Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak powinien wyglądać polski system podatkowy

(9)
Dochody z podatku od osób fizycznych (PIT) przynoszą budżetowi państwa równowartość zaledwie 3–4 proc. PKB. Jednak części podatników już nawet to podnosi poziom adrenaliny.
 • 2017-05-10 13:10 | bacz14

  Pan Bugaj tradycyjnie opowiada swoje socjalistyczne "kocopoły"...

  Podatek dochodowy, jak mało efektywny i wymagający niewspółmiernie dużo zachodu, należałoby zlikwidować! Wersją bardziej "light" byłoby wprowadzenie niskiego i równego dla wszystkich podatku.
 • 2017-05-10 15:23 | jakowalski

  Re:Jak powinien wyglądać polski system podatkowy

  1. Oczywiste jest, że bezproduktywny majątek powinien podlegać wysokiemu, wysoce progresywnemu opodatkowaniu a najlepiej to powinien on przepadać na rzecz całego społeczeństwa. Nie ma bowiem żadnego racjonalnego argumentu za tym, aby garstka bogaczy cieszyła się posiadaniem ogromnych majątków, które poza nimi nikomu ani też niczemu nie służą, a ponad 90% ludności świata żyła w tym samym czasie i miejscu w biedzie a nawet i nędzy.
  2. Skandalem jest zaś opodatkowanie dochodów z własnej pracy podatnika oraz konsumpcji. Pierwsze jest bowiem niesprawiedliwe, gdyż zabiera pracującemu część tego co on wypracuje, a na dodatek opodatkowuje się dochody z pracy już po tym, kiedy kapitalista (tzw. pracodawca) zabierze pracownikowi znaczną część tego, co ów pracownik wypracował własnymi rekami, nogami a przed wszystkim głową. Podatek od konsumpcji, poza podatkiem nałożonym na rozpasaną, luksusową konsumpcje na pokaz klasy próżniaczej (Veblen się tu kłania), czyli kapitalistycznej jest też niesprawiedliwy, jako że będąc podatkiem regresywnym, najbardziej uderza on w najuboższych, a poza tym jest on szkodliwy dla całej gospodarki, jako że obniżając konsumpcję, obniża on także popyt i powoduje wzrost bezrobocia oraz tym samym wpadniecie gospodarki w kolejną recesję.
  3.Skandalem jest też to, że państwo pozwala na wony obrót domami, mieszkaniami i gruntami, wspierając tym samym spekulację domami, mieszkaniami i gruntami, która sztucznie podwyższa ceny nieruchomości oraz tym samym sztucznie podwyższa czynsze i powoduje bezdomność oraz zubożenie ludzi pracy, którzy często muszą dziś wydawać ponad połowę swojego dochodu netto na czynsz.
  4. Generalnie, to powinna być prawnie ustalona górna granica bezproduktywnego majątku, który można posiadać i powinna ona wynosić około miliona euro na osobę. Większe majątki powinny zaś z urzędu przepadać na rzecz całego społeczeństwa. Nie ma bowiem mowy o sprawiedliwości i demokracji wtedy, kiedy jeden obywatel nie ma nic oprócz długów, a inny nie wie co zrobić z posiadanym majątkiem.
 • 2017-05-10 15:25 | jakowalski

  Re:Jak powinien wyglądać polski system podatkowy

  bacz14
  Uważasz, że milioner powinien płacić taki sam podatek jak bezrobotny? I co z tymi, którzy nie mają dochodu? Z czego mieli by oni płacić podatki?
 • 2017-05-11 10:02 | jakowalski

  Re:Jak powinien wyglądać polski system podatkowy

  Raz jeszcze z poprawkami:
  1. Oczywiste jest, że to nie praca, a tylko bezproduktywny majątek powinien podlegać wysokiemu, wysoce progresywnemu opodatkowaniu a najlepiej to powinien on przepadać na rzecz całego społeczeństwa. Nie ma bowiem żadnego racjonalnego argumentu za tym, aby garstka bogaczy cieszyła się posiadaniem ogromnych majątków, które poza nimi nikomu ani też niczemu nie służą, a ponad 90% ludności świata żyła w tym samym czasie i miejscu w biedzie a nawet i nędzy.
  2. Skandalem jest więc opodatkowanie dochodów z własnej pracy podatnika oraz konsumpcji. Jest ono bowiem niesprawiedliwe, gdyż zabiera pracującemu część tego co on wypracuje, a na dodatek opodatkowuje się dochody z pracy już po tym, kiedy kapitalista (tzw. pracodawca) zabierze pracownikowi znaczną część tego, co ów pracownik wypracował własnymi rekami, nogami a przed wszystkim głową. Podatek od konsumpcji, poza podatkiem nałożonym na rozpasaną, luksusową konsumpcje na pokaz klasy próżniaczej (T. Veblen się tu kłania), czyli kapitalistycznej jest też niesprawiedliwy, jako że będąc podatkiem regresywnym, najbardziej uderza on w najuboższych, a poza tym jest on szkodliwy dla całej gospodarki, jako że obniżając konsumpcję, obniża on także popyt i powoduje wzrost bezrobocia oraz tym samym wpadnięcie gospodarki w kolejną recesję.
  3. Skandalem jest też to, że państwo pozwala na wolny obrót domami, mieszkaniami i gruntami, wspierając tym samym spekulację domami, mieszkaniami i gruntami, która sztucznie podwyższa ceny nieruchomości oraz tym samym sztucznie podwyższa czynsze i powoduje bezdomność oraz zubożenie ludzi pracy, którzy często muszą dziś wydawać ponad połowę swojego dochodu netto na czynsz.
  4. Generalnie, to powinna być prawnie ustalona górna granica bezproduktywnego majątku, który można posiadać i powinna ona wynosić około miliona euro na osobę. Większe majątki powinny zaś z urzędu przepadać na rzecz całego społeczeństwa. Nie ma bowiem mowy o sprawiedliwości i demokracji wtedy, kiedy jeden obywatel nie ma nic oprócz długów, a inny nie wie co zrobić z posiadanym majątkiem.
 • 2017-05-13 00:38 | antónio

  Re:Jak powinien wyglądać polski system podatkowy


  Wszystkie teksty Pana Bugaja powinny mieć takie zakończenie;

  Dziękuję panu Balcerowiczowi,panu Lewandowskiemu ,panu Mazowieckiemu i im podobnym,
  za stworzenie mi warunków do żonglowania na papierze, setkami miliardów złotych krążącymi w polskiej gospodarce.
  Uczciwie przyznaję ,że w 91 r nie sądziłem ,że będzie to kiedyś możliwe.
  Prof.R.Bugaj.
 • 2017-05-13 10:27 | Hmm?

  Re:Jak powinien wyglądać polski system podatkowy

  Przede wszystkim polski system podatkowy nie powin ien konfiskować Kowalskiemu 70% jego dochodu. A w jaki sposób to robi, to już mniej ważna para kaloszy. Skubie się w tylu miejscach, że przeróżni politycy i dziennikarze mogą kłamać o "stosunkowo niskich podatkach" w Polsce.
 • 2017-05-13 16:08 | antónio

  Re:Jak powinien wyglądać polski system podatkowy

  ''Ale trzeba pamiętać, że podatki, trafiając do budżetu, jednak nie wpadają do czarnej dziury, ale przez wydatki państwa kreują popyt.''
  Szkoda ,że Pan nie wyjaśnił co to za wydatki i jaki popyt kreują,bo widoczne
  są tylko czarne dziury:kopalnie,koleje,fundusze inwestycyjne(tzw ch...d...kamieni kupa),samoloty dla "panów" za miliardy,przywileje dla bonzów związkowych,
  lotniska bez samolotów , dworce bez pasażerów ,spółki zbrojeniowe i wiele innych.
  Jedyny plus, to drogi zbudowane przez 8 ostatnich lat.

  Co do kosztów uzyskania przychodów to powinien Pan wiedzieć ,że polski katalog jest
  najkrótszy w Europie.Przez to min.Gilowska zawetowała w Brukseli ujednolicenie kosztów uzyskania przychodu, dla wszystkich krajów UE .Żeby nam nie było tak dobrze jak np.Niemcom.

  ''O 150 mld większe dochody''
  Pomijam już fakt ,że tego nie da się dobrze policzyć. Ale co to za pieniądze w porównaniu
  do 1,5 biliona Kaczyńskiego i Morawieckiego z kampanii wyborczej.
  Pan swoim nazwiskiem uwiarygodnił tę kwotę, deklarując głosowanie na PIS.Dlatego na 100% gdzieś te pieniądze są.Proszę pytać,proszę się domagać.

  Ja natomiast ,będę się domagać zmniejszenia dotacji dla uczelni produkujących
  bez opamiętania wielką liczbę profesorów ,bo jak wiadomo ilość nie przekłada się
  na jakość.


 • 2017-05-13 18:33 | antónio

  Re:Jak powinien wyglądać polski system podatkowy

  Jeszce jeden drobiazg.

  1% podatników płacących 32% daje 25% wpływów PIT.
  Proszę napisać następnym razem, jak z jednego procenta zrobić przynajmniej pięć.
 • 2017-05-13 20:22 | jakowalski

  Re:Jak powinien wyglądać polski system podatkowy

  Hmm?
  Skąd wziąłeś te 70%? Poza tym, to tak się dziwnie składa, ze państwa o najwyższych podatkach są jednocześnie z reguły państwami o najwyższej stopie życiowej ich zwyczajnych obywateli.