Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Przy okazji zawłaszczania sądów Ziobro wywłaszczy informatyków

(10)
Ustawa o sądach powszechnych groźnie poszerza kompetencje rządu. Ze szkodą dla wszystkich obywateli – to oczywiste. Ale i ze szczególną szkodą dla środowiska programistów.
 • 2017-07-16 10:21 | azur

  Ziobro informatyk

  Ciekawe, co się stało z laptopem, który Ziobro podeptał.
 • 2017-07-16 10:23 | delfin

  Przy okazji zawlaszczania sadow Ziobro wywlaszczy informatykow

  Jestem trochę zaskoczony zdziwieniem w tej materii. Od co najmniej 10 lat, od kiedy to zdecydowanie w prawie zamówień publicznych postawiono na dominację zamawiającego nad wykonawca, 1/3 dołączonej do każdego SIWZ'u narzuconej umowy, zajmuje cześć dotyczącą zrzeczenia się praw autorskich. O tym bezprawiu pisałem już wielokrotnie na różnych blogach Polityki. Ostatnio nawet na muzycznym u Pani Doroty Schwarzman, kiedy odpowiadałem na jej oburzenie w sprawie nie zaliczenia pracy muzyków w orkiestrze symfonicznej do prac twórczych. Wydaje mi się, że jest to normalna praktyka nietworczych urzędników pozbawianie twórców ich praw. Twórca, nie mając innego wyjścia zgodzi się na to dla przeżycia, skrzywi się co najwyżej na list z ZUS'u z wymieniona kwota 300zl emerytury. Państwo z wyjątkiem show-biznesu, traktuje swoich wymyslaczy jak w Folwarku Zwierzecym traktowano konia Boksera. Jak umie i może to niech na naszą chwałę i sławę pracuje za jak najniższe pieniądze, w najkrótszym czasie i z największą możliwa odpowiedzialnością i w miarę szybko padnie. Jakie są tego skutki: emigracja najzdolniejszych, jedno z ostatnich miejsc w innowacyjności, jedno z najniższych PKB w Europie. Bawmy się dalej, teraz znowu nowymi lze-ideami rozwoju.
 • 2017-07-16 10:45 | smok 1

  prawo autorskie

  Cóż, tak właśnie jest. "Suweren" uważa, że każdy kto cokolwiek tworzy - piesze wiersze, gra na gitarze, czy nie daj bóg projektuje architekturę (a fe!) - to półgłówek, który dużo żąda za właściwie "nic".
  Przetargi na projekty w budownictwie, prawie z zasady, dzieli się na trzy fazy: koncepcja, projekt budowlany, projekt wykonawczy. I każdą fazę zleca się po kolejnym przetargu, a autor pierwszej musi się zrzec wszelkich praw...
  Strasznie to nudne, kogo to obchodzi? No w czy sprawa? Prawda? A w ogóle kto to zrozumie?
  Tyle tłumaczenia a tu grill się pali !
  A emerytura? Jak znowu emerytura! Taki gitarzysta to odłożył miliony i jeszcze chce emerytury.
 • 2017-07-16 18:53 | jakowalski

  Co za bzdury!

  Pracowałem lata całe jako programista m.in. dla H-P a przedtem dla takich firm jak np. Compaq, Digital, Tandem i Datapoint i zawsze programy, które napisałem da tych firm były własnością tych firm a nie moją. Wywłaszczyć można więc w takim przypadku tylko firmy, czyli kapitalistów, a nie informatyków!
  Poza tym, to takie programy, z wiadomych względów są zawsze własnością kupującego.
 • 2017-07-16 18:56 | jakowalski

  Re:Przy okazji zawłaszczania sądów Ziobro wywłaszczy informatyków

  Delfin
  Polska ma 7 PKB w Europie: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)
 • 2017-07-17 14:09 | delfin

  Re:Przy okazji zawłaszczania sądów Ziobro wywłaszczy informatyków

  @jakowalski
  Z podanego źródła wynika, że na osobę wypadamy w 4-tej dziesiątce w Europie. Za Czechami, Słowacją, Litwą, Łotwą..., ale ramię w ramię z Węgrami. Nie jet to raczej powalający wynik.
 • 2017-07-17 15:49 | komornik.cc

  Wywłaszczy informatyków? Co za bzdura i głupota!

  Wywłaszczy informatyków? Co za bzdura i głupota! Bezpieczeństwo ekonomiczne informatyków jest zależne tylko i wyłącznie od ich wiedzy, kompetencji i doświadczenia, a nie od tego do jakiego podmiotu należą prawa autorskie do systemu który piszą (bo przecież nie do nich). W takich dedykowanych systemach reguła jest, że programiści przechodzą do nowego podmiotu wraz z przejściem praw autorskich - jest to przecież korzystne i dla programistów i nowego właściciela. Nowe prawo pozwoli zaś wywłaszczyć często cwaniackie i działające na granicy prawa firmy pseudo informatyczne, których jedyną kompetencją informatyczną za poprzednich rządów była znajomość z odpowiednimi urzędnikami MSWiA czy MS w trakcie zdobywania intratnych zleceń informatycznych. Redaktorzy portalu Polityka zapomnieli najwyraźniej o infoaferze, którą musiał ujawnić i publicznie przyznać nawet Minister Bartłomiej Sienkiewicz, po tym jak wiosną 2012 roku FBI publicznie ujawniło swoje podsłuchy menadżerów z Europy Wschodniej (także Polskich) koncernu Hewlett Packard z urzędnikami MSWiA. Sam miałem okazję z bardzo bliska obserwować jak np. spółka Krajowej Rady Komorniczej otrzymała kontrakt (i go nie zrealizowała) na realizację Systemu Informatycznego Wspierania Procesów Merytorycznych (SIWPM) za jak podawała prasa 22 mln zł jednocześnie zatrudniając w tym czasie 3 (słownie: trzech) programistów zajmujących się pisaniem oprogramowania dla sądów - miała za to inną ważną w tamtych czasach kompetencję czyli znajomości w Ministerstwie swoich działaczy samorządowych.
 • 2017-07-17 23:48 | jakowalski

  Re:Przy okazji zawłaszczania sądów Ziobro wywłaszczy informatyków

  Delfin
  Polska ma PKB per capita (PPP) porównywalny z Portugalią, Estonią, Litwą i Słowacją a wyższy niż Węgry i Grecja, nie wspominając już o Łotwie, Chorwacji, Rumunii, Bułgarii, Czarnogórze, Macedonii, Serbii, Albanii, Bośni czy Mołdawii i byłych republikach ZSRR (poza w/w państwami bałtyckimi).
 • 2017-07-20 12:46 | k1harper

  pani redaktor lsni brakiem znajomosci tematu

  w calym cywilizowanym swiecie: EU i US sa takie praktyki od zarania dziejow/IT
 • 2017-08-08 09:40 | grabiec.peter@gmail.com

  Re:Przy okazji zawłaszczania sądów Ziobro wywłaszczy informatyków

  A czy nie chodzi przypadkiem o dostęp do kodów co umożliwiłoby wprowadzenie modyfikacji w procesie losowania sędziów, tak, żeby system informatyczny wybierał tych sędziów ktorzy będą orzekali zgodnie z wolą "panującego"?