Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

„Dunkierka”, najbardziej oczekiwany film sezonu. Z jej mitem mierzyło się wielu twórców

(5)
Najnowszy film Christophera Nolana jest reklamowany jako opowieść o wydarzeniu, które ukształtowało nasz świat.
 • 2017-07-24 20:25 | Slawomirski

  „Dunkierka”, najbardziej oczekiwany film sezonu.

  Bylem z rodzina na tym filmie. Dunkierka rozni sie od innych filmow wojennych. Sklada sie z trzech przeplatujacych sie obrazow. Przypomina okropnosci wojny pokoleniom ktore jej nie zaznaly. Polecam.

  Slawomirski
 • 2017-07-25 10:39 | jakowalski

  Re:„Dunkierka”, najbardziej oczekiwany film sezonu. Z jej mitem mierzyło się wielu twórców

  Hitler pozwolił Anglikom na wycofanie z Dunkierki swoich żołnierzy, ale już nie sprzętu, licząc na dogadanie się z Wyspiarzami i na ich udział po jego stronie w wojnie z „bezbożnym” sowieckim bolszewizmem, a propaganda brytyjska zrobiła z tej klęski zwycięstwo Anglików. No cóż, historia jest wszędzie i zawsze fałszowana w imię doraźnych celów politycznych. Dobrze przecież wiemy, że II Wojna Światowa została przegrana przez III Rzeszę nie na froncie zachodnim a wschodnim. Widać, że wraca znów Zimna Wojna. :-(
 • 2017-07-25 19:58 | stok

  Re:„Dunkierka”, najbardziej oczekiwany film sezonu. Z jej mitem mierzyło się wielu twórców

  Wojna została wygrana w amerykańskich, brytyjskich i radzieckich fabrykach, które produkowały wielokrotnie więcej sprzętu i broni, niż fabryki niemieckie, japońskie i włoskie.
 • 2017-07-26 17:06 | jakowalski

  Re:„Dunkierka”, najbardziej oczekiwany film sezonu. Z jej mitem mierzyło się wielu twórców

  stok
  Też prawda. A pod Dunkierką, to Hitler pozwolił Anglikom wycofać się na swoją wysepkę. Gdyby chciał, to zrobiłby tam z nich miazg, ale liczył on wówczas wciąż na współpracę z W. Brytanią w wojnie z ZSRR, wiedząc doskonale, że Churchill też chciałby wyruszyć na Moskwę. Jednakże Churchill chciał iść na Moskwę sam albo z USA, a nie z Niemcami, a więc nie chciał dogadać się wówczas z Hitlerem. Patrz też Operacja Unthinkable („Operacja Nie Do Pomyślenia”) – brytyjski plan ataku na ZSRR. Plan ten został stworzony w drugiej połowie kwietnia 1945 roku na polecenie premiera Winstona Churchilla przez British Armed Forces' Joint Planning Staff. Podstawowym celem tej operacji miało być „wyrwanie Europy Wschodniej spod okupacji rosyjskiej”, a szczególnie zapewnienie „uczciwego ładu dla Polski”, czyli restytucja u nas kapitalizmu i rządów zachodniego kapitału. W planach Operacji Nie Do Pomyślenia jest mowa o ataku na Rosję, nie na ZSRR (chociaż oficjalnie takie państwo jak Rosja wówczas nie istniało). Ustalono datę ataku na 1 lipca 1945 roku. W misji „oswobodzenia” Europy Wschodniej miały wziąć udział także Stany Zjednoczone (w raporcie zaznaczano, że istnieje możliwość, że Rosja przystąpi do wojny po stronie Japonii przeciw USA). Większość operacji ofensywnych miały przeprowadzić siły amerykańskie i brytyjskie, a także polskie siły zbrojne i do 100 000 żołnierzy niemieckich z Wehrmachtu i Waffen SS. Jednak szefowie sztabu uznali ofensywę przeciw ZSRR, która miała na celu „wyzwolenie” Polski, za nierealną, głównie ze względu na przewagę liczebną sił radzieckich w Europie. 22 maja 1945, dowództwo brytyjskie stwierdziło więc, że operacja jest „wysoce ryzykowna”. Pomimo odrzucenia planu ataku na Rosję w 1945 roku, plan ten nadal był rozważany, a 30 sierpnia 1946 roku odbyło się nawet nieformalne spotkanie między brytyjskim i amerykańskim Szefem Sztabu na temat tego, jak może wyglądać konflikt w Europie i najlepszej strategii prowadzenia wojny w Europie przeciwko ZSRR i jego sojusznikom, w tym więc i Polsce.
  Patrz też Operacja Pika – niezrealizowany plan zbombardowania przez siły brytyjsko-francuskie radzieckich instalacji naftowych na Kaukazie podczas II wojny światowej. Winston Churchill - ówcześnie Pierwszy Lord Admiralicji, znany antybolszewik - uznał ZSRR za wspólnika III Rzeszy w podbojach wojennych. Stanowisko Wielkiej Brytanii umocnił wkrótce (30 listopada 1939) konflikt ZSRR z Finlandią (tzw. wojna zimowa). Ponieważ większość radzieckich złóż znajdowała się na Kaukazie, to zachodni stratedzy chcieli zniszczyć przemysł naftowy w tym rejonie. Na zachodzie Europy trwała wówczas tzw. dziwna wojna jako że Anglia i Francja chciały wówczas dogadać się z III Rzeszą. W ramach Operacji Pika miały zostać zbombardowane miasta Baku, Batumi i Groźny. Plan ten został ukończony w kwietniu 1940, ale ostatecznie operacja ta nie została nigdy wykonana, ponieważ ZSRR przetrwał najtrudniejszą fazę działań wojennych i odparł Niemców. (Wikipedia)
 • 2017-07-27 14:01 | jakowalski

  Re:„Dunkierka”, najbardziej oczekiwany film sezonu. Z jej mitem mierzyło się wielu twórców

  Na ekrany polskich kin trafił właśnie film „Dunkierka”. Christopher Nolan, reżyser cyklu filmów o Batmanie, tym razem opowiada o słynnej operacji „Dynamo”. Podczas akcji, setki statków i łodzi, również cywilnych, wypłynęło z portów, by ratować uwięzionych na francuskiej plaży aliantów.
  Historycy przyznają, że powodzenie gigantycznej operacji to jedna z największych tajemnic II wojny światowej. Czemu Hitler wstrzymał wojska? - Jest wiele wytłumaczeń. Najprawdopodobniej Hitler liczył w owym czasie na to, że po pokonaniu krajów Beneluksu oraz Francji, uda mu się zawrzeć pokój z Wielką Brytanią - mówił w Polskim Radiu prof. Jerzy Eisler.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,114944,22152173,ten-film-moze-zdobyc-oscara-a-jak-naprawde-wygladala