Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Praktyczne ćwiczenia około wolności i ich skutki

(29)
Każde państwo światopoglądowe jest antywolnościowe. Że tak jest w przypadku RP ad. 2017 r., dowodzą takie oto fakty.
  • 2017-06-15 20:20 | azur

Wolność PiS

Kaczyński całe noce kombinuje, jak ograniczyć wolność Polakom.
  • 2017-06-15 20:30 | Jacek, NH

Re:Praktyczne ćwiczenia około wolności i ich skutki

Upadłe salony III RP, michnikowszczyzna, stronnictwo Okrągłego Stołu czy też „elity III RP”, sieroty po ciepłej wodzie w kranie, jakkolwiek by to środowisko nazwać, są tego najlepszym dowodem
  • 2017-06-15 20:31 | Jacek, NH

Ks. Sowa mówi w restauracji "Sowa&Przyjaciele". I gdzie lemingi mówiące, że trzeba odsunąć kler od wpływu na władzę?
  • 2017-06-15 20:36 | Manifest

Chcieliście to macie. Do tego dobraliście sobie Adriana. Należało pytać jaka? Teraz to już za późno.
  • 2017-06-15 22:41 | Aspiryna

Czy juz niedlugo nazwa panstwa zostanie oficjalnie zmieniona na "Katolickie Panstwo Narodu Polskiego"?
  • 2017-06-16 12:52 | sugadaddy

Kościół i PIS, uprawiają taką samą retorykę; jedni i drudzy przemawiają z pozycji prześladowanej mniejszości,
    a jedni i drudzy rządzą Polską - ba, są ponad prawem i osiągają swoje cele bez najmniejszego trudu, co nie przeszkadza im jęczeć jacy są prześladowani.
    Kościelna, absurdalna propaganda z powodzeniem uprawiana przez PIS przynosi rezultaty - zdecydowanie prowadzą w sondażach co pokazuje poziom cywilizacji /w szerokim pojęciu/ polskiego społeczeństwa.
    Jakie tam wolności - byle była kiełbasa i nareszcie wzięli się za tych złodziei.
  • 2017-06-16 13:18 | slima11

Nie ma wolności bez świadomości.!!!.Wszystkie bezprawia ,realizują ludzie z zaburzeniami umysłu.Dramatem naszym jest to ,że bezprawie -połączenie sacrum z profanum -realizują fukcjunariusze Pana Boga.Bo rządy przychodzą i odchodzą a KK trwa.I to od Jego sług zależy wolność ,czy tyrania.Im wyżej stoi taki sługa ,tym może więcej.Bo ksiądz może tylko w ciszy restauracji pogadać jak chłop z chłopem. A purpurat ,najpierw na ulcy może bezkarnie powiedzieć do dziennikarza -spi j ,a potem ubrany w szaty ,których nie powstydziłby się Jezus ,pouczać lud o wyższości sacrum nad profanum.
  • 2017-06-16 13:27 | grzerysz

Uśmiałem się do łez:

"Polacy zyskali pełną swobodę (ze strony własnego państwa) wyjazdów zagranicznych oraz cały szereg klasycznych wolności obywatelskich, których dawniej nie mieli (np. bezpieczeństwo prawne, wolność zgromadzeń) lub które były znacznie ograniczone, jak np. wolność słowa czy wyznania. Media stały się w zasadzie wolne i pluralistyczne, nie ma reglamentacji kultury czy badań naukowych”.

Tak, „media stały się w zasadzie wolne i pluralistyczne’: każdy Polak ma do wyboru gazetę codzienną, tygodnik lub kanał telewizyjny tandetny i zmanipulowany albo - dla odmiany - gazetę, pismo lub kanał szmirowaty i zakłamany…
    Gazet codziennych, tygodników i kanałów informacyjnych w miarę obiektywnych i na poziomie w czterdziesto-milionowym kraju należącym do UE i NATO brak…

Tak, wolność wyznania była kiedyś poważnie ograniczona: za Gierka i Jaruzelskiego budowano w Polsce więcej kościołów niż we wszystkich pozostałych krajach świata razem wziętych…

Trzeba też podkreślić inne prawa wprowadzone w okresie „sukcesu transformacji”: prawo do bezrobocia, prawo do nędznej - szczególnie na poziomie wyższym - edukacji oraz prawo do bycia pozbawionym dostępu do kultury (nawet w telewizji - o porządnym Teatrze Telewizji, kabarecie czy repertuarze filmowym można sobie tylko pomarzyć).

Ci, którzy mogą znaleźć pracę mają - dzięki Panu Balcerowiczowi & Spółka - zatrudnienie w tak innowacyjnych dziedzinach jak przetwórstwo skóry i drewna oraz skręcanie obcego sprzętu AGD...

• 2017-06-16 14:56 | slima11

Jacusiu Pisowski.A co abepe flaszka ostatnio na ulicy powiedział do dziennikarza ?Przypominam OD ,,,l.się.A wczoraj bredził ,jak to bywa po flaszce.
  • 2017-06-16 16:40 | wolenski

Jacek, NH
    Wzniósł się, ale w kierunku depresji intelektualnej. Kolejna chłopina stymulująca Polish jokes. Mnożą się po wyborze Trumpa, np. What is important? Depolishing Trump.
  • 2017-06-16 16:50 | wolenski

Grzerysz
    " Uśmiałem się do łez"
    Nie dziwię się, grzerysz stanął przed lustrem, zdefiniował siebie jako kawałem sera i popuścił wodze śmiechowi ... aż do łez.
    Aby jednak dodać coś konkretnego. Obywatel grzerysz uważa, że miernikiem wolności wyznania jest liczba wybudowanych kościołów. Podążając tym subtelnym tokiem trzeba przyjąć, że wolność kultury w ZSRR była największa za Stalina, bo wtedy wybudowano w tym kraju więcej domów kultury "niż we wszystkich pozostałych krajach świata razem wziętych".
  • 2017-06-16 16:51 | mały fizyk

@2017-06-16 13:27 | grzerysz

Cos mi sie wydaje, ze mylisz wolnosc z rajem na Ziemi. Bo wolnosc to np. prawo wyboru z tego co jest. A jak chcesz czegos innego, to nikt ci nie ma prawa zabronic dazyc do tego.

Wiara, ze wolnosc czyni cuda (i to na zawolanie kazdego) jest bardzo naivna.
  • 2017-06-16 19:59 | Withold

"Architekci dobrej zmiany twierdzą, że wolność w Polsce ma się (po 2015 r.) dobrze,"
    I tu od razu powinien włączyć się dzwonek alarmowy. Jeżeli jest wolność to rządzący nie muszą nikogo do tego przekonywać. Jest wtedy tak naturalna jak tlen i nikt nie zawraca sobie głowy dowodzeniem jego istnienia w atmosferze.
  • 2017-06-17 10:42 | wolenski

Withold,
    Racja. Wszelako jak rzekł Lec "Dmą w róg obfitości. Musi być pusty". Po to, aby pokazać, ze jest pełny. W czasach greckich politycy byli nazywani byli demagogami. Nie bez powodu.
  • 2017-06-17 15:28 | Laclos

Mam nadzieje, ze wszyscy ci państwo w odpowiednim czasie zostaną postawieni w stan oskarżenia i zamknieci za kratkami. I deklaruję ten pogląd bynajmniej nie metaforycznie, ale jak najbardziej dosłownie.
  • 2017-06-17 15:55 | grzerysz

@mały fizyk
    2017-06-16 16:51

" wolnosc to ... prawo wyboru z tego co jest”.

Doskonałe. U nas rozmiary wolności są więc coraz większe. Np. w poruszonym przez Szanownego Profesora temacie mediów, które jego zdaniem są "w zasadzie wolne i pluralistyczne”, weźmy takie FORUM. W czasach PRL był to tygodnik elitarny na doskonałym poziomie, wręcz wybitny; w pierwszych latach wolnej Polski siłą rozpędu był jeszcze bardzo dobry; po przekształceniu w tygodnik kolorowy - dawało się go bez specjalnego wstydu czytać; po przeprowadzonej kilka lat temu zupełnej zmianie charakteru pisma i zamianie na dwutygodnik - tu już tylko nadzwyczaj kolorowy tabloid z bardzo dużą ilością bardzo dużych zdjęć zdjęć… Podobnie zmieniał się charakter i poziom GAZETY WYBORCZEJ, RZECZPOSPOLITEJ, POLITYKI. „Prawo wyboru z tego co jest” było dla mnie coraz uciążliwsze i wymagało coraz większego wysiłku a więc miałem coraz więcej wolności… Aż z czasem - nie mając już w polskiej prasie praktycznie niczego na poziomie do czytania - „uciekłem od wolności” i już praktycznie nie czytam dzienników i tygodników oraz - dodam - od bardzo dawna nie słucham ani nie oglądam żadnych programów informacyjnych...

"Wiara, ze wolnosc czyni cuda ... jest bardzo naiwna”.

To chyba nie do mnie ale raczej do twórców „sukcesu transformacji” i bezkrytycznych apologetów ostatniego prawie już trzydziestolecia.
  • 2017-06-17 16:12 | grzerysz

@woleński
    2017-06-16 16:50

Ilość wybudowanych czy też istniejących domów kultury - podobnie jak bibliotek, świetlic, dyskusyjnych klubów filmowych, kin, księgarni, czytelni - w tym prasy zachodniej - też o czymś świadczy.

U nas w okresie „sukcesu transformacji” liczby powyższych gorsząco i zdecydowanie pospadały…
    A efekty? Wtórny analfabetyzm z zerowym prawie czytelnictwem książek, nadzwyczajna mizeria mediów, w tym tych tzw. opiniotwórczych, czołowe uczelnie w piątych i szóstych setkach światowych rankingów, nadzwyczaj „innowacyjna” gospodarka oparta na przetwórstwie drewna i skóry oraz montażu obcego sprzętu AGD….

Pisze profesor: "nie ma reglamentacji kultury czy badań naukowych”.

Dobre. Nie ma reglamentacji kultury bo nie ma już praktycznie kultury. Czy są jeszcze jakieś badania naukowe to tak do końca nie wiem. W każdym razie nasz przebój eksportowy w postaci drewnianych trumien do samodzielnego montażu mówi wiele...

• 2017-06-17 16:18 | jakowalski

Woleński 2017-06-16 16:50
    Jeżeli nie masz Acan nic mądrego do powiedzenia, to najlepiej nic nie mów.
  • 2017-06-17 16:19 | jakowalski

Grzerysz
    Racja, trzeba też podkreślić prawa wprowadzone w okresie „sukcesu transformacji”, czyli głównie prawo do bezrobocia i bezdomności, prawo do nędznej - szczególnie na poziomie wyższym - edukacji oraz prawo do bycia pozbawionym dostępu do kultury (nawet w telewizji, jako że o porządnym Teatrze Telewizji, kabarecie czy repertuarze filmowym można sobie dziś tylko pomarzyć).
  • 2017-06-17 16:20 | jakowalski

Woleński 2017-06-16 16:50
    Jeżeli nie masz Acan nic mądrego do powiedzenia, to najlepiej nic nie mów.
    Grzerysz
    Racja, trzeba też podkreślić prawa wprowadzone w okresie „sukcesu transformacji”, czyli głównie prawo do bezrobocia i bezdomności, prawo do nędznej - szczególnie na poziomie wyższym - edukacji oraz prawo do bycia pozbawionym dostępu do kultury (nawet w telewizji, jako że o porządnym Teatrze Telewizji, kabarecie czy repertuarze filmowym można sobie dziś tylko pomarzyć).
  • 2017-06-17 16:20 | jakowalski

Grzerysz
  • 2017-06-17 16:48 | jakowalski

Withold,
    Bardzo się mylisz, jako że wydzielenie tlenu z powietrza (atmosfery) było przełomowym odkryciem nauki. Polską nazwę „tlen” (od słowa „tlić”) zaproponował Jan Oczapowski przed rokiem 1851 i została ona zaakceptowana przez większość polskiego środowiska chemicznego. Wcześniejsza polska nazwa „kwasoród” utworzona przez Jędrzeja Śniadeckiego była bowiem dosłownym tłumaczeniem łacińskiej nazwy „oxygenium” (z gr. oksy – kwaśny i gennao – rodzę), wprowadzonej przez A. Lavoisier’ a, Pamiętać trzeba, że według obwiązującej do końca XVIII wieku teorii tzw. flogistonu, wszystkie ciała palne, a w szczególności metale, miały składać się z „ziemi: i owego „flogistonu”, zaś proces spalania polegać miał na wydzielaniu się tegoż flogistonu i uwalnianiu się „ziemi” (tlenku). Dopiero pod koniec XVIII wieku A. Lavoisier wykazał, że w rzeczywistości spalanie nie polega na utracie żadnej substancji, lecz na przyłączaniu tlenu (gwałtownym utlenianiu). Pierwszym odkrywcą tlenu, o czym pisał znany historyk chemii prof. Roman Bugaj, mój nauczyciel chemii, był polski alchemik Michał Sędziwój, który nazwał go „pokarmem żywota” (łac. cibus vitae). Sędziwój wiedział, że „pokarm żywota, ukryty w powietrzu” jest niezbędny do życia (ludzi, zwierząt i roślin) i że przedostaje się on z powietrza do krwi. Sędziwój otrzymał tlen w drodze doświadczalnego rozkładu saletry potasowej podczas jej prażenia, a swoje doświadczenie opisał w dziele „Dwanaście traktatów o kamieniu filozofów” (1604). Stwierdzał on, że saletra jest ciałem złożonym, zawierającym „ducha świata” (tak nazwał tlen, uznając go za kamień filozoficzny), umożliwiającym życie ludzi i zwierząt. Wiedział więc, że gaz jest składnikiem powietrza i że jest on niezbędny do życia. Tlen został odkryty ponownie przez Carla Sheele ok. roku 1773, ale odkrycie to nie zostało opublikowane do roku 1777. W tym czasie za odkrywcę tlenu od 2 lat uznawany był Joseph Priestley, który otrzymał tlen ogrzewając tlenek rtęci i zbierając wydzielający się gaz. Z kolei ciekły tlen po raz pierwszy otrzymali profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski, 5 kwietnia 1883 roku.
  • 2017-06-17 21:58 | mały fizyk

@2017-06-17 15:55 | grzerysz

"Bo wolnosc to np. prawo wyboru z tego co jest.". A czemu ciagu dalszego mojej mysli nie cytujesz i komentujesz? "A jak chcesz czegos innego, to nikt ci nie ma prawa zabronic dazyc do tego." Bo pewno ci to nie wsmak. I tak sobie "gadal dziad do obrazu ..."

Co zreszta dobrze widac po samokrytyce "..od bardzo dawna nie słucham ani nie oglądam żadnych programów informacyjnych... A szkoda, bo sa bardzo dobre krajowe i zagraniczne.

Wracajac jeszcze do wolnosci. Przyszlo ci na myśl, ze wolność to tez zobowiazanie do osobistego i pozytywnego działania, a nie do zrzedzenia? Ale pewno nie :-(

• 2017-06-18 21:08 | wolenski

Grzerysz
    "Czy są jeszcze jakieś badania naukowe to tak do końca nie wiem."
    Słusznie. Radzę uogólnić w stylu Sokratesa "Wiem, że nic nie wiem" Można dodać "Od początku do końca".
  • 2017-06-19 10:54 | grzerysz

@mały fizyk
    2017-06-17 21:58

"A jak chcesz czegos innego, to nikt ci nie ma prawa zabronic dazyc do tego”.

Ja chcę czytać wydawane w Polsce tygodniki na wysokim poziomie. Niestety, od dawna już takowe w tym kraju nie wychodzą. A parę dekad temu czytywałem FORUM, POLITYKĘ, KULTURĘ, LITERATURĘ, FILM, TYGODNIK POWSZECHNY.

"A szkoda, bo sa bardzo dobre krajowe i zagraniczne”.

O zagranicznych tu nie mówimy. Krajowych na dobrym poziomie absolutnie brak.

Oczywiście, są doskonałe gazety i tygodniki zachodnie, tudzież są tam i świetne np. wyższe uczelnie.
    Ale ja zajmuję się naszą mizerią po okresie „sukcesu transformacji”.
    A tu mamy media na poziomie dna, wtórny analfabetyzm, zerowe czytelnictwo książek, kulturę w całkowitej zapaści i najlepsze uczelnie w piątych albo szóstych setkach światowych rankingów.
  • 2017-06-19 11:00 | grzerysz

@woleński
    2017-06-18 21:08

Poziom Pana kadzenia i przynudzania na blogu POLITYKI odpowiada dokładnie pozycji Uniwersytetu Jagiellońskiego w światowych rankingach…

"Wiem, że nic nie wiem. Od początku do końca”...
  • 2017-06-20 08:43 | wolenski

Grzerysz
    Panu przecież nie kadzę, a chyba i nie przynudzam, skoro Pan ciągle odpowiada. Nie jestem już pracownikiem UJ od kilku lat. Panie Grzerysz, zamiast fantazjować, puknij się Pan w głowę, może jakie echo to wywoła. Mała szanasa, ale niech zywi nie tracą nadziei.
  • 2017-06-20 18:52 | Aspiryna

"Gazet codziennych, tygodników i kanałów informacyjnych w miarę obiektywnych i na poziomie w czterdziesto-milionowym kraju należącym do UE i NATO brak…"

To jest panska i wylacznie panska prywatna opinia...
  • 2017-06-21 00:40 | jakowalski

Według webometrics, to UJ czyli najlepszy polski uniwersytet, zajmuje na świecie miejsce 349, pomiędzy Regensburgiem (29 uniwersytet w Niemczech) a Deakinem (16 uniwersytet w Australii).