Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Po co jest opozycja?

(17)
Zachowanie się PO i Nowoczesnej w związku z niedawnym wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności dla rządu było nacechowane przewagą osobistych i czysto partyjnych ambicji liderów tych ugrupowań.
  • 2017-04-25 22:43 | Jacek, NH

Po co jest opozycja?

Nowoczesna jest już tylko przeszkodą na drodze do sukcesu opozycji
  • 2017-04-26 07:44 | Withold

Re:Po co jest opozycja?

Największe zadanie stoi przed Kosiniak-Kamyszem. PSL pozwolił PiS-owi odebrać swój elektorat wiejski i małomiasteczkowy. Przewodniczący PSL-u z Krakowa i posiadacz pięknej żony jak donoszą plotkarskie media powinien raczej jeździć ze swoimi działaczami po wsiach i tam przekonywać swój elektorat, który im PiS zgarnął podstępnie, albo wykreować swojego "Leppera". Kiedy widzę go przemawiającego w Sejmie to czuję, że on przemawia nie do tych, do których powinien. Ba! Jego naturalny elektorat nie wie o czym on mówi. PO skręca w populizm (ostatnie obietnice Schetyny), może to coś da, ale nie jest to droga dla Nowoczesnej. A może uważa Pan, że Petru powinien poprzeć w ramach walki z obecną włdzą postulaty socjalne PO i będziemy wtedy mieli magmę przez którą normalny wyborca nie będzie mógł się przebić.
  • 2017-04-26 08:53 | J.E. Baka

Do wyborów zostało jeszcze sporo czasu. Na razie PO poczuła wiatr w żaglach dzięki dobrym notowaniom w sondażach i stąd może się brać ich chwilowa buta. Ale dobre notowania nie są przecież wieczne. Może pojawić się kolejna "afera" rozdmuchana do granic katastrofy przez usłużną TVP, która siedzi pod butem PiS-u oraz zaprzyjaźnione i sponsorowane z budżetu proPiSowskie media i notowania PO polecą na łeb na szyję. Natomiast jak przed wyborami PO i Nowoczesna nie spróbują się w żaden sposób porozumieć to pies ich trącał i rozejrzę się za jakąś sensowną konkurencją. Może lewica wreszcie ochłonęła i pójdzie po rozum do głowy?
  • 2017-04-26 09:59 | Manifest

Oni już wszyscy byli i pokazali co potrafią. Oni nie są żądną demokracją, są jej parodią, a sami klęczą pokornie przed biskupami i bankami. Owładnięci chciwością i nieludzką doktryną neoliberalną. Polska potrzebuje czegoś nowego, czego jeszcze nie widać i może się już nie zobaczy. Pan i całe te tzw polskie elity intelektualne dały się wtłoczyć w postawy oportunistyczne, żądzy pieniądza, konsumpcji i wygodnictwa. Beż żadnej idei przewodniej, wizji przyszłości, ambicji i ocalenia narodu. Racjonalnym rozwiązaniem jest wojna, o której wspominałem w ostatnim Pana felietonie i wizja śmierci 30 procent ludności tylko w pierwszej godzinie jej trwania
  • 2017-04-26 12:45 | wolenski

@Manifest
    "Racjonalnym rozwiązaniem jest wojna, o której wspominałem w ostatnim Pana felietonie i wizja śmierci 30 procent ludności tylko w pierwszej godzinie jej trwania"/
    Chyba jednak ja jestem autorem tego felietonu, nie Pan, a więc nie mógł Pan niczego wspominać w nim. Prosze dalej zmieniać swiat, bez jego opisywania. Prowadzi to do komicznych rezultatów.
  • 2017-04-26 14:01 | azur

Opozycja na razie nisko lata. Jak mówią: może siedzieć przy oknie, nie orzeł, nie wyleci.
  • 2017-04-26 16:16 | z daleka

PO jest skompromitowana partia, rzadzila 8 lat pod przewodnictwem Tuska, ktory jako doskonaly pr-owiec wiedzac, ze doszedl do sciany po prostu zwial na lepsza posade i dlatego nie ma sznas jako przyszlosciowa partia dla Polski, Nowoczesna i jej szef brylujacy z kochanka na Maderze podczas gdy inni protestowali jeszcze dlugo bedzie leczyl wizerunkowe rany, to ugrupowanie tez jest skazane na porazke, wszyscy oni wszyscy podlaczeni do KOD-u Kijowskiego, ktory ma problemy z alimentami,fakturami i w ogole z forsa i ktoremu teraz pisza autobiografie "Buntownik"!, ktora by ominac komornikow zamierza wydac w Anglii to zadne moralny autorytet a raczej autentyczna parodia i kabaret. Polska scena polityczna i ten kraj ma szanse jedynie wtedy kiedy PO i PIS zniknal ze sceny politycznej bo wbrew pozorom te 2 partie sa jak naczynia polaczone, blokuja, betonuja i swoim istnieniem wprowadzaja marazm i brak jakichkolwiek nowych mozliwosci, rzadza wymiennie i na tym wlasnie polega caly problem. W jednym z sondazy wysoko uplasowala sie nieznana jeszcze opozycyjna partia, na ktora wielu byloby gotowych glosowac o cos takiego chodzi ale z nowymi twarzami.
  • 2017-04-26 18:21 | dziadekwłodek

Trochę zagmatwane są te wywody autora. Do tego widać,że jego tezy nie a bardzo pasują do polskiej demokracji, autor z jakiś powodów nie dostrzega jej realiów.
    Mianowicie nie wspomina o kilku ważnych rzeczach.
    Od lat obserwuję,że na szczeblu samorządowym działacze partyjni nie przywiązują zbyt wielkiego przywiązania do ogólnopolskich partyjnych barw. Znam osobiście co najmniej kilkunastu samorządowców, którzy ciągle migrują od SLD przez P.. do PiS czy różnych komitetów wyborczych. Przeważnie lgną do najsilniejszej formacji politycznej. Uzasadniają to tym, że w ten sposób mogą zrobić więcej dla regionu, a moim zdaniem raczej dla siebie. Uznaję takie postawy za chore.
    Druga sprawa. Przypadek SLD został moim zdaniem źle opisany. SLD zaszkodziły wszelkie sojusze wyborcze - odchodzenie od własnego szyldu, nieoceniona pomoc Kwaśniewskiego i jego kretów w SLD oraz lansowanie przez środowisko polityczno-medialne Michnika nowej słusznej lewicy w Polsce (LiD, Ruch Palikota, Partia Razem, etc.). Przy czym dla tej lewicy przewidziano głównie sprawy obyczajowe. Samo SLD też popełniło kardynalne błędy, jak oddanie historii w ręce prawicy, próby całkowitego odcinania się od dziedzictwa PRL-u, kompletny brak lewicowego (socjaldemokratycznego) programu, brak własnych mediów od dużym zasięgu, nietrafione kandydatury.
    Tu warto zauważyć, że spośród liczących się partii politycznych tylko PiS zaprezentował jakiś program wyborczy, który w dodatku trafił w oczekiwania wyborców i to nie tylko tzw. twardego PiS-owskiego elektoratu.
    Wreszcie do osłabienia opozycji przyczyniła się polityka POPiS-u marginalizowania słabszych partii. Chodziło właśnie o to, aby na polskiej scenie politycznej pozostały wyłącznie dwie postsolidarnościowe partie, zwalczające się wzajemnie i jak widać kierujące się przede wszystkim własnym interesem politycznym.
    W dodatku obie te partie niewiele się od siebie różnią. I obie zawsze głośno akcentują demokratyczne wartości swoich antydemokratycznych poczynań.
  • 2017-04-27 00:33 | wolenski

@z daleka
    Radziłbym jednak zająć pozycję z bliska. Z daleka widać znacznie gorzej.
  • 2017-04-27 10:08 | wolenski

@dziadekwłodek
    Impresje (oczywiście krystalicznie jasne nie zagmatwane) czy tezy (oczywiście krystaliczne jasne = nie zagmatwane) oparte na badaniach innych niż "moim zdaniem" i "znam".
  • 2017-04-27 12:23 | dziadekwłodek

Napisałem, że zagmatwane, bo o polskiej demokracji można napisać wprost - bez nawiązywania do demokracji brytyjskiej, Brexitu czy wyborów prezydenckich z udziałem Le Pen i innych takich.
    Nie wiem, jakie badania zostały wykorzystane do artykułu. Zresztą w polityce badania często zawodzą, a mówienie o konkretach nie. Komorowskiemu badania gwarantowały przecież sukces...
    W polskiej demokracji dzieje się źle również dlatego, że politycy za mało mówią jasno, że moim zdaniem to i tamto, a za dużo posługują się słowotokiem.
    Za dużo polegają na badaniach, a za mało na własnych obserwacjach czy znajomości rzeczywistości. Nie potrafią też przewidywać i myśleć. Brakuje im uczciwości, wizji i idei oraz przywiązania do wyższych wartości, etc.
  • 2017-04-27 17:28 | wolenski

dziadekwłodek
    Napisałem, że zagmatwane, bo o polskiej demokracji można napisać wprost - bez nawiązywania do demokracji brytyjskiej, Brexitu czy wyborów prezydenckich z udziałem Le Pen i innych takich.
    * Przykro mi że, dziadekwłodek odczuwa porównania jako coś gwatmająceg.
    Nie wiem, jakie badania zostały wykorzystane do artykułu. Zresztą w polityce badania często zawodzą, a mówienie o konkretach nie. Komorowskiemu badania gwarantowały przecież sukces...
    * Badania są wykorzystywane w artukułac a nie do artykułu. Zanre badania nie gwarantują sukcesu.
    W polskiej demokracji dzieje się źle również dlatego, że politycy za mało mówią jasno, że moim zdaniem to i tamto, a za dużo posługują się słowotokiem.
    Za dużo polegają na badaniach, a za mało na własnych obserwacjach czy znajomości rzeczywistości. Nie potrafią też przewidywać i myśleć. Brakuje im uczciwości, wizji i idei oraz przywiązania do wyższych wartości, etc.
    * Tylko tyle. Niech dziadekwłodek rozbuduje swoją diagnozę.
  • 2017-04-27 19:53 | AOlsztynski

@z daleka

Popieram. Formuła PO się wyczerpała (aż dziw iż trwało to tak długo). Mamienie obywateli słowami za którymi nie szły żadne czyny, psucie państwa, odpowiedzialność za zminimalizowanie i tak niskiego kapitału społecznego – to osiągnięcia dawnej szczęśliwie minionej władzy.
  • 2017-04-28 14:14 | dziadekwłodek

@woleński
    W Polsce wolność i demokracja (szczególnie dla tzw. elit) ma już ok. 28 lat. Szkoda, że Pan Profesor nie pokusił się o porównanie wpływu kolejnych polskich rządów i opozycji parlamentarnych na demokrację w Polsce. Rozumiem jednak, że autor woli pisać o obcych demokracjach.
    Uważam, że swoją ocenę polskich polityków przedstawiłem jasno. @woleński odnosząc się do niej "Tylko tyle. Niech dziadekwłodek rozbuduje swoją diagnozę." wyraźnie mnie podpuszcza. To może niech wpierw wykaże na konkretnym przykładzie, że moja ocena jest błędna.
    Ps.
    @woleński wytknął mi błąd gramatyczny. Sam też nie jest bezbłędny: "Zanre".
    Doskonale rozumiem, że jest to tylko tzw. literówka. Oba błędy to jednak nic w porównaniu z tym słynnym zdaniem: "Jednoczymy się w imieniu całej Polski z narodem Japonii w bulu i w nadzieji na pokonanie skutków katastrofy".
  • 2017-04-28 17:46 | wolenski

@dziadekwłodek
    W Polsce wolność i demokracja (szczególnie dla tzw. elit) ma już ok. 28 lat. Szkoda, że Pan Profesor nie pokusił się o porównanie wpływu kolejnych polskich rządów i opozycji parlamentarnych na demokrację w Polsce.
    * Rozumiem zal dziadkawłodka, ale to ja wybieram sposób pisania.
    Rozumiem jednak, że autor woli pisać o obcych demokracjach.
    * Skłaniam się do opinii, że dziadekwłodek jednak nie rozumie.
    Uważam, że swoją ocenę polskich polityków przedstawiłem jasno.
    * To twierdzenie de se, nie de re.
    @woleński odnosząc się do niej "Tylko tyle. Niech dziadekwłodek rozbuduje swoją diagnozę." wyraźnie mnie podpuszcza. To może niech wpierw wykaże na konkretnym przykładzie, że moja ocena jest błędna.
    * Jest znakomita, ale jeszcze nieco zbyt oszczędna, ale, trzeba przyznać, że nikt wcześniej nie głosił podobnych mądosci.

Ps.
    @woleński wytknął mi błąd gramatyczny. Sam też nie jest bezbłędny: "Zanre".
    Doskonale rozumiem, że jest to tylko tzw. literówka.
    * Zaiste doskonale.
    Oba błędy to jednak nic w porównaniu z tym słynnym zdaniem: "Jednoczymy się w imieniu całej Polski z narodem Japonii w bulu i w nadzieji na pokonanie skutków katastrofy".
    * Chyba "nadziei".
  • 2017-04-30 17:00 | dziadekwłodek

@woleński
    Skoro nie wie Pan, kto popełnił to słynne zdanie i przy jakiej okazji, to moje gratulację.
    Cytat był niezbyt widoczny?

Samoświadomość, samowiedza jeszcze trochę, a w tej dyskusji będzie o... samogwałcie.
  • 2017-05-01 13:10 | wolenski

@dziadekwłodek
    "Skoro nie wie Pan, kto popełnił to słynne zdanie i przy jakiej okazji, to moje gratulację."
    * Ależ dziadziu wiem i nie tego dotyczyła moja uwaga. Rzeczone zdanie i tak nie dorównuje innemu: "Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, ze białe jest białe a czarne - czarne". Autor tych znamienitych słów uczył się logiki u Szanownego dziadkawłodka. Dziękuję za gratulację (szkoda, że tylko jedna) i załączam swoje, bardzo mnogie.
    -----------------------
    Cytat był niezbyt widoczny?
    * Ależ dziadziu, skądże znowu, o czym świadczy fragment "* Chyba "nadziei"."
    "Samoświadomość, samowiedza jeszcze trochę, a w tej dyskusji będzie o... samogwałcie."
    * @dziadekwłodek na najlepszej drodze do wskazanego celu.