Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy uszczelnienie systemu w podatku Vat spowoduje zbilansowanie budżetu Polski.

(4)
2017-07-24 16:15 | Kazimierz K
Na ten temat parę lat temu napisałem na tym forum kilka opinii. Niestety nie spotkało się to z większym zainteresowaniem. Obecny rząd podjął te działania i podobno są już pierwsze dobre efekty. Problem z tak zwanymi karuzelami podatkowymi miał miejsce również w innych krajach np. w Czechach gdzie sprawa została szybko opanowana. Dlatego przez ostatnie lata wyłudzenia nasiliły się w Polsce, gdyż byliśmy chyba jednym z ostatnich krajów gdzie ten problem nie został systemowo rozwiązany. Na ten temat ukazało się wiele krytycznych artykułów w znanych gazetach broniących poprzedni system np. ,że odwrócony Vat spowoduje plajtę niektórych firm. Niestety niektórzy dziennikarze każdą sytuację wykorzystają by walić w rząd. Według ekonomistów krajowych i zagranicznych, Polska w ostatnich latach traciła z tytułu ubytku w podatku Vat od około 40 do 60 miliardów zł rocznie, co praktycznie może zbilansować nasz budżet.
 • 2017-07-31 06:48 | Alrus

  Re:Czy uszczelnienie systemu w podatku Vat spowoduje zbilansowanie budżetu Polski.

  Może zbilansować teoretycznie, a praktycznie co najwyżej na początku uszczelniania, tak jak to widzimy.
  A bilansowanie budżetu osiągamy kiedy nie wydajemy więcej niż wynoszą dochody.
  Wiem, że to zbyt proste aby ludzki umysł mógł pojąć.
 • 2017-08-01 11:48 | Kazimierz K

  Re:Czy uszczelnienie systemu w podatku Vat spowoduje zbilansowanie budżetu Polski.

  Ostatnie wypowiedzi członków rządu przewidują jedynie wykonanie zaplanowanych założeń budżetowych. Wynika z tego ,że problem z uszczelnieniem systemu podatku nie zostanie tak szybko rozwiązany.
 • 2017-08-14 10:27 | Kazimierz K

  Re:Czy uszczelnienie systemu w podatku Vat spowoduje zbilansowanie budżetu Polski.

  Dlaczego w tak ważnym temacie nie ma żadnych opinii i dyskusji.
  Czy wynika to z tak niskiej kompetencji dyskutantów na tym forum.
  Trochę prowokuję, gdyż również zapraszam do dyskusji malkontentów, którym nic się w Polsce nie podoba.
  Według mojej przemyślanej opinii, podatek Vat naliczany i rozliczany na obecnych zasadach, był i jest najbardziej korupcjogennym i złodziejskim sposobem pozyskania pieniędzy i przejęć firm. Na ten temat na tym forum, kilka lat temu w tej sprawie również wyraziłem swoją krytyczną opinię i lecz również wtedy prawie nikt tym się nie zainteresował.

  Jeżeli naliczanie tego podatku jest obowiązkowe ze strony UE, to wystarczy aby ten podatek był wyłącznie finansowo rozliczany w transakcjach sprzedaży detalicznych, z pominięciem transakcji pomiędzy firmami.
  Jeżeli państwo nadal chce zarabiać na podatku Vat z faktur kosztowych firm, to przecież jest to możliwe poprzez zastosowanie określonych wyłączeń. Obecnie np. nie jest kosztem uzyskania przychodu i rozliczenia z podatku Vat, zakup napoi alkoholowych, jeżeli nie jest to związane z prowadzoną działalnością. Takich wyłączeń podatku Vat jest bardzo wiele np.przy paliwach dla samochodów służbowych osobowych.
  Gdyby przyjąć zerową stawkę pomiędzy przedsiębiorcami, to nawet przy braku sprzedaży detalicznej w danej firmie, istnieje możliwość rozliczenia tego podatku.
  Przy odwróconym podatku Vat na wszystkie towary oznacza to, że koszt zakupu napoi alkoholowych(wartość netto + Vat) firma w całości pokrywa z własnych środków, natomiast zakup paliwa wartość netto + 50% Vat stanowi koszt uzyskania przychodu, natomiast pozostała część podatku Vat jest rozliczana z własnych środków firmy.
  Aby uszczelnić system podatku Vat nie trzeba wdrażać jakiś skomplikowanych systemów, lecz jedną ustawą wprowadzić odwrócony podatek Vat na wszystkie towary.

  Dlaczego dotychczas tego nie zrobiono, to jest dobre pytanie dla poprzedniej i obecnej ekipy rządowej.
  Obecnie się w tej sprawie zamierza się powołania komisji śledczej przeciwko poprzedniej ekipie rządowej PO-PSL. Gdzie była opozycja i ekonomiści z tytułami naukowymi, gdy wprowadzano i kolejne lata zmieniano zasady w tym temacie?.
  Ten temat również dotychczas nie interesował dziennikarzy i może rzeczywiście powołanie komisji śledczej wleje do głów trochę oleju i odpowiedzialności za państwo.