Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Muzułmanki czy fotele w autobusie? Oto zdjęcie, które wywołało kontrowersje w Norwegii

(9)
Krótka historia o tym, jak zupełnie niewinne zdjęcie może posłużyć za koronny argument w dyskusji o obecności muzułmanów w Europie.
 • 2017-08-04 18:33 | Slawomirski

  Muzułmanki czy fotele w autobusie? Oto zdjęcie, które wywołało kontrowersje w Norwegii

  Libelni politycy nierozsadna polityka doprowadzili spoleczenstwo do takiego stanu ze ludzie wszedzie widza zagrozenie terrorem ze strony islamistow.

  Slawomirski
 • 2017-08-04 20:43 | mały fizyk

  Re:Muzułmanki czy fotele w autobusie? Oto zdjęcie, które wywołało kontrowersje w Norwegii

  Puste paly nawet patrzec ze zrozumieniem nie potrafia (a co dopiero czytac czy myslec):-(
  Statystycznie rzec biorac taki margines zawsze bedzie istnial. Jedyne co mozna zrobic, to pozbawic go wplywu na polityke i zycie spoleczne. Tu bylbym nawet za zmiana prawa wyborczego: nie kazdy glos musi byc tyle samo warty. Precedens juz nawet jest, bo np. glos mlodych ponizej 18 lat jest nawet nic nie warty.

  A jezeli glosy takich pustych pal bylyby mniej warte, to nieodpowiedzialni politycy nie mogliby zbijac politycznego kapitalu na nich.
 • 2017-08-04 20:51 | Hannabo

  Re:Muzułmanki czy fotele w autobusie? Oto zdjęcie, które wywołało kontrowersje w Norwegii

  Oczywiście można się śmiać, że ktoś dał się nabrać i wziął zdjęcie pustych siedzeń w autobusie za grupę muzułmanek. Spójrzmy na to z drugiej strony - skoro daje się to zdjęcie zinterpretować jako zdjęcie muzułmanek to może coś w tym jest? Jakoś nikt nie zobaczył na tym zdjęciu wycieczki szkolnej. Zadziwiająca sprawa islam - wszystkie kultury niezależnie od poczucia estetyki tak ubierają i ozdabiają siebie, a zwłaszcza swoje kobiety, żeby zgodnie z własnym wyobrażeniem piękna czynić je jeszcze piękniejszymi. Wyłącznie islam kobiety ubiera tak, by je zakryć, zniekształcić, generalnie wyeliminować. Islamskie ubranie kobiety to opakowanie transportowe konieczne do eskortowania jej z punktu A do punktu B gdy nie da się tego uniknąć. Chyba, że arabskie wyobrażenie o pięknej kobiecie to bezkształtny worek kartofli. Dlatego myślę, że ten z pozoru kozacki żart ma drugie dno i wcale nie jest do śmiechu.
 • 2017-08-05 08:41 | Gama

  Re:Muzułmanki czy fotele w autobusie? Oto zdjęcie, które wywołało kontrowersje w Norwegii

  Wszystkie religie są obrzydliwe. Katolickie zakonnice też wygladają strasznie jak pigwiny. Piękniejszy byłby świat bez religii. Wyznawcy i tak nie są lepsi od ateistów, to po co ona ?
 • 2017-08-05 20:38 | Hannabo

  Re:Muzułmanki czy fotele w autobusie? Oto zdjęcie, które wywołało kontrowersje w Norwegii

  @Gama - racja z tymi religiami tylko porównanie katolickich zakonnic do muzułmanek nie jest trafione. Jak pingwiny wyglądają tylko zakonnice, czyli zdecydowana mniejszość kobiet nawet w bardzo katolickim kraju. Jak worki kartofli muszą wyglądać wszystkie muzułmanki, czyli 100% np. w Arabii Saudyjskiej. Do tego zakonnicą chce się zostać, a obywatelką Arabii Saudyjskiej albo Egiptu nie jest się z wyboru. Zresztą dla mułły z Arabii Saudyjskiej katolicka zakonnica ubiera się i zachowuje jak dziwka - widać jej twarz i dłonie i do tego porusza się sama bez "opieki" męskiego właściciela - nadzorcy.
 • 2017-08-05 21:56 | Zaraz

  Re:Muzułmanki czy fotele w autobusie? Oto zdjęcie, które wywołało kontrowersje w Norwegii

  Ja tam wcale nie jestem pewien czy to nie muzułmanki
 • 2017-08-09 03:26 | Herstoryk

  Re:Muzułmanki czy fotele w autobusie? Oto zdjęcie, które wywołało kontrowersje w Norwegii

  @Hannabo
  I znów bryluje ignorancja! Mułłowie, czyli kaznodzieje w zorganizowanej hierarchii religijnej, są tylko w szyickim odłamie Islamu. W fanatycznie sunnickiej Arabii Saudyjskiej wszystkim trzęsą "niezrzeszeni" kaznodzieje czyli meczetowi imamowie oraz wahabiccy "uczeni w piśmie". Jest tam też spora mniejszość szyicka z mułłami, ale to dyskryminowani i prześladowani obywatele 2-j kategorii. Poza Arabią Saudyjską i Iranem nie ma w zasadzie przymusu prawnego zasłaniania włosów czy twarzy, czy noszenia hidżabu, jednak nacisk społeczny zwłaszcza np. w Afganistanie zmusza miejscowe kobiety do noszenia islamskiego stroju. Znaczny ich odsetek zresztą nosi taki ubiór bardziej z przekonania niż przymusu, lub - wśród wykształconych kobiet, z chęci identyfikacji z własną kulturą. W Iranie większość młodych kobiet, zwłaszcza w miastach, na pewno nie przypomina "worków kartofli", noszą seksownie obcisłe spodnie i płaszczyki (manteau) i symboliczne chusty. To co ktoś na siebie wdziewa powinno być zresztą jego prywatną sprawą.
  Islam to kultura patriarchalna, oparta na stabilności rodziny, stąd segregacja płci i okrywanie kobiet. Wbrew pozorom grają one jednak często decydującą rolę na gruncie wewnętrznym, w rodzinie, i mają spory wpływ na życie, tyle że zakulisowo. Pamiętam taki obrazek z Syrii (przed wojną), gdzie mężczyźni z licznie zgromadzonej w restauracji rodziny służyli na 2 łapkach matronie - matce rodu. Czyli nie należy sprawy upraszczać stereotypowaniem.
  Co zaś do autobusowego zdjęcia, to ludzie ogarnięci fobią i nienawiścią reagują na wizerunki i sensacyjne wiadomości dotyczące ich obiektu bezmyślnym "odruchem Pawłowa". Sporo takich wszędzie, w Polsce niestety dużo.
 • 2017-08-09 21:57 | Hannabo

  Re:Muzułmanki czy fotele w autobusie? Oto zdjęcie, które wywołało kontrowersje w Norwegii

  @ Herstoryk
  Fajnie jest rzucać hasła o ignorancji. Nie znam się na hierarchii religijnych przywódców w islamie, używając słowa "mułła" chciałam ogólnie określić kogoś mówiącego z religijnego punktu widzenia ludziom jak mają postępować. Dla chrześcijan użyłabym słowa "kapłan" gdyby chodziłoby mi ogólnie o taką osobę, a nie konkretnie o księdza czy pastora. Pozycję kobiet w islamie znam z opowieści mojej serdecznej przyjaciółki Marokanki, czyli Arabki z muzułmańskiego kraju. Uciekła z Maroka w wieku 18 lat i to co opowiadała i przeżyła podnosi włosy na głowie. Miała matkę starszą od siebie o 13 lat, ojca o ponad 50, do tego ośmioro rodzeństwa. Ojciec, kupiec z Rabatu, pojechał na pustynię i u Berberów kupił sobie 12-letnią dziewczynkę na żonę. Po drodze do domu połamał jej nogi żeby nie uciekła. W wieku 13 lat urodziła mu pierwsze dziecko, potem następne. Bita była codziennie, nie miała prawa wyjść z domu nawet na chwilę. Moja przyjaciółka uciekła i zamieszkała we Francji, gdzie skończyła nawet studia. Jej młodsze siostry posprzedawano za mąż, z braćmi nie miała kontaktu - zresztą zgodnie z arabskim kodeksem honorowym powinni ją zabić za zhańbienie rodziny. Opowiadała mi, ze jej rodzina nie była wyjątkowa, to normalne arabskie życie rodzinne. Tak było u rodziny i sąsiadów. Ostrzegała, żeby nigdy ale to nigdy nie wiązać się z Arabem bo wcześniej czy później pokaże prawdziwą twarz i udowadniając kto rządzi pobije, uwięzi, może nawet zabić. Służenie wokół matrony to wyłącznie synowie i wnukowie i wyłącznie w stosunku do matki/babki dostatecznie starej by nie groziło, że popełni jakiś występek przeciwko honorowi w postaci np. "zalotnie" odkrytej głowy. To co się wdziewa powinno być prywatna sprawą, jednak w krajach arabskich i ogólnie muzułmańskich na ogół tak nie jest - ostatnio głośna jest sprawa obywatelki chyba Arabii Saudyjskiej, która zamieściła w internecie swoje zdjęcie w bluzce i krótkiej spódniczce, oczywiście z odkrytą głową (jeżeli to nie z Arabii tylko z AE to nie bulwersuj się znowu moją ignorancją, szczegół jaki to kraj nie jest najistotniejszy) i otrzymała wyrok skazujący na kilkaset batów. Czyli jasne jest, że zasada wolnego wyboru stroju w tym kraju nie działa. Oficjalne przedstawicielki z Europy z wizytą polityczną w Iranie muszą zakładać na głowę jakieś szmaty (nawet jak jest to Hermes to w takim kontekście jest to szmata) bo inaczej z nią nikt nie pogada, a irański polityk jej nawet w tej szmacie ręki nie poda. Dziękuję za taki patriarchat.
 • 2017-08-12 09:28 | Herstoryk

  Re:Muzułmanki czy fotele w autobusie? Oto zdjęcie, które wywołało kontrowersje w Norwegii

  @ Hannabo
  Opowieści przyjaciółki z Maroka są po pierwsze opisem archaicznych patologii obyczajowych sprzecznych z zasadami religii Islamu, po drugie nie mogą i nie powinny być używane do stereotypowania wszystkich Arabów i wszystkich 1,6 mld muzułmanów. Nie ulega wątpliwości, że islamski patriarchat i niektóre interpretacje religii mogą takim patologiom sprzyjać, jednak ostateczne decyzje zależą zawsze od ludzi, ich skłonności i moralności.
  Zachód ma też swoich Fritzli, gwałcicieli, pedofilów, zboczeńców, itp ale nikt tam nie stereotypuje wszytkich jego mieszkańców na tej podstawie. Nie znam statystyk, ale podejrzewam, że margines patologii społecznych jest podobny we wszystkich kulturach świata.
  Polecam http://oknonairan.blogspot.com.au/2014/07/dziesiecioletnia-panna-moda.html
  Jest sporo relacji o udanych związkach zachodnich kobiet z muzułmanami/Arabami i są też takie o związkach nieudanych. W obecnym klimacie eksponowane są, często sensacjonalistycznie i nieproporcjonalnie, te drugie. Co do "szmat" na głowie w Iranie, to takie jest tam prawo i obowiazkiem gości jest jego przestrzeganie, czy im się to podoba czy nie. Moja żona nosiła tą "szmatę" i czasami była nawet z niej i z płaszcza zadowolona, bo nie musiała przejmować się fryzurą i tym co ma pod spodem (w ciepłe dni tylko majtki i stanik).
  W ostatecznym rozrachunku, ważne jest to, że obecnie panuje klimat nagonki na muzułmanów, w którym wszystkie wady i problemy ich kultury używane są propagandowo do budzenia i podsycania pogardy i nienawiści, często w celu usprawiedliwiania kroków politycznych w rodzju napaści na Irak i ciągłych zachodnich interwencji na Bliskim Wschodzie.