Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dlaczego młodzi medycy uciekają z Polski

(14)
Gdyby starsi medycy, wzorem reszty społeczeństwa, odmówili pracy „aż do śmierci”, musielibyśmy się leczyć sami. Młodzi ich nie zastąpią, wolą leczyć ludzi za granicą.
 • 2017-06-16 20:12 | stok

  Lekarzy jak na lekarstwo

  Zdecydowanie najlepszy artykuł w tej POLITYCE. Dlaczego nie płacimy przyzwoicie lekarzom i nie finansujemy należycie studiów medycznych? Co się stało z rosnącym dochodem narodowym zielonej wyspy Tuska i z pieniędzmi, które zabrał emerytom?
 • 2017-06-17 12:13 | jakowalski

  Re:Dlaczego młodzi medycy uciekają z Polski

  Stok
  Należy wreszcie wprowadzić pełną odpłatność za studia medyczne, jako że inaczej to będziemy produkować, na koszt polskich podatników, tanich lekarzy dla bogatych państw Zachodu.
  Akurat w OFE nie było pieniędzy a tylko praktycznie bezwartościowe akcje i obligacje, którymi dziś się nie da nawet tyłka podetrzeć, gdyż są one dziś wirtualne czyli „komputerowe”.
 • 2017-06-18 18:30 | inki

  Re:Dlaczego młodzi medycy uciekają z Polski

  Niestety to nie jest rozwiązanie - nawet jeśli będziemy musieli odpracować studia medyczne, łatwiej zrobimy to w krajach Europy Zachodniej - jedynym wyjściem jest stworzenie przyjaznych warunków pracy w szpitalach i przychodniach, co odbije się z korzyścią przede wszystkim dla pacjentów, a noe dla lekarzy.
 • 2017-06-19 05:47 | Andrzej Falicz

  Platne studia medyczne

  Proponuje obok ustalenia minimalnej stawki obowiazek splaty kosztow studiow.

  A nastepni beda piekarze, ktorzy tez by chcieli zarabiac jak "na zachodzie"... a dlaczego niby nie?
 • 2017-06-20 10:33 | jakowalski

  Re:Dlaczego młodzi medycy uciekają z Polski

  Wykształcenie dobrego piekarza sporo kosztuje.
 • 2017-06-20 10:42 | jakowalski

  Re:Dlaczego młodzi medycy uciekają z Polski

  inki
  1. Skąd weźmiesz pieniądze na stworzenie owych przyjaznych warunków pracy w szpitalach i przychodniach? Gównym problemem jest tu przecież to, że lekarze w kapitalizmie rynkowym nie zarabiają na profilaktyce a tylko na leczeniu już chorych, a więc nie leży w ich interesie zapobieganie chorobom, a tylko to, aby było jak najwięcej chorych i tym samym jak najwięcej pieniędzy dla lekarzy na ich leczenie. Dochodzi więc do takich paradoksów, że przy wielokrotnie niższych nakładach per capita na leczenie, Kubańczycy żyją dłużej dzięki swojej taniej socjalistycznej medycynie nastawionej na profilaktykę, niż żyją Amerykanie dzięki swojej najdroższej na świecie medycynie kapitalistycznej, nastawionej na leczenie.
  2. W racjonalnym ustroju, a takim przecież nie jest kapitalizm rynkowy, lekarze rodzinni mieli by przypisaną daną z góry ilość pacjentów i opłacani w zależności od tego, jak zdrowi byliby ich pacjenci - im więcej chorych miałby taki lekarz, tym mniej otrzymywałby on od państwa, aby w jego interesie leżała profilaktyka, a nie leczenie już chorych. Oczywiście, jeżeli taki lekarz miałby pod swoją opieką więcej niż przeciętną ilość osób starszych albo też pracujących w niezdrowych warunkach, to wymagania wobec niego były niższe i na odwrót, jeżeli taki lekarz miałby pod swoja opieką głównie młodych urzędników państwowych, to stawiano by mu wyższe wymagania odnośnie zapobiegania chorób wśród jego pacjentów.
  3. Oczywiste też jest, że zdecydowana większość chorób jest wynikiem niezdrowego trybu życia, w tym niewłaściwemu odżywianiu się, picu nadmiernych ilości taniego alkoholu, palenia tanich wyrobów tytoniowych, nadużywania lekarstw oraz mieszkania i pracy w złych, niezdrowych warunkach. Ale przecież nie jest w interesie lekarzy propagowanie zdrowego trybu życia, gdyż utraciliby oni wtedy pacjentów a więc i zarobki.
  4. Powtórzę więc raz jeszcze to, co już dawno temu napisałem na blogu dra Kaczmarewicza i za co zostałem na tymże blogu objęty tzw. zapisem - skuteczny system służby ZDROWIU ludzi to taki, w którym interes pacjentów i lekarzy będzie taki sam - ZDROWY CZŁOWIEK. Niestety, ale nie jest to możliwe do osiągnięcia w warunkach kapitalistycznej, komercyjnej medycyny nastawionej na zysk lekarzy i farmaceutów, na zysk właścicieli szpitali i wytwórni lekarstw oraz firm zajmujących się dystrybucją owych lekarstw, a nie na zapobieganie chorobom. Lekarze i farmaceuci potrzebują chorych, a nie zdrowych ludzi i tu jest pies pogrzebany. :-(
 • 2017-06-20 19:00 | Aspiryna

  Re:Dlaczego młodzi medycy uciekają z Polski

  Lekarz w takim kraju jak USA zarabia (przecietnie) kilkaset tysiecy dolarow rocznie... Polskiego systemu ochrony zdrowia (i Polakow) chyba nigdy nie
  bedzie stac, by placic lekarzom na tak wysokim poziomie finansowym!
 • 2017-06-21 00:24 | jakowalski

  Re:Dlaczego młodzi medycy uciekają z Polski

  Aspiryno,
  Ponieważ lekarz w takim kraju jak USA zarabia (przeciętnie) kilkaset tysięcy dolarów rocznie, to nie jest on zainteresowany w tym, aby ludność była zdrowa, a tyko w tym, aby utrzymać pacjentów, czyli w tym, aby ludzie wciąż chorowali, a więc ciągle potrzebowali lekarzy. Innymi słowy, lekarze sami wzbudzają tam popyt na swoje usługi, a to oznacza, że oni nie wyleczają swoich pacjentów, a tylko dbają o to, aby oni wciąż chorowali, a więc potrzebowali pomocy lekarzy. Skutek jest taki, że choć w USA wydaje się najwięcej na świecie na leczenie, w tym też i per capita, to Amerykanie żyją krócej niż mieszkańcy sąsiedniej Kuby, gdzie wydatki na medycynę są relatywnie niskie, ale na Kubie postawiono nie na leczenie, ale na profilaktykę.
 • 2017-06-26 11:48 | bluberd

  Re:Dlaczego młodzi medycy uciekają z Polski

  A co da zwrot kosztów studiów? Pracodawca z Europy Zachodniej zapłaci bez mrugnięcia okiem. Po co pisać głupoty.Należy przyzwoicie płacić za bardzo stresującą pracę, wymagającą ciągłego douczania się. Uważam, że roszczenia młodych lekarzy wcale nie są przesadzone.
  A płace na zachodzie, to wcale nie 2.200 euro, lecz powyżej 3 tys dla początkującego lekarza.
 • 2017-06-26 13:42 | jakowalski

  Re:Dlaczego młodzi medycy uciekają z Polski

  bluberd
  Nie sadzę, że zachodni przedsiębiorca (np. właściciel szpitala czy przychodni) zapłaci tak bez zastanowienia ponad ćwierć miliona dolarów czyli prawie milion złotych (a tyle kosztują przecież dziś studia medyczne na państwowym uniwersytecie) za początkującego polskiego lekarza, który przecież praktycznie jeszcze nic nie umie.
  Poza tym, to dziś właściwie każda praca wymagająca kwalifikacji jest stresująca, wymagająca ciągłego douczania się, np. praca informatyka, inżyniera, naukowca czy nawet księgowego. Poza tym, to uwzględnij różnice w kosztach życia w Polsce i na Zachodzie - 3 tys. euro to jest tam jak 3 tys. zł. u nas.
 • 2017-06-26 13:58 | jakowalski

  Re:Dlaczego młodzi medycy uciekają z Polski

  bluberd
  Gdyby mechanik samochodowy wiedział tyle o funkcjonowaniu samochodu, co przeciętny lekarz wie dziś o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, to by długo nie zagrzał miejsca w warsztacie naprawy samochodów. Przecież lekarze przepisują pacjentom, których nie znają, lekarstwa, o których praktycznie nic nie wiedzą, na choroby, o których jeszcze mniej oni wiedzą niż o lekarstwach a ratuje ich tylko to, że ludzki organizm sam się leczy, sam zwalcza choroby i często najlepiej jest mu w tym nie przeszkadzać przepisując nadmierne dawki drogich, a często szkodliwych lekarstw. Poza tym, to lekarz powinien brać opłatę za leczenie dopiero po roku, i tylko, wtedy, jeżeli jego pacjent wciąż żyje i nie cierpi na tą samą chorobę. Poza tym, jak to już wyjaśniałem, lekarze powinni zapobiegać chorobom, a nie, jak dziś, tylko je leczyć a właściwie zaleczać. Stąd też uważam, że zarobki lekarzy wszędzie, może tylko poza Kubą, są zbyt zawyżone. Lekarze, z ich obecną etyką (a raczej jej brakiem) i ich bardzo przecież ograniczoną wiedzą o ludzkim organizmie, zasługują przecież najwyżej na przeciętne wynagrodzenie (dokładniej ich medianę) i ani grosza czy też centa więcej.
 • 2017-06-29 02:49 | Zdzislaw Kukula

  Re:Dlaczego młodzi medycy uciekają z Polski

  na studia medyczne w Polsce powinno sie przyjmowac bez egzaminow wstepnych tak duzo jaka jest ilosc chetnych ... i surowo karac cwaniakow medycznych starajacych sie dla zachowania zysku zmniejszyc ta ilosc ... skoro lekarz ma zarabiac ponad 12 tys na reke to ile powinien zarabiac np doswiadczony inzynier ? To wszystko sa bzdury ... nalezy podwoic , potrojic ilosc miejsc na kierunkach medycznych, a tym ktorzy zechca praktykowac za granica ... zmusic wczesniej do zwrocenia oplaty za studia w Polsce.
 • 2017-06-29 09:55 | jakowalski

  Re:Dlaczego młodzi medycy uciekają z Polski

  Kukula
  Na studia medyczne powinno przyjmować się po trudnych, konkursowych egzaminach z biologii, chemii, fizyki i matematyki oraz po rocznej praktyce jako pomoc salowej a późnej pielęgniarki w szpitalu. Zwrot opłaty za studia powinien zaś obwiązywać każdego absolwenta medycyny, który nie przepracował w Polsce przynajmniej 10 lat.
 • 2017-06-30 14:56 | jakowalski

  Re:Dlaczego młodzi medycy uciekają z Polski

  Myślą, że zagranicą trawa jest bardziej zielona.