Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Plan PiS: zaszachować Rosjan amerykańskim gazem. Czy to możliwe?

(9)
Piotr Naimski, główny strateg energetyczny PiS, ma nowy plan: zaszachujemy Rosjan tanim amerykańskim gazem LNG. Prezydent Trump gaz wprawdzie obiecał, ale niskich cen nie zagwarantował. Kolejna strategia ministra poniesie porażkę?
 • 2017-07-21 14:34 | axiom1

  Bosze co za naiwnosc, co za dziecinada.

  Opetany rusofobia rzad nie potrafi sie zachowac na wolnym rynku ani na rynku oligopolistycznym. Rynek gazu to rynek oligopolistyczny.

  Autorze szanowny, gdybym ja ci sprzedawal mlotek za 10 zl za sztuke i gdymbym ja sie dowiedzial ze ty kupujesz taki sam mlotek od innego dostawcy i placisz 15 zl za sztuke i jeszcze sie cieszysz to ja natychmiast podniosl bym moja cene do 14.95 zl.

  Tak tez zachowa sie Gazprom. Amerykanski gaz z lupkow jest drozszy, bo wydobycie jest drozsze, oczyszczanie jest drozsze, skroplenie kosztuje, transport tankowcem jest drozszy niz gazociagiem, ponowne gazowanie kosztuje. W sumie amerykanksi gaz dostarczony do Swinoujscia bedzie co najmniej 30-50 % drozszy. I to jest wspaniala okazja dla Gazpromu do poniesienia ceny.
  Niestety polski konsument bedzie placil za te orgie rusofobi.
 • 2017-07-21 19:16 | axiom1

  Re:Plan PiS: zaszachować Rosjan amerykańskim gazem. Czy to możliwe?

  Wyglada na to ze minister Naimski powinien niezwlocznie udac sie do szpitala i poprosic by go zaszczepili przeciwko rusofobii.
 • 2017-07-22 10:23 | axiom1

  Re:Plan PiS: zaszachować Rosjan amerykańskim gazem. Czy to możliwe?

  Jest tyle szumu ze Polska placi najdrozej za rosyjski gas i ze Gazprom jest monopolem.

  To nie jest tak. Gazprom dostarcza 62.5% polskiego zapotrzebowania. A monopol to dostawca ktory ma co najmniej 90% rynku. Gazprom jest oligopolem a nie monopolem. Natomiast w krajach Uni Gazprom dostarcza 30% podczas gdy Norwegia 35%.
  Inna ciekawostka jest za ile PGNiG sprzdaje na polski rynek gas wydobyty w Polsce ??? Dlaczego o tym cisza.

  I bym sie wogole nie zdziwill gdyby PGNiG sprzedawlo gas wydobyty w Polsce za taka sama cene jak Gazprom. Jestem pewny ze tak jest bo byla by to naturalna reakcja. Naturalne zachowanie na rynku oligopolistycznym.

  Na Gazprom organizowana jest nagonka na fali rusofobi i tyle.

 • 2017-07-22 10:55 | kaesjot

  Re:Plan PiS: zaszachować Rosjan amerykańskim gazem. Czy to możliwe?

  axiom1 - zgadzam się z Tobą. Zadaniem rządzących Polską jest myśleć jak pomóc Polakom a nie jak zaszkodzić Rosjanom, nie patrząc jakie to dla Polaków może mieć skutki.
 • 2017-07-24 06:38 | axiom1

  Re:Plan PiS: zaszachować Rosjan amerykańskim gazem. Czy to możliwe?

  2017-07-22 10:55 | kaesjot

  Widac brak jakiejkolwiek rozwagi dla skutkow.

  Gdyby znieanwidzony Gazprom przestal nagle istniec,...wszyscy pozastali producenci i dostawcy gazu nie byli by w stanie wypelnic powstalej luki. Gazu bylo by za malo i ceny by znacznie wzrosly. Cala Europa placila by za gas nawet dwukrotnie wiecej.

  Gdyby znienawidzona Rosja pograzyla sie w balaganie co jest marzeniem i jedynym celem zycia rusofobow. Wiadomo co by sie stalo. Widzimy to w Iraku i Syrii,... gdzie rzad upada tam powstaj bady, gangi i mafie. Rezultatem sa zniszczenia i miliony uchodzcow ktorym po dradze bedzie do Polski. I realna mozliwosc ze gangi mafie przejely by co najmniej czesc z 10 tys glowic nuklearnych.

  Do takich scenariuszy chce doprowadzic poslski rusofob.
 • 2017-07-25 10:15 | Kazimierz K

  Re:Plan PiS: zaszachować Rosjan amerykańskim gazem. Czy to możliwe?

  Jest to dla mnie podejrzane, że dyskusja odbywa się wyłącznie pomiędzy pro rosyjskimi i pro gazpromowymi osobami.
  Po pierwsze gdyby nie podjęte działania przez obecne i poprzednie rządy, to Polska by płaciła za gaz dwa razy więcej niż Niemcy. Jak to możliwe, że korzystając z dawno zamortyzowanego rurociągów, obecnie również płacimy za gaz więcej niż Niemcy. Przecież powinno być odwrotnie, gdyż amortyzacja nowego rurociągu pod Bałtykiem cały czas powinna mieć wpływ na cenę gazu dostarczanego do Niemiec.
  Po drugie pomimo wprowadzeniu szereg ograniczeń antymonopolowych przeciwko Gazpromowi w tym sankcji przeciwko Rosji za udział przeciwko Ukrainie, Gazprom nadal zwiększa swoją ekspansję w Europie. Mnie osobiście to nie przeszkadza, lecz należy się zastanowić dlaczego tak się dzieje. Również Polska to co mi wiadomo stale zwiększa import gazu z Gazpromu, poprzez zakupy bezpośrednie i poprzez Niemcy. Ten fakt jest dowodem, że rusofobia jest wyłączne sztucznie wykreowanym frazesem i nie powinna być używana wobec potęg gospodarczych.
  Na wolnym rynku obowiązuje ostra konkurencja, lecz gdy dane państwa lub firmy przekraczają określony udział w rynku, to w Polsce i w UE, dla ograniczenia złych skutków, obowiązują przepisy antymonopolowe.
  Po trzecie z jakiegoś powodu nie działają skutecznie sankcje przeciwko gospodarce rosyjskiej lecz przede wszystkim przeciwko Gazpromowi. Polska najbardziej straciła na tych sankcjach jednak głównie dlatego, że to Rosjanie nie chcą importować polskich towarów. Nie nazywam tego polofobią, lecz celową polityką Kremla przeciwko Polsce. Poza ujemnym bilansem handlowym Polski z Rosją ostatecznie nie przynosi to większych rezultatów, jednak z wielu względów Polska będzie ostatnim krajem w którym Rosja zniesie te sztuczne jednostronne ograniczenia. Obecnie są jednak zapowiedziane ze strony USA rzeczywiste sankcje przeciwko Rosji i firmom zachodnim, co dopiero może zmienić niekorzystnie pozycję Gazpromu.
  Po trzecie budowa Gazoportu w Świnoujściu w celu importu gazu skroplonego jako alternatywy dla gazu z Gazpromu, wynika z wielu bardzo uzasadnionych przesłanek i co już obecnie w Polsce i UE nie powinno podlegać dyskusji. Polska nie ma dużych alternatywnych źródeł zakupu gazu i jest chyba skazana na dalsze większościowe zakupy gazu w Gazpromie. Warunki do negocjacji cen będą jednak dużo lepsze, gdy będą istnieć alternatywne źródła zakupu. Budowa dalszych sieci połączeń w Europie wschodniej w tym z buforami Ukrainy, również polepszy pozycję Polski.
  Reasumując powyższe, amerykański gaz może stanowić dużą konkurencję dla rosyjskiego gazu i to powinno wystarczyć żeby ograniczać ceny gazu w Polsce i Europie.
 • 2017-07-26 16:46 | axiom1

  Re:Plan PiS: zaszachować Rosjan amerykańskim gazem. Czy to możliwe?

  @ Kazimierz K

  "Reasumując powyższe, amerykański gaz może stanowić dużą konkurencję dla rosyjskiego gazu i to powinno wystarczyć żeby ograniczać ceny gazu w Polsce i Europie."

  Reasumujac, amerykanski gas nie jest konkurencyjny z dwoch powdow. 1) Jest za drogi. 2) Jest go za malo.

  W sprawie 1. Drozszy gaz nie moze ograniczyc ceny gazu z Rosji. Moze tylko podwyzszyc rosyjskie ceny. Zobacz pierwszy komentarz.
  W srpawie 2. W zaden sposb nie jest to mozliwe aby UsA odgrywalo powazna role na rynku w Europie. Nie maja mozliwosci na poruwnywalna z Rosja produkcje, ani mozliwosci skraplania i transportu.

  *) PS Ceny gazu w USA sa subsydiowane. To na subsydiach rozwinal sie przmysl lupkowy. Subsydia wkrotce sie skoncza.

  Najlepsza strategia dla Polski. Trzymac sie rzetelnie i dokladnie dlugoterminowych umow. Nie cwaniakowac, nie konspirowac. Tu nie chodzi tylko o gaz ale rowniez o reputacje gracza na rynku wysoko kapitalowych inwestycji. Kto tego nie rozumie ten przepadnie.
 • 2017-07-26 18:50 | Aspiryna

  Re:Plan PiS: zaszachować Rosjan amerykańskim gazem. Czy to możliwe?

  "Jest to dla mnie podejrzane, że dyskusja odbywa się wyłącznie pomiędzy pro rosyjskimi i pro gazpromowymi osobami."

  Podejrzliwosc typowa dla PiS-owskich aparatczykow?
 • 2017-07-27 17:41 | Kazimierz K

  Re:Plan PiS: zaszachować Rosjan amerykańskim gazem. Czy to możliwe?

  Uderz w stół a nożyce się odezwą.