Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czym jest cyberrobak Petya i jak można się przed nim zabezpieczyć?

(7)
Firmy i instytucje na całym świecie mają po tym ataku poważne problemy. Czy Polacy powinni bać się cyberrobaka o nazwie Petya?
  • 2017-06-28 16:56 | Maciej2

Jest dobrze, ale nie beznadziejnie

Wgrywając aktualizacje Windows mamy gwarancję, że zostaną na nas zastosowane najnowsze pomysły inwigilacyjne Microsoftu (niesławna telemetria). Używając produkty firmy Kaspersky pchamy się w ręce Putina. Z kolei bez aktualizacji i programów zabezpieczających możemy zostać złowieni przez amatorów łatwego zarobku, którzy zaszyfrują nasz dysk. Jak żyć?! :)

Ten konkretny wirus nie jest bardzo niebezpieczny dla zwykłych użytkowników (zakładając, że są wystarczająco rozsądni by nie otwierać załączników w dziwnych mailach). Jest on wycelowany w firmy/instytucje, które korzystają z kontrolerów domen. Więcej informacji na niebezpieczniku.
  • 2017-06-28 20:48 | kamyk_wj

Re:Czym jest cyberrobak Petya i jak można się przed nim zabezpieczyć?

Jak żyć?! :)
    Kup maca.
  • 2017-06-28 22:51 | ajh

Aktualny cyberrobak to NotPetya, a nie Petya. Aktualizuje swoje informacje.
  • 2017-06-28 22:58 | Maciej2

@kamyk_wj

No właśnie, wszystko przez przeklęty Windows, który pochodzi od Billa.

Eh, gdzie te czasy, gdy krótko po stworzeniu świata, Programista z Użytkownikiem siedzieli razem pod nagim DOSem i nie wstydzili się tego. Ale Bill był chytrzejszy niż wszystkie dzikie zwierzęta i ... reszta jest historią :)
  • 2017-06-29 10:49 | Vera

A może inaczej

Czy nie prościej byłoby zacząć od miliarda dolarów dla Microsoftu za nieudolność. A potem 2, 4, 8 miliardów. I wtedy szybko by się ten cyrk skończył. I nareszcie nie byłoby pieniędzy na nowe wersje co 2 lata i aktualizacje, których główna treść to przeniesienie ikony z lewego do prawego rogu albo dodawanie i usuwanie paska kontrolnego. Mielibyśmy wreszcie system, który raz zainstalowany działałby z małymi poprawkami przez cały czas życia komputera.
    I nie chodzi mi tu o rzekomą inwigilacje albo o bezczelne i kłamliwe zarzucanie Kasperskiemu (w USA amerykańska firma) jakichś machinacji.

Chodzi o to, żeby systemy były dla użytkowników i bez wodotrysków z fajansami. Bo szczerze mówiąc do pracy W98 jest prawie tak samo użyteczny jak i ostatnia aktualizacja W10. W zasadzie sam system powinien być dla użytkownika niewidoczny i wcale mi niepotrzebne codziennie nowe obrazki na ekranie. Mam za to absolutnie dosyć trwających godzinami aktualizacji, które muszą być po 2 tygodniach aktualizowane bo się okazuje, że mają błędy.
  • 2017-06-29 10:53 | Vera

A może inaczej

PS.
    Oczywiście nie tęsknię za poziomem i powrotem W98 i wiem, jakie zmiany i jaki rozwój miał miejsce od tamtych czasów. Tylko dlaczego mój stary PC musi mieć nowy system, który do wykonywanych zadań całkowicie wystarcza.
    Szczególnie, kiedy nagle okazuje się, że nawet do XP można wyprodukować łatki. Tyle tylko, że nie ma na to czasu i pieniędzy bo się wydaje na owe wodotryski.
  • 2017-06-29 20:28 | kamyk_wj

@Maciej2
    Oj tak, pod gołym DOSem... Dawne dobre czasy. Sam trzydzieści parę lat temu napisałem pierwszego (i jedynego w swoim życiu) wirusa. Każde przyciśnięcie klawisza skutkowało pojawieniem się brzydkiego słowa na 4 litery. Roznosił się przez przekładanie dyskietek...
    Ale serio, polecam maca. Od ośmiu lat moje informatyczne problemy się skończyły. Fakt, trzeba trochę zapłacić. Ale czasem, kiedy muszę coś napisać pod windowsem to czuję się, jakbym z mercedesa przesiadał się do trabanta.
    PS To nie jest krypciocha.