Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak PRL wypada na tle III RP?

(18)
2017-08-14 00:18 | jakowalski
ZNALEZIONE W SIECI: Jak PRL wypada na tle III RP? Porównajmy sobie by wiedzieć o co toczy się spór:
DŁUGI:
Przez ponad 25 lat demokracji i niepodległości wzięliśmy ponad 10 razy więcej kredytów z zagranicy niż za czasów PRL-u. Przypominam, że otrzymaliśmy w spadku po PRL-u, w zależności od źródła, góra jakiś 25 mld USD długu zagranicznego, a obecnie dług zagraniczny Polski wynosi, też w zależności od źródła, pomiędzy 350 a 390 mld USD, a więc dług PRL-u to jest mniej niż 10% obecnego długu. Co zbudowaliśmy za te nowe długi? Ano, nic, co by nam dawało dochód.
NIEZALEŻNOŚĆ POLITYCZNA I GOSPODARCZA:
PRL - Zależni od ZSRR politycznie, wojskowo i gospodarczo.
III RP. - Zależni od NATO wojskowo; rządzi nami albo mafia albo Ameryka albo Watykan, a także Unia Europejska. Poza tym nie mamy już własnych fabryk, stoczni, banków, cementowni i gazet. Prawie wszystko co było polskie, to sprzedano lub doprowadzono do upadku.
WOLNOŚĆ SŁOWA I MYŚLI ORAZ KULTURA:
PRL - Ograniczona. Istnieje jednak prasa niezależna (drugi obieg) i Wolna Europa w radiu, powstają kina, teatry, kabarety. Robi się świetne filmy i spektakle. Wspaniała, niezależna muzyka, powstają największe polskie kapele!
III RP - Nieograniczona. Brak polskich gazet - wszystkie sprzedane. Zamyka się kina i teatry. Filmy to albo „lektury” albo małpowanie kina made in USA. Muzyka: albo disco-polo albo małpowanie rapu też z USA.
MIESZKANIA:
PRL - większość mieszkań, w których żyjemy, powstała w tym okresie i to w przeciągu 10-15 lat (wielka płyta). Jakie są takie są, ale SĄ!
III RP. - w ciągu ostatnich dwudziestu kilku lat powstają domy jednorodzinne dla bogatych i trochę bloków (też głównie dla zamożnych)! MAMY ZA TO EKSMISJE NA BRUK I POD MOST.
DROGI:
PRL - większość istniejących polskich dróg, powstała w tym okresie.
III RP. - Po wejściu do Unii zaczyna się w Polsce budować drogi, ale przeważnie służące do tranzytu przez Polskę, a poza tym, to łata się, często nieudolnie, stare drogi a jeśli buduje nowe, to na kredyt zaciągnięty w zachodnich bankach.
KOLEJE:
PRL: - elektryfikacja ważniejszych linii, wybudowanie CMK - pierwszej w Europie linii wysokiej prędkości (ponad 200 km/h).
III RP: de-elektryfikacja i zamykanie linii kolejowych, do niedawna dekapitalizacja istniejących. Od niedawna dopiero remonty, ale na kredyt zaciągnięty w zachodnich bankach.
ZAKŁADY PRACY:
PRL - Powstają duże zakłady pracy: PGR-y, stocznie, przędzalnie, huty, kopalnie, duże budowy itp., dające ludziom pracę.
III RP. - Zamyka się lub doprowadza je do upadku: PGR-y, stocznie, przędzalnie, huty, kopalnie, duże budowy -dające ludziom pracę Powstają małe prywatne firmy zatrudniające 1/4 dawnych robotników.
PRACA:
PRL - Była dla wszystkich.
III RP. Bezrobocie oficjalnie na poziomie poniżej 10%, ale realnie ponad 20% (przeludnienie wsi, emigracja, śmieciówki) choć wiadomo, że są regiony gdzie sięga ono realnie ponad 40%. Głodowe zasiłki dla bezrobotnych, z których większość nie dostaje nawet tych głodowych zasiłków.
NAUKA:
PRL - Powstawały nowe szkoły i dobre wyższe uczelnie. Szkolnictwo całkowicie bezpłatne.
III RP. - Zamyka się cześć szkół. Nie powstaje nic nowego. Szkolnictwo częściowo płatne. Upadek szkolnictwa wyższego.
BEZPIECZEŃSTWO:
PRL - Stosunkowo wysokie. Brak mafii, złodziei samochodów, porwań, narkotyków na skale przemysłową. Bandyci bali się Milicji.
III RP. - Stosunkowo niskie. Mafia, złodzieje samochodów, porwania, narkotyki na skale przemysłową, afery gospodarcze. Policja boi się bandytów.
OSŁONA SOCJALNA:
PRL - Dotowane: wczasy, kolonie letnie i zimowe dla dzieci, posiłki w szkołach, godziwe renty i emerytury. W pełni respektowane zwolnienia lekarskie. Pełna opieka nad ciężarnymi kobietami długie urlopy i dostateczne zasiłki.
III RP. - Brak dotacji. Rodzice pracują (jak mają pracą) a 75% dzieci siedzi latem w domu. Głodowe renty i emerytury, które ciężko uzyskać (renty). Teoretycznie respektowane zwolnienia lekarskie, ale gdy ktoś dłużej choruje zwalniany jest często z pracy. Zerowa opieka nad ciężarnymi kobietami, krótkie urlopy i do niedawna, do wprowadzenia 500+ przez PIS, zasiłki ledwo wystarczające na 1 paczkę pieluch.
SŁUŻBA ZDROWIA:
PRL - opieka na podstawowym ale przyzwoitym poziomie i bezpłatna. Łapownictwo umiarkowane.
III RP - opieka na podstawowym poziomie: szkoda gadać - łapownictwo na bardzo wysokim poziomie. Dobra opieka medyczna, całkowicie płatna i droga.
SKLEPY I TOWARY (ZAOPATRZENIE):
PRL- trochę kasy w kieszeniach, puste półki w latach 1980-81, kartki po roku 1980.
III RP - Brak kartek i kasy. Pełne półki ale za szybą.
KOSZTY UTRZYMANIA ( tj. czynsz spółdzielczy, prąd, gaz, telefon, opłaty RTV etc.):
PRL - Wtedy za PRL były to symboliczne kwoty w porównaniu do zarobków, (jakieś 10-20% średniej pensji) III RP - pochłaniają przynajmniej około połowy średnich zarobków; dla ludzi zarabiających ok. 1000 zł na rękę - a takich jest wciąż bardzo, to jest nawet 75-80% dochodu.
KOŚCIÓŁ:
PRL - państwo po okresie stalinizmu ingerowało nieco w działania kościoła np. opóźniano pozwolenia na budowy nowych kościołów, śledzono aktywnych społecznie księży etc., ale nie przeszkadzało to w większym stopniu w praktykach religijnych. Hierarchia kościelna upominała się o prawa dla robotników, słabszych i biednych
III RP - państwo nie ingeruje w dzielność Kościoła, Hierarchia kościelna przestaje upominać się o prawa dla robotników, słabszych i biednych, wyraźnie przechodząc na stronę rządzących.
MORALNOŚĆ:
PRL - Niemrawo i nieskutecznie realizowana ateizacja, praktycznie nieistniejące poruszanie „poprawnych politycznie” sztucznych „problemów” takich jak zboczenia seksualne.
III RP - programowe i z góry sterowane całkowite zepsucie moralne dzieci i młodzieży, pozbycie się wszelkich moralnych i etycznych reguł życia, niszczenie patriotyzmu. Promocja wszelkich „postępowych” politycznie poprawnych postaw „tolerancji” wszystkiego co jest moralnie kwestionowane przez każdego myślącego człowieka.
Można to jeszcze uzupełnić o PORÓWNANIE STANU NAUKI I TECHNIKI:
PRL: Projektowaliśmy i budowaliśmy elektrownie w Turcji, Grecji, Niemczech, Czechosłowacji (łącznie z atomówkami - wg radzieckiej technologii). Fabryki kwasu siarkowego i cukrownie na całym świecie były niemalże polskim monopolem. Drogi projektowaliśmy i budowaliśmy na Bliskim Wschodzie (dużo). Polonezy sprzedawaliśmy do Chin (sic!), Indii czy Egiptu. Male Fiaty nawet do Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i w ogóle sprzedawaliśmy je w całej Europie.
III RP: Elektrownie i inne zakłady przemysłowe, jeżeli już się jakieś buduje, to robią je u nas Turcy a projektują i nadzorują Niemcy. Drogi budują na ogół firmy zagraniczne. Nauka i myśl techniczna w upadku.
 • 2017-08-18 14:00 | Kazimierz K

  Re:Jak PRL wypada na tle III RP?

  Bardzo komuś zależy na uwielbieniu okresu PRL, dokonując moim zdaniem bardzo nieobiektywnych porównań pomiędzy PRL, a III RP.
  Autor tego tekstu zapewne wierzy w hasło „komuna wiecznie żywa”, aby po raz kolejny tym sposobem próbować zwieść społeczeństwo, które jeszcze tego systemu nie doświadczyło lub nie zdaje sobie sprawy, do czego ta droga prowadzi. W tych sprawach Pismo Święte uczy nas, cytuję: „po owocach ich poznacie”. Owocami w tym przypadku nie powinny być wyłącznie zbudowane drogi, mosty i miasta, lecz przede wszystkim jakim to zostało zrobione kosztem i jakie były tego skutki.
  Wystarczy znać historię Polski z której wynika, jakie były koszty narodzin i istnienia PRL, na co składało się między innymi:
  1. Wybuch II wojny światowej i miliony ofiar żołnierzy i ludności cywilnej w tym zniszczenia. Gdyby nie wybuch II wojny światowej, który spowodował ogrom zniszczeń mienia publicznego i prywatnego, nie byłoby narodzin PRL. PRL został stworzony przez ZSRR, który również wraz z Niemcami napadł na Polskę w 1939r.
  2. Martyrologia patriotów polskich ze strony reżimu totalitarnego w Polsce od wkroczenia ZSRR i utworzenia PRL, aż do końca lat 1990.
  3. Wyzucie, ograbienie społeczeństwa z jego majątku za sprawą nacjonalizacji przemysłu i rolnictwa. Pozostawiono ostatecznie tylko małe gospodarstwa, które pozbawiono dostępu do traktorów i innych maszyn rolniczych.
  4. Kosztem społeczeństwa zbudowanie nowej uprzywilejowanej klasy społecznej, nie podlegającej żadnej dopuszczalnej krytyce. Stanowiska najczęściej zajmowali ludzie o ogromnie złej przeszłości. Awanse w pracy nie zależały od kompetencji, lecz wykonywania ścisłych poleceń partii.
  5. Wyzysk rolników, bo czym innym były obowiązkowe dostawy rolne.
  6. Dyskryminacja określonych grup społecznych, np. rolników i byłej inteligencji
  7. Całkowite uzależnienie ekonomiczne, gospodarcze i polityczne od ZSRR. To była jedna z przyczyn upadku ekonomicznego państwa.
  8. Wiele innych, niewymienionych powyżej spraw.
  Autor tych porównań w żadnym kontekście nie wziął pod uwagę, czym dla ludzi jest wolność i sprawiedliwość społeczna, uważając również, że może być akceptowany przez społeczeństwo system polityczny w którym państwo ogranicza własność prywatną, rynek pracy, przedsiębiorczość, swobodę przemieszczania się i wolne wybory.
  Autor, porównując PRL do obecnej Polski, dokonał między innymi następujących nadużyć. Poniżej zamieściłem wyłącznie pewne wybiórcze, ogólne przykłady, gdyż tego rodzaju opinia powinna być dokonana poprzez pewne dane ekonomiczne.
  1. Autor nie wskazuje i pomija, że w okresie największego kryzysu, za złotówki w sklepie nie można było często nic kupić (gdyż półki były puste) oraz, że siła nabywcza złotego w stosunku do dolara była nawet około 100 krotnie mniejsza niż obecnie. Jako dowód przedkładam, że był też taki czas, że za emeryturę mojej mamy można było w rynkowym handlu kupić 5 kg pomarańcz. Było również kilka okresów skokowej hiperinflacji, gdzie największe straty ludzie ponieśli pod koniec lat 40-tych i w latach 80-tych.
  2. W PRL zostało zrujnowanych wiele zagrabionych budynków, a te, które po 1990 roku przetrwały, praktycznie wszystkie zostały odrestaurowane. Niestety, wiele budynków zabytkowych o ogromnej wartości z powodu celowej dewastacji i braku konserwacji zostało bezpowrotnie utraconych, w szczególności ze strony PGR–ów.
  Obecnie, pod względem długości autostrad Polska zajmuje 3 miejsce w Europie, bez których kraj obecnie nie mógłby funkcjonować. PRL wybudował kilka odcinków drogi szybkiego ruchu, które wymagały całkowitej przebudowy. Odbudowanie państwa z ruin PRL kosztowało Polskę setki miliardów złotych, co stanowi dodatkową przyczynę obecnego zadłużenia państwa. Cała kolej to pozostałość po kolei sprzed 1920r.
  Od 1980r. z powodu upadku przemysłu podróże koleją zostały zastąpione autobusami, co dodatkowo doprowadziło do częściowego zrujnowania infrastruktury kolejowej.
  3. Nasze bezpieczeństwo jest gwarantowane przez NATO, a przynależność do UE i NATO jest nieobowiązkowe. Natomiast przynależność do układu warszawskiego z powodu planów Kremla zagrażało Polsce i groziło unicestwieniem Polski i Polaków.
  4. Całkowity brak znajomości w zakresie rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Nie uwzględniono przede wszystkim zdecydowanie lepszej jakości obecnego budownictwa, którym wyprzedziliśmy wiele państw zachodniej Europy. W obecnej chwili są bite kolejne rekordy w budownictwie wielo i jednorodzinnym.
  5. Powstanie firm państwowych i PGR odbywało się poprzez nacjonalizację prywatnych majątków. Poza tym praktycznie cały ten przemysł upadł pod względem gospodarczym i ekonomicznie do końca lat 90-tych.
  6. W PRL oficjalnie nie było bezrobocia, bo każdy musiał pracować na zasadzie „czy się stoi, czy się leży, dwa patole się należy”. Obecnie, z powodu braku rąk do pracy w niektórych regionach brakuje pracowników i z tego powodu są zatrudniani pracownicy z Ukrainy.
  7. Jakość szkolnictwa rzeczywiście była na dobrym poziomie. Jednocześnie w takich dziedzinach jak ekonomia i nauki polityczne, nauka była oderwana od rzeczywistości. Jednocześnie dostęp do szkół średnich i wyższych nie był wolny poprzez ograniczenie dostępu dyskryminacji części społeczeństwa (inteligencji i chłopów). Obecnie również wyższe uczelnie państwowe są bezpłatne, a dostęp do nich jest zależny od wyników w nauce. Moje 3 dzieci wszystkie ukończyły bezpłatne państwowe wyższe uczelnie.
  8. Nie prawda, że w PRL nie było korupcji, a która w szczególności się wzmogła się w latach 80-tych. Obecnie, dzięki determinacji aktualnych władz, nastąpiła ogromna poprawa w tej dziedzinie. Dla porównania, proszę pojechać do Rosji i na Ukrainę, gdzie nić się nie zmieniło w tych sprawach.
  Ochrona kobiet jest obecnie dużo lepsza niż to było za czasów PRL. Dotyczy to przede wszystkim ochrony kobiet w macierzyństwie. Opieka nad kobietami ciężarnymi jest chyba w Polsce najlepsza na świecie, gdzie autor podaje, że jest zerowa. Praktycznie wszystkie dzieci obecnie wyjeżdżają na kolonie.
  9. Służba zdrowia rzeczywiście w Polsce niedomaga z powodu ogromnych kolejek. Istnieje jednak możliwość leczenia w innych krajach i państwo musi dokonać zwrotu kosztów. Przyczyna tkwi między innymi w próbie prywatyzowania w III RP służby zdrowia, co było błędnym działaniem. Powinna istnieć państwowa służba zdrowia ale i prywatna, co jest potrzebne ze względu na konkurencję. Nie powinno to być rozwiązane tak jak w Ameryce, gdzie wszystko jest prywatne, a ceny za usługi zdrowotne są astronomiczne.
  10. Nie można PRL przypisywać jakiś zasług w zakresie moralności społeczeństwa. W PRL powszechnie głoszono ateizm, gdzie nie było miejsca dla Boga. Obecne zmiany w moralności człowieka są związane z edukacją, wolnością i otwartością na świat. Ludzie sami dokonują wyboru systemu wartości, a więc bycia ateistą, agnostykiem, czy osobą wierzącą.
  11. Nie jest prawdą, że w PRL polski przemysł coś znaczył na świecie. Nie chcę tutaj dyskredytować polskich kopalń i stoczni, które rzeczywiście były na technicznym światowym poziomie. Jednak polskiej gospodarce nic to nie dawało, gdyż wszystko było deficytowe. Owszem, współpracowaliśmy z takimi krajami jak kraje arabskie, lecz wyłącznie z uwagi na fakt, że byliśmy najtańsi i nic więcej. Obecnie Polska gospodarka coraz bardziej dogania kraje europejskie, gdzie za PRL byliśmy na szarym końcu. Już dzisiaj polska gospodarka aspiruje do grupy G20 najbardziej uprzemysłowionych krajów świata. Jesteśmy jedynym krajem na świecie, który nieprzerwanie od 1990 roku ma wzrost gospodarczy.
  12. Rozdzielność kościoła od państwa reguluje konstytucja. Nie ma formalnie żadnej zależności państwa od żadnej religii. Z kościołem katolickim jest podpisany konkordat, lecz jest to zasługa ludzi związanych z PZPR.
  13. Nasza waluta jest wymienialna, a siła nabywania złotówki jest na dobrym poziomie. Polaków stać na turystykę krajową i zagraniczną, co w PRL – u było tylko dopuszczalne dla wybranych.
  Aby sprawdzić, gdzie Polska mogłaby być, gdyby nadal tkwiła w PRL, wystarczy pojechać do krajów, gdzie nie dopuszcza się gospodarki kapitalistycznej, takich jak Kuba czy Korea Północna. Byłem w tym roku na Kubie w Hawanie, gdzie dzięki zagranicznym środkom jest utrzymywane centrum stolicy. Reszta miasta umiera. Na Kubie nawet cukier się importuje, gdzie jeszcze przed rewolucją Kuba słynęła z eksportu. Jedyne co mają dobrego to rum i cygara. Ludzie cierpliwie czekają na zmiany i lepsze czasy.
 • 2017-08-18 16:41 | kaesjot

  Re:Jak PRL wypada na tle III RP?

  2017-08-18 14:00 | Kazimierz K
  ad 1. - mylisz dokładnie skutek z przyczyną. Co ma wspólnego powstanie PRL-u z wybuchem II WŚ ?
  ad 2.Był rozkaz dowództwa AK rozwiązujący ją i nakazujący jej żołnierzom włączyć się w proces odbudowy kraju po zniszczeniach wojennych? Ty dezerterów, co nie usłuchali rozkazu, bandziorów co mordowali rodaków uważasz za "polskich patriotów" ???
  ad 3.Reforma rolna - kosztem 1-go zyskało 40-tu - to wg ciebie "ograbienie społeczeństwa z majątku"? A może naprawa krzywdy i niesprawiedliwości dziejowej ?
  ad 4 - PRL dał milionom szanse awansu społecznego. Tacy, którzy w czasach II RP mogli skończyć jedynie szkołę powszechną bo na dalszą naukę nie było stać ich rodziców to w PRL-u zdobywali powszechnie matury, kończyli studia i syn dawnego pastucha mógł zostać dyrektorem dużego przedsiębiorstwa.
  ad. 5 - Ktoś musiał dostarczyć żywność tym, którzy odbudowywali kraj po zniszczeniach, jego przemysł, infrastrukturę, budowali nowe zakłady pracy. Rolnik musiał wyproduk0ować więcej niż tylko "dla siebie". Produkcja towarowa to dla większości rolników z terenów Kongresówki i Galicji to była rzecz obca.
  ad 6 - spytaj starych rolników, kiedy były dla nich najlepsze czasy ? Każdy z nich odpowie - za Gierka !!! Sam pochodzę z rodziny inteligenckiej i nie byłem dyskryminowany. Dyskryminowani mogli być tylko tacy, jak pisująca tu niejaka Kalina, która ma większość ludzi za "mierzwę". Czy hołubił byś takich, którzy mówili by o tobie tylko "prostak i zwykły gnój" ?
  Inflacja w latach 80-tych spowodowana była wymuszaniem przez Solidarność podwyżek płac ( poczynając od słynnej "wałęsówki" ) przy jednoczesnym spadku produkcji wskutek strajków i restrykcji Zachodu.
  Co do reszty twoich wypocin to prezentują one podobny poziom ia ja mam ważniejsze sprawy do zrobienia niż prostować twoje bzdety.
  ad 7 -
 • 2017-08-18 23:26 | jakowalski

  Re:Jak PRL wypada na tle III RP?

  Kazimierz K. - Coś ci się pomyliło i to mocno:
  1. II wojna światowa wybuchła, gdyż przedwojenna, sanacyjna Polska była tak słaba, że aż się prosiła o to, aby ją znów podzielić pomiędzy Rosję a Niemcy.
  2. Od roku 1945 aż do roku 1989 nikt w Polsce nie prześladował prawdziwych polskich patriotów. A po roku 1989 zaczęła się masowa ucieczka Polaków z Polski, gdyż znów w Polsce rządzą obcy, konkretnie zachodni kapitaliści.
  3. Ad to „wyzucie, ograbienie społeczeństwa z jego majątku za sprawą nacjonalizacji przemysłu i rolnictwa.” To przecież dzięki tej nacjonalizacji Polacy stali się wreszcie, choć na krótko (lata 1944-1989) właścicielami Polski. Po roku 1989 wszytko zaś wrócił do stanu poprzedniego, czyli że Polacy znów nie są właścicielami Polski.
  4. Owa uprzywilejowana klasa społeczna, niepodlegająca żadnej dopuszczalnej krytyce, czyli burżuazja, na ogół nieopolskiego pochodzenia, doszła w Polsce znów do władzy po roku 1989.
  5. Wyzysk rolników był przed wojną, gdy nie było zbytu na ich produkty, ale rolnicy musieli płacić podatki, a więc musieli oni sprzedawać żywność po cenie niższej niż koszta produkcji. Dostawy obowiązkowe obowiązywały zaś tylko po wojnie i były one wtedy konieczne, aby uchronić ludność miast przed paskarskimi cenami za żywność.
  6. Rolnicy byli w PRL-u klasą uprzywilejowaną, która w wyniku reformy rolnej otrzymała na własność ziemię, a podobnie uprzywilejowana była inteligencja, zwłaszcza techniczna.
  7. Od roku 1989 mamy znów w Polsce całkowite uzależnienie ekonomiczne, gospodarcze i polityczne od Zachodu i to jest jedna z przyczyn upadku ekonomicznego naszego państwa, ogromnego zadłużenia zagranicznego, zapaści demograficznej i masowej ucieczki Polaków z Polski.
  8. Prawdziwa wolność, czyli wolność od bezrobocia, bezdomności i biedy oraz sprawiedliwość społeczną mieliśmy w PRL-u, a dziś mamy w Polsce znów ogromne różnice majątkowe, a wiec ogromną niesprawiedliwość społeczną.
  9. W PRL-u mieliśmy przecież własność prywatną, zdrowy rynek pracy (brak bezrobocia), dozwoloną przedsiębiorczość, swobodę przemieszczania się etc. Wolne wybory są zaś dziś tylko fikcją, jako że w kapitalizmie do władzy może dojść tylko partia popierana przez kapitał, w przypadku Polski jest to znów głównie kapitał zagraniczny.
  10. Problemy z zaopatrzeniem istniały w PRL-u tylko w latach 1980ych a spowodowane one były masowymi strajkami, a jak wiadomo, jeżeli się nie produkuje, to nie ma też czego kupić.
  11. Nie można przeliczać dochodów na jeden tylko towar, a tylko na koszyk towarów. Co z tego, że pomarańcze ostatnio potaniały, skoro podrożały, i to znacznie, czynsze, opłaty ze prąd, gaz, wodę oraz za podstawowe artkuły żywnościowe.
  12. W okresie PRL-u odbudowano w Polsce praktycznie wszystkie zabytkowe kościoły, odbudowano też szereg zamków i pałaców z zamkiem Królewskim w Warszawie na czele, odbudowano doszczętnie zniszczone przez Niemców stare miasta w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. A dziś zabytki będące w rękach prywatnych niszczeją, np. Błękitny Pałac w Warszawie czy też pałac przy ul. Miodowej, gdzie do niedawna mieściło się Ministerstwo Nauki.
  13. Co z tego, że mamy w Polsce autostrady, skoro niedługo Polaków nie będzie stać na jazdę nimi, a poza tym, to są to autostrady tranzytowe, zbudowane nie dla nas, ale dla zagranicznych firm operujących w Polsce.
  14. Od roku 1990 w ruinie znajduje się polska nauka, polskie szkolnictwo wyższe i polska myśl techniczna. Dorobek lat PRL-u został zmarnowany po roku 1990.
  15. Transport kolejowy został w Polsce zaniedbany po roku 1989, gdyż upadł w Polsce przemysł, a politycy typu Balcerowicza, niemający pojęcia o gospodarce, mylnie uznali transport drogowy za tańszy i tym samym lepszy niż kolejowy, gdyż ten ostatni był państwowy, a więc należało go zniszczyć z powodów czysto ideologiczno-politycznych.
  16. Nasze bezpieczeństwo jest tak samo zagwarantowane dziś przez NATO, jak było ono zagwarantowane w roku 1939 przez Anglię i Francję, czyli tylko na papierze. Przynależność do Układu Warszawskiego gwarantowała zaś bezpieczeństwo polskich granic, zaś członkostwo NATO może nas kosztować ataki terrorystyczne na Polaków w Polsce i poza jej granicami, jako że NATO, w odróżnieniu od Układu Warszawskiego, jest paktem wyraźnie agresywnym.
  17. Jakość obecnego budownictwa jest często gorsza niż w czasach PRL-u, gdyż dziś buduje dla zysku, a więc tanio, szybko i byle jak. Ty mylnie bierzesz zaś lepszy standard wykończenia mieszkań za lepszą jakość obecnego budownictwa.
  18. Polski przemysł i polska myśl techniczna zostały zniszczone po roku 1990, abyśmy nie byli konkurentami dla przemysłu najbogatszych krajów Zachodu.
  19. Dziś w niektórych branżach i regionach Polski brakuje rąk do pracy, gdyż z powodu bardzo wysokiego bezrobocia i bardzo niskich płac miliony Polaków opuściło Polskę po roku 1989 oraz dla tego, że kapitaliści wolą zatrudnić w Polsce Ukraińca za 1000 zł niż Polaka za 2000 zł. To sie nazywa dumping płacowy i jest on bardzo szkodliwy dla Polski i Polaków, gdyż utrzymuje on niskie płace i wysoką pracochłonność polskiego przemysłu a tym samym pogrąża naszą gospodarkę w pułapce biedy i zacofania.
  20. W PRL-u chłopi mieli ułatwiony dostęp do szkolnictwa wyższego (np. dodatkowe punkty za pochodzenie chłopskie) a dziś na lepszych wyższych uczelniach nie ma już praktycznie studentów pochodzących ze wsi.
  21. W PRL-u była, jak zresztą wszędzie, gdzie jest pieniądz, korupcja, ale była ona ostro zwalczana, a dziś ona wręcz kwitnie, a najlepszym jej przykładem jest np. afera prywatyzacyjna w Warszawie.
  22. Prywatna służba zdrowia oznacza, ze staje się ona dostępna tylko dla garstki najbogatszych, ale taka jest przecież polityka władz RP od roku 1990, aby służbę zdrowia sprywatyzować. Niedawno rząd przedstawiał projekt aby można było płacić za szybsze dostanie się do państwowego lekarza czy szpitala.
  23. Miejsce boga jest w sercach w niego wierzących i kościołach, a nie w państwowych instytucjach, takich jak np. szkoły czy szpitale, które powinny być na 100% ideologicznie, a więc też i religijnie neutralne. Dziś nie jest też tak, ze Polacy sami dokonują wyboru systemu wartości, a więc bycia ateistą, agnostykiem, czy też osobą wierzącą, jako że są oni religijnie indoktrynowani już w szkole.
  24. Polska gospodarka jedzie na deficycie od roku 1990, a dowodzi tego wciąż rosnący dług zagraniczny. Przypominam, że w roku 1980 Polska miała dług zagraniczny w wysokości około 20% PKB a dziś wynosi on około 70% PKB. Kogo więc należy zaliczyć do bankrutów? PRL czy też obecną III RP?
  25.Obecna polska konstytucja NIE reguluje rozdzielności kościoła od państwa. Choć nie ma jeszcze w Polsce formalnie żadnej zależności państwa od żadnej religii, to de facto jest ono zależne od Watykanu, a tę podległość reguluje wysoce dla Polski i Polaków niekorzystny konkordat.
  26. Polska waluta był wymienialna przed wojną i stała ona wtedy jeszcze lepiej niż dziś, ale co z tego?
  27. Nie sądzę. aby Kubańczycy tęsknili do czasów, kiedy ich kraj rządzony był przez amerykańskich gangsterów, a Korea Północna od dawna jest państwem (neo) feudalnym. Porównaj też postęp, jaki zrobiły Chiny od roku 1990 z de facto regresem, jaki dokonał się w tym samym czasie w Polsce.
 • 2017-08-19 17:32 | jakowalski

  Re:Jak PRL wypada na tle III RP?

  Kazimierz K.
  Także to: Sytuacja mieszkaniowa w Polsce jest dramatyczna. Potrzebujemy dużo mieszkań, niektórzy mówią, że miliona, niektórzy – że kilku milionów. W Polsce połowa osób mieszka w przepełnionych mieszkaniach, gorzej w Unii Europejskiej jest tylko w Rumunii i na Węgrzech. Co dziesiąte mieszkanie w Polsce według Eurostatu ma jakąś istotną wadę typu dziurawy dach, brak bieżącej wody, brak ogrzewania. Mieszka się nam źle, za ciasno, a dojście do mieszkania, do własności, jest wcale niełatwe i wymaga zdolności kredytowej.
  Większość osób nie ma perspektyw, żeby wejść w posiadanie mieszkania. (...)
  W konstytucji zapisane jest prawo do godnego mieszkania i obowiązek prowadzenia przez państwo odpowiedzialnej polityki mieszkaniowej. Problem jest taki, że dziś buduje się rocznie mniej mieszkań, niż się budowało w PRL-u. I to wszystkich mieszkań, nie tylko państwowych!
  http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,127763,22239247,beata-siemieniako-z-komitetu-obrony-praw-lokatorow-program.html?disableRedirects=true#BoxGWImg
 • 2017-08-20 09:38 | jakowalski

  Re:Jak PRL wypada na tle III RP?

  Także:
  Przybywa firm, które zalegają z wypłatą wynagrodzenia. Uwaga na wakacyjne dorabianie
  Od początku roku do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło ponad siedem tysięcy skarg od pracowników, którzy nie otrzymali należnego wynagrodzenia. Dodatkowo, aż 30 tys. osób poskarżyło się na nieprzestrzeganie minimalnej stawki godzinowej.
  Jak podaje IAR, w porównaniu do ubiegłego roku liczba skarg dotyczących braku wypłaty wynagrodzenia wzrosła o ponad tysiąc. Wiele skarg wpłynęło od osób, które podjęły wakacyjną pracę w gastronomii czy ośrodkach wypoczynkowych. W tych branżach popularnym rozwiązaniem jest tzw. darmowy "okres próbny", w trakcie którego osoba starająca się o zatrudnienie wykonuje najczęściej proste prace, takie jak sprzątanie i nakrywanie stolików czy pomoc obsłudze. Czasami jest to faktyczny sprawdzian dla nowego pracownika, bo nie każdy jest w stanie wytrzymać kilkunastogodzinną zmianę. Ale bywa i tak, że właściciele restauracji i hoteli w ten sposób organizują sobie darmowy personel pomocniczy.
  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,22232041,przybywa-firm-ktore-zalegaja-z-wyplata-wynagrodzenia-uwaga.html#Prze
 • 2017-08-23 11:02 | kaesjot

  Re:Jak PRL wypada na tle III RP?

  Ciekaw jestem porównania i dynamiki rozwoju PRL-u i III RP na przestrzeni okreslonego odcinka czasu.
  Np PRL 1979 do 1954 i III RP w latach 1990 - 2015.
 • 2017-08-23 13:27 | Kazimierz K

  Re:Jak PRL wypada na tle III RP?

  Przedstawiona powyżej tematyka doskonale obrazuje, co jest przyczyną dużego podziału Polaków.

  To, co również wynika z tej dyskusji, to ogromna różnica poglądowa na wiele tematów, a co również charakteryzuje wiele ugrupowań politycznych w Polsce i rzutuje na sposób sprawowania przez nich władzy. Wyjaśnia to również, że w zależności od równic światopoglądowych, w demokratycznym państwie władza może być sprawowana na przemian, co najwyżej przez 2 lub 3 ugrupowania. W tej sytuacji nie ma się co dziwić, że pomiędzy sprawowanymi rządami są duże różnice i sprzeczności ideowe oraz światopoglądowe, a co przecież ma bezpośredni wpływ na jakość i sposób sprawowania władzy. Co jest zresztą dopuszczalne i wynika tak z konstytucji, jak i z prawa stanowionego.

  W naszej obecnej konstytucji, chociaż ułomnej, jest wyraźnie napisane, że szerzenie ideologii totalitarnych jaką jest komunizm jest zakazane. Poza tym, w tej konstytucji, ale również we wszystkich konstytucjach kultury zachodniej, są zawarte postanowienia prawnej ochrony własności prywatnej i zastrzeżenie wolności religijnej, tak więc podważenie tych praw, może być potraktowane jako szerzenie ideologii komunistycznych.

  Ponad 75% społeczeństwa w Polsce raczej nie popiera skrajnie lewicowych i prawicowych ugrupowań politycznych, do których zalicza się również ideologię komunistyczną i faszystowską. W efekcie czego, do polskiego parlamentu wchodzą jedynie te ugrupowania polityczne, które odcinają się od radykalistów i skrajnych podglądów antychrześcijańskich.

  Ludzie, którzy potrafią zrozumieć, co to jest demokracja i polityka, dokonują obecnie najczęściej wyborów pomiędzy liberałami, a konserwatystami oraz pomiędzy neoliberałami, a socjalistami. Dla wielu istotna jest również ochrona wartości kultury łacińskiej i polskiej, do czego należy polska racja stanu, kultura, historia i dbanie o interes Polski – co jest nieładnie nazywane nacjonalizmem.

  Natomiast skrajna lewica - tzw. lewactwo i skrajna prawica, które razem głoszą mocno utopijne i oderwane od rzeczywistości poglądy, są częściowo ignorowane przez społeczeństwo. Tym się jednak nie zrażają te skrajne jednostki i z przyczyn często egoistycznych pobudek, dalej rozpowszechniają swoje ideały. Wykorzystują często do tego fakt, że mamy demokrację, która pozwala powoływać różnego rodzaju fundacje, w tym czerpią z pomocy sponsorów zagranicznych o takich samych, skrajnych poglądach.

  Liczą bowiem na to, że każda władza demokratyczna kiedyś osłabnie, a wtedy przepadnie ich dobry czas na dalsze destabilizowanie życia politycznego w tym i szansę przejęcia władzy. Jako, że w demokratycznym państwie, gdzie są wolne wybory nie ma takiej łatwej możliwości, jedynym sposobem dojścia do władzy jest pomoc i interwencja innych państw. Historia lubi się powtarzać, także w tym momencie odpowiadam @kaejsat, dlaczego wplatałem PRL z wybuchem II wojny światowej.

  1. Nie mam zamiaru bronić przedwojennej demokracji w Polsce, lecz to dzięki „patriotom komunistycznym” został powołany fikcyjny rząd Polski w Lublinie, a później PRL.

  Komuniści w II RP prowadzili przeciwko Polsce wiele niedemokratycznych działań, jak szpiegowanie na rzecz Rosji bolszewickiej, co spowodowało, że duża ich część wyjechała do ZSRR i dalej szkodziła Polsce. To samo zresztą działo się i w drugą stronę, gdzie tzw. folksdojcze szpiegowali na rzecz Niemiec.

  To, co jest interesujące, to fakt, że często po przesłuchaniach tych komunistów w Rosji część ich została szybko zlikwidowana, co zapewne było spowodowane ich niebezpiecznymi dla bolszewizmu poglądami politycznymi. Mogli też być posądzani o szpiegostwo na rzecz Polski.

  W okresie okupacji komuniści polscy często tylko udawali współpracę z AK, a faktycznie współpracowali z hitlerowcami, co było powodem wielu aresztowań wśród szeregów AK.

  Gdy skończyła się wojna w 1945r., dla AK zatem jedyną uznawaną władzą był rząd w Londynie.

  Nazywanie zatem podziemia polskiego bandytami, gdyż nie podporządkowali się pod rozkaz dowództwa jest ogromnym cynizmem i obłudą, zważywszy na fakt, że bolszewicy przecież nie dotrzymali umowy z AK. Po ujawnieniu się członków AK, którym zapewniono powszechną amnestię, nastąpiły masowe ich aresztowania, męczenie i mordowanie, co było przyczyną, że AK była zmuszona z powrotem wrócić do podziemia. Przecież całe dowództwo AK zostało w podstępny sposób przez NKWD wywiezione do Moskwy i tam skazane na śmierć. Gdzie było PRL w obronie swoich obywateli?

  W rodzinie mojej żony był przypadek aresztowania ojca (kułaka) i dwóch ponad dwudziestoletnich synów za to, że pomagali po II wojnie światowej grupie AK o nazwie „Wędrowiec”. Pomoc była tego rodzaju, że partyzanci zaopatrywali się w tym gospodarstwie w żywność i w stodole przechowywali broń. Za powyższe ojca skatowali i umarł po pół roku. Natomiast jego dwóch synów skazano na śmierć i długoletnie ciężkie więzienie. Obaj wkrótce zginęli, gdyż Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Poza tym owi bracia mieli takiego pecha, gdyż w dniu aresztowania zaledwie odwiedzili dom rodzinny, gdyż stale pracowali daleko od domu.

  2. Slogan „naprawa krzywdy i sprawiedliwości dziejowej” jest wybitnie komunistycznym uzasadnieniem ideologii - "śmierć dla tzw. <<wrogów ludu>>”, gdyż np. posiadali więcej majątku od innych.

  Jeżeli zatem odrzucamy komunizm, jako ideologię, która przynosi ludziom jedynie piekło na ziemi, to w każdym innym systemie mamy zagwarantowaną własność prywatną.

  W przypadku, gdy wyborcy wybiorą partię wybitnie lewicową i socjalistyczną, rozwiązaniem zmniejszenia różnic społecznych jest między innymi wprowadzenie wysokich stawek podatkowych, np. 60-70%, tak jak to jest w obecnej Francji.

  To są właśnie dopuszczalne metody sprawowania władzy, w których społeczeństwo poprzez wybory i demokrację zdecyduje, jak ma wyglądać rozwój ekonomiczny państwa i społeczeństwa.

  3. W sprawie wolnych wyborów @jakowalski przedstawił całkowicie zafałszowane informacje. W PRL nigdy nie było wolnych wyborów i nawet wtedy, gdy była zgoda na utworzenie pierwszego rządu w III RP, PZPR zapewniło sobie bezwzględną większość w parlamencie (lecz nie w senacie).

  Wybory w PRL nigdy nie miały nic wspólnego z zasadami demokracji, gdyż do wyborów były dopuszczone wyłącznie osoby wskazane przez partię. Przy nieokreśleniu żadnej z osób na karcie wyborczej, głosy uzyskiwali jedynie osoby umiejscowione na pierwszych lub drugich miejscach - tzw. miejscach biorących. Liczenie głosów w komisyjnych wyborach było niechlujne, w tym było wiele nadużyć. Ogólne wyniki wyborcze nie miały nic wspólnego z rzeczywistością, gdyż obowiązywała zasada (sformułowana przez Stalina), że nie ważne jak się głosuje, lecz kto liczy głosy.

  Przykład, jak wygrywać kolejne wybory, rozpoczął dużo wcześniej wspomniany Stalin w bolszewickiej Rosji, którymi zapoczątkował terror w Rosji, likwidując wszystkich deputowanych, którzy nawet na niego nie głosowali.

  W III RP wybory są w pełni wolne i demokratyczne, przeprowadzone w sposób nie budzący wątpliwości pod względem wiarygodności. Osobiście kilka razy byłem członkiem, a nawet przewodniczącym komisji wyborczej, zarówno za czasów PRL i RP i również dlatego mogę to potwierdzić. Obecnie każda pomyłka osoby liczącej głosy jest wykrywana i wtedy trzeba liczyć głosy od nowa.

  4. W II RP pomimo, że większość majątku było skupionych w jednych rękach lub korporacjach, państwo nie było dla nich łaskawe. Dzięki temu wiele fabryk i gospodarstw zostało przejętych przez państwo i w tym sposobem trafiło do polskiego społeczeństwa. Tak było między innymi na Śląsku.

  Po II wojnie światowej, po reformie rolnej, wiele osób za pracę u tzw. obszarników otrzymało od państwa 2-4 ha ziemi, co było w tym czasie dużym wsparciem. Przekazanie ziemi ludziom na wsi było jednak często czystym propagandowym zabiegiem, gdyż tak jak w innych krajach obozu socjalistycznego PRL postawił na PGR i spółdzielnie, które po latach z wielu przyczyn utraciły ekonomiczne i organizacyjne możliwości egzystencji.

  Podam taki przykład. Dyrektorem w Sławikowie k. Raciborza został wielki działacz komunistyczny Bożek. Proszę sobie zobaczyć w internecie po ilu latach te wzorowe wielkoobszarowe z najlepszą ziemią gospodarstwa rolne wraz z pałacem i budynkiem gospodarczym uległy całkowitej degradacji. W Polsce zatem przyjął się slogan, że „gdy komunizm zostanie wprowadzony w Afryce, to nawet piasku zabraknie na Saharze”.

  5. Co do Chin pod przywództwem Mao, to powinniśmy również pamiętać, do jakich absurdów doprowadzono państwo i społeczeństwo. Obecnie Chiny to jednak państwo zupełnie inne i pomimo że są nadal totalitarne, lecz funkcjonują w systemie kapitalistycznym. Chiny to szczególny przypadek gdzie nigdy nie było tradycji demokracji i systemu feudalnego. Dlatego to państwo idzie własną drogą rozwoju i moim zdaniem słusznie.

  6. Mój największy sprzeciw budzi wypowiedź @jakowalski, cytuję: „II wojna światowa wybuchła, gdyż przedwojenna sanacyjna Polska była tak słaba, że aż prosiła się o to, aby je znów podzielić pomiędzy Rosję i Niemcy”. To co jest jedynie prawdziwe to fakt przyznania, że II wojna światowa wybuchła z przyczyny Niemiec i Rosji. To krótkie stwierdzenie jest jednak pełne pogardy do Polski i Polaków, narodów, wartości moralnych i prawdy historycznej.
  Przepraszam, że tak to widzę, gdyż kto poza wrogiem Polski i Polaków może takie słowa wypowiedzieć. Poza tym masowa ucieczka polskich obywateli w latach od 1945r. do 1989r. odbywała się głównie z przyczyn politycznych i ekonomicznych, gdzie były to wyjazdy zarówno wymuszone przez władze jak i desperackie wyjazdy bez zgody władz, w tym ryzykowne ucieczki przez granicę.

  Po roku 1990 wyjazdy miały przyczyny wyłącznie ekonomicznie. Natomiast @jakowalski twierdzi, że wyjazdy były po 1990r. częściowo polityczne, co jest zupełną bzdurą, gdyż przecież ci emigranci nie pojechali do krajów komunistycznych lub postkomunistycznych, lecz pojechali do krajów gdzie żądzą nadal zachodni kapitaliści.


  Cóż można doradzić tym niby pokrzywdzonym przez los? Może powinni pojechać do tych krajów, gdzie ich ideologie mają zastosowanie, gdyż w Polsce i w innych krajach kapitalistycznych może im braknąć życia na realizację swoich marzeń.

  Jest jeszcze jedna niedobra wiadomość dla malkontentów. Otóż, sprawa ekonomii Polski powinna być rozpatrywana na tle innych krajów europejskich, gdyż tylko wtedy jesteśmy w stanie to obiektywnie ocenić. Dane ekonomiczne na ten temat są jednak inne niż podaje @jakowalski.

  Deficyt budżetu państwa za ostatnie 10 lat wynosił od 40-59% i jest zgodny z zaleceniami UE (poniżej 60%). Jest szansa, że w 2017r. deficyt budżetowy będzie wynosił poniżej 30%.

  Za 2017r. będzie wzrost PKB o około 4% i są to bardzo dobre perspektywy. Polska od 1990r. do nadal dzierży rekord świata w stałym wzroście PKB. Ponadto od 2 lat Polska ma dodatni bilans w handlu zagranicznym, a nie, jak podaje @jakowalski, ujemny.

  Według danych The Warren Buffett Way, wszystkie kraje na świecie maja przeważnie bardzo wysoki deficyt budżetowy i jedynie nieliczne kraje uzyskały w określonych latach wynik od 0 do 5%. Należą do nich między innymi Zjednoczone Emiraty Arabskie, Nowa Zelandia, Arabia Saudyjska, Oman, Brunei, lecz i niektóre z nich w określonych latach przekroczyły deficyt budżetowy nawet powyżej 60%.

  Ks. dr Józef Tischner w sprawie prawdy kiedyś napisał, że są trzy prawdy - cytuję „świnto prawda, tys prawda i gówno prawda”. Mam nadzieję, że większość ludzi odkrywa, jaka jest zawarta prawda w pismach @jakowalski i @kaesjot.

  Poza tym, należy wiedzieć, że prawdziwa wolność i dobra przyszłość człowieka nie leży w półprawdzie, czyli w kłamstwie, lecz w prawdzie, gdyż cytuję słowa Jezusa: „tylko prawda Was wyzwoli”. Te słowa w nowoczesnym świecie są nadal aktualne, gdyż tylko prawda może zwyciężyć nieprawdę i zło.
 • 2017-08-23 21:36 | jakowalski

  Re:Jak PRL wypada na tle III RP?

  Kazimierz K
  1. Ideologia liberalna jest typową ideologią totalitarną, jako że prowadzi ona zawsze do dyktatury pieniądza, czyli plutokracji, a więc jest ona niegodna z konstytucją RP i zasadami demokracji.
  2. Własność jest zaś kradzieżą, o czym dawno już powiedział nam Proudhon. Prawo do prywatnej własności kapitału nie ma przecież nic wspólnego ze sprawiedliwością, jako że kapitał NIE pochodzi z pracy jego właściciela, a z pracy ludzi, którzy pracowali na owego posiadacza kapitału. Przecież własność kapitału (a o takiej formie własności tu przecież dyskutujemy) pochodzi przecież tylko i wyłącznie z cudzej pracy, czyli z wyzysku, co dawno temu udowodnił Karol Marks w „Kapitale”. Stąd też własność jest kradzieżą (la propriété c’est le vol) - Pierre-Joseph Proudhon w „Co to jest własność?” (Qu’est-ce que la propriété ?). Może od tego powinniśmy zacząć naszą dyskusję?
  3. W okresie okupacji to członkowie NSZ faktycznie współpracowali z hitlerowcami, co było powodem wielu aresztowań wśród szeregów AK, AL. i BCh. Poczytaj coś o świętokrzyskiej brygadzie NSZ. AK też zresztą kolaborowała z III Rzeszą, np. w sprawie Katynia, co było główną przyczyną cofnięcia poparcia UK i USA dla tzw. rządu londyńskiego.
  4. W kapitalizmie nie jest możliwe wprowadzenie wysokich stawek podatkowych dla bogaczy, ponieważ w kapitalizmie wszytko jest na sprzedaż, w tym także więc i władza polityczna, a więc z definicji rządzą w nim bogacze. Stąd też w Polsce płaci się podatek nawet od minimalnej, głodowej płacy.
  5. Wybory w III RPL nigdy nie miały nic wspólnego z zasadami demokracji, gdyż do wyborów były dopuszczone wyłącznie osoby wskazane przez zarejestrowane partie polityczne, czyli uznane przez rządzących nami bogaczy.
  6. W II RP gospodarka była w tragicznie wręcz złym stanie a więc przedsiębiorcy masowo plajtowali, nie mając zbytu na swoje wyroby z powodu niskich płac oraz wysokiego bezrobocia i w ten sposób ich firmy przejmowało państwo.
  7. Po prywatyzacji, dokonanej przez Balcerowicza, większość polskiego przemysłu dostała się w ręce zachodniego kapitału, który zaraz zamknął polskie fabryki, aby nie były one konkurencją dla przemysłu Niemiec i innych państw Zachodu. Typowy jest tu los polskiego producenta komputerów czyli wrocławskiego ELWRO, która to firma została przejęta za grosze przez niemieckiego Siemensa i zaraz po tym zamknięta.
  8. Chiny to jest de facto osobny kontynent, a wiec nie stosujmy do nich naszej europejskiej miarki.
  9. Rok 1939 był powtórzeniem sytuacji z końca XVIII wieku - Polska, jako słabe, upadłe państwo, nieudolnie zarządzane przez skorumpowaną sanacyjną elitę, skazane było na rozbiór pomiędzy ZSRR (którego najważniejszą częścią była przecież Rosja) i Niemcy, wówczas połączone z Austrią.
  10. Po roku 1989 wyjazdy z Polski mają przyczyny takie same jak przed wojną i podczas zaborów - ekonomiczne, ale z przyczyn w 100% politycznych, jako że w Polsce po roku 1989 znów zapanowało bezrobocie i związane z tym skandalicznie wręcz niskie płace, a więc co mieli Polacy zrobić, jeżeli emigracja była dla nich tak często jedyną drogą ucieczki z pułapki braku środków do życia? Tak jak przed wojną czy za zaborów, Polacy pojechali do bogatych państw kapitalistycznych i trudno się im dziwić. Ja też zmuszony byłem do takiego wyjazdu za pracą i godną za nią płacą.
  11. Dane statystyczne, które przytaczasz, są nie za bardzo prawdziwe. Aby nie być gołosłownym, cytuję tu za CIA (https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/pl.html):
  Population below poverty line: 17.6%
  Household income or consumption by percentage share: lowest 10%: 3%, highest 10%: 23.9%
  Unemployment rate: 9.6%
  Budget: revenues: $73.4 billion, expenditures: $86.56 billion
  Budget deficit: 2.8% of GDP
  Public debt: 44.7% of GDP
  Debt - external: $344.8 billion
  Current account balance: -$1.395 billion
  Exports: $188.3 billion
  Imports: $189.5 billion
  (Przetłumacz to sobie na polski tłumaczem Google)
  12. Nie cytuj słów wypowiedzianych przez nieistniejące osoby.
 • 2017-08-23 21:48 | jakowalski

  Re:Jak PRL wypada na tle III RP?

  Kaesjot (2017-08-23 11:02)
  Tempo wzrostu PKB w Polsce najwyższe było w latach PRL-u, jako że średni wzrost PKB w Polsce wynosił:
  - w latach 1950-1955 +9.5% rocznie
  - w latach 1950-1970 +8.5% rocznie
  - w latach 1965-1980 +5.5% rocznie
  - w latach 1980-1990 +1.2% rocznie
  - w latach 1990-1994 -3.4% rocznie
  - w latach 1990-1999 +4.4% rocznie
  - w latach 2000-2005 +3.0% rocznie
  - w latach 2006-2013 +3.9% rocznie
  - w latach 2013-2016 +2.8% rocznie
  Tak więc tylko w latach 1980-1990 PRL rozwijał się wolniej niż III-IV RP. Korzystałem tu z takich źródeł jak np. Encyclopædia Britannica „Yearbooks” (różne wydania), IMF (MFW) „International Financial Statistics”, Maddison „Phases of Capitalist Development” Oxford: Oxford University Press, 1988; Maddison „The World in the 20th Century”, Paris: OECD, 1989; Maddison, „The World Economy: Historical Statistics”, Paris: OECD Development Centre, 2003; Mitchell, „International Historical Statistics – Europe 1750-2005”, New York: Palgrave MacMillan, 2007 oraz OECD „Economic Outlook” (różne lata).
  Wzrost PKB w Polsce po roku 1989 nie przekłada się też na wzrost stopy życiowej zwyczajnych Polaków, choćby ze względu na ogromny wzrost nierówności w dochodach i majątkach: najbiedniejsze 10% Polaków otrzymuje tylko 3% całego dochodu, a najbogatsze 10% aż 24% (dane CIA) Natomiast w czasach PRL-u, to poziom życia przeciętnych Polaków podwyższył się w sposób niemający swego odpowiednika w całej historii Polski. To w PRL-u zwalczono przecież bezrobocie i analfabetyzm, objęto całą ludność bezpłatną opieką zdrowotną i umożliwiono bezpłatne kształcenie (nawet na poziomie uniwersyteckim) dzieciom robotników i chłopów. To w PRL-u zwyczajni Polacy po raz pierwszy zamieszkali w domach z bieżącą wodą ( ciepłą i zimną), spłukiwanymi ubikacjami i z centralnym ogrzewaniem.
  Pozdrawiam
  LK
 • 2017-08-24 10:29 | Kazimierz K

  Re:Jak PRL wypada na tle III RP?

  Kapitalizm jest najbardziej wydajny systemem produkcji dóbr i nawet system niewolniczy z wielu względów nie ma szans. Dlatego ze względów bezpieczeństwa państwa i ludzkości, która wiele już wycierpiała za słuchanie idiotów, czas najwyższy lepiej przestać powtarzać te pierdoły.
  Podważanie istnienia Jezusa, to tak samo jak podważanie istnienia filozofów greckich i ich myśli filozoficznych, na podstawie których między innymi została stworzona nasza cywilizacja.
  Te cytowane przeze mnie słowa Jezusa, mógł również wcześniej powiedzieć jakiś filozof grecki, jednak według źródeł pisanych jest to pewnie przypisane Jezusowi. Dlaczego ty każdą dyskusję prowadzisz w kierunku podważania religii? To jest chyba jakaś paranoja.
 • 2017-08-24 11:06 | jakowalski

  Re:Jak PRL wypada na tle III RP?

  Kazimierz K.
  1.Oczywsice, że komunizm ma wyższość nad kapitalizmem, tak samo jak kapitalizm ma wyższość nad feudalizmem a feudalizm nad niewolnictwem. Ameryki tu nie odkryłeś. ;-)
  2. Każdy kolejny ustrój przynosi więcej sprawiedliwości społecznej. Przecież w niewolnictwie handlowano na targach ludźmi, w feudalizmie już tego nie było, a w kapitalizmie każdy jest formalnie (de jure) wolny, zaś w komunizmie każdy będzie także wolny także i de facto, w tym wolny od biedy, wyzysku i poniżenia przez bogaczy. Oczywiście - komunizm wymaga bardzo wysokiego stopnia rozwoju sił wytwórczych, ale mechanizacja i automatyzacja, w tym komputeryzacja i robotyzacja pozwalają już dziś na to, aby w najbardziej rozwiniętych państwach świata wprowadzić jeżeli nie komunizm, to na pewno socjalizm. Oczywiste jest też to, że próby zbudowania socjalizmu w biednym zacofanym kraju, de facto feudalnym państwie, takim jakim była Rosja w roku 1917 czy też Chiny w roku 1949, musiały zakończyć się klęską. W Rosji (generalnie w ZSRR, z małymi wyjątkami) komuniści stracili więc władzę, a w Chinach zrozumieli oni swój błąd, a więc wrócili do Marksa i Engelsa, a odrzucili Lenina, Trockiego i Stalina oraz (w Chinach) częściowo Mao-Tse-Tunga i wzięli się za budowę nowoczesnego kapitalizmu, tego niezbędnego etapu na drodze do komunizmu via socjalizm.
  3. Oczywiste też jest, że z punktu widzenia zarówno moralności jak i prakseologii, środki produkcji nie powinny być własnością kapitalisty, gdyż kapitał nie pochodzi od kapitalisty a z pracy pracownika najemnego, wyzyskiwanego przez kapitalistę i że będąc w rękach prywatnych służy on tylko jego właścicielom, a więc nie jest on efektywnie wykorzystywany, a marnowany, np. na reklamę, produkcję broni czy też innych szkodzących ludziom towarów takich jak alkohol, papierosy i inne używki z narkotykami włącznie. Oczywiste jest też i to, że kapitał będący w ręku konkretnego kapitalisty może pochodzić ze spadków, darowizn itp., ale przecież te spadki czy darowizny postały dzięki wyzyskowi, dzięki pracy pracowników najemnych wyzyskiwanych przez kapitalistów.
  4. Kradzieżą jest tylko własność pochodząca z wyzysku - czy to bezpośrednio czy też pośrednio.
  5. Oczywiście, że kapitał w postaci pieniądza jest tylko środkiem do uzyskania celu jakimi są np. inwestycje na zakup narzędzi, maszyn itp. To przecie nie kapitał „jako taki” jest „sam w sobie” zły, a tylko to, że jest on w ręku garstki pozbawionych moralności wyzyskiwaczy.
  6. Już w czasach kamienia łupanego istniały normy postępowania, a więc pojęcia takie jak zło i dobro. Dekalog jest przecież wzorowany na kodeksie Hammurabiego, a ten z kolei oparty był na wcześniejszych, tyle że jeszcze niespisanych kodeksach prawnych.
  7. Oczywiście, że środki produkcji muszą mieć swojego konkretnego właściciela. Powinno być nim całe społeczeństwo, a zarządzać nimi powinni odpowiednio wykwalifikowani menedżerowie, wyłaniani w otwartych konkursach w oparciu o ich wiedzę, zdolności i doświadczenie. Poza tym, to wcale tak nie jest, że powszechnie jest uznane, że kapitał nie pochodzi z kradzieży, a tylko tak tobie wmówiono - w domu, szkole i kościele. Ale przypominam, że nauki kościelne też się zmieniają, jako że aż do czasów powstania banku watykańskiego, to kościół rzymski ostro potępiał lichwę, a dziś z niej żyje.
  8. Korzystałem z różnych takich źródeł jak np. Encyclopædia Britannica „Yearbooks” (różne wydania), IMF (MFW) „International Financial Statistics”; Maddison „Phases of Capitalist Development” Oxford: Oxford University Press, 1988; Maddison „The World in the 20th Century”, Paris: OECD, 1989; Maddison, „The World Economy: Historical Statistics”, Paris: OECD Development Centre, 2003; Mitchell, „International Historical Statistics – Europe 1750-2005”, New York: Palgrave MacMillan, 2007 oraz OECD „Economic Outlook” (różne lata). Roczniki CIA były tylko jednym z nich. Władze USA nie mogą przecież pozwolić sobie na samooszukiwanie się.
 • 2017-08-24 18:00 | Kazimierz K

  Re:Jak PRL wypada na tle III RP?

  do jankowalski
  Musiałeś mieć dobre, szczęśliwe i dostatnie życie w PRL. Ja tego nie doświadczyłem w PRL, lecz to jest zupełnie inna historia o której nie chciałbym mówić.
  Ludzie mają różne doświadczenia życiowe, co ma największy wpływ na ich światopogląd.
  Dlatego nie ma sensu zastanawiać się, co by było, gdyby było, gdyż życie jest krótkie i trzeba go brać jakim ono jest.
 • 2017-08-24 21:57 | jakowalski

  Re:Jak PRL wypada na tle III RP?

  Kazimierz K
  Za mojej młodości miałem całkiem dobre, szczęśliwe i dostatnie przede wszystkim beztroskie życie w PRL-u, ale później przyszła tzw. Solidarność i życie w Polsce stało się nie do zniesienia, a więc z niej wyjechałem. I zgoda, życie jest krótkie, a więc nie można go marnować na wegetację pod obcym butem.
 • 2017-10-28 20:44 | jakowalski

  Re:Jak PRL wypada na tle III RP?

  Oto lista państw według wysokości ich długu zagranicznego w dolarach USA (najnowsze dostępne dane, na ogół za rok bieżący czyli 2017):
  LP Państwo Dług zagraniczny Per capita % PKB
  1 USA 18,624,000,000,000 57,300 98
  2 UK 7,852,460,000,000 119,000 283
  3 Francja 5,369,125,000,000 82,600 213
  4 Niemcy 5,141,400,000,000 62,600 148
  5 Holandia 4,306,190,000,000 234,000 533
  6 Luxemburg 3,900,665,000,000 6,733,000 6,731
  7 Japonia 3,516,200,000,000 27,600 74
  8 Italia 2,324,420,000,000 39,200 126
  9 Irlandia 2,236,430,000,000 471,000 780
  10 Hiszpania 2,036,560,000,000 44,100 167
  11 Kanada 1,775,920,000,000 48,500 116
  12 Szwajcaria 1,738,370,000,000 205,000 265
  13 Chiny 1,562,800,000,000 1,100 13
  — Hong Kong 1,498,880,000,000 203,000 414
  14 Australia 1,487,720,000,000 60,800 126
  15 Singapur 1,320,567,000,000 231,000 453
  16 Belgia 1,278,465,000,000 112,000 265
  17 Szwecja 938,692,000,000 94,500 177
  18 Austria 638,340,000,000 73,100 167
  19 Norwegia 623,223,000,000 117,000 169
  20 Brazylia 538,693,000,000 3,200 30
  21 Rosja 532,846,000,000 3,700 40
  22 Dania 491,617,000,000 85,700 163
  23 Finlandia 483,369,000,000 87,500 196
  24 India 471,852,000,000 340 20
  25 Grecja 471,763,000,000 42,300 245
  26 Portugalia 447,022,000,000 43,300 216
  27 Turcja 432,352,000,000 5,300 52
  28 Meksyk 431,344,000,000 3,200 38
  29 Korea Płd. 407,341,000,000 7,500 27
  30 Polska 363,658,000,000 9,500 70
  (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt)
 • 2017-10-29 10:24 | jakowalski

  Re:Jak PRL wypada na tle III RP?

  Kazimierz
  1. W Australii nie mieszkam na stałe od lat, ale bywam tam niemalże co roku i obserwuję, jak ten kraj coraz to bardziej spada pod względem poziomu stopy życiowej większości jego mieszkańców. Statystyki tu są bardzo mylące, jako że pokazują one tylko średnią arytmetyczną PKB per capita, podczas gdy w Australii 10% najbogatszych bogaci się, a pozostałe 90% biednieje na skutek obowiązującego tam neoliberalnego dogmatu.
  2. Nikt mnie, poza Niemcami, nie zmuszał do wyjazdu do Australii. Nawet Niemcy robili to tylko pośrednio, dając mi do zrozumienia na każdym kroku, że nie jestem w Niemczech mile widziany i że powinienem jak najszybciej wyjechać z Niemiec. A wówczas, czyli we wczesnych latach 1980-tych, to powszechnie uważało się, że Australia jest kontynentem przyszłości, i że nastąpi tam wkrótce szybki rozwój nauki i przemysłu. Jak wiemy, stało się na odwrót, ale kto mógł wtedy przewidzieć, że Australia, która dość dobrze rozwijała się aż do wczesnych lat 1980-tych, wpadnie już pod koniec tychże lat 1980-tch w spiralę deindustrializacji i tym samym zubożenia większości jej mieszkańców?
  3. Tak, kraje morskie, takie jak Australia, Nowa Zelandia i Kanada, mają problem z podażą ryb, jako że rybołówstwo jest tam w zaniku, ponieważ nie otrzymuje ono należytej pomocy ze strony rządu, a ryby obłożone są tam wysokim podatkiem od konsumpcji (w Australii nazywa się on GST czyli Goods and Services Tax - podatek na dobra materialne i usługi), co w połączeniu z malejącymi zarobkami większości Australijczyków powoduje, że ryby morskie są tam bardzo drogie w relacji do płac i przez to niedostępne dla zwyczajnych Australijczyków.
  4. Nie zauważyłem natomiast, aby w Australii występowały trudności z nabyciem podstawowych produktów np. mąki, chyba że w bardzo małych miejscowościach na głębokiej prowincji (tzw. Outback) i w małych sklepach, gdzie mogą trzymać tylko jeden gatunek mąki ze względu na mały popyt na nią i wrodzone lenistwo Australijczyków, a szczególnie zaś Australijek (mowa tu oczywiście o osobnikach pochodzenia anglosaskiego), którym nie chce się wyrabiać ciasta i piec je.
  5. Samochodów tylko pozornie nie opłaca się produkować w Australii - tu chodzi bowiem o rozmyślną politykę wielkich koncernów samochodowych (i innych przemysłowych, np. w branży maszyn rolniczych, urządzeń elektrycznych, maszyn budowlanych etc.), głównie angloamerykańskich i japońskich, które postanowiły, że Australia ma nie mieć przemysłu i stać się tylko dostawcą tanich surowców i rynkiem zbytu na maszyny (w tym samochody) produkowane przez te zagraniczne koncerny tam, gdzie siła robocza jest najtańsza - nie ważne, że cierpi na tym jakość. Ostatnio w Euronews dowiedziałem się, ze Airbus przenosi produkcję samolotów i części do nich do Maroka, jako że tam siła robocza jest bardzo tania, tańsza niż nawet w Polsce. A że Airbusy będą spadać z nieba? Who cares w sytuacji, gdy pieniądz jest najwyższym dobrem, a nawet wręcz bogiem. :-(
  6. Globalizacja jest przecież ostatnim czyli finalnym etapem w rozwoju kapitalizmu: od małych rodzinnych firm, poprzez wielkie przedsiębiorstwa na szczeblu pojedynczego państwa, do monopoli - najpierw osobnych w różnych państwach, do wielkich monopoli (praktycznie oligopoli, ale to przecież na jedno i to samo wychodzi) działających na skalę globalną. Australia, tak samo jak Polska, jest więc ofiarą tego najwyższego stadium rozwoju kapitalizmu, czyli globalnego imperializmu polegającego na władzy ponadnarodowych monopoli.
 • 2017-10-30 09:31 | Kazimierz K

  Re:Jak PRL wypada na tle III RP?

  do jakowalski
  Twoje dane mnie powaliły i są wręcz niewiarygodne. Dług zagraniczny Ukrainy i Luksemburga jak i wiele innych państw jest przecież nie do spłacenia.
 • 2017-10-30 11:36 | jakowalski

  Re:Jak PRL wypada na tle III RP?

  Kazimierz K.
  To NIE są moje dane. To są dane zebrane przez CIA, Euromoney Institutional Investor Company i Wikipedię na podstawie sprawozdań banków centralnych poszczególnych państw. Te dane dowodzą zaś, że globalny kapitalizm opiera się dziś już tylko na fikcyjnym obiegu fikcyjnego pieniądza opartego na mniej niż niczym, czyli na wciąż rosnącym długu i na tym, że wszyscy są zadłużeni u wszystkich, a pieniądz, a co za tym idzie finanse, szczególnie zaś finanse państw i wielkich korporacji, są oparte tylko i wyłącznie na fikcji. Niestety, ale akademiccy ekonomiści udają, że o tym nie wiedzą, a więc nie przestrzegają oni ani swoich studentów, ani też opinii publicznej przed nadchodzącym nieuchronnie końcem kapitalizmu, przynajmniej w takiej postaci, jaką my znamy od końca lat 1970-tych, czyli od Kryzysu Energetycznego, który nie tylko że rozłożył nadmiernie wówczas (tak jak i dziś) zadłużoną gospodarkę polski, ale także i gospodarki najbogatszych państw świata, a szczególnie zaś USA, UK, Australii i Kanady.
  Więcej tu: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt