więzieniach, rosnącym deficytem i zadłużeniem, cienko militarnie rozciągnięte.
  Rosja zaś zagrożeniem nie jest. Europejskie NATO z 2 państwami atomowymi i 5 krotnie większym od rosyjskiego budżetem wojskowym nie powinno się Rosji obawiać. Jest ona zagrożeniem (wraz z Chinami) tylko i wyłącznie dla pełnej dominacji USA nad globem. Kompleksy zaś są tylko kompleksami, liczą się realia. A te są takie jak wyżej. Biorąc to pod uwagę, Polsce amerykański patronaż wraz z wyścigiem do amerykańskiego żelastwa wojskowego jest tak potrzebny jak dziura w głowie. To jest dopiero zakompleksiony kraj!!! Tyle że nieposłuszni wobec Hegemona muszą się liczyć z sankcjami, opluwającą propagandą, a nawet "zmianą reżymu".
  Co do ofiar w Syrii, kto kogo zamordował, z czyją pomocą i dlaczego, rozstrzygnie historia, a nie dominująca obecnie wojenna propaganda. Saddam Husejn też mordował opozycję. Tyle że "oswobodzenie" Iraku zamordowało co najmniej 10 razy więcej ludzi. Syrię też trzeba było oswobodzić od Assada, oczyście z pomocą bliskowschodnich "przyjaciół" USA, w rodzaju tych ostoi demokracji i swobód - Kataru i Arabii Saudyjskiej, które finansowały i zbroiły "demokratyczne" milicje, szkolone przez "doradców" Wujka zza oceanu.
 • 2017-04-25 17:53 | Szymonowicz

  Re:Rumuni mogą wygrać z Polską „wyścig po Patrioty”. W czym są lepsi?

  Ciezko z panem dyskutowac. Pana nienawisc do USA jest tak gleboka,ze nie dociera do pana nic. jednak napisze jeszcze pare zdan. Bieda w USA? Oczywiscie jest(skad pan wzial te 30milionow?), ale to nie jest bieda porownywalna z bieda w Rosji. A o"biedzie" w Europie, to zwykly, pracujacy Rosjanin moze tylko pomarzyc...W odniesieniu do PKB Rosja wydaje na zbrojenia znacznie wiecej niz Unia Europejska. A i bomb atomowych tez ma chyba "o pare" wiecej, czy mi sie zdaje? Co do Iraku. Amis zabili tam 4 miliony ludzi? Bo tak pan napisal. Czy jest pan swiadomy tego, co pan pisze? Syria. Zaczelo sie od pokojowych demonstracji Syryjczykow na fali tzw Arabskiej Wiosny. Te demonstracje zostaly brutalnie i krwawo stlumione przez lekarza okuliste wyksztalconego w Londynie. Od tego sie zaczelo.
  PS. Problemem w zachodniej europie(szczegolnie w Francji i w Niemczech) jest to, ze jest mnostwo ludzi "rozumiejacych/wyrozumialych" Rosjan(biedacy, rozpieprzylo im sie imperium, sa otoczeni przez NATO etc) i bardzo wielu nienawidzacych USA. Psychologicznie i socjologicznie to ciekawy fenomen. Bo akurat Rosji czy Sowietom Zachod nie zawdziecza ABSOLUTNIE NIC. Amerykanom jednak 70 lat zycia w bezpieczenstwie i mozliwosc tworzenia dobrobytu. Co sie udalo.
 • 2017-04-26 10:25 | Herstoryk

  Re:Rumuni mogą wygrać z Polską „wyścig po Patrioty”. W czym są lepsi?

  @Szymonowicz
  Po pierwsze - myli P. krytykę z nienawiścią.
  Po drugie - statystyki nt. food stamps łatwo znaleźć - http://www.trivisonno.com/food-stamps-charts
  https://www.fns.usda.gov/data-and-statistics
  Po trzecie - dane na temat ofiar amerykańskiej inwazji na Irak są silnie rozbieżne, podobnie jak dane nt. ofiar Saddama Husejna. 10 razy więcej mieści się w tych statystykach, poza tym licznik wciąż bije. Liczby są powszechnie dostępne choćby w Wikipedii.
  Po czwarte - nie pomniejszając roli brutalności Assada, USA odegrały sporą rolę w rozdmuchiwaniu niepokojów na Bliskim Wschodzie - http://www.nytimes.com/2011/04/15/world/15aid.html http://dissidentvoice.org/2015/10/the-arab-spring-made-in-the-usa/
  Ciężko z Panem dyskutować. Ja fakty i statystyki, Pan psychologia i uprzedzenia. To nie jest kwestia "rozumiejących/wyrozumiałych", to jest kwestia HARDWARE i kto komu zagraża w imperialnych rozgrywkach. Zachód zawdzięcza zaś Rosji (a raczej ZSRR) choćby PAŃSTWO DOBROBYTU, stworzone m.in dla zniweczenia atrakcyjności komunizmu.