Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dlaczego warto być otwartym na ludzi z innych kultur

(4)
Rozmowa z prof. Anną Czajką-Cunico, filozofką i kulturoznawczynią, o tym, dlaczego musimy zrozumieć, jak myślą ludzie spoza naszej kultury, i że zamykanie się na nich to błąd.
 • 2017-08-03 17:28 | Hannabo

  Poznawanie - tak, bezwzględna akceptacja - nie

  Oczywistością jest, ze należy poznawać inne kultury, to czyni nas mądrzejszymi i otwiera głowy. Niepokojące jest to, że według teorii z poznawania kultur powinno wynikać tyko jedno - po zapoznaniu się z nimi można i należy wyłącznie przyjąć je z otwartymi ramionami i zaakceptować z całym dobrodziejstwem inwentarza. Nikt jakoś nie zakłada, że mogę zapoznać się z obcą kulturą i po prostu w wyniku zdobycia wiedzy o niej nie uznać jej za dobrą albo wręcz lepszą od mojej. Prawa tego odmawia się zresztą tylko nam wywodzącym się z kultury Zachodu. Nie powinniśmy odrzucać kultury kupującej i sprzedającej kobiety jak zwierzęta ale z entuzjazmem mamy uznać, że przedstawiciele tej kultury odrzucają naszą zakazującą tego procederu i dalej swoje kobiety sprzedają (no bo przecież taka jest ich kultura, a inny dla nas zawsze oznacza dobry). Powtarzam - zapoznać się z kulturą obcą należy ale wynik tego zapoznania się może być różny. Dziewczyny napastowane i często zgwałcone przez watachy imigrantów w Sylwestra w Kolonii też zapoznały się z obcą kulturą i pewnie nie są nią specjalnie zachwycone.
 • 2017-08-03 23:23 | jakowalski

  Re:Dlaczego warto być otwartym na ludzi z innych kultur

  Hannabo - to samo chciałem napisać.
 • 2017-08-06 11:13 | jakowalski

  Nie zawsze warto być otwartym na ludzi z innych kultur.

  Otwarcie na inne kultury nie oznacza ich bezkrytycznej akceptacji. Nie akceptujemy przecież ludożerstwa, małżeństw starych a bogatych bądź wpływowych dziadów z 12 letnimi dziewczynkami, dyskryminacji kobiet czy też spożywania psów albo małp.
 • 2017-08-09 21:59 | Kazimierz K

  Re:Dlaczego warto być otwartym na ludzi z innych kultur

  Najgorsze jest to, że dziennikarze o poglądach liberalnych, pisząc swoje beznadziejne artykuły, próbują wszystkim przekonać , że przyczyny obaw Polaków wynikają z ich przyczyn egoistycznych, braku współczucia , zacofania i nieznajomością świata. Owszem Polacy są trochę zapóźnieni w wojażach turystycznych w stosunku do społeczności niemieckiej , lecz turystyka nie jest jedynym sposobem na poznania świata i innych kultur. To właśnie Niemcy są całkowicie zamknięci w sobie i nie są zdolni do rozpoznania, co się wokół nich złego dzieje. Tak samo było z Hitlerem, gdzie około 80 % Niemców było do niego przekonanych do momentu gdy na niemieckie miasta zaczęły spadać bomby. Nie inni są Francuzi którzy myślą , że ich obecna kultura i język jest najważniejsze a nie możliwości bezpiecznej egzystencji narodu francuskiego. Polska już obecnie jest wielokulturowa i jest otwarta na wiele społeczeństw wraz z ich religijnością i laickością.