Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy obecny system emerytalny w Polsce, jest sprawiedliwy.

(4)
2017-07-25 20:44 | Kazimierz K
Obowiązujący system emerytalny dla obecnie przechodzących na emeryturę, jest moim zdaniem bardzo niezrozumiały i nawet prawnicy nie potrafią wyjaśnić wiele kwestii. System w sposób szczególny traktuje pracę na dole w kopalni, gdzie po 25 latach pracy można uzyskać stałą emeryturę.
Nie mam nic przeciwko emeryturze po 25 latach ciężkiej pracy na dole, gdyż pracując na dole w ścianie, ciężko wytrzymać nawet 10 lat. System jednak nie uwzględnia , że za prawo do emerytury po 25 latach, ZUS powinien pobierać podwójne a nawet potrójne stawki ubezpieczeń.
To nie wyłącznie przywilej powinien decydować, że po określonych latach w ciężkich warunkach pracy powinna przysługiwać emerytura, lecz wpłacane przez pracownika i zakład pracy składki ZUS. W tej sytuacji wpłacając podwójne obowiązujące składki mogłaby przysługiwać emerytura po 30 latach a przy potrójnych stawkach po 25 latach.
System w szczególny sposób traktuje osoby które posiadają min.5 letnią nieprzerwaną pracę na dole, co pozwala o skrócenie wieku emerytalnego o połowę + uzyskuje się dodatkowe profity pieniężne. A co z tymi osobami które pracowały np.4 lata i 11m-cy.
Tym osobom niestety nic nie przysługuje. System również daje przywilej skrócenia wieku emerytalnego w przypadku udokumentowania min. 15 lat w szczególnych warunkach.
Dla kobiet w wieku 55lat a dla mężczyzn 60 lat. A co z tymi osobami które pracowały jeden dzień mniej, niż przewiduje ustawa. Obecny system przywrócił przejście na emeryturę po 65 lat przez mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Taki stan rzeczy powinien być powszechnie akceptowany z uwagi na macieżeństwo kobiet. Zwracam jednak uwagę, że mężczyźni przeciętnie żyją około 6 lat krócej od kobiet.
To co mi się najbardziej nie podoba, że nie ma możliwości przejścia na emeryturę np. po 42,5 lub 45 latach pracy bez względu na wiek, tak jak to jest bodajże w Niemczech. Ponadto za pracę powyżej w/w progu, również powinien przysługiwać dodatkowy dodatek, co by zachęciło pracowników do dalszej pracy.
W Polsce uprzywilejowana budżetówka np. wojsko i policja, uzyskuje prawo do emerytury nawet po 15 latach pracy. Występuje jeszcze wiele innych dziwnych złych praktyk wysyłania na emerytury, co również odbywa się kosztem całego społeczeństwa. System emerytalny powinien obejmować wszystkich obywateli, bez rozdziału na pracowników zakładów pracy i budżetówki, gdyż i tak za emerytury odpowiada państwo a nie ZUS.
System emerytalny wymaga zmian w szczególności, że aktualnie nie ma dopłat z budżetu państwa do emerytur oraz, że mamy bardzo dobrą sytuację budżetową. Na skutek uszczelnienia systemu podatkowego w szczególności w podatku Vat, państwo na to obecnie stać. Prawo do sprawiedliwej emerytury gwarantuje również Konstytucja.
 • 2017-07-27 23:11 | Aspiryna

  Re:Czy obecny system emerytalny w Polsce, jest sprawiedliwy.

  "System emerytalny wymaga zmian w szczególności, że aktualnie nie ma dopłat z budżetu państwa do emerytur oraz, że mamy bardzo dobrą sytuację budżetową."

  Bardzo dobra... ale tylko na papierze. "Kreatywna ksiegowosc" w wykonaniu mlodszego pana Morawieckiego!
 • 2017-07-29 10:51 | Kazimierz K

  Re:Czy obecny system emerytalny w Polsce, jest sprawiedliwy.

  Proszę skorzystać z ogólnie dostępnych informacji które potwierdzają nadwyżkę ZUS. W ostatnim czasie na ten temat wypowiadała się również prezez ZUS, potwierdzając to jw. w tym podała przyczyna dlaczego tak się dzieje. Oczywiście, że w najbliższych latach z powodu obniżenia wieku emerytalnego dla mężczyzn o 2 lata a dla kobiet aż o 7 lat, może to spowodować pogorszenie sytuacji. Dlatego w celu ograniczenia tych skutków, wskazałem jakie winne być wprowadzone zachęty, w szczególności dla kobiet, które przecież żyją w Polsce około 6 lat dłużej od mężczyzn. To co mi wiadomo w Niemczech każdemu przysługuje emerytura chyba po 40 czy 45 latach pracy, o czym się w Polsce nie mówi, chociaż Niemcy przeciętnie żyją dłużej od Polaków. Moim zdaniem większość polskiego społeczeństwa nie daje rady pracować powyżej 65 roku życia i po ponad 45 latach pracy. Poza niesprawnością fizyczne występuje również niesprawność psychiczna, co wiąże się z coraz większym stresem przy wykonywaniu pracy. Mamy przecież ogromny skok cywilizacyjny w szczególności w zakresie informatyki. Samo doświadczenia choć cenne, nie wystarczy by konkurować z młodymi. Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem jest również stworzenie wspólnego systemy emerytalnego dla pracowników i budżetówki. Jest to częściowe przelewanie środków, lecz jest to prosty i czytelny sposób na zbilansowanie budżetu ZUS, aby na tej podstawie zapewnić godziwą emeryturę również i młodym Polakom. To jest jednym z powodów dlaczego Polacy wyjeżdżają pracować za granicę, gdyż jako obecni już 40 latkowie już dzisiaj myślą o swojej emeryturze.
  Młodzi Polacy nie są również zainteresowani płaceniem wysokich składek ZUS, gdyż są przekonani, że i tak będą dostawać głodowe emerytury. Tak to był przedstawiane przez poprzednią władzę a i obecna władza nic nie zmienia znaczącego w tym zakresie.
 • 2017-08-01 11:43 | Kazimierz K

  Re:Czy obecny system emerytalny w Polsce, jest sprawiedliwy.

  et to tak ważny i na czasie temat, że jestem zaskoczony tak znikomym zainteresowaniem. Sprawa wcześniejszej emerytury dla kobiet, jest obecnie najważniejszym zarzutem komisji UE, nie równego traktowania płci w Polsce.