Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Radziwiłł na dywaniku u Szydło. Pomysł dopłat za leczenie to skandal, ale niestety PiS innych pomysłów nie ma

(12)
Szydło krytykuje Radziwiłła za pomysł, aby publiczne szpitale mogły pobierać pieniądze od ubezpieczonych pacjentów.
  • 2017-06-21 19:45 | marek2729

pomysł PIS na słuzbę zdrowia

PIS obiecywał likwidację NFZ i finansowanie służby zdrowia z budżetu państwa. Więc pomysł jednak miał (czy ma nadal?). Propozycja Radziwiłła to rzeczywiście skandal. Czy pacjenci czekający na przeszczep albo chemioterapię mają płacić aby nie czekać w kolejce? A jeśli nie mają pieniędzy to mają umierać?. Nie rozumiem dlaczego pani premier nie zdymisjonowała tego ministra.
  • 2017-06-21 19:53 | AOlsztynski

Re:Radziwiłł na dywaniku u Szydło. Pomysł dopłat za leczenie to skandal, ale niestety PiS innych pomysłów nie ma

"Pomysł dopłat za leczenie to skandal, ale niestety PiS innych pomysłów nie ma"

Skandal? A ja myślałem, że na tym się opiera właśnie "program" ratunkowy opozycji - np. Nowoczesnej - dla służby zdrowia.
  • 2017-06-21 20:11 | Sana

Re:Radziwiłł na dywaniku u Szydło. Pomysł dopłat za leczenie to skandal, ale niestety PiS innych pomysłów nie ma

To jest tylko przedstawienie. Bawią się w dobrego i złego policjanta, żeby "Polki i Polacy" nie zapomnieli co im grozi jeśli władza się zmieni.
  • 2017-06-21 20:41 | Withold

Wiem, wiem, wiem jak uzdrowić służbę zdrowia. Trzeba wpisać do Konstytucji, że się należy za darmo na każdym etapie i po problemie. Duda, do roboty.
  • 2017-06-21 21:55 | Withold

Oho! Arłukowicz poczuł krew. "Nie można straszyć pacjentów". Oczywiście, trzeba polskiego kołtuna trzymać w przekonaniu, że wszystko ze służbą zdrowia może być za darmo. Tylko nas ...rwa, wybierzcie.
  • 2017-06-21 22:21 | mały fizyk

"Nie przygląda się temu, dlaczego w innych krajach europejskich obywatele z publicznej służby zdrowia zadowoleni są bardziej niż w Polsce (a pod tym względem jesteśmy na szarym końcu)."

A zamiast adaptowania sprawdzonych rozwiazan, kazdy dotychczasowy rzad probowal na nowo wymyslec kolo :-(
  • 2017-06-21 22:53 | MedDoktor

Sluzba Zdrowia w Polsce to wielki skandal!

Nikt nie zdobył się na radykalne zreformowanie chorego systemu od roku 1990, bowiem lobby ordynatorsko-profesorskie nie chce reformy. Taka jest prawda. -" Korupcja jest nowotworem, który zżera polską służbę zdrowia"-: mówi znany profesor endokrynolog z Krakowa (nazwisko znane autorowi). Jak wynika z badań Marcina Kautscha z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie:- „ w Polsce mamy zdecydowanie za dużo szpitali, w Polsce mamy zdecydowanie za dużo łóżek, w Polsce mamy zdecydowanie za dużo ludzi w tych łóżkach. Więc należałoby te pieniądze, które są w tej chwili marnowane na utrzymywanie niepotrzebnych łóżek przeznaczyć na rzeczywistą opiekę.”

Autor od r. 1990 współpracował z kilkoma Ministrami Zdrowia, ale nikt nie chciał wprowadzić reformy, która została przygotowana przez ekspertów wywodzących się z Polonii amerykańskiej w Bostonie, jeszcze za rządów premiera Mazowieckiego, a potem Prezydenta Wałęsy ( notabene który na operację zastawki serca pojechał do kliniki w Houston w Texasie). Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia nadal nie prowadzi długofalowej współpracy z NFZ w celu wypracowania wspólnej polityki zdrowotnej w Polsce. Decyzje podejmowane są na bazie politycznej, a nie w interesie pacjenta, czy regionu.""
  • 2017-06-21 23:09 | kriswit55

Sorry ale reforma ochrony zdrowia proponowana przez ministra Radziwlla mialaby sens, gdyby zostala pozbawiona otoczki polityczno-religijnej. W naszym kraju ci, ktorzy powinni i mogliby zajac sie organizacja ochrony zdrowia nie chca tego robic ze wzgledu na brak odpowiedno wyksztalconej kadry i fachowcow oraz mizerie naszej klasy polityczej, u ktorej tylko to za wszytko zdrowie co im ksiadz z Torunia powie. PO i cala opozycja tez nie ma pomyslu bo skad. Za ten temat biora sie ci, ktorzy nie maja o tym pojecia, za to wiedza gdzie stoja konfitury z ministrem wlacznie. Rzecz w tym, ze caly system jest niewspolmiernie kosztowny w stosunku do swojej wydajnosci. Doplata za dodatkowe swiadczenia? Alez tak, tylko nie szpitalowi a ubezpieczycielowi. Tak sie dzieje w cywilizowanym swiecie. Koszyk tak zwanego wlasnego ryzyka i doplata za dodatkowe swiadczenia. Problemem wielkiej wagi jest jednak uczciwosc i racjonalne postepowanie diagnostyczno- lecznicze. (wiem cos o tym). Nie bez znaczenia jest fakt ze przecietny suweren chetniej zaplaci kilkaset zlotych za ostatnia posluge, na ktora nie ma gwarancji niz wyda dodatkowo kilkadziesiat zlotych na pierwsza pomoc. System ochrony zdrowia nalezy poddac radykalnej zmianie. Trzy tomy po tysiac stron to za malo aby opisac co alezaloby uczynic aby bez radykalnego zwiekszenia nakladow ( to nie jest blad drukarski!) poprawic efektywnosc i dostepnosc leczenia. Zeby sie nie rozpisywacc: za sto tysiecy zlotych miesiecznej pensji usprawnie system ochrony zdrowia od dzis do najblizszych wyborow tak, ze wszyscy beda usatysfakcjonowani. Nie jestem politykiemk, ktory zna jedynie sluszny program jedynie slusznej partii i nie uwazam, ze ten fakt uprawnia mnie do zajmowania eksponowanego stanowiska.
    Pozdrawiam serdecznie
  • 2017-06-22 12:22 | turpin

Nie, żebym był zwolennikiem Xięcia oraz jego mocodawcy, Jarosława Zawziętego; wręcz przeciwnie. I nie żebym gloryfikował polską medycynę - od 12 lat uprawiam bowiem medycynę angielską. Ale może jednak Pani Redaktor przytoczyłaby jakieś wiarygodne dane na poparcie tezy, że ’polska służba zdrowia robi się coraz gorsza’.

To bardzo ważkie stwierdzenie. Lud weń zdaje się wierzy. Ale pod piórem dziennikarki najpoważniejszego polskiego tygodnika powinno chyba jednak być wsparte jakimiś przekonywującymi danymi.
  • 2017-06-22 19:23 | kaesjot

Czy ktoś wie jaka w naszym kraju jest polityka zdrowotna?
    Dla mnie określenie "polityka taka czy inna" to określenie :
    1. Dla kogo, w czyim interesie owa polityka ma być realizowana?
    2. Jaki jest cel, który zamierza się osiągnąć realizując tę politykę ?
    3. Jakimi metodami i środkami zamierza się ten cel osiągnąć ?
    A teraz jak JA to widzę.
    ad.1 - Polityka zdrowotna ma być realizowana w interesie zwykłego obywatela
    ad.2 - Celem realizowanej polityki zdrowotnej jest zmniejszenie ilości zachorowań na na choroby przewlekłe takie jak nowotwory, układu sercowo - naczyniowego, negatywne skutki działań ubocznych leków ( obecnie wysforowały się na III-cie miejsce wśród przyczyn zgonów ), otyłość, cukrzyca, alergie itp. i związane z tym wydłużenia długości życia społeczeństwa. Cel ten ma dające się mierzyć wskaźniki zatem łatwo daje się kontrolować jego skuteczność.
    3. Działania powinny skupić się nie tyle na leczeniu chorób lecz na zapobieganiu im.
    Niech lekarze i naukowcy zamiast szukać coraz to nowych sposobów leczenia chorób bardziej skupią się nad tym, skąd się te choroby biorą, co je wywołuje i co zrobić by ich nie było ?
    Każdy z nas mając możliwość wyboru między leczeniem choroby ( często długiego i nieskutecznego) a jej zapobieżeniu wybierze to drugie.
    JA NIE CHCĘ BYĆ LECZONY Z CHOROBY - JA NIE CHCĘ NA NIĄ ZACHOROWAĆ !!!
    Kto się z tym stwierdzeniem nie zgadza ?
    Jest takie powiedzenie - dobry lekarz nie dopuści, by jego podopieczny zachorował, lekarzem jest ten, który cię wyleczy (skutecznie) z przewlekłej choroby a ten, który cię tylko leczy, długo i nieskutecznie nie jest żadnym lekarzem.
    Służba zdrowia to taka ludzka "służba utrzymania ruchu" lecz różnica polega na tym, iż te drugie premiowane są od sprawności maszyn a nie od ilości roboty przy usuwaniu ( często długim i mało skutecznym) awarii.
    Także służba zdrowia winna być wynagradzana za zdrowych podopiecznych - tych, którzy zachorują leczy na swój koszt. Oczywiście jeśli ktoś zachoruje bo nie poddawał się obowiązkowym badaniom kontrolnym, nie stosował do zaleceń opiekującego się nim lekarza będzie sam ponosił koszty leczenia.

Oczywiście nie jest to program na rok, kadencję czy dwie. Powinien być to plan na 20 albo i więcej lat.
    Plan ogólnonarodowy, ponadpartyjny konsekwentnie realizowany niezależnie od tego , kto aktualnie rządzi.
    Może zapisać to w Konstytucji?

• 2017-06-22 19:58 | Slawomirski

Mam rozwiazanie

Jesli w Polsce lecza sie obywatele zachodnich krajow to osoby chore w Polsce powinny byc wysylane na leczenie na Bialorus i na Ukraine. Jestem przekonany ze panstwo polskie jeszcze by zaoszczedzilo kilka groszy. Oczywiscie nalezy przetestowac ten pomysl zanim zostanie przyjety. Proponuje polskich parlamentarzystow jako pierwsza grupe Polakow leczonych w ten sposob.

Slawomirski

Slawomirski
  • 2017-06-22 22:07 | jakowalski

MD 2017-06-21 22:53
    Uzdrowienie polskiej służby zdrowia wcale nie wymaga zwiększenia wydatków na nią, a tylko ich racjonalizacji. Co więcej, może być ono dokonane przy jednoczesnej redukcji wydatków na leczenie. Po prostu na służbę zdrowia wydajemy od lat za dużo, jako że ukierunkowana jest ona na leczenie już chorych, a nie na zapobieganie chorobom. Przecież choć lekarze w takim kraju jak USA zarabiają przeciętnie kilkaset tysięcy dolarów rocznie (czyli często ponad milion złotych), choć w USA wydaje się najwięcej na świecie na leczenie, w tym też i per capita, to Amerykanie żyją krócej niż mieszkańcy sąsiedniej Kuby, gdzie wydatki na medycynę są relatywnie niskie, ale na Kubie postawiono nie na leczenie, ale na profilaktykę. A jest tak jak jest, ponieważ lekarze, a szczególnie dobrze zarabiający lekarze, nie są zainteresowani w tym, aby ludność była zdrowa, a tylko w tym, aby utrzymać pacjentów, czyli w tym, aby ludzie wciąż chorowali, a więc ciągle potrzebowali lekarzy. Innymi słowy, lekarze sami wzbudzają tam popyt na swoje usługi, a to oznacza, że oni nie wyleczają swoich pacjentów, a tylko dbają o to, aby oni wciąż chorowali, a więc potrzebowali pomocy lekarzy i tak się zamyka to błędne koło zbędnego wydania nadmiernych ilości pieniędzy na medycynę.
    Tak więc skuteczny system służby ZDROWIU ludzi to taki, w którym interes pacjentów i lekarzy będzie taki sam - ZDROWY CZŁOWIEK. Niestety, ale nie jest to możliwe do osiągnięcia w warunkach kapitalistycznej, skomercjalizowanej medycyny nastawionej na zysk lekarzy i farmaceutów, na zysk właścicieli szpitali i wytwórni lekarstw oraz firm zajmujących się dystrybucją owych lekarstw, a nie na zapobieganie chorobom. Lekarze i farmaceuci potrzebują bowiem chorych, a nie zdrowych ludzi. I tu jest pies pogrzebany. :-(