Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Gdzie się podziały te wszystkie insekty? Liczba owadów drastycznie spada

(6)
Entomolodzy alarmują: w wielu miejscach na świecie drastycznie spada liczebność owadów.
  • 2017-05-14 17:32 | snakeinweb

Ja morderca

Dzisiaj zatłukłem ze 4 muchy w moim pokoju. Teraz się nie pojawiają. Czy to były ostatnie owady na świecie?

W sumie do much nic nie mam i gdyby mi nie siadały na ekranie i na nosie to mogłyby sobie latać w moim pokoju swobodnie.

• 2017-05-15 17:54 | pawem

Re:Gdzie się podziały te wszystkie insekty? Liczba owadów drastycznie spada

Niestety, w pogoni za doczesnością, mnóstwo ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy jak ważną dla życia na Ziemi jest bioróżnorodność (mam na myśli całe spektrum przyrody, flory i fauny), bez której życie może stać się niemożliwe. Żywe drzewo jest fabryką tlenu, mikroelementów w glebie, naturalnym filtrem wody, «prywatnym ochroniarzem» przed jej degradacją, wysuszeniem, tworząc płaszcz w postaci życiodajnego cienia latem,itd… Sam jestem pszczelarzem z 80 rodzinami pszczelimi, wyhodowanie i opieka nad JEDNĄ rodziną pszczelą trwa rok, sezon zbiorów nektaru (oraz WAŻNIEJSZEGO z przyczyn oczywistych zapylania) trwa zaledwie kilka krótkich tygodni. Mam wrażenie że (poza enklawami) środowisko ginie w oczach przez hipokrytę-człowieka.
    Jest na to proste antidotum, i przy okazji mały apel z mojej strony… «chwasty», bagniska, nie skoszona trawa, «bałagan w ogrodzie», butwiejące drewno przy drodze itd… to wszystko siedliska owadów. Chroń je. Nie «sprzątając, porządkując», kosząc, stosując niepotrzebnie środków chemicznych. To tak proste (na poziomie indywidualnym).
  • 2017-05-15 18:54 | Lech12

Jako rolnik mogę przyznać że coś może być na rzeczy. Mój ojciec miał pasiekę więc pszczoły darzę szczególnym sentymentem i insektycydami pola pryskam tylko wtedy gdy naprawdę muszę, zwracając uwagę na dostępne komunikaty, alerty i progi szkodliwości a nie dlatego że termin na oprysk przyszedł. Mam trochę rzepaku i jabłoni i z roku na rok widzę tych pszczół coraz mniej. Kiedyś w koronach jabłoni aż huczało. Ten rok jest wyjątkowo zimny i mam nadzieję że to z tego powodu tak mało jest tych pszczół bo siedzą w ulach ale i szkodników jest mało. Nie pryskałem od słodyszka rzepakowego bo go po prostu nie ma. Przed przymrozkami trochę się go pojawiło ale do progu szkodliwości było mu daleko, a teraz go nie widzę prawie w ogóle ale to może tylko u mnie na polu taka sytuacja bo widzę że wielu rzepak pryskało...
  • 2017-05-19 11:02 | kaesjot

@pawem, @Lech12 - oczywiście zgadzam się z Wami tylko proszę wziąć pod uwagę jeden aspekt -my w Polsce możemy sobie w ten sposób zaradzić. Żywność co prawda podrożeje ale będzie ona zdrowsza i społeczeństwo zdrowsze, bo się będzie nią odżywiać.Zaoszczędzimy na opiece zdrowotnej.
    Ale jak sobie z tym poradzą państwa takie jak Bangladesz, gdzie na 1 km kw. żyją prawie 10 razy więcej ludzi niż u nas - czy tarczy tam ziemi pod uprawy ?
    A co w krajach gzie w ciągu ostatnich 50-60 lat liczba ludności wzrosła 4-5-krotnie?
    Wobec postępującej automatyzacji i robotyzacji przemysłu nastąpi wzrost udziału zatrudnionych w rolnictwie w stosunku do pozostałych.
    Moim zdaniem to korzystne.
  • 2017-05-20 11:04 | Pan Wojtek

Spadek populacji owadów mnie martwi, ale z jednym wyjątkiem - fajnie by było, gdyby drastycznie, a nawet superdrastycznie spadła populacja kleszczy. Gdyby całkowicie wyginęły - chyba przyroda poradziłaby sobie bez nich?
  • 2017-05-20 12:00 | kamyk_wj

Kleszcze

Nie mam danych o populacji kleszczy, tylko swoje obserwacje.
    Kiedy dawno temu, powiedzmy 50 lat temu, chodziłem do lasu na grzyby z rodzicami, stałym elementem procedury było oglądanie mnie przez mamę, czy aby nie mam kleszczy. Zwykle był, jeden lub dwa. Rodzice też się wzajemnie sprawdzali, prawie zawsze coś było.
    Prawda, że teraz znacznie rzadziej chodzę do lasu. Ale kleszcza nie miałem od jakichś 20 lat.
    Czasem kleszcza łapał mój pies (właściwie nie wiem, kto kogo bardziej łapał). Właściwie nie było roku, żeby nie miał tego paskudztwa, czasem kilka razy.
    Od 10 lat (pies się w tym czasie zmienił) nie przytrafiło się to ani razu.
    Oczywiście, jak zaznaczyłem, to nie są dane epidemiologiczne.
    Mam jednak wrażenie, że problem kleszczy jest w większym stopniu faktem medialnym niż rzeczywistym.