Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Żeby ukarać Polskę, Unia potrzebuje zgody Węgier. I być może ją dostanie

(14)
Unia w najbliższym czasie nie wdroży sankcji przeciwko Polsce – blokują je Węgry. Budapeszt może jednak ulec presji zachodnich państw Unii. Sprzyja temu kalendarz wyborczy. Wiktor Orbán na wiosnę 2018 r. musi stanąć do wyborów.
 • 2017-07-17 09:12 | neospasmin

  i co dalej?

  Az siec prosi o nastepny krok: jesli pp.Merkel/Macron wprowadza sankcje to jak na to zareaguje Warszawa?
  Francja i Niemcy gotowe na te reakcje?

  A co z jak autor je nazywa "nieformalnymi sankcjami"? Maja jakies umocowanie w aktach zalozycielskich EU? Wolno tak?

  Jest dzis pewna masa konfliktow w EU w ktorych Polska nie jest sama: przykladem kwestia przymusu przyjmowania uchodzcow. Moze na tej bazie uda sie zawiazac sojusze w kwestiach dotyczacych akcji organow wymierzonych wylacznie przeciw Polsce?

  I znow: jak daleko moze sie posunac p.Merkel a jak na to moze odpowiedziec p.Kaczynski?
  Napiszesz autorze?

  marcin lazarowicz
 • 2017-07-17 09:38 | bernardroland

  ze co? Ze cel uswieca srodki?

  to znaczy, ze mam sie cieszyc, ze Unia wesprze Fidesz i pomoze Orbanowi wygrac wybory? Za ukaranie Polski sprzeda Wegry? To moralnie watpliwe, a i szanse na powodzenie niewielkie.

  Z Unii nie przyjdzie zadna pomoc dla polskiej demokracji. Obciecie funduszy, przypuszczalnie i tak nastapi, bo po Brexit trzeba je bedzie na nowo uporzadkowac. Ale dopiero od 2021. Kaczynski daleko przed tym terminem stanie do wyborow. Podczas, gdy pieniazki beda plynac... nieprzerwanym strumieniem.

  Jedynie koalicja partii opozycyjnych ma szanse przywrocic demokracje.
 • 2017-07-17 10:28 | Andrzej Falicz

  Re:Żeby ukarać Polskę, Unia potrzebuje zgody Węgier. I być może ją dostanie

  A być może nie.
  Polska nie może zastopować koniecznej dobrej zmiany i sprzątania gnijących złogów po okragłostołowych ze strachu przed Berlinem.
 • 2017-07-17 17:37 | Aspiryna

  Re:Żeby ukarać Polskę, Unia potrzebuje zgody Węgier. I być może ją dostanie

  "i sprzątania gnijących złogów po okragłostołowych ze strachu przed Berlinem."

  A Kaczynscy to wedlug pana, nie naleza do "okraglostolowych"?
  Czy oni tylko lezeli pod stolem??
 • 2017-07-17 19:53 | tuciu

  Re:Żeby ukarać Polskę, Unia potrzebuje zgody Węgier. I być może ją dostanie

  @neospasmin: No wlasnie, Polska, czyli najwiekszy beneficjent netto wspolnych polityk europejskich w przypadku obciecia czesci funcduszy moze sie spektakularnie obrazic i isc w slady Putina, czyli promowac wsrod rodakow prymat telewizora nad lodowka, no i oczywiscie powsadzac paru poslow PO jako zdrajcow narodu.
  Kwestia uchodzcow to jedyna wspolna platforma grupy wyszechradzkiej i na pewno zostanie czesciowo uwzgledniona jako postulat europy wschodniej. Zadne z panstw regionu nie bedzie umieralo, a co dopiero tracilo fundusze europejskie za nasza megalomanie narodowa. Wrecz przeciwnie, gdy nam sie obetnie kase, zostanie znacznie wiecej do podzialu pomiedzy pozostale kraje.
 • 2017-07-18 11:28 | kaesjot

  Re:Żeby ukarać Polskę, Unia potrzebuje zgody Węgier. I być może ją dostanie

  @tuciu - a to, że Polacy pracujący w mieszczących się w Polsce niemieckich, francuskich, angielskich fabrykach wykonują tyle samo albo nawet więcej niż ich rodzimi pracownicy za 20 - 30 % tego, co musieliby zapłacić swoim rodakom wziąłeś pod uwagę ?
  Wyszłoby, że więcej na nas zarabiają niż dają.
 • 2017-07-18 15:29 | Hmm?

  Re:Żeby ukarać Polskę, Unia potrzebuje zgody Węgier. I być może ją dostanie

  @tuciu - to taka lewicowa postawa: co tam Polska, do diabła z narodem i podobnymi bzdetami kiedy zagrożone są brukselskie srebrniki! Prymat lodówki nad telewizorem nakazuje opędzlować własną matkę bez chwili namysłu, bo kiełbacha jedzie.
 • 2017-07-18 22:59 | Aspiryna

  Re:Żeby ukarać Polskę, Unia potrzebuje zgody Węgier. I być może ją dostanie

  Widze, ze "Hmm?" woli widziec Polske na zupelnym marginesie Eauropy, a moze wrecz - stowarzyszona z takimi krajami jak Turcja, czy Bialorus!
 • 2017-07-18 23:00 | Aspiryna

  Re:Żeby ukarać Polskę, Unia potrzebuje zgody Węgier. I być może ją dostanie

  I jeszcze jeden cytat:

  "Jean Asselborn, minister spraw zagranicznych Luksemburga, ocenia rozwój wydarzeń w Polsce jako "szokujący". Jego zdaniem czas dialogu Komisji Europejskiej i Polski ma się ku końcowi: - Gdyby Polska miała dziś wchodzić do Unii, odpowiedziano by jej, że nie spełnia kryteriów kopenhaskich z 1993 roku - powiedział we wtorek."

  Jasno, krotko i do rzeczy!
 • 2017-07-20 11:46 | Mad Marx

  Re:Żeby ukarać Polskę, Unia potrzebuje zgody Węgier. I być może ją dostanie

  @neospasmin "Az siec prosi o nastepny krok: jesli pp.Merkel/Macron wprowadza sankcje to jak na to zareaguje Warszawa?
  Francja i Niemcy gotowe na te reakcje? "
  A co Warszawa może zrobić ??? Pytam poważnie. Co ma Polska, z czego Unia nie może zrezygnować ? Nikt po Polsce w UE nie będzie płakał, co więcej Polska poza Unią byłaby niegorszym rynkiem zbytu i nawet lepszym rezerwuarem taniej siły roboczej
 • 2017-07-22 17:10 | jakowalski

  Aby ukarać Polskę, Unia potrzebuje zgody Węgier, ale jej NIE dostanie!

  Orban: Kampania inkwizycyjna przeciwko Polsce nigdy się nie powiedzie. Gwarantuję pomoc.
  Viktor Orban powiedział, że jego kraj wykorzysta wszystkie legalne sposoby, aby wykazać swą solidarność z Polską. Ma to związek ewentualnym sankcjami ze strony Unii Europejskiej za zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Prowadzona przeciwko Polsce kampania inkwizycyjna nigdy nie powiedzie się - powiedział podczas wizyty w Rumunii premier Węgier Viktor Orban. Węgry będą wykorzystywać wszystkie możliwość prawne w Unii Europejskiej, by obronić Polskę. Zdaniem Viktora Orbana, w Brukseli powstał sojusz biurokratów, elit i imperium Sorosa, którzy działają niezgodnie z wolą Europejczyków.
  Orban nazwał wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa głównym inkwizytorem, który wszczyna postępowanie przeciw wyrażającym głos narodu. Dalej premier mówił o niszczeniu i łamaniu narodów. (…)
  To kolejny raz, kiedy węgierski premier zabiera głos w sprawie zmian w sądownictwie w Polsce i reakcji UE. W czwartek Orban napisał do premier Beaty Szydło list, w którym nawiązywał do planowanych zmian w sądownictwie: Chciałbym zapewnić Polskę o przyjaźni, współczuciu i solidarności Węgier. Z kolei węgierski szef MSZ wezwał też Komisję Europejską, aby nie przekraczała swoich uprawnień. KE zagroziła Polsce wszczęciem postępowania o naruszenie unijnego prawa za przeprowadzane reformy sądownictwa.
  Postępowanie KE przeciwko Polsce
  W środę Komisja Europejska zagroziła Polsce postępowaniem o naruszenie unijnego prawa za przeprowadzane reformy sądownictwa. Decyzja może zapaść już w przyszłym tygodniu. Oprócz tego postępowania, Komisja jest też gotowa wysłać wniosek do unijnych krajów o stwierdzenie systemowego zagrożenia dla praworządności w Polsce. Do poparcia takiego wniosku potrzeba zgody 22 krajów z 27, bo Polska nie brałaby udziału w takim głosowaniu. Ale już do nałożenia sankcji potrzebna jest jednomyślność wszystkich krajów.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,22133495,orban-kampania-inkwizycyjna-przeciwko-polsce-nigdy-sie-nie.html#BoxNewsImg&a=66&c=96
 • 2017-07-22 17:12 | jakowalski

  Re:Żeby ukarać Polskę, Unia potrzebuje zgody Węgier. I być może ją dostanie

  Kaesjot 2017-07-18 11:28
  Otóż to. Unia, czyli Niemcy, Francja i Benelux zarabiają na Polsce. To więc Polska utrzymuje Unię a nie na odwrót.
 • 2017-08-03 17:53 | wolktm

  Re:Żeby ukarać Polskę, Unia potrzebuje zgody Węgier. I być może ją dostanie

  Sędzina to żona sędziego. Czyżby Polityka siegala Gazetowego dna? Prosze trzymać klasę.
 • 2017-08-10 08:59 | tuciu

  Re:Żeby ukarać Polskę, Unia potrzebuje zgody Węgier. I być może ją dostanie

  @kasejot: Polska wchodzac do UE zgodzila sie na przestrzeganie regul: m.in. na bycie panstwem prawa. Teraz wycofuje ta zgode, a UE stara sie wyegzekwowac dana przez nas obietnice - co to ma do emigrantow ekonomicznych z Polski? Absolutnie nic.

  Zalozmy jednak przez chwile, ze te dwie rzeczy sa powiazane. Polacy pracujacy w EU pracuja tam jednak dla wlasnego interesu, a nie dla glorii Polski badz kraju w ktorym pracuja. Pracuja tam, bo zarabiaja wiecej niz zarobiliby w Polsce, albo dostali tam prace, gdy w Polsce szalalo bezrobocie. Jedynymi Polakami delegowanymi do pracy za granica przez panstwo sa pracownicy ambasad.

  @Hmm? : Nie widze w reakcji EU zagrozenia ani dla narodu, ani dla brukselskich srebrnikow. Dotyczy to zarowno przypadku utrzymania u nas rzadow prawa jak i przypadku przeksztalcenia sie Polski w kacza wersje Rosjii - wskaz je prosze.

  Zacznijmy od srebrnikow: UE robi wograniczonym zakresie interesy z "suwerennie demokratyczna" Rosja i coraz bardziej "islamsko-suwerennie" demokratyczna Turcja, ale to zupelnie inny poziom zazylosci politycznej niz czlonkowstwo w UE. Stawka ktora mozemy stracic upierajac sie przy fantazmatach PiS jest wiec jasno zdefiniowana: czlonkowstwo w UE, awans cywilizacyjny i dostep do rynkow dajacy nam mozliwosci dynamicznego wzrostu gospodarczego.

  Teraz narod: w interesie narodu jest przynaleznosc do wspolnoty politycznej Zachodu, bo alternatywa jest przynaleznosc do wspolnoty politycznej naszego poteznego wschodniego sasiada. Przypadek Ukrainy udowodnil dobitnie, ze fazy posrednie polegajace na Beckowskiej polityce siedzenia na plocie sa nietrwale i zle sie koncza. Dlaczego Zachod,a nie Rosja? Bo Czlonkowstwo w EU daje nam wieksze korzysci i wiecej swobody w ksztaltowaniu naszej polityki wewnetrznej i zagranicznej niz czlonkowstwo w ZBiR( to takie wyjasnienie gdybys akurat byl slowianofilem, obronca przed zgnilizna Zachodu, albo inna forma neoendeka kochajaca Putinizm).
  Zyski w bycia w EU sa ekonomiczne (wspomniana przez ciebie kielbasa), polityczne (mamy wiekszy wplyw na polityke panstw jak Francja, UK i Niemcy,ktore sa znacznie silnie od nas i wobec ktorych bez czlonkowstwa w EU stoimy w pozycji ubogiego i slabego petenta. Jako czlonek EU jestesmy biednym i slabym, ale czlonkiem rodziny, ktory bez wzglegu na swoje slabosci ma tez swoje prawa) i kulturowe - mamy lepszy dostep do wszechstronnie rozumianej kultury, tzn. nie tylko sztuki, ale tez np. kultury biznesowej i last but not least kultury prawnej panstw, ktore jako grupa odniosly jeden z najwiekszych w swiecie sukcesow cywilizacyjnych. Ten kulturowy software mozemy po zaadaptowaniu do naszych potrzeb implementowac u siebie, aby uzyskac pozadane dla nas efekty i byc moze kiedys dogonic chocby czesc z tych panstw. Niestety obecnie mamy do czynienia z sytuacja, gdy wlasciciel furmanki (calkowita wladza ustawodawcza, wykonawcza i sadownicza w rekach jednej partii politycznej) przekonuje wlasciciela mercedesa (trojpodzial wladz i rzady prawa), ze to furmanka jest lepszym pojazdem. W interesie narodu jest, zeby stosowac u nas sprawdzone w swiecie rozwiazanie na poziomie mercedesa, tzn. rzady prawa i trojpodzial wladz. Jesli UE wlepi pijanemu wlascicielowi furmanki mandat za jezdzenie nia po pijaku autostrada, to furman bedzie oczywiscie oburzony i poczuje sie skrzywdzony, nawyzywa policjanta od zdrajcow, sksynow i Gestapo, ale dlugofalowo, ten mandat moze uratuje mu zycie. Tak wiec zostaw w spokoju moja mame, drogi furmanie i zajmij sie najpierw w spokoju swoimi narodowymi promilami.