Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Minister rolnictwa chce reaktywacji PGR-ów. Historia zatacza koło

(8)
PiS nigdy nie ukrywał, że własność prywatna mu się nie podoba. W oczach jego liderów państwowe jest lepsze.
 • 2017-07-17 17:17 | kaesjot

  Sowchoz a kołchoz

  Może by Pani Redaktor zajrzała choćby do Wikipedii zanim coś napisze.
  "Sowchoz" to od "sowietskowo chazjajstwa" czyli po naszemu PGR-u. Natomiast "kołchoz" to od "Kolektywnoje chazjajstwo" czyli nasze RSP. Znam taką RSP, która zawiązała się w 1956 roku z inicjatywy samych gospodarzy i funkcjonuje do dzisiaj.
  W spółdzielni tej nie było żadnego złodziejstwa. Członkowie - pracownicy spółdzielni potrafili z własnej inicjatywy jechać w niedzielę zbierać siano bo "Wicherek zapowiadał deszcze a szkoda, by siano zmokło"
  Była też taka, gdzie dominowało nieróbstwo i złodziejstwo lecz powstała ona na bazie gospodarstw parobków uwłaszczonych na "pańskim" ale gdy dostali "komisarycznego kierownika z jajami" i po paru latach jego walki odczuli, że ich sytuacja materialna znacznie się poprawiła to początkowa nienawiść do kierownictwa przerodziła się w uznanie i szacunek.
  Spółdzielczość to wcale nie wymysł komuny.Ja doskonale pamiętam działające Gminne Spółdzielnie "Samopomoc Chłopska", Banki Spółdzielcze, Spółdzielnie Oszczędnościowo - Pożyczkowe, Okręgowe Spółdzielnie Mleczarskie czy Kółka Rolnicze mające w dużej części swój rodowód jeszcze z czasach zaborów.
  To było efektem rozwoju postaw obywatelskich i współdziałania lokalnej ludności jakiej teraz należałoby sobie życzyć.
 • 2017-07-17 17:44 | jakowalski

  Re:Minister rolnictwa chce reaktywacji PGR-ów. Historia zatacza koło

  Były dobre i złe PGR-y, tak samo jak były złe i dobre państwowe fabryki. Dziś też są na całym świecie dobre i złe firmy prywatne oraz dobre i złe firmy państwowe. A ziemię leżąca odłogiem trzeba zagospodarować, tak samo jak trzeba zagospodarować pracowników dawnych PGR-ów, którzy często do dziś są bez pracy.
 • 2017-07-17 22:22 | Aspiryna

  Re:Minister rolnictwa chce reaktywacji PGR-ów. Historia zatacza koło

  Caly PiS (wlacznie z ich "wodzem") to jedna wielka reaktywacja PRL-u!
 • 2017-07-18 01:10 | Aspiryna

  Re:Minister rolnictwa chce reaktywacji PGR-ów. Historia zatacza koło

  PRL powraca i to dosyc szybko... wielka ironia historii!
 • 2017-07-18 03:01 | Andrzej Falicz

  Historia zatacza koło - po co falszowac rzeczywstosc

  To, ze PiS uwaza panstwowe za lepsze jest oczywistym klamstwem, ktory Pani redaktor moglaby sobie darowac.

  Natomiast prawda jest iz PiS widzi bardzo istotna role panstwa w gospodarce.
  Jest to zgodne z najnowszymi trendami swiatowymi gdzie nastepuje zdecydowane odejscie od dogmatycznej wiary we wszystko regulujacy i nieomylny rynek.

  Czymze sa panstwowe gospodarstwa rolne w porownaniu do panstwowej stadniny... koni w Janowie...?

  Lub panstwowej zapomogi udzielonej najwiekszym bankom swiata np. w USA - w globalnym centrum wolnorynkowej gospodarki...?

  Takie pytanie otwierajace horyzonty na pomysl PiS.
 • 2017-07-18 08:24 | pepemao

  Re:Minister rolnictwa chce reaktywacji PGR-ów. Historia zatacza koło

  w moich oczach - własność państwowa na pewno nie jest i nie musi być gorsza
 • 2017-07-18 09:39 | WrednyGacek

  Re:Minister rolnictwa chce reaktywacji PGR-ów. Historia zatacza koło

  Szanowna Pani Redaktor!
  Chciałbym zwrócić uwagę na pewną nieścisłość w artykule. W PRL Państwowe Gospodarstwo Rolne było odpowiednikiem "sowchozu" w ZSRR, natomiast spółdzielnia produkcyjna odpowiadała radzieckiemu "kołchozowi" - koliektywnyje choziajstwo.
  Z poważaniem.
  Marcin Kowalski
 • 2017-07-18 10:35 | jakowalski

  Re:Minister rolnictwa chce reaktywacji PGR-ów. Historia zatacza koło

  Jak widać, redaktorzy „Polityki” nie odróżniają sowchozu (państwowego gospodarstwa rolnego czyli PRR-u) od kołchozu (rolniczej spółdzielni produkcyjnej czyli RSP). Red. Rakowski w grobie się przewraca. Ale cóż, obecni redaktorzy „Polityki” nie rozróżniają też komunizmu od socjalizmu i wciąż w nas wmawiają, że w PRL-u mieliśmy komunizm. :-(