Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Co Ukraina może jeszcze zrobić, żeby przyciągnąć do siebie Donbas?

(9)
Aby w pełni zrozumieć sytuację wokół możliwej reintegracji separatystycznego regionu z Ukrainą, należy pochylić się nad kilkoma aspektami.
 • 2017-05-14 19:50 | axiom1

  Urainski okupant musi opuscic Ludowe Republiki Doniecka i Luganska.

  Obywatele Ludowych Republik Donieckiej i Luganskiej opowiedzieli sie w referendum za niepodlegloscia. Wola tych ze ludzi nie jest respektowana przez ukrainskiego okupanta ktory nielegalnie okupuje polowe tych terytoriow.
  I w tym jest problem. Jezli Kijow wycofa swe bojowki z terrytoriow Republik Donieckiej i Luganskiej pokoj ma szanse. Przeciez sprawa jest oczywista. Tam nie chca banderowskich rzadow i te wole ludzi trzeba uszanowac.
 • 2017-05-14 21:01 | Manifest

  Re:Co Ukraina może jeszcze tylko marzyć

  Daremne marzenia. Ani Krym ani Donbas nigdy juz do Ukrainy nie wrócą. Nawet jeżeli ona będzie jeszcze istnieć. Pretensje tylko do USA. Nie należało rozpoczynać bratobójczej wojny na rozkaz US/NATO. To drogo kosztuje. Teraz Putin rozdaje karty.
 • 2017-05-16 22:13 | rs_

  Re:Co Ukraina może jeszcze zrobić, żeby przyciągnąć do siebie Donbas?

  Taki artykuł jest pewnie zrozumiały gdzieś na Ukrainie, ale u mnie jego tezy wywołują wzuszenie ramion. Napisać w Kijowie scenariusz powrotu Krymu do Ukrainy, to jakby w Warszawie napisać scenariusz powrotu Lwowa do Polski.
  Takie rzeczy piszą nie rozumiejący realiów fantaści, dla których spełnienie ich fantazji jest warte zabicia kolejnych 100 tys. ludzi, lub ci, którzy spodziewają się przy tym obłowić.
  Nie chcieliście Janukowycza w Kijowie, ok, ale w takim razie miejcie rozum i się podzielcie do końca. No chyba, że jak pisze wyżej @manifest daliście się podpuścić i teraz wam głupio, kiedy spodnie już macie wokół kostek, a buty jeszcze zasznurowane.
 • 2017-05-17 10:47 | jakowalski

  Re:Co Ukraina może jeszcze zrobić, żeby przyciągnąć do siebie Donbas?

  Racja, Manifest i rs_!
 • 2017-05-18 09:11 | Slawczan

  Re:Co Ukraina może jeszcze zrobić, żeby przyciągnąć do siebie Donbas?

  Ten artykuł chyba podpowiadał ktoś z Moskwy? albo kawiarni na PL. Zbawiciela.
  Skoro ludność Donbasu tak bardzo chciała to Rosji - to niech sobie idą precz! Dla Ukrainy to czysty zysk - po pierwsze nie będą musieli odbudowywać tych terenów, wypłacać emerytur (to był wielki argument za Moskwą dla mieszkańców Krymu i Donbasu, że Moskwa lepiej płaci). Do tej pory Ukraina była rozrywana przez podziały ukraińskość/rosyjskość, Zachód/Moskwa, co powodowało kontredans decyzyjny - trochę tu, trochę tam a finalnie stanie w miejscu. Pozbywszy się Donbasu Ukraina ma szansę na spójniejszą strategię. Nie bez znaczenia jest też to, że Donbas to pastwisko oligarchii (w sumie to cała Ukraina) ale bez Donbasu przynajmniej jest cień szansy na zreformowanie ukraińskiej kleptokracji.
  Krew przelana wyzwoliła też Ukraińców od złudzenia rosyjskiego, pompowanego przez rosyjską dominację w mediach. W końcu kraj który uśmiercił głodem miliony Ukraińców, który uważa Ukraińców za tępych ,,chochołów" pokazał im swoje prawdziwe oblicze ukrywane za rosyjskojęzycznym, melodyjnym popem.
  O tym, że przyjęta metoda - tu opisywana jako błędna - jest skuteczna pokazuje przykład Odessy - tam też ,,lud" domagał się ,,zjednoczenia" z ,,matuszką Rosją" - na szczęście brutalne stłumienie rebelii wypaliło tą gangrenę. Podejrzewam, że ,,rosyjska Odessa" widząc obrazki z Donbasu oddycha z ulgą, że się im nie udało.
  Tu ciekawy jest cassus Jordanii/Palestyńczyków/Izraela. Jordania jednostronna decyzją zalegalizowała stan faktyczny - czyli okupację Zachodniego Brzegu przez Izrael od 1967. Scedowała swoje prawa na Palestyńczyków a problemn na Izrael. Gdyby tego nie zrobiła do dziś by zmagała by się z ropiejącym wrzodem - izraelską okupacją, a więc de facto stanem wojny i aspiracjami Palestyńczyków.
  Być może mniejsza Ukraina oznacza ,,więcej Ukrainy w Ukrainie" co pozwoli im się wyrwać z tego trwającego od 1654r ,,chocholego tańca"
 • 2017-05-22 15:51 | Kavar

  Re:Co Ukraina może jeszcze zrobić, żeby przyciągnąć do siebie Donbas?

  @Slawczan
  Masz zupelna racje, a komentarze ruskich trolli przyprawiaja mnie o mdlosci.
  Ukrainie Donbas nie jest do niczego potrzebny. Niech przymieraja glodem w objeciach Putina i mateczki Rosji, niech przekonaja sie,co byly kagiebista ma im do zaoferowania. Bez Donbasu Ukraina ma szanse stac sie panstwem prawdziwie jednolitym i prawdziwie ukrainskim,zas rosyjskie urojenia o imperium w koncu zdechna.
 • 2017-05-22 18:15 | jakowalski

  Re:Co Ukraina może jeszcze zrobić, żeby przyciągnąć do siebie Donbas?

  Kavar
  Ukraina bez Donbansu i Krymu jest tylko resztówką niezdolną do samodzielnej egzystencji.
 • 2017-05-22 22:36 | Kavar

  Re:Co Ukraina może jeszcze zrobić, żeby przyciągnąć do siebie Donbas?

  @jakowalski
  Ukraina jest sporym, samodzielnym panstwem. Rosja jest zalosnym kolosem na glinianych nogach, rzadzonym przez nieudolnego oficerka, zyjacym tylko dzieki oplacaniu internetowych trolli.
 • 2017-05-23 08:30 | jakowalski

  Re:Co Ukraina może jeszcze zrobić, żeby przyciągnąć do siebie Donbas?

  kavar
  Wiesz co to jest myślenie życzeniowe (wishful thinking)? I dlaczego potrafisz tylko obrażać dyskutantów mających inne zdanie niż ty?