Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ile zarabialiśmy w PRL-u?

(11)
2017-07-08 12:20 | jakowalski
Nawet dziennikarze "Polityki" powtarzają kłamstwa zachodniej propagandy polegające na tym, że podobno w PRL-u zarabiało się 20 dolarów na miesiąc, mimo iż oczywiste jest, że za te 20 dolarów to się by nie dało w Polsce wówczas wyżyć kupując po cenach komercyjnych. Na nic zdają się tu tłumaczenia, że w latach 1970., to zarabiało w Polsce co najmniej 300-400 dolarów USA na miesiąc, czyli mniej więcej tyle co dziś, jako że nie można przecież przeliczać złotówek PRL-u na dolary USA po kursie czarnorynkowym, ponieważ za te 20-30 dolarów, to nie dałoby się wówczas w USA przeżyć nawet tygodnia. Tak więc realny kurs dolara, czyli PPP, był wówczas (rok 1980) około 10 złotych, czyli ze zarabialiśmy wtedy realnie co najmniej 300-400 dolarów USA na miesiąc, czyli mniej więcej tyle co dziś, jako że obecna średnia płaca, czyli 4 tys. zł dzielone przez 3.7 (czyli obecny kurs USD) daje około 1100 dzisiejszych dolarów, a z kolei 400 dolarów z roku 1980 ma dziś siłę nabywczą około 1160 dolarów, ponieważ średnia stopa inflacji dla lat 1980-2016 wynosi ok. 3%.
 • 2017-07-08 19:42 | znafca in spe

  Re:Ile zarabialiśmy w PRL-u?

  Trzeba jeszcze podac jakie byly koszty utrzymania w tym czasie w Polsce.
 • 2017-07-09 10:45 | jakowalski

  Re:Ile zarabialiśmy w PRL-u?

  To właśnie napisałem - ceny na ogromną większość dóbr pierwszej potrzeby były w Polsce Ludowej bardzo niskie, stąd też za te 300-400 dolarów żyło się wówczas w tejże Polsce Ludowej czyli PRL-u jak za dobrze ponad 1000 dolarów na tzw. Zachodzie. Ale o tym, to „Polityka” dziś nie pisze…
 • 2017-07-09 16:09 | Alrus

  Re:Ile zarabialiśmy w PRL-u?

  Polska była odizolowana, przebywaliśmy w kokonie zwanym blokiem socjalistycznym, a nasze waluty nie były wymienialne. Płace i ceny towarów zostały zniekształcone odgórnym sterowaniem uspołecznioną, czyli zawłaszczoną przez aparat urzędniczy państwa gospodarką. Można rzec, że socjalizm tworzył obraz rzeczywistego świata odbity i to w krzywym zwierciadle. Swoistą wersję przygód Alicji po drugiej stronie lustra, jako że tworzyliśmy system odrębny.
  Wartość naszych pensji mierzonych w dolarach istotnie oscylowała w granicach 20-30 dolarów, nie ma tu przekłamania. Wystarczyło mieć dwadzieścia dolarów by zamieniwszy je na złotówki otrzymać średnią pensję, a sto dolarów na miesiąc czyniło w Polsce człowieka dobrze sytuowanym. Kurs czarnorynkowy tak naprawdę był po prostu kursem rynkowym, czyli prawdziwym. Narzucony administracyjnie nierzeczywistym, a wymuszał go w kontrolowanych przez siebie operacjach finansowych aparat totalitarnego państwa.
 • 2017-07-09 18:17 | jakowalski

  Re:Ile zarabialiśmy w PRL-u?

  Alrus
  1. Polska w latach 1945-1990 była częściowo odizolowana od tzw. Zachodu, ale jej waluta była wówczas wymienialna, tyle, że wówczas po mało korzystnym kursie dla osób wyjeżdżających z Polski na tzw. Zachód a generalnie dla osób wymieniających złotówki na dolary USA i inne podobne „zachodnie” waluty.
  2. Płace i ceny towarów są zawsze zniekształcone polityką państwa - patrz np., wygórowane, niemające nic wspólnego z realnymi kosztami ich wytwarzania, ceny na alkohol, papierosy czy też narkotyki a nawet i lekarstwa.
  3. Realny kapitalizm oznacza dla ogromnej większości ludności świata biedę a nawet i nędzę. W Polsce w latach 1945-1990 myliliśmy zaś kapitalizm z tzw. państwem dobrobytu (welfare state), jakie istniało wówczas u naszych zachodnich sąsiadów, głównie w Skandynawii, RFN i Austrii, a wymuszone było istnieniem tzw. bloku socjalistycznego, czyli ZSRR wraz z Polską i innymi ówczesnymi sojusznikami Moskwy, czyli istnieniem państw, w których nie było nędzy, bezrobocia, wykluczenia społecznego i innych plag realnego kapitalizmu.
  4. Nie jest też prawdą, że wartość naszych pensji mierzonych w dolarach oscylowała w latach 1945-1990 w granicach 20-30 dolarów, jako że nasze płace wypłacane były w walucie wirtualnej, tak samo zresztą wirtualnej jak wszystkie inne ówczesne waluty, a więc miały one tylko siłę nabywczą, a równa ona była mniej więcej dzisiejszemu 1000 dolarów USA. To, że w Polsce kurs dolara USA i innych walut najbogatszych państw tzw. Zachodu był sztucznie wówczas zawyżony na niekorzyść osób wymieniających złotówki na np. dolary USA, nie jest równoznaczne z tym że nasze zarobki miały wówczas siłę nabywczą zaledwie 20 do 40 dolarów USA, jako że miały one wówczas realną siłę nabywczą około 1000 obecnych dolarów USA.
  5. Kurs czarnorynkowy był więc kursem sztucznie zawyżonym, podobnie jak sztuczne zawyżone są dziś ceny alkoholu, papierosów czy też narkotyków albo lekarstw.
  6. Kurs ów narzucony zaś został Polsce przez tzw. Zachód w ramach tzw. zimnej wojny, za której skutki ów Zachód z USA na czele wciąż jest nam winien miliardy obecnych dolarów.
 • 2017-07-09 20:39 | kaesjot

  Re:Ile zarabialiśmy w PRL-u?

  W PEWEX-ie pół litra wódki wtedy kosztowało 1 USD stąd rynkowa cena 1/2l wódki ( "żytniej z kłosem") wyznaczała czarnorynkowy kurs dolara. Ponieważ władze PRL-u potrzebowały dolarów na zakupy w tzw. "II-gim obszarze płatniczym" taką formę odzyskiwania ich od ludzi wprowadziły.
  Właściwe jest porównanie ile, czego można było wówczas kupić za równowartość czarnorynkowego dolara.
  I tak - chleba - 25 kg, mleka - 50 l, kiełbasy zwyczajnej - ponad 2 kg, 200 szt zniżkowych ( studenckich) biletów tramwajowych, 1,5 kg masła, Za 50 m2 mieszkanie w bloku czynsz wynosił 3-4 dolarów - w było wliczone ogrzewanie, woda (zimna i ciepła), gaz i spłata kredytu.
  Zatem za głupotę uważam głoszenie, iż w czasach PRL-u zarobki wynosiły 20-40 USD bez uwzględniania ile, czego za ówczesne zarobki można było wówczas kupić .
 • 2017-07-10 10:55 | jakowalski

  Re:Ile zarabialiśmy w PRL-u?

  Kaesjot
  Otóż to. Przeliczając na koszty dachu nad głową, to obecna mediana płac, która wynosi dziś w Polsce zaledwie 2350 zł miesięcznie (a która jest u nas znacznie niższa od średniej płacy, która wynosi obecnie 4365 zł miesięcznie i którą tak chętnie operuje reżymowa propaganda) wystarcza dziś ledwo na opłacenie czynszu za przeciętne mieszkanie w Warszawie (pomijając peryferyjne dzielnice typu Białołęki czy Wesołej), a za czasów tego wstrętnego PRL-u to taki czynsz wynosił około 3-4 dolary USA. Innymi słowy jeżeli nawet przyjmiemy, że zarabialiśmy wówczas tylko 20 dolarów USA na miesiąc, to na czynsz wydawaliśmy najwyżej 20% przeciętnych dochodów, a dziś wydajemy na niego w Warszawie nawet do 100% dochodów, a w mniejszych miejscowościach co najmniej 50%. Taki to postęp dokonaliśmy dzięki tzw. transformacji.
 • 2017-12-08 21:29 | Xboxer

  Re:Ile zarabialiśmy w PRL-u?

  Bo tak naprawdę mamy systematyczny wzrost cen wielokrotnie większy niż wzrost płac, (dość rzekomy z resztą). O podwyżkę ciężko, czasem coś się wynegocjuje, ale rzadko, a ceny rosną cały czas. Teraz mamy niskie stopy procentowe, jest 500+, rośnie konsumpcja, rośnie inflacja, ale płace nie rosną relatywnie szybko o ile w ogóle realnie rosną.
 • 2017-12-09 13:25 | jakowalski

  Re:Ile zarabialiśmy w PRL-u?

  Xboxer
  Otóż to. Wiem ze studiów, jak trudno jest policzyć zmiany w płacach realnych. Poza tym, to średnie arytmetyczne niewiele nam mówią, o czym już tu pisałem. A przecież praktycznie to nie ma informacji na temat wysokości mediany i dominanty płac realnych w dłuższym okresie czasu.
 • 2018-02-15 16:07 | KR

  Re:Ile zarabialiśmy w PRL-u?

  Warto by zadać pytanie ile dzisiaj zabierane jest z naszych zarobków w postaci podatków (w tym także tych ukrytych), ZUSów i innych składek w stosunku do tamtych czasów. Fakt, że jest postęp technologiczny mamy lepsze samochody, lepsze domy, więcej zarabiamy, ale może się ktoś pokusi o z sumowanie wszystkich potrąceń i podatków, które pomniejszają dochód przeciętnego Polaka.

  ----------------
  Najlepszy Tani Leasing (mój artykuł)

 • 2018-02-15 21:00 | jakowalski

  Re:Ile zarabialiśmy w PRL-u?

  KR
  Problemem jest to, że podatki nakłada sie dziś głównie na dochody z pracy, zamiast na dochody z kapitału, spekulacji i na nieprodukcyjne majątki. To musi wreszcie doprowadzić kapitalizm do upadku.