Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Reperacje wojenne od Niemiec? Partia rządząca otwiera puszkę Pandory

(13)
PiS otwierając front z Niemcami, nie ma realnych sojuszników w Europie – mówi publicysta POLITYKI Adam Krzemiński w wywiadzie dla „Gazety Pomorskiej”.
 • 2017-08-08 14:41 | axiom1

  Nie ma na to zadnej szansy.

  Jedyne co jest w 100% pewne to znaczne pogorszenie stosunkow z Niemcami a Niemcy zawladaja juz dosc sporo polska gospodarka i mediami i edukacja. Po osiagnieciu juz strajnie wrogich stosunkow z Rosja Polska widac blaga sasiadow by zrobic z nia porzadek. Samo wtracanie sie do Nord Sream2 jest aktem skandalicznego warcholstwa ze strony polskiej. Bo to przyklad ze sasiedzi chca spokoju, omijaja warcholski kraj i jeszcze sie to warcholowi nie podoba. Coz wiec robic ?

  W sprawie odszkodowan, nie ma i nie bedzie istytucji ktora by to obiektywnie oszacowal i miala autorytet aby to zasadzic. Zaden kraj absolutnie zaden kraj nie poprze Polski w tej sprawie ani Niemcy nie beda placic bo nie jest to mozliwe nawet gdyby spadl na nich taki obowiazek ktorego i tak nie zaakceptuja.

  To kretynizm, znacznie znacznie mniej potrzeba wydac na kompletne przebudowanie polskiej scney politycznej a samo podjecie rozmow o przyszlosci Prusow Wschodnich zmniejsza Polske o polowe. Ale polski warchol posuniec niemiec nawet nie rozwazy. Ani nie rozwazy ze inne kraje tez beda sie domagac odszkodowan od Polski. Nie moge sie nadziwic.
 • 2017-08-08 18:14 | Alrus

  PiS pootwierał tyle frontów wewnętrznych, że już chyba nie wie, o co mu naprawdę chodzi poza władzą dla władzy.

  A gdzie logika? Po co miałby otwierać jakieś fronty, gdyby tylko o władzę dla władzę chodziło?
  Siedziałby spokojnie i konsumował.
 • 2017-08-09 05:54 | Andrzej Falicz

  Re:Reperacje wojenne od Niemiec? Partia rządząca otwiera puszkę Pandory

  Oczywiście, że współpracujący z Die Zeit, Der Spiegel i FAZeitung dziennikarz będzie miał taką a nie inną opinie. Wie z czego żyje..

 • 2017-08-09 08:10 | Andrzej Falicz

  Obiektywizm Adama Krzeminskiego - kawalera Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec...

  Studiował germanistykę w Warszawie, w 1967 został absolwentem Uniwersytetu w Lipsku.
  .... nieprzerwanie związany z „Polityką”.
  Współpracuje ponadto m.in. z niemieckimi gazetami „Die Zeit”, „Der Spiegel”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
  W 1999 roku odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec...

 • 2017-08-09 08:14 | Andrzej Falicz

  Otwieranie puszki Pandory a historyczna skleroza czyli jak Bierut darowal NRD odpowiedzialnosc za masakre II WS.

  axiom.
  Moze wezmiemy te obozy koncentracyjne na wlasne barki i zaczniemy je nazywac polskimi...Niemcy wybacza nam te chamskie przypomnienia na temat jakis tam zniszczen 70 lat temu oraz odszkodowan (My przeciez nie Francuzi czy Brytyjczycy ale Polaczki z bekarta wersalskiego) i zaloza kolejna fabryke do skladania aut w nagrode.
 • 2017-08-09 10:49 | E'Stefan

  Re:Reperacje wojenne od Niemiec? Partia rządząca otwiera puszkę Pandory

  Polacy-żebracy. MSPANC.
 • 2017-08-09 11:32 | scrambler

  Re:Reperacje wojenne od Niemiec? Partia rządząca otwiera puszkę Pandory

  do @Falicz
  Panie, skończ Pan już z tym dualizmem moralnym. Może Pan śmiało sprzedawać swoją dulszczyznę w aerozolu.
  Kilka dni temu był na łamach Polityki świetnie zebrany felieton dot. reparacji. Jak nie czytał .. niech się zapozna. I nie miesza g...na z kompotem. Nie wiem, czy da się wypisywać takie rzeczy bez np. finansowej desperacji. O intelekcie nie ma miejsca wspominać.
  Powodem sz.p. Falicz jest tylko zwyczajna socjotechnika rządzenia: dziś rozdłubiemy to, jutro tamto, oba sorty muszą mieć zajęcie, żeby za bardzo na ręce nie patrzeć. Ten akurat "event" be względu na jego efekty po prostu się PRZYDA - potem będzie można powiedzieć, ze jak to, że przecież miało być super, ale znowu nas oszukali, nie oddali co należne, to skąd mamy brać?
  Odp.: od tych, od których się da, tu, na miejscu.
  "Jest lepiej, ale nie tragicznie" tow.Wiesław.
 • 2017-08-09 11:47 | axiom1

  Re:Reperacje wojenne od Niemiec? Partia rządząca otwiera puszkę Pandory

  2017-08-09 08:14 | Andrzej Falicz

  Posel Kaczynsk przez 26 lat walczyl o wladze a gdy jaa zdobyl okazuje sie ze nie ma pomyslu na Polske. Jeszcze nie przedstawil strategii rozwoju Polski i na pewno nawet nie wie co to jest strategia rozwoju Polski.
  Czepia sie Niemiec zamiast z nimi wspolpracowac. Czepia sie Rosji zamiast z Rosja wspolpracowac. Nie ta droga, Polske trzeba naprawiac i rozwijac. Ale on nie wie jak. Moglby choc zaczac od naprawy polskiej edukacji, wyrzucic religie ze szkol bo religia zabija zdolnosci tworcze polakow. Co widac, rok 2016, ilosc patentow na milion mieszkancow, Polska 2.35, Niemcy 250, Japonia 500.
  Juz tu widac ze Niemcy pracuja i tworza swoj dobrobyt a Polska pograza sie w sredniowieczu. A sprawa obozow to drobnostka. Kilka dni temu w polskiej prasie opisywano czeski oboz zaglady, Tak wlasnie pisali ze to byl czeski. A polskie obozy tez byly np w Tucholi gdzie zabijano tyfusem, zimnem i glodem. Wcale nie bardziej humanitarnie niz zabijanie gazem.
  Niemcy zostaly rownie zniszczone jak Warszawa. Ale wzieli sie za budowe przyszlosci. A o przyszlosci w Polsce nikt nawet nie mowi, nie jest az tak zdolny.
 • 2017-08-09 13:14 | Kazimierz K

  Re:Reperacje wojenne od Niemiec? Partia rządząca otwiera puszkę Pandory

  9 wpisów i wszyscy są przeciw reparacjom. Dlaczego tak, jest część osób wyraziła swoje opinie.Jestem ciekaw czy również wszyscy będą przeciwko przywróceniu Polakom statusu mniejszości narodowej w Niemczech i zwrotu zagrabionego majątku polskiej mniejszości w Niemczech, co zostało dokonane w 1939r na mocy dekretu Hitlera.
  Jak twierdzi prasa niemiecka w Polsce nie ma demokracji i wolnych mediów.
  To dlaczego w Polsce nadal jest prawnie tolerowana mniejszość niemiecka.
  Mnie osobiści to nie przeszkadza w Polsce gdyż tak to powinno być, lecz dlaczego może to przeszkadzać Niemcom. Mniejszość polska była reprezentowana w parlamencie niemieckim od XIXw, gdyż taka była wtedy niemiecka demokracja.
  Czy żądanie przywrócenia tych praw które są gwarantowane przepisami międzynarodowymi, również będziecie traktować jako wywołanie wojny przeciwko Niemcom A co z zrabowanymi dziełami sztuki które można oglądać w muzeach niemieckich.
  Mamy wolność oraz możliwość przemieszczania się i może warto się zastanowić nad zmianą swojego obywatelstwa.
 • 2017-08-09 13:15 | Kazimierz K

  Re:Reperacje wojenne od Niemiec? Partia rządząca otwiera puszkę Pandory

  Sprawa stosunków dobrosąsiedzkich pomiędzy Polska a Niemcami, powinna regulować obustronna umowa międzynarodowa wspierana przez wszystkie liczące się partie polityczne w Polsce. Do powyższego powinna skłaniać dotychczasowe doświadczenia historyczne, gdzie dopóki te relacje były partnerskie, oba narody żyły w dobrych relacjach dobrosąsiedzkich.
  Pomijając szczegóły, to właśnie od arogancji Prus wobec Polski rozpoczął się okres złych relacji pomiędzy społecznościami niemieckimi i polskimi. To potwierdza niekwestionowana wspólna opisana historia.
  Fundamentem dobrych państwowych relacji, powinny być takie sprawy jak przywrócenie statusy Polaków w Niemczech z przed 1939 r i oddanie zagrabionych dzieł sztuki, co powinno być testem czy Niemcom zależy na dobrych relacjach z Polską. Sprawa odszkodowań w ramach reparacji wojennych jest z wielu względów bardzo trudną do rozwiązania sprawą, lecz mimo wszystko należy o tym rozmawiać, gdyż nie powinno to być tematem zakazanym. Jest sprawą niedopuszczalną by niemiecka telewizja państwowa używała, że istniały "polskie obozy koncentracyjne", co z góry było wiadomo jaki to przyniesie oddźwięk polityczny.
  Lepiej by jednak było, by powyższe sprawy były skutecznie rozwiązywane dyplomatycznie. Będzie to jednak wtedy możliwe, gdy będzie na tym zależało Niemcom, gdyż to przede wszystkim od większego państwa w dyplomacji powinna wynikać ta inicjatywa. Poza tym, te sprawy całkowicie są po stronie niemieckiej.
  Czy zatem Niemcom zależy na dobrych relacjach z Polską, w szczególności, że te sprawy powinny być dawno załatwione jeszcze za rządów PO-PSL.
  RWPG a później UE powstała głównie , dla właściwego rozwoju gospodarczego wszystkich narodów europejskich. W ramach tej zasady, Polska nie osiągnęła jeszcze należnego miejsca, natomiast Niemcy bez względu na interes Polski, dążą do uzyskania jak największych korzyści ze współpracy z Rosją, kosztem innych państw. Przecież to jest coś więcej niż nacjonalizm narodowy. Niemcy to przede wszystkim gospodarka i wspierająca to opinia publiczna, do czego należą również posłuszne media niemieckie.
  Gospodarka łączy Niemców a nie dzieli jak to ma miejsce w Polsce. Lobby przemysłowe w Niemczech ma ogromny wpływ na rząd i korzystne ustawodawstwo wspierające przedsiębiorczość, co ma za zadanie wzmacniać eksport w szczególności poza kraje UE.
  UE w największym stopniu finansowo wspiera rolnictwo i tylko dlatego, Polska jako kraj rolniczy uzyskuje aktualnie około 5 miliardów nadwyżki w bilansie współpracy z UE.Niestety rolnicy polscy nie uzyskali i chyba nie uzyskają obiecanych 100% poziomu dofinansowania, co jest kolejnym spornym tematem. Wspólny rynek to również jednakowe szanse i warunki konkurencji. Kto każe Niemcom i Francji, które głównie decydują o polityce rolnej w UE, dofinansować gospodarkę żywnościową, co ma fatalny wpływ na cały świat i głód w Afryce. Gdyby zmieniono tą politykę, Polska by od dawna zapewne musiała dopłacać do UE.
  Ta polityka rolna jest główną przyczyną, że mamy niezdrową żywność i że rolnicy największe pieniądze przeznaczają na nawozy, kwalifikowane nasiona, pasze, środki ochrony roślin i wysokowydajne maszyny rolnicze. Zdecydowana większość tych kosztów nie zasila polskiego przemysłu rolnego, także cała ta 5 miliardowa nadwyżka wraca do krajów zachodnich UE.
  UE i Niemcy w ostatnich latach przyczyniły się do rozwoju gospodarczego Polski, lecz nie zapominajmy o naszym corocznym około 50 miliardowym deficycie gospodarczym.
  Od 1 roku mamy minimalną nadwyżkę w handlu zagranicznym i ponad 3% wzrost gospodarczy, lecz to nie powinno nas zadawalać w dbaniu o nasze racje, interesy i bezpieczeństwo. W sprawach zagranicznych na przykładzie Niemiec, powinna obowiązywać w Polsce państwowa racja stanu a jakiekolwiek sprzeczne opinie polityków, powinny być przez opinię publiczną poddane krytyce. Krytyka wcale nie musi oznaczać brak uczciwej, rzetelnej i sprawiedliwej oceny.
 • 2017-08-09 15:16 | murator

  Re:Reperacje wojenne od Niemiec? Partia rządząca otwiera puszkę Pandory

  Herr Krzeminski chce miec wiecej "Bundesverdienstkreuze" anizeli SS-Führer Hans Martin Schleyer !? :-)
 • 2017-08-10 03:59 | Andrzej Falicz

  Puszka Pandory - czyli opozycja jako opcja niemiecka

  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/reparacje-wojenne-niemiec-wobec-polski-historia-i-obecny-spor,762025.html

  Odsylam rowniez wszystkich obroncow niemieckich praw do olania polskich roszczen do uchwaly podjetej przez polski Sejm zdominowany wowczas przez lewice...w 2004 roku.
  Uchwaly domagajacej sie od polskiego rzadu wznowienia staran o nalezne reparacje wojenne.
 • 2017-08-10 12:01 | wnukmarek

  Re:Reperacje wojenne od Niemiec? Partia rządząca otwiera puszkę Pandory

  W 2004 roku sejm głosował za reparacjami od Niemiec. PO była jednomyślnie za. Teraz jest przeciw. Pytanie : Co się zmieniło?. Otóż teraz PO chce liczyć w walce o odzyskanie władzy na pomocy Niemiec. D. Tusk teraz jest z poparcia Niemiec szefem Rady Europejskiej, A więc to ma Polskę kosztować setki miliardów należnych za zbrodnie niemieckie. Jednak Targowica to zbyt łagodne określenie tej formacji. Wiem, że zaraz podniesie się wrzask co niektórych. Ale Widać jak na dłoni, że własne interesy i chore ambicje tych przegranych polityków są dla nich ważniejsze od Polski i Polaków.