Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Prof. Sadurski o tym, jak chronić demokrację przed chaosem

(9)
Rozmowa z profesorem UW Wojciechem Sadurskim, filozofem prawa i politologiem, o kondycji demokracji i sposobach jej obrony przed populistami.
 • 2017-07-25 23:21 | maciej

  Totalna Opozycja naprawy polsskiego wymiaru sprawiedliwosci z wetem p. Andrzeja Dudy.

  Prezydent Duda ogłasza decyzję: dwa razy weto w sprawie SN i KRS (8) Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!
  Zdecydowana wiekszosc Narodu Polskiego jest przekonana ze rzetelne leczenie polskiego wymiaru sprawiedliwosci jest niezbedne, ma byc rychle i zdecydowane. Polska ze swoim obecnym wymiarem sprawiedliwosci jest jak dojrzaly pacjent z guzem jelita grubego. Czlowiek ma przewlekly bol, jego uklad trawienny pracuje fatalnie od poczatku do konca. Cierpiacy i jego lekarze wiedza ze czlowiek cierpi na raka jelita grubego, ktore zle sie skonczy o ile rychla interwencja chirurgiczna nie wkroczy. Zeby otworzyc brzuch i wytoczyc nowotwor pacjent musi wyrazic zgode ze rozumie o co chodzi i wie ze pewne ryzyko istnieje, ale rowniez wie ze bez tego raczej malego ryzyka nie ma zadnych szans. W polskim wymiarze ssprawiedliwosci pacjentami sa tysiace Polakow ktorych drazy rak obecnego polskiego wymiaru sprawiedliwosci i nie ma zdnej watpliwosci ze ciecie brzucha jest konieczne. Ale smiertelni wrogowie cierpiacych pacjentow Polakow chca smierci pacjenta i pograzenia ekipy rzadzacej, ktorzy sa chirurgami. T.Zw. Totalna opozycja chce leczyc polski wymiar spawiedliwosci mascia i swiecona wola oraz pochwalami z Brukseli i Berlina, oraz strachem przed zabiegiem chirurgicznym. Totalna opozycja to sa smiertelni wrogowie Polski i Polakow to sa dzisiejszi VOLKSDEUTCHE, ktorzy chca utrzymac swoje przywileja jakie mieli w GG czyli Polsce po 1989r. Hanba t.zw. Totalnej opozycji w osobach pp. Schetyny, Petru, p. Gersdorf, ktorych Volksdeutchowstwo nie kryje sie nawet za nazwiskami.
 • 2017-07-26 09:40 | Kazimierz K

  Re:Prof. Sadurski o tym, jak chronić demokrację przed chaosem

  Ja bym tego tak nie ocenił.Totalna opozycja (która sama tak się określiła), nie może zaakceptować wyniku wyborczego, że wyborcy dali PIS większość w parlamencie. Na początku kwestionowano, że to zwykły przypadek związany z błędem SLD nie uzyskania 8% wyniku wyborczego, później, że w stosunku do ogółu uprawnionych PIS ma na najwyżej 25% poparcia, co nie daje wyłącznego prawa do podejmowania uchwał bez zgody opozycji. A przecież takie podejście jest całkowicie sprzeczne z konstytucją i podważa demokrację. Przez 8 lat rządzenie koalicji PO-PSL, która miała w sumie podobną większość co PIS, zmieniono wiele zwyczajów wyboru powołania osób do instytucji np. Trybunału Konstytucyjnego.
  Wcześniej było tak, że na drodze konsensusu realizowane to było zasadniczo przez dwie lub trzy największe partie(które zasiadały w parlamencie). Niestety koalicja PO-PSL odstąpiła od tej reguły i zaczęła wybierać wyłączne wskazanych przez siebie kandydatów. Pod koniec rządów PO-PSL praktycznie wszyscy sędziowie byli poprzez wskazanie tej koalicji. Dodatkowe aby utrudnić prace ustawodawcze jeszcze przed zakończeniem kadencji określonych sędziów, powołano następnych 5 w kolejce. Aby to przeforsować gdyż PIS jako największa partia parlamencie blokowała ten wybór, dogadano się pozostałymi posłami. W ten sposób również SLD mogło wskazać swojego przedstawiciela w Trybunale Konstytucyjnym. To wszystko odbywało się przy ostrym sprzeciwie PIS, przy jednoczesnym niepodejmowaniu tego tematu przez media, i elity prawnicze, które był zobowiązane jako 3 i 4 władza to krytykować .Ostatecznie Prezydent Duda nie powołał wskazanych przez uprzedni sejm 5 sędziów, co doprowadziło do ostrego konfliktu pomiędzy PIS a totalną opozycją. Za opozycją stanęły wszystkie liczące się media w tym telewizja polska.
  Po wygraniu wyborów przez obecną władze, nowy sejm rozpoczął natychmiastowe działania wyboru 5 jeszcze nie powołanych przez Prezydenta sędziów do Trybunału Konstytucyjnego, których ekspresowo powołał Prezydent Duda. Co było dalej wszyscy już zapewne pamiętają. Od tego zdarzenia opozycja nazwała się totalną opozycja, twierdząc wszem i wobec, że rząd i parlament łamie zasady demokracji i konstytucję.
  Zaczęto blokować prace parlamentu, poprzez zgłaszanie przerw w obradach, składania wniosków formalnych które nimi niebyły, blokowania mównicy i możliwości pracy marszałka sejmu. Zaczęto kwestionować prawo większości do podejmowania jakichkolwiek ważnych uchwał które nie odpowiadały opozycji, chociaż gdy koalicja PO-PSl rządziło i również wprowadzali ustawy w ekspresowym tempie bez wymaganej dyskusji w parlamencie. Marszałek sejmu wtedy oświadczył, że "jak Wy będziecie mięć większość, to również będziecie mieć prawo do przegłosowania ustaw". Totalna opozycja zaczęła również skarżyć na Polskę w UE w tym krytykować rząd poprzez media zachodnia, które w większości są liberalne. Dla minimalnego zrównowarzenia wpływu mediów, które w około 90% zostały opanowane przez neo-liberalne i niemieckie środowiska, PIS przejął telewizję polską, co w wielu krajach zachodnich w tym Niemczech jest normą.
  Taki stan rzeczy opanowania mediów w Polsce przez środowiska niemieckie, trwa do dnia dzisiejszego i ma duży wpływ na środowiska społeczne. Po uchwaleniu przez obecny sejm 3 kolejnych ustaw o sądownictwie, które zostały przyjęte w bardzo szybkim trybie, gdyż totalna opozycja i środowiska nie chciały wspópracować w tym zakresie, została wywołana kolejna awantura. W tym jednak przypadku do akcji musiał wkroczyć Prezydent Duda, który zawetował 2 ustawy o KRS i SN. Czy Prezydentowi uda się doprowadzić do uchwalenia tych uchwał czas pokaże.
  Wyborcy mają świadomość co reprezentuje obecna scena polityczna i to oni ostatecznie zadecydują w jakim kierunku pójdzie Polska. Polska demokracja bardzo podzieliła społeczeństwo, lecz zasadniczo jest to spowodowane różnymi poglądami ludzi, co przecież jest naturalnym zjawiskiem. Polityka to teatr w którym ściera się zło i dobro. Trzeba jednak mieć nadzieję, że ostatecznie wygra demokracja w której będzie miejsce dla wszystkich nurtów politycznych, bez akceptacji tych prawnie zakazanych.
  Zdaję sobie sprawę, że moja bardzo skrótowa ocena sytuacji politycznej w Polsce może nie spotkać się z akceptacją wielu osób, lecz jestem tylko człowiekiem i obserwatorem życia publicznego.
 • 2017-07-26 10:57 | Obserwer

  Reforma sprawiedliwości siekierą

  A tu @Macieju trzeba precyzji , finezji i doskonałego rozpoznania. Prosta i chamska operacja o cechach zaprzeczenia pojęć, nauki, doświadczenia operatora głównego tej operacji, na żywym ciele społeczeństwa polskiego, będzie jedynie rozpapranym zabiegiem , gdzie szwy polityczno- partyjnej ekstazy naprawczej najpierw zropieją partyjna infekcją, później będzie gangrena w postaci politycznych wyroków, aż do śmierci żywej tkanki czyli tysięcy obywateli.

  Niskość twojego wywodu ma cechy obrażania ludzi z powodu nazwiska i jest tak samo nędzne jak brak dobrej woli tzw. odnowicieli tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości rozpoczynając go od złamania Konstytucji RP przez najwyższych funkcjonariuszy publicznych RP. Straszne i koszmarne jak wszystkie niesprawiedliwe wyroki do tej pory.
  Jeśli myślisz , iż ta droga bezprawnego, bo niekonstytucyjnego rozprawienia się z chorym i często bezdusznym , niemoralnym i niesprawiedliwym systemem sprawiedliwości w Polsce jest tym antidotum na wszelakie tam zło, to niestety, jesteś tak samo chory, bezduszny, niemoralny i niesprawiedliwy jak istniejący system, który podobno chcą reformować reformatorzy, którzy podobnie jak ty nie lubią Polek i Polaków. A nawet gorzej toporem czy siekierą chcą wyrąbywać tzw. sprawiedliwość. Bo choć ta tzw. opozycja nie zrobiła nic do tej pory sensownego, to nienawiść i chęć pomsty bije z twojego wpisu do niej. Być może z tego powodu ich bezczynności i zaniechania. Ta ilość goryczy nienawistnej jest jak nawis inflacyjny, który w każdej chwili może być podpałką dla wystąpień Polaka przeciw Polakowi z powodu nadmierności mściwości, wściekłości w imię niby dobra. Ale tak wydumane pojęcie dobra, gdzie nie widać już nic poza nienawiścią i nie merytorycznym oglądem sprawy ważnej dla każdego z nas, jest tylko i wyłącznie złem absolutnym.

  Nie ma nic gorszego jak Polak Polaka porównuje do osobników z piekła rodem. A ty stosujesz porównania współobywateli do bestii z czasów destrukcji, mordu i zdrady totalnej. Współczuje ci, bo stan twojego umysłu musi mieć straszne i niebezpieczne , przede wszystkim , dla ciebie i twojego zdrowia nagromadzenie frustracji.

  Wrogom Polski i Obywateli RP właśnie dokładnie chodzi , aby taka atmosfera panowała. W ten schemat ich planów tacy ludzie jak ty dokładnie się wpisują. Schemat bezprawnego zreformowania bezprawia jest, tak samo idealnym rozwiązaniem dla każdego , kto źle życzy Polsce , Polkom i Polakom, jak obecne niedomagające sądownictwo.

  Ta publiczna, obywatelska agora jaka dzieje się w Polsce, ten nowy wymiar sprawiedliwości społecznej ustanawianej i kontrolowanej przez Naród Polski, jest jedyną alternatywą, aby takich jak ty @ maciej i z drugiej strony, ogarnąć dobrą wolą pokojowego światła nadziei, młodości i dobrej przyszłości dla wspólnego polskiego dobra.

  Wrogowie Polski ,jeśli są to zawiodą się sromotnie, bo nie jesteśmy ani orbanowskim czy erdoganowskim , ani putinowskim społeczeństwem.
  Jesteśmy wybrańcami losu trudnego, ale nie beznadziejnego.
  Dlaczego? Bo Słowo traktujemy poważnie bez względu , gdzie ono jest czy w Biblii czy w Konstytucji. Wszak zawsze jest to dar - Boży dar.
 • 2017-07-26 18:20 | Aspiryna

  Re:Prof. Sadurski o tym, jak chronić demokrację przed chaosem

  Czy ktoś jeszcze pamięta jak to gang gwałcicieli polskiej Konstytucji kierowany przez tchórzliwego gnoma schowanego za swoimi marionetkami podnosił wrzawę, że rząd PO zagraża polskim lasom? Teraz dewastują Puszczę Białowieską, nasz skarb narodowy i zamierzają niszczyć kolejne lasy (wycinaja ostro w Bieszczadach). Oni bez przerwy łżą i robią to co sami zarzucali innym!

 • 2017-07-28 14:17 | ThomasZNiemiec

  Re:Prof. Sadurski o tym, jak chronić demokrację przed chaosem

  Bardzo fajne wywiad, i pytania i odpowiedzi.

  W tekscie: "Bo w [demokracji] różnice zdań w pluralistycznym społeczeństwie nie są patologią, tylko czymś naturalnym i dobrym. Bo różnice zdań pomagają tworzyć różne koncepcje dobra wspólnego, które mogą z sobą rywalizować."

  Dokladnie! A dalej w tym sensie: W "normalnym" społeczeństwie wiekszość nawet NIE CHCE żeby wszystko był jak wiekszość chce bo normalny człowiek chce żeby wszyscy byli zadowoleni, akceptowani - wiec też mniejszość, ci którzy sa inni, obcy, sie myla itd.
 • 2017-07-28 15:58 | ThomasZNiemiec

  Re:Prof. Sadurski o tym, jak chronić demokrację przed chaosem

  @Pana Observer
  Mam pytanie prosze, jesli Pan ma czas:
  Kto jest wrogiem Polakow wedlug Pana?

  A tez nie rozumiem:
  "Bo Słowo traktujemy poważnie bez względu , gdzie ono jest czy w Biblii czy w Konstytucji. Wszak zawsze jest to dar - Boży dar."
  "my" to sa Polacy chyba, tak?
  Wiec wyborcy PiSu nie sa "polakami" w tym sensie, albo nie prawdziwi wedlug tej tezy bo oni ewidentnie ani traktuja biblie powaznie ani konstytucje RP. Czy dobrze kumam? Dziekuje.
 • 2017-07-29 10:12 | Kazimierz K

  Re:Prof. Sadurski o tym, jak chronić demokrację przed chaosem

  Obserwer w dosyć mocnych słowach skrytykował @Macieja, jedynie chyba za to, że @Maciej z w przenośnym znaczeniu użył słowa volksdeuch.
  Trzeba jednak przypomnieć, że te obecnie obraźliwe słowo bezczelnie nadal często było jeszcze do nie dawne stosowane, wobec wszystkich rodowitych Ślązaków a więc niepewnych obywateli polskich. Tą nazwę wprowadził Hitler wobec osób pochodzących i stale zamieszkałych na określonych regionach obecnego obszaru Polski i wiele innych krajach europejskich. Miało to na celu określenie społeczności jako związanych duchowo i pochodzeniem niemieckim, w celu stosowania określonej polityki niemieckiej na tych terytoriach. W czasie II wojny światowej i po wojnie Polacy zaczęli to określenie stosować wobec Polaków współpracującymi z Niemcami. Zazwyczaj były to osoby mówiące dobrze po niemiecku i sam fakt takiej współpracy mógł decydować, że był ta osoba określona jako volksdeuch. Od paru lat wszyscy traktujemy Niemców jako przewodników wolności i demokracji, oraz państwo które pomaga Polsce w rozwoju gospodarczym. I jest to moim zdaniem słuszne założenie. Jednocześnie biorąc pod uwagę historię i nasze doświadczenia, należy zdać sobie sprawę, że nikt nam nie zapewni bezpieczeństwa, rozwoju i dobrobytu, jak sami się o to nie postaramy. Na scenie politycznej w Polsce o to mamy dwa liczące się ugrupowania tj. zjednoczona prawica i totalna opozycja, które mają zupełnie inne poglądy praktycznie na wszystkie sprawy. Czy to jest normalne, żeby w tak wielu sprawach tak się dzielić. Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa powinna łączyć społeczeństwo a nie dzielić. Kto zatem jest przyczyną tego stanu rzeczy.
  USA i Anglia umową zagwarantowały nienaruszalność terytorialną Ukrainy. Dlaczego dotychczasowe sankcje za strony UE europejskiej przeciwko Rosji nie przyniosły żadnego rezultatu a tylko na tym najbardziej straciła Polska. Dlaczego Niemcom i innym kraj europejskim nie podobają się obecnie nałożone skuteczne sankcje ze strony USA. Dlaczego Polska nie potrafi się porozumieć z Niemcami w sprawie bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Czy Polska potrzebuje klasy politycznej która nie walczy o sprawy polskie, lecz jedynie zajmuje się pozyskiwaniem swoich wpływów nie poprzez lepsze programy, lecz poprzez negowanie legalnej władzy. Dlaczego jest w Polsce uznawana mniejszość niemiecka a w Niemczech taka mniejszość nie jest uznawana. Dlaczego hitlerowski dekret o likwidacji mniejszości polskiej w Niemczech wraz z jej majątkiem jest nadal obowiązujący prawem w Niemczech. Dlaczego część społeczeństwa i polityków jest zadowolona gdy do władz UE są wybierane osoby z Polski wskazane przez Niemcy przy sprzeciwie Polski.Tutaj nie tylko dotyczy to Pana Tuska, lecz osoby z Polski zablokowane przez opozycję. W demokratyczny państwie władzę zdobywa się poprzez wolne wybory a nie poprzez nawoływanie parlamentarzystów i byłych prezydentów i premierów do obalenia władzy.Przecież rewolucją moralnie i prawnie, nie można zdobyć władzy, gdyż dopiero wtedy będzie bardzo źle. Władza wybrana w demokratycznych wyborach ma bardzo silny mandat polityczny a tym samym i moralne prawo do obrony tej władzy. Dlatego w tych sprawach należy być zasadniczy, aby państwo faktycznie nie utraciło zdobyczy demokratycznych. Słowo volksdeuch nie powinno być zatem obraźliwym zarzutem, gdyż jest wiele gorszych stosowanych epitetów wobec znaczących polityków, które jakoś nikt wyraźnie nie krytykuje. Liczę na wyrozumienie i dobre maniery którym się moja opinia nie spodoba.
 • 2017-07-29 18:47 | Aspiryna

  Re:Prof. Sadurski o tym, jak chronić demokrację przed chaosem

  "Wszystko odbyło się w zaledwie 10 dni, bez konsultacji społecznych i zbędnego rozgłosu. Rewolucyjne zmiany w Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) uchwalone przez PiS to kolejny cios dla i tak borykającej się z problemami branży wiatrakowej. - Wykorzystując skupienie całej uwagi na zmianach w sądach przepchnięta została ustawa, która uderza w OZE!"

  Ta obecna wladza jak ognia unika WSZELKICH konsultacji spolecznych.
  Czego sie tak obawiaja, skoro (podobno) ciesza sie sporym
  poparciem?
 • 2017-09-29 11:35 | GeneralWinter

  Re:Prof. Sadurski o tym, jak chronić demokrację przed chaosem

  @ThomasZNiemiec Ja odnośnie tego pytania do @Obserwer. Wydaje mi się, że Obserwer wcale nie twierdzi, że Wrogowie Polski SĄ - dlatego pisze, że "JEŚLI są". Wrogów Polski raczej nie ma w samej Polsce - w sensie, Wrogami Polski nie są sami Polacy (toby było niedorzeczne), ani ci głosujący na PiS, ani na PO, ani na inne opcje. JEŚLI już istnieją tacy Wrogowie Polski, to są to siły zewnętrzne, przedstawiciele innych państw, wywiadów, etc. chcący ingerować w polską rację stanu. Zachęcam do lektury ksiażki Tomasza Piątka "Macierewicz i jego tajemnice". Tam można coś wyczytać o Wrogach Polski. Macierewicza już od dawna podejrzewa się u nas o współpracę z obcym wywiadem i działanie na szkodę Polski, ale ja osobiście nie wierzę, że robi on to świadomie. Macierewicz jest po prostu umiejętnie sterowany. Sam z pewnością jest przekonany, że robi dobrze; jednak obiektywna ocena jego postępowania, decyzji pokazuje, że to co robi nie jest dla Polski korzystne, osłabia jej pozycję i bezpieczeństwo. Myślę, że w najbliższym czasie dowiemy się w tej materii więcej, gdyż sprawy w Polsce zaszły za daleko; grozi nam poważna destabilizacja polityczno-gospodarcza, a co za tym idzie, zaczynają się uaktywniać wpływy zagraniczne, każdy ciągnący w swoją stronę.

  To co natomiast chce przekazać Obserwer - przynajmniej w moim rozumieniu - to to, że jakkolwiek ktoś będzie się starał, żeby nas jako Naród pogrążyć, wykorzystać, lub nam zagrozić - zawiedzie się i nie dopnie swego, jeśli my jako Naród pozostaniemy wierni Słowu; pozostaniemy wierni zasadzie "pacta sunt servanda" - umowy muszą zostać dochowane. By tego dokonać, by pozostać wierni Słowu, będziemy musieli zrewidować zaufanie jaki okazaliśmy PiS powierzając mu władzę, oraz będziemy musieli gremialnie okazać swoje niezadowolenie, rozczarowanie i stosownie do naszych odczuć wybrać podczas najbliższych wyborów - samorządowych, sejmowych, prezydenckich po kolei. Pierwszy sprawdzian obywatelski już na jesień 2018, gdy odbędą się wybory samorządowe.