Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

(23)
Czy tego potrzebuje polska racja stanu? Trudno się dziwić, że zdarzenie wywołało gwałtowną reakcję MSZ Ukrainy.
 • 2017-04-28 21:48 | Aspiryna

  dlaczego mamy czcic zbrodniarzy z UPA?

  Czy szanowna pani redaktor napisalaby cos podobnego, gdyby tu chodzilo, np.
  o pomnik ku czci SS-manow? UPA byla organizacja o podobnie zbrodniczym charakterze!
 • 2017-04-28 21:51 | Jacek, NH

  Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  Polska jest traktowana jak frajer, który ma wyciągać kasztany z ognia na Ukrainie, wysyłając tam pieniądze i pomoc wojskową. Poroszenko wbrew obietnicom wciąż handluje z Rosją, Ukraińcy są nim rozczarowani, w końcu go obalą
 • 2017-04-28 21:51 | jakowalski

  Z jakiej racji w Polsce stał ten pomnik?

  Przecież UPA byłą antypolską, zbrodniczą organizacją terrorystyczną, odpowiedzialną za zamordowanie tysięcy Polaków, głównie na Wołyniu. To tak, jak by w Warszawie na terenie byłego getta postawiono pomnik SS-manom.
 • 2017-04-28 21:52 | Jacek, NH

  Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  Za każdym razem, gdy na Ukrainie dojdzie do zbezczeszczenia pomnika, cmentarza albo ataku na gmach związany z mniejszością narodową czy sąsiednim państwem, sypią się komentarze o rosyjskiej prowokacji. I na tym sprawa się zazwyczaj kończy. Nawet gdy sprawcą nie okaże się agent Moskwy. Na razie nic nie wiadomo o tym, kto wystrzelił granat w kierunku konsulatu RP w Łucku. W Łucku jest jednak tylko jedna placówka dyplomatyczna - konsulat Polski
 • 2017-04-28 23:01 | Jacek, NH

  Re:Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  Z wielu antypolskich zdarzeń wynika, że na Ukrainie rządzą rosyjskie służby specjalne. Czy Ukraina jest jeszcze państwem? Jeżeli polskie władze nie zrobią porządku z Ukraińcami, to zrobią to sami Polacy. Na co czekają? Jak zaczną ginąć Polacy? Przecież mamy do czynienia z zamachami terrorystycznymi
 • 2017-04-28 23:34 | Slawomirski

  Re:Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  Prawo musi byc przestrzegane. Alternatywa jest anarchia. Ci co zbudowali pomik UPA zlamali prawo i powinni byc ukarani.

  Slawomirski
 • 2017-04-29 08:22 | dziadekwłodek

  Re:Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  Jagienka Wilczak postawiła pytanie o polską rację stanu. Nieco dalej napisała, że "(...)pomnik wybudowano bez zezwolenia w 1994 r. i zgodnie z obowiązującym prawem powinien zostać rozebrany." I na tym powinna skończyć wszelkie rozważania w tej kwestii. Brnie jednak dalej i dotyka Akcji "Wisła". Oczywiście zgodnie z obowiązującą po 1989 roku poprawnością polityczno-historyczną. Autorka ani słowem nie wspomina o tym, co było przyczyną pierwszej po II WŚ akcji antyterrorystycznej na tak duża skalę. Bo przecież Akcja "Wisła" nie była wymierzona w 140 tysięcy Ukraińców, Łemków i Bojków, będących obywatelami PRL, tylko w zbrodnicze, nacjonalistyczne podziemie UON/UPA. Działało ono zbrojnie przeciwko ludności, władzom i integralności terytorialnej państwa polskiego. Przesiedlenie miało na celu odcięcie terrorystycznych band UPA od zaplecza logistycznego, którym była miejscowa ludność- dobrowolnie lub przymuszona terrorem. PRL miała prawo za sobą, aby z całą mocą i stanowczością przeciwstawić terrorowi UPA. Być może, gdyby autorka żyła w tamtych czasach, to umoralniałaby pogadankami bandziorów z UPA
  o konieczności pokojowego życia w PRL.
  Niektóre polskie media, jak np.: "Przegląd"; "Myśl Polska" czy Kresy.pl, od lat alarmują, że duża część polskich elit w stosunkach z Ukraina całkowicie pomija polska rację stanu. Na przykład prof. Bronisław Łagowski pisał wręcz: "Polski rząd tak się upaja obecnymi sojuszami (i łże-sojuszem z Ukrainą), że nie jest w stanie pojęciowo rozróżnić sojuszu od interesu narodowego. Myśli, że są to rzeczy tożsame." Alarmują też,że w Polsce za silne są wpływy lobby proukraińskiego czy nawet probanderowskiego, które poczyna sobie coraz śmielej i zawłaszcza coraz więcej w sferze publicznej.
  Uważam, że akurat poseł Robert Winnicki w kwestii stosunków polsko-ukraińskich kieruje się polska racją stanu.
 • 2017-04-29 08:22 | bodan

  Re:Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  No coz, prowokacja za prowokacje. Juz postawienie pomnika UPA byla prowokacja wobec mojej babki i moich rodzicow, ktorzy przezyli bandycki terror UPA na Wolyniu. Inna sprawa, ze demontaz powinien sie odbyc zgodnie z prawem. Pomnik nalezalo przekazac Ukrainie i niech sobie stawiaja w swoim panstwie.
 • 2017-04-29 09:43 | lubat

  Re:Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  To oczywista prowokacja! W ramach pokuty i zadośćuczynienia należy zbudować dziesiątki albo i setki pomników UPA, Bandery i innych Ukraińców zasłużonych w walce z "polską okupacją" Wołynia czy ziemi przemyskiej:(
 • 2017-04-29 09:51 | Henryk

  Re:Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  Jakie ,,konflikty polsko -ukraińskie,, autorko proszę używać właściwych słów przecież to było mordowanie ,wyżynanie Polaków przez banderowców z upa.W takich miejscowościach jak Wiązownica ,Bircza ,Baligród i w niezliczonej ilość wsi w Bieszczadach Polacy byli mordowani,a zabudowania były palone, przez bohaterskich striłciw.Ten pomnik w Hruszowicach , to hańbienie pamięci pomordowanych Polaków . Akcja Wisła położyła kres wyżynaniu Polaków ,zapanował w Bieszczadach spokój.
 • 2017-04-29 10:07 | sztubak

  Re:Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  Dziwny jest ten świat.

  Pomnik ten jak każda nielegalna budowla powinien być usunięty zgodnie z prawem budowlanym na koszt jego właściciela.

  Jeżeli nasi władcy potępiają wysiedlenie Ukraińców to logika nakazuje potępienie wysiedlenia Niemców z ziem uprzednio niemieckich.
 • 2017-04-29 11:18 | Sceptyczny

  Re:Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  Jak zawsze warto zapytać komu to przynosi korzyści. Polsce i Ukrainie na pewno nie. Rosji - tak.
  Winnicki na usługach Putina czy tylko pożyteczny idiota?
 • 2017-04-29 14:31 | woytek

  Re:Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach.

  Czy Hruszowice są już pod kontrolą oligarchów ukraińskich, czy to jeszcze jest Unia Europejska rozkochana w historycznym "bohaterstwie" UPA ?
 • 2017-04-29 16:22 | Mad Marx

  Re:Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  Jeżeli właściwe władze, czyli w tym przypadku Urząd Gminy nie podjął działań w celu usunięcia samowolki budowlanej to nie miejmy pretensji do obywateli, że wzięli sprawy w swoje ręce. Nie jestem bynajmniej fanem nacjonalistów ale w tym przypadku jak najbardziej mieli rację. Jawną prowokacją było wybudowanie pomnika ku czci terrorystów z UPA. Władze powinny wtedy od razu interweniować wydając nakaz rozbiórki a w razie jego niewykonania lub nbieustalenia, kto samowolkę postawił rozebrać pomnik i obciążyć kosztami tego, kto go postawił a w razie niemożności ustalenia skierować sprawę do policji.
 • 2017-04-29 17:11 | antyPOPiS

  Re:Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  A czy Polska wciąż musi traktować Ukrainę jak zbuntowanego nastolatka nie rozumiejącego głupoty swojego postępowania?!A czy szanowna pani ma orientacje jakie przeszkody biurokratyczne musza ponieść polskie organizacje na Ukrainie ,aby móc upamiętnić ofiary mordów UPA? Jak długo mamy tolerować obraźliwe i prowokacyjne zachowania Ukraińców , ich zakłamania dot. wspólnej historii ,konfabulacje ukraińskiego IPN i ich pseudo historyków ? To skandal ,że ukraińcy zrównują pamięć morderców i ich ofiar. Takie teksy i opinie jakie pani tu wygłasza bija w polski interes historyczny i polityczny.
 • 2017-04-29 21:37 | steve118

  Re:Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  To jawna prowokacja ........ Zapomniała Pani dodać Putina. No i mamy , usunięcie pomnika postawionego nielegalnie w dodatku upamiętniającego zbrodniarzy narodu polskiego , jest prowokacją. To ja doczekałem czasów świra.
 • 2017-04-29 23:31 | ajh

  Re:Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  W ten sposob Rosja manipuluje Polakami i Ukraincami. Podobnie zreszta posuguje sie wrakiem Tupolewa.
 • 2017-04-30 07:38 | NIezależny74

  Re:Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  Nie zgadzam się z poglądami zawartymi w artykule Pani redaktor Wilk. Ja też wolałby, żeby takie czy wszelkie inne pomniki podlegające usunięciu były demontowane przez fachowe ekipy. Ale jak sama autorka w artykule zauważyła: to nie był pomnik nagrobny, stał nielegalnie. Czy nie było zatem prowokacją i t zuchwałą, zbudowanie wbrew polskiemu prawu pomnika ku czci zbrodniczej formacji ? Pomnika, nie nagrobka, nieupamiętniającego śmierci cy pochówku. To nie jest prowokacja, to jest przywrócenie porządku prawnego i moralnego. Brak zgody na ostentacyjne czczenie zbrodniarzy, to konieczność. Nie da się budować pojednania na ciągłym unikaniu tego co przykre dla strony ukraińskiej. Bo to że UPA to byli zbrodniarze, jest przykre nie tylko dla nas ale pewnie i dla wielu Ukraińców. Na dziś to to pojednanie polsko-ukraińskie wygląda tak: "my ich przepraszamy za to, że oni nas mordowali w czasie II wojny, a oni nie wiedzą o co chodzi" Nie wiedzą, bo nie przyjmują, a na zachodniej Ukrainie nie chcą przyjąć do wiadomości, że na UPA I OUN ciążą zbrodnie, okrutne zbrodnie. Nie da się zbudować pojednania, stawiając (w Polsce !!!) pomniki UPA.
 • 2017-04-30 10:33 | kaesjot

  Re:Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  @ajh - tylko skończonym idiotą można w taki sposób manipulować.
  Stąd wniosek, iż powierzyliśmy ster rządów skończonym idiotom !
 • 2017-04-30 12:44 | nela

  Re:Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  Bardzo jestem ciekawa, jaki tekst napisałaby autorka, gdyby to Niemcy wybudowali np. gdzieś na Dolnym Śląsku nielegalny pomnik ku czci żołnierzy Wermachtu - już nie będę pisała o SS. Gdyby postanowili zorganizować wielki zjazd weteranów i ich potomków akurat pod tym pomnikiem. Ze sztandarami i odznakami? Przez stulecia byli wszak rdzennymi mieszkańcami tych ziem, nie opuścili ich na własne życzenie... A polskie władze przez długie lata nie zdecydowały się spowodować usunięcia pomnika. Dopiero grupa jakichś popaprańców z burmistrzem w tle na dzień przed obchodami po prostu by ten pomnik zburzyła?
  Tak tylko pytam.
  Moim zdaniem pomnik ukraiński jako budowla nielegalna powinien być rozebrany natychmiast po postawieniu. A tak, to poprzez zasiedzenie stał się przedmiotem kultu dla jednej strony i durnowatej porażki, wynikającej z ogólnej, polskiej niemożności z drugiej strony. No i teraz mamy międzynarodową aferę na własne życzenie.
 • 2017-05-01 04:22 | neospasmin

  Prowokacje jawne i niejawne

  1.Nie wiedzialem ze sa/byly w Polsce pomniki/pomnik slawiace UPA.
  2.Nie wiedzialem ze sa spolecznosci chcace takie pomniki fundowac.
  3.Nie wiedzialem ze taki pomnik utrzymal sie przez 23 lata.

  Za te wiedze Autorce dziekuje.

  Chcialbym sie jeszcze dowiedziec jaki jest jej stosunek do status quo:
  oczekiwalaby by zapomniec o calej sprawie ( po co wtedy ten artykul?) czy moze tego by wladze samorzadowe/panstwowe za publiczne pieniadze odbudowaly pomnik ku chwale UPA?

  marcin lazarowicz
 • 2017-05-01 15:27 | azur

  Re:Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  Pomnik był zbudowany bez zezwolenia, więc bez zezwolenia go zburzono.
 • 2017-05-05 18:31 | Mad Marx

  Re:Zburzono pomnik ku czci UPA w Hruszowicach. To jawna prowokacja

  A z drugiej strony to zgoda na stawianie pomników terrorystom z UPA mnie nie dziwi, skoro Polska stawia pomniki nie tylko terrorystom, ale i zwyczajnym bandytom, mordującym rodaków dla pieniędzy jak b.major KBW Kuraś "Ogień"