Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Funt coraz tańszy. Dlaczego brytyjska waluta tak słabnie?

(5)
Funt kosztował wczoraj tylko 4,64 zł i z każdym dniem jest coraz tańszy. Tak mało za brytyjską walutę ostatni raz trzeba było płacić w połowie 2011 r.
 • 2017-08-24 20:14 | simek

  Co to za analiza?

 • 2017-08-24 20:19 | simek

  Co to za analiza?

  Może pan analityk pokusiłby się o wskazanie jakichś poziomów do których może spaść funt? Bo nawet dziecko może sobie tak prognozować, że skoro spada, to będzie spadać dalej.
  Istnieje przecież jakiś poziom kursu funta przy którym wszystko co można kupić płacąc w funtach stanie się na tyle tanie, że jednak inwestorzy i konsumenci z całego świata będą chcieli kupować i inwestować, ten poziom istnieje nawet przy opcji najtwardszego Brexitu. Ja obstawiam, że poniżej parytetu z Euro nie spadnie.
 • 2017-08-25 01:45 | kruk

  Re:Funt coraz tańszy. Dlaczego brytyjska waluta tak słabnie?

  @ simek
  Zanim jednak funt zacznie sie odbijac od teoretycznego dna, gospodarka brytyjska moze dlugo pocierpiec. Wprawdzie tanszy funt faworyzuje eksport brytyjski, ale wprowadzone ewentualnie przez UE cla i inne ograniczenia handlu moga ten efekt zniwelowac. Teraz UK ma wolny dostep do rynku europejskiego, natomiast zdobywanie nowych rynkow moze zajac nieco czasu. Argument odbijania sie od dna tlumaczy dlaczego z kryzysow gospodarki predzej czy pozniej wychodza, jest to jednak czesto trudny proces a nie natychmiastowa reakcja.
  W podrecznikach opisywano do tej pory korzysci z integracji gospodarczej. Jezeli Brexit stanie sie faktem, bedzie mozna analizowac straty spowodowane dezintegracja.
 • 2017-08-28 13:29 | jakowalski

  Re:Funt coraz tańszy. Dlaczego brytyjska waluta tak słabnie?

  Kurs funta szterlinga jest wciąż za wysoki, jako że gospodarka Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii, czyli UK jest od czasów (nie)rządów Pani Thatcher wydmuszką, jako że Pani Thatcher zniszczyła brytyjskie górnictwo i brytyjski przemysł, a więc Brytyjczycy żyją od czasów jej (nie)rządów na kredyt. Dług zagraniczny UK wynosi obecnie ponad 9,590,995,000,000 USD, to jest 160,158 USD <i>per capita</i> i wynosi on aż 406% PKB Zjednoczonego Królestwa, a w UK żyje dziś co najmniej około 10 milionów biedaków i nędzarzy (to jest ponad 15% ludności). W UK jest obecnie także oficjalnie około półtora miliona (dokładniej 1.56 miliona) bezrobotnych co stanowi oficjalnie około 4.8% siły roboczej, jednakże prawdziwe rozmiary bezrobocia są w UK znacznie wyższe, jako że te 1,56 miliona to są tylko bezrobotni liczeni według bardzo restryktywnej definicji bezrobotnego przyjętej przez ILO (MOP). Przykładowo - w USA w kwietniu roku 2010 oficjalna stopa bezrobocia wynosiła 9.9%, ale realna stopa bezrobocia (broader U-6, effective unemployment rate, można to przetłumaczyć na polski jako “efektywna stopa bezrobocia”), też liczona przez tamtejszy GUS (dokładniej przez Biuro Statystyki Pracy) wynosiła prawie dwa razy tyle czyli aż 17.1% (Wikipedia - patrz też pod „effective unemployment rate”). Po prostu oficjalna stopa bezrobocia ogłaszana przez wszelakie urzędy statystyczne na tzw. Zachodzie nie obejmuje osób zniechęconych do poszukiwania pracy wysokim bezrobociem ani też tych, którzy pracują w niepełnym wymiarze godzin, czyli tych którzy pracują mniej godzin, niż by sobie tego życzyli. Dopiero dodając te dwie grupy do oficjalnej liczby bezrobotnych i dzieląc to przez ilość osób zdatnych do pracy (oraz mnożąc przez 100), otrzymujemy ową skuteczną stopę bezrobocia (effective unemployment rate). Biuro Statystyki Pracy w USA liczy, w odróżnieniu od naszego GUS-u czy też Eurostatu, ów alternatywny wskaźnik stopy bezrobocia zbliżony do skutecznej stopy bezrobocia (effective unemployment rate) zwany tam U6. Moje szacunki owej skutecznej stopy bezrobocia (effective unemployment rate, U6) dla UK są więc obecnie na poziomie co najmniej około 10%. Nie da się więc ukryć, że pani Thatcher zostawiła Brytyjczykom w spadku zapaść przemysłu i górnictwa, bezrobocie, biedę, długi i brak perspektyw.
 • 2017-08-28 13:36 | jakowalski

  Re:Funt coraz tańszy. Dlaczego brytyjska waluta tak słabnie?

  Simek
  Tylko w teorii istnieje jakiś poziom kursu danej waluty przy którym wszystko co można kupić płacąc ową walutą stanie się na tyle tanie, że jednak inwestorzy i konsumenci z całego świata będą chcieli kupować i inwestować w kraju posiadającym tę walutę Jeżeli sytuacja polityczna i gospodarcza w UK będzie niestabilna na skutek Brexitu, to nikt nie zechce tam inwestować, nawet jeśli kurs funta poleci na dół tak samo jak poleciał kurs dolara Zimbabwe. Poziom inwestycji zależy bowiem od wielu czynników, z których większość jest niemierzalna i stąd też ekonomia i zarządzanie nie mogą być do końca naukami ścisłymi, takimi jak np. fizyka.