Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Przeklęta „Klątwa” w Chorzowie. Politycy z regionu już wiedzą, że to sprawka PO

(6)
Kroi się w Chorzowie sądny czwartek! Teatr Rozrywki zostanie nawiedzony przez warszawski Teatr Powszechny i jego „Klątwę”.
 • 2017-08-03 04:15 | woytek

  na złość babci obcinają tam sobie uszy?

  Jak nie mają innych zmartwień to muszą udziwniać Wyspiańskiego ?
 • 2017-08-03 07:36 | Jan Dziadul

  Re:Bluźniercza „Klątwa”

  Apel Kampanii Wolności Sztuki i Nauki do Wiktora Skworca, Arcybiskupa, Metropolity Katowickiego (ukazał się na stronie internetowej Naszej Demokracji):

  Wasza Ekscelencjo,
  My, niżej podpisani mieszkańcy województwa śląskiego, zarówno wierzący w Boga, jak i niepodzielający tej wiary, jesteśmy zbulwersowani listem skierowanym do chorzowskich parafii, w którym zostało potępione wystawienie spektaklu „Klątwa” w chorzowskim Teatrze Rozrywki.
  List ten godzi w naszą godność i wolność wyboru, ponieważ podważa umiejętność podejmowania przez nas świadomych decyzji. Chcemy, by nasze konstytucyjne prawa do wolności wypowiedzi, wiary i poglądów, a także odbioru sztuki były respektowane również przez władze Kościoła katolickiego.
  Warto pamiętać, że Śląsk zawsze był miejscem, które współzamieszkiwały różne społeczności, narodowości i wyznania, ludzie różniący się poglądami, wrażliwością i gustem estetycznym. Bardzo chcielibyśmy, żeby tak zostało.
  Wasza Ekscelencja pisze o środkach publicznych przeznaczonych na wystawienie spektaklu. Pragniemy przypomnieć, że na ten cel zostały przeznaczone również nasze podatki. Cieszymy się, że za te pieniądze możemy zobaczyć sztukę, w której artyści podejmują najbardziej palące problemy współczesności.
  Wielu z nas jest praktykującymi katolikami, dla których nauka i sprawy Kościoła są ważne. Od władz Kościoła katolickiego oczekujemy mądrego przewodnictwa duchowego i większego zaangażowania w działalność społeczną, nie zaś aktywności politycznej i podejmowania prób cenzury prewencyjnej oraz ograniczania naszych praw jako obywateli.
  Na koniec apelujemy do Waszej Ekscelencji o zajęcie się realnymi problemami zarówno Kościoła, jak i lokalnej społeczności, nie zaś sztuką, która o tych problemach opowiada. Kościół może uczynić wiele dobrego, wspierając ofiary pedofilii czy przemocy domowej, angażując się w życie ludzi chorych, biednych i samotnych. Wreszcie, pomagając uchodźcom uciekającym przed wojną. Liczymy, że wykorzysta swój potencjał.”
  Dlaczego to jest ważne?
  Prawa obywatela, a w naszym konkretnym przypadku obywatela korzystającego z dóbr kultury, zabezpieczone są, m.in. przez Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej, czy Konstytucję RP. Wymienione akty prawne zapewniają wolność twórczości artystycznej oraz prawo do korzystania z dóbr kultury. Nie zgadzamy się na ograniczanie tych praw, narzucanie interpretacji sztuki teatralnej przed jej prezentacją.
  Nasz apel kierujemy do Arcybiskupa Metropolity Katowickiego jako odpowiedź na Jego list odczytany w chorzowskich parafiach. Apel i podpisy dostarczone zostaną Arcybiskupowi w formie elektronicznej.

 • 2017-08-03 08:34 | Mad Marx

  Re:Przeklęta „Klątwa” w Chorzowie. Politycy z regionu już wiedzą, że to sprawka PO

  W sumie to zarówno autorzy spektaklu, jak i zarządy teatrów w których jest oraz będzie wystawiany powinni "obrońcom watrości być wdzięczni..." A może pan Biskup liczy, że mu coś odpalą za darmową reklamę ???
 • 2017-08-03 16:32 | suwer

  Re:Przeklęta „Klątwa” w Chorzowie. Politycy z regionu już wiedzą, że to sprawka PO

  Jakkolwiek uważam, że sztuka ma prawo do nieskrępowanej wolności oraz że wybór środków wyrazu należy do wyłącznej kompetencji jej twórców, to jednak mam pewne wrażenie, że w tym przypadku (i w podobnych) jest to także świadoma prowokacja. Coś w rodzaju podtykania przeciwnikom pod oczy środkowego palca.
 • 2017-08-04 00:03 | woytek

  Re:Przeklęta „Klątwa” w Chorzowie.

  Ciekawe? Co by o tym przedstawieniu powiedział sam Wyspiański?
  Może jakieś medium liberalne zna opinie Wyspiańskiego?
 • 2017-08-04 11:52 | Jerzy zO.

  Re:Przeklęta „Klątwa” w Chorzowie. Politycy z regionu już wiedzą, że to sprawka PO

  W teatrze jeszcze nie, ale pod teatrem już tak. Jakim samozaparciem i trudem musieli się wykazać protestujący.