Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

(31)
 • 2017-08-25 21:44 | snakeinweb

  Gest Kozakiewicza

  Już kiedyś tutaj pisałem, że te sondaże to takie "Gest Kozakiewicza" na waszą propagandę razem z tym waszym PiS-em. Straszcie dalej tym PiS-em. "Gest Kozakiewicza" będzie coraz bardziej dobitny.
 • 2017-08-25 21:48 | mac-kolonko

  To dobra wiadomość.

  Pomimo agresywnej kampanii nienawiści, ludzie potrafią trzeźwo myśleć. Brawo
 • 2017-08-26 00:25 | q602

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  Interesujaca tendencja:
  Im bardziej rzad nasz i partia nasza przez swoja dzialnosc przypomina pacjentow lecznicy dla umyslowo chorych tym wieksze poparcie ludnosci.
  ???
 • 2017-08-26 04:08 | nailer

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  popularnosc PiS bedzie trwala tak dlugo, jak ich rozdawnictwo pieniedzy dla ciemnego narodu.
  Pytanie - czy Polska podniesie sie po ekscesach rzadu PiS (Kaczynskiego)?
 • 2017-08-26 04:48 | Slawomirski

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  Ekipa Tuska zostala nagrana i przez to wyeliminowana a obecni tak zwani liderzy opozycji powinni sie podac do dymisji bo nie oferuja Polakom alternatywy dla PiS. Polska potrzebuje kompetentnej opozycji w Sejmie ale na razie nie jest nia ani PO ani Nowoczesna.

  Slawomirski
 • 2017-08-26 06:44 | janadam48

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  Cytat z Wikipedii który tłumaczy fenomen poparcia."Działalność Centrum Badania Opinii Społecznej jest współfinansowana z budżetu państwa w w ramach części 16 – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
  W 2016 dotacja podmiotowa dla CBOS wyniosła 4,1 mln zł[7]. W ustawie budżetowej na 2017 na ten cel również zapisano kwotę 4,1 mln zł[8].
  Krytyka
  CBOS ze względu na sposób finansowania i sposób sprawowania nadzoru jest krytykowany przez niektóre media, które zarzucają mu nieobiektywność[9]."
  Przypominam,że wg tej instytucji PO też miało szalone poparcie i nie miała z kim przegrać.Do wyborów pozostaje jeszcze dwa lata więc spodziewam się, że pod koniec kadencji poparcie dla PiS będzie na poziomie 98 procent. Festiwal obiecanek już się rozpoczął. A więc pińcet dla emerytów,mieszkanie plus,kwota wolna od podatku ok.osiem tysięcy, zapisy w nowej konstytucji np.wiek emerytalny,pińcet na każde dziecko i tym podobne brednie. Nie przedstawił żadnych propozycji które podobno utrudniają mu sprawowanie swojej funkcji. Wczoraj znowu wrzeszczał na suwerena i udawadniał,że stara konstytucja jest do du...py bo jest stara i poparł ją nie ten suweren. Czy ktoś jeszcze wierzy, że Adrian się zmienił w Andrzeja?
 • 2017-08-26 09:43 | mir

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  biorąc pod uwagę styl narracji ludzi pis, oparty na manipulacji i kłamstwach jedna z odpowiedzi nasuwa się sama.
  Niewątpliwie jest i druga. Ta, która zaskoczyła socjologów.
  Skala demoralizacji społeczeństwa
 • 2017-08-26 11:30 | zxcvb

  Nieporadność

  Opozycja zupełnie się pogubiła. "Ulica i zagranica" działa w odwrotną stronę - za dużo już tej zagranicy.
  O ile trójpodział władzy to wartości ogólnoeuropejskie i KE ma prawo interweniować, to już kwestia relokacji imigrantów jest dyskusyjna, bo na nic takiego się nie umawialiśmy przystępując do UE. Tu opozycja powinna być ze społeczeństwem, które na przymusową relokację się nie zgadza. Lasy to też nasza sprawa, choć prof Szyszko zawalił temat nie opracowując ekspertyz (ptasia i środowiskowa), to nakaz wstrzymania cięć sanitarnych był błędem. Szyszko działa w stanie wyższej konieczności. Zwlekanie z działaniami ochronnymi spowodowałoby ogromne straty środowiskowe i materialne. To tak jakby nakazać przerwanie gaszenia pożaru, bo jeden z wozów ma nieważne badania techniczne. I choć udało się większość społeczeństwa przekonać do pozostawienia lasów na pastwę kornika, to już na wydanie Szyszki "niemcowi" zgody niema.
  Opozycja działa histerycznie, bezładnie bez analizy skutków tych działań. Zapowiedź opozycji jeszcze bardziej totalnej doprowadzi do tego, że zmęczą sobą wszystkich. Swój elektorat też.
  Potrzebny jest program, który opozycja ponoć ma ale trzyma gdzieś zamknięty, żeby PiS im go nie ukradł. Z bezładnych wypowiedzi widać jednak, że żadnego programu niema i PiS śmiało noże rozpisywać przedterminowe wybory dla uzyskania większości do zmiany konstytucji.
 • 2017-08-26 11:55 | m_malgorzata

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  W pełni zgadzam się z tą analizą. Może się to nie podobać, ale liczą się fakty. Lekceważenie przez PO własnego elektoratu prez cały okres rządów (ludzi propaństwowych marzących o państwie równościowym i wolnym światopoglądowo) doprowadziło do odpływu poparcia. Zero analizy przyczyn poparcia dla Ruchu Palikota w 2011 r , kiedy to wielu wyborców RP traktowało swój głos jako wskazówkę dla rządu, który zjadł zbyt wiele wystawnych kolacji z biskupami, a za mało słuchał obywateli - do dzisiaj echa tego słychać w wypowiedziach polityków PO - głónie Nąłęcza i Komorowskiego. No i oczywiście aroganckie i egotyczne przedwyborcze wystąpienie pana Komorowskiego ujawniły PO jako ugrupowanie niezdolne do jakiejkolwiek sprawczości i zupełnie nie rozumiejące w jakim świecie żyje. Obecnie jest jeszcze gorzej, gdyż usilne kreowanie takich ludzi jak Komorowski, nawet Wałęsa, (nacjonalistyczny) Giertych, (skompromitowany) Marcinkiewicz, trend na prokościelne rozmemłanie światopoglądowe potwierdzają słowa Kaczyńskiego o próbie odtworzenia jakiegoś dawnego "układu". Nie ma w tym cienia chęci rzeczywistego i konstruktywnego działania na rzecz państwa i obywateli. Media takie jak (w szczególności) Agora, ale też TVN i czasami POLITYKA wspierają ten kierunek co jak widać pogarsza sytuację.
  PiS jaki jest każdy widzi. Ale nie kłamie i nie udaje, że jest nowoczesny, równościowy i neutralny światopoglądowo. Wygrał tylko dlatego, że PO okazało się partią głęboko zakłamaną i głupią. Do dzisiaj jej przedstawicie wyciągają kretyńskie, powierzchowne wnioski, że PiS wygrał z powodu swojego "katolicyzmu". Proszę posłuchać przedstawicieli środowisk LGBT, którzy także głosowali na tę partię. A przypominam, że tak jak kobiety kiedyś stanowiły elektorat większościowy wygrywającego wybory PO, tak środowisko LGBT szacuje się na jakieś 2 mln obywateli. Dla porónania liczba duchownych katolickich to jakieś 30 tys. osób. Kogo stać na takie ignorowanie ewentualnego elektoratu?
 • 2017-08-26 12:07 | zxcvb

  janadam48

  Program PiS jaki jest każdy widzi. Problem w tym, że programu opozycji nie widzi nikt.
  Zgadza się, że rozdawnictwo jest skuteczne dopóki w kasie forsa a kasa płaci.
  Forsy może wystarczyć, bo ruszyła niemiecka lokomotywa a my jesteśmy dopiętym do niej wagonem. Mieszkanie+ też da impuls rozwojowy gospodarce tak samo jak kwota wolna od podatku czy emeryckie 500+.
  Program PiS jest chaotyczny, w wielu miejscach błędny i niesprawiedliwy, ale jest.
  Opozycji trzeba brać się do roboty i pisać program (choć lepiej wynająć do tego fachowców), żeby suweren miał wybór. Puki co na stole leżą tylko propozycje PiS.
 • 2017-08-26 12:08 | AOlsztynski

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  "Pomimo nieustannej kampanii nienawiści ludzi potrafią trzeźwo myśleć". Popieram.
 • 2017-08-26 14:01 | ajh

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  CBOS jest kontrolowany przez rząd. I tak wlazlo Szydlo z worka.
 • 2017-08-26 17:07 | Mad Marx

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  Wg sondaży Brytyjczycy mieli się opowiedzieć za pozostaniem w UE, Komorowski miał wygrac wybory prezydenckie w cuglach a PO nie miała z kim przegrać.
  P.S. jeżeli by do mnie zadzwonił anonim i pytał o moje preferencje wyborcze, to pewnie bym go posłał do diabła.
 • 2017-08-26 22:07 | jakowalski

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  Mad Marx
  Pełna zgoda!
 • 2017-08-27 11:33 | zxcvb

  Rulewski w separacji z Po

  "Nie zyskiwały uznania studyjne i konkretne inicjatywy legislacyjne dot. m.in. nadzoru nad warunkami pracy, wieku emerytalnego, abonamentu rtv, zasiłków rodzinnych, w tym 500+, a ostatnio sytemu alimentacyjnego. Sądzę, że te i inne inicjatywy mogły stanowić dorobek PO, a tym bardziej być alternatywą wobec pustki rozwiązań."
  Ten cytat z listu Rulewskiego mówi chyba wszystko o kondycji PO. Schetyna myśli raczej o utrzymaniu władzy w PO. Po latach wyczekiwania wreszcie władzę przejął, uczepił się jej i odebrać sobie nie pozwoli. Jest wprawiony w wewnętrznych wojenkach.
  Wszyscy wiemy, że pod wodzą Schetyny, PO nie może liczyć na sensowny wynik.
  Schetyna poza "ulicą i zagranicą" nic sensownego nie wymyśli, innym do głosu dojść nie pozwoli i o pomoc do fachowców się nie zwróci (po co mu fachowcy. Sam wie najlepiej jak partię pociągnąć do spodu). Czyli zostanie co jest. Nieporadna, bezprogramowa partia z liderem o mimice klauna.
  Nie lepiej jest z Nowoczesną. Partia straciła świeżość a Petru urok. Jeżeli dołożyć do tego pustkę programową...
  No to może lewica. Ta ciągle ma potencjał, ale jest rozdrobniona przez co słaba. Z trójgłosu jaki słychać teraz na lewicy, wyborcy trudno będzie wyłapać coś sensownego. Szanse na zjednoczenie są mizerne. Wyraźnie widać, że Razem chce iść osobno a Twój Ruch strzelił focha i nie wiadomo co zamierza. Zjednoczenie dałoby im premie za rozwagę i pozwoliło wyraźniej zaistnieć w mediach. OPZZ też już chyba widzi, że związek powinien mieć reprezentację polityczną. Może się obudzą, bo jak dotąd nie potrafili nawet sensownie zorganizować obchodów 1 maja. Jest jeszcze ZNP, do nich też chyba dotarło, że sami nic nie zwojują. No i Liga Kobiet - kobiety to dziś polityczna potęga i co najważniejsze, świadomość własnych praw mają prawie wszystkie. Te od Rydzyka również. Potencjał na lewicy jest. Ci przynajmniej nie będą mieć problemów ze zdefiniowaniem problemów społecznych, z przygotowaniem sensownego programu i będą w tym wiarygodni. Tylko czy znajdzie się ktoś kto ich zbierze pod jednym sztandarem.
  Przegląd opozycji jest przygnębiający. W zestawieniu z dynamiką PiS nawet porażający.
  Jeżeli opozycja się nie ogarnie, będziemy mieć dużo czasu na oswojenie się z widokiem Ziobry, Macierewicza, Błaszczaka, Pawłowicz...
 • 2017-08-27 14:56 | Laclos

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  Czy nie prościej uznać, ze te wszystkie łajdactwa, które robi władza, po prostu podobają się jej wyborcom? Czas wreszcie uznać, ze zyjemy w społeczeństwie dotkniętym totalna degrengolada moralna. A takiego społeczeństwa nie należy traktować poważnie.
 • 2017-08-27 18:41 | zxcvb

  Re:Laclos

  Społeczeństwo trzeba traktować jak najbardziej poważnie. Inaczej pokaże gest Kozakiewicza. Pamiętać trzeba, że to samo społeczeństwo dało PO 8 lat władzy. I co? Wtedy było światłe, a teraz jest ciemnotą.
  Pogardzanie jakąkolwiek grupą społeczną prowadzi na manowce. Tym bardziej, że nie jest to grupa jednorodna (mohery).
  Zauważyłem, że powszechnym jest przekonanie, że PO wygra w wielkich miastach. A ja wcale nie jestem tego pewien, bo sporo do powiedzenia będą tam mieć pogardzane "słoiki". Ktoś może im ten czas pogardy przypomnieć. Oby nie.
 • 2017-08-27 20:22 | anastazja

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  Oczywiście, taki jest naród. Weszliśmy do UE za wcześnie. Nie jesteśmy europejczykami.
  Trudno trzeba z tym żyć. Muszą sami przejrzeć na oczy.
 • 2017-08-28 07:19 | Andrzej Falicz

  Wirtualna rzeczywistosc anty-PiSu

  Polecam calosc - http://gawin.liberte.pl/dlaczego-pis-ma-poparcie-bilans-po-nawalnicach/


  3. Wiara w kreacyjną moc mediów

  Żyliśmy w kraju, w którym „Gazeta Wyborcza” i TVN dyktowały umiarkowane, liberalno-wolnościowe poglądy. Jednak nie wszystko szło po ich myśli, więc zaczęły się radykalizować i polaryzować swój przekaz. Ludzie tego nie kupili. Polacy nie cierpią, gdy chce im się coś narzucać. Nie muszą rozumieć wyższych czy szlachetniejszych celów takiego działania. Chodzi o zasadę. Dlatego gdy zobaczyłem okładki „Newsweeka”, „Polityki” i „Gazety Wyborczej” przed drugą turą wyborów prezydenckich a.d. 2015 pod hasłem „wybór jest jeden”, zrozumiałem, że wygrać może tylko Andrzej Duda. Na przekór.

  Niby podobny mechanizm obronny stał za zwycięstwem wyborczym PO w 2007 roku. Wtedy media mogły jeszcze utwierdzić się w przekonaniu o swojej kreacyjnej nieomylności. Tylko że wtedy PO było drugorzędne, liczyło się odsunięcie PiS-u od władzy. Niezależnie od niezależnej prasy. Ale to wtedy media utraciły czujność, jakby „koniec historii” objął odchylenia od ich politycznych i światopoglądowych norm.

  Tymczasem kolejni goście TVN24 czy Polsat News ex cathedra brną tendencyjnie i oskarżycielsko – nawet nie trzeba ich słuchać, by wiedzieć, co powiedzą. Praktycznie w każdym temacie politycznym okołopisowskim. Chciałbym tutaj napisać o chlubnych wyjątkach, ale poza Romanem Kurkiewiczem i Andrzejem Stankiewiczem nikogo takiego nie udało mi się zauważyć. Mam astygmatyzm, ale to chyba nie w tym rzecz.

  Czy nie dlatego pewne media tracą opiniotwórczą moc, wydawałoby się, daną im do końca świata i jeden dzień dłużej?
 • 2017-08-28 09:02 | jakowalski

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  Przecież demokracja burżuazyjna, czyli taka, jaką mamy w Polsce od roku 1989 i generalnie na tzw. Zachodzie, polega na tym, że władzę sprawuje nie lud (demos) ale elity władzy, będące praktycznie poza wszelaką kontrolą ze strony ludu. Bierze się to stad, że owe elity władzy, w kapitalizmie zależne od elit pieniądza, obawiają się ludu, który na ogół kieruje się najniższymi instynktami, dążeniem do zaspokojenia swoich elementach potrzeb, czyli przede wszystkim wyżywienia, dachu na głową i popędu seksualnego (patrz np. piramida potrzeb Maslowa). Stąd też ten, kto zapewni owemu ludowi chleb i igrzyska, jak to robi dziś w Polsce PiS, ten z reguły wygrywa wybory, jako że lud, w swojej masie jest przecież z definicji ciemny i niekompletny a więc też i religijny, czyli przesądny i naiwny - po prostu głupi. Ojcowie Założyciele USA, dobrze o tym wiedząc, tak napisali konstytucję USA, aby lud w USA (a więc też i w państwach takich jak obecna RP, czyli z ustrojem opartym na stroju USA) nigdy nie doszedł do władzy. Stąd też obecna konstytucja RP jest wzorowana na konstytucji USA i też ma na celu uniemożliwienie dojścia do władzy ludu.
 • 2017-08-28 09:42 | _sens

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  Dopóki dopóty bedzie w sejmie zasiadała taka marna opozycja posłowie PiSu beda mogli spać spokojnie. Jedyny program PO jest na obecna chwile taki: " Niezgadzamy się z PiSem...a dlaczego? ...nie bo nie"
 • 2017-08-28 10:35 | zxcvb

  Re:Andrzej Falicz

  Te jak je Waszmość zakwalifikowałeś, liberalno-wolnościowe media, stały się zwapniałe. Wpadły w myślowe koleiny, ciągle robiły (i nadal robią) "oko" do swoich, nie zauważając, że jest ich coraz mniej.
  I to się nie zmieniło. Niby boleją nad tym, że polska spychana jest na polityczny margines, ale między wierszami prześwituje zadowolenie, że UE "im" dowali. Unia nie dowali PiS-owi, a Polsce i Polakom. Podobnie da się wyczuć wyczekiwanie na problemy finansowe państwa, bo wtedy nie będzie kasy na PiS-owe konfitury, serwowane społeczeństwu. Problemy gospodarcze (jeżeli przyjdą), uderzą najpierw w społeczeństwo, a dopiero potem w PiS i to z dużym opóźnieniem.
  Jeżeli PO i anty pisowskie media nie wyjdą zza pleców komisarzy UE, PiS się będzie umacniał. Polacy nie chcą żeby "niemiec" mieszał się w nasze wewnętrzne sprawy. Do przyjęcia jest interwencja KE w sprawie ładu konstytucyjnego. Na resztę Polacy się nie zgadzają.
  Usztywnia się Merkel w kwestii relokacji imigrantów. Tu też i PO i "ichnie" media powinny rozmiękczać jej stanowisko, bo Polacy nie chcą żadnej przymusowej relokacji, nawet gdyby trzeba było Unię opuścić. Jeżeli jedynym obrońcą narodu przed "dzikimi" pozostanie PiS...
 • 2017-08-28 11:56 | zxcvb

  Re:Andrzej Falicz

  Przeczytałem. Nie zgadzam się z nieprzewidywalnością Polski i Polaków. Nie wybraliśmy PiS-u nikomu na złość. Gdyby tak założyć, znaczyłoby to, że jesteśmy nieodpowiedzialnymi głupcami. Może jakaś mała część posła do wyborów dla żartu. Większość jednak poszła głosować i zagłosowała przeciw IIIRP i jej elicie, która uważała, że polityka socjalna to populizm, coś niegodnego liberałom. A to nie populizm a obowiązek państwa. Premia PiS-owi przypadła niesprawiedliwie, bo z ich strony to żadna polityka socjalna, ale wyrachowana gra, a to jest właśnie populizm. Ale oni przynajmniej zauważyli problem. Tak samo cynicznie gają teraz strachem przed uchodźcami.
  Pora przestać traktować społeczeństwo jak jakieś "nie nasze" ciało. W końcu jesteśmy częścią tego, w większości plebejskiego z pochodzenia społeczeństwa. To MY wybraliśmy PiS i to MY pochowaliśmy IIIRP.
 • 2017-08-28 14:09 | Andrzej Falicz

  POLITYKA udaje, że wskazuje możliwe przyczyny poparcia dla PiS

  Ja też sie z bardzo wieloma tezami załączonymi w moim linku nie zgadzam.

  Chodziło mi bardziej oto, że można mimo wszystko pisać o poparciu dla PiS dużo obiektywniej i inteligetniej...niż to robi niby elitarny tygodnik POLITYKA.
  To, że tego nie chcebi nie robi... świadczy o zasadniczym podłożu podziałów w Polsce. Lewicowa ...POLITYKA zagubiła się a z nią tzw. elity.

  Tzw.populizm i wyrachowanie...PiS-u przekłada się na zasadniczą poprawę bytu milionów Polaków tu i teraz.
  Na większe możliwości rozwojowe milionów dzieci.
  I wcale jakoś gospodarka z powodu tego się nie sypie...PiS ma plan i go realizuje.
  jeżeli tak ma wyglądać nieodpowiedzialny populizm to oby go było jak najwięcej.
  Ostatecznie i państwo i ekonomia jest dla ludzi.
  Nawet jeżeli ma to kosztować pół procenta wzrostu PKB ( który by i tak poszedł do kieszeni 5%) to warto to "poświęcić " bo czy jest to porównywalne z milionami niepowtarzalnych dni i miesięcy do tej pory zapomnianych i lekceważonych Polaków. Gdzue sa dlugofalowe koszty społecznej degradacji całych olbrzymich grup społecznych balcerowiczowskiej Polski kompradorskiego kapitalizmu pomieszanego z etatystyczną sklerozą wyalienowanej eurobiurokracji.

  PiS pomimo potknięć i oczywistych słabości to po prostu mimo wszystko obiektywnie
  dobra zmiana.
  I tu leży ten tak trudny do znalezienia...przez fikcyjne i samozwańcze elity i dotychczasowy establishment klucz do popularności PiS.

  Reszta to bicie piany
 • 2017-08-28 16:22 | jakowalski

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  Zxcvb
  Masz raję, że polityka socjalna to nie jest populizm a obowiązek państwa. PiS, jak każda partia polityczna, gra zaś o to, aby dostać się do władzy i się przy niej utrzymać, a że to PiS, a nie SLD zauważyła ten fakt, to PiS a nie SLD doszła do władzy i zapewne długo się przy niej utrzyma. III RP była zaś tak nieudanym tworem, podobnie jak I i II RP, że dobrze się stało, iż ją „pochowaliśmy”. To nie było państwo dla Polaków, a tylko dla zagranicznego, głównie zachodniego kapitału, tak samo jak II RP, i tak samo jak II RP powinna ona odejść do śmietnika historii.
 • 2017-08-28 19:44 | Kropkozjad

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  "Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo 17–24 sierpnia na liczącej 1009 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski."
  W nawiązaniu do komentarza janadam'a48 (2017-08-26, 06:4)warto zwrócić uwagę, że liczba osób posiadających czynne prawo wyborcze to ok. 30 milionów osób. Wobec tego, ok. 1000 osób stanowi tak mikroskopijną część potencjalnego elektoratu, że nie może stanowić grupy "reprezentatywnej", tym bardziej, że w "losowym" wybieraniu właśnie preferencje takiej śladowej części mogą być absolutnie niereprezentatywne dla tego zupełnie już niemikroskopijnego elektoratu. A czy z badania owej "reprezentatywnej" liczby wynika prognoza frekwencji wyborczej, ważnego czynnika wyniku wyborów? Co oznacza wspomaganie komputerowe? Jaki wpływ mogą mieć niedostosowania do realiów programu komputerowego, wspomagającego "wywiady bezpośrednie"?
  Czy ów program komputerowy nie uwzględnia czasami leninowskiej zasady ustalania wyników wyborów?
 • 2017-08-29 04:37 | Andrzej Falicz

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  Jest jedna...zasadnicza wiec nieodstrzegalna dla medrkow z POLITYKI.
  Milionom ludzi zyje sie lepiej niz za czasow Platformy.

  Po prostu Dobra Zmiana.
 • 2017-08-29 11:16 | zxcvb

  Re:Andrzej Falicz

  Ano w tych procentach siedzi istota tego co się zadziało. Redystrybucja dochodu narodowego działała tak jak za czasów feudalnych. Maleńka grupa nurza się w dobrobycie, a ogromna większość ledwie egzystuje. To truizm, ale widocznie trzeba go wciąż przypominać.
  Za bandycko przeprowadzone przemiany ustrojowe zapłaciliśmy ogromną cenę. To był kataklizm gospodarczy i społeczny. Ci którym zawierucha szkód nie wyrządziła albo wręcz na tym skorzystali, nie widzieli tego, że przyszedł czas na pomoc najbardziej poszkodowanym. Oderwana od ziemi elita III RP tego nie widziała, bo i widzieć nie mogła z "Sowa i Przyjaciele" tego nie widać.
  Jak bardzo trzeba być zdemoralizowanym, żeby płacić z pieniędzy publicznych tak wysokie rachunki za gorzałę i zagrychę. Za kogo oni się mieli!
  Zatracili albo nie nabyli wiedzy o historii rewolucji. Zawsze było tak, że kiedy unurzana w dobrobycie elita, nie widziała potrzeby sprawiedliwego dzielenia się wspólnie wypracowanym dobrem ze wszystkimi, to ci pominięci sami przyjdą sobie wezmą. I właśnie sobie wzięli. Pośredniczył przy tym PiS i pobrał sobie za to sowitą prowizje. A ci pogonieni moherowymi beretami z gabinetów i synekur, nijak pojąć nie mogą jak to się stało. Przecie oni tacy śliczni byli, a tu taki ohydny PiS...
 • 2017-08-29 12:56 | zxcvb

  Re:Jakowalski

  Porównanie do II RP jest trafne. Tam do ogromu nędzy doszedł jeszcze analfabetyzm. Podobnie jak dziś syte elity rozpierała duma z niewątpliwych sukcesów (COP, Gdynia...)a nie widziały tego, że dzieje się to kosztem reszty kraju, a nędza panoszy się u 4/5 społeczeństwa. Mizernym usprawiedliwieniem jest to, że wtedy kraj był odbudowywany po wojnie (szkody ogromne, o czym jakoś mało się mówi), a po jakiej takiej odbudowie przyszedł kryzys lat trzydziestych. Na tym podobieństwa się kończą, bo tam odbudowywano i budowano, a tu po 1989 burzono. W imię czego, sami nie wiedzieli. Gorliwym burzycielem był niejaki Lewandowski. Taki minister od przekształceń (twórca NFI), z wykształcenia ponoć ekonomista, co to twierdził, że dźwig który nic nie dźwiga jest nic warty. Musiało mu się to twierdzenie podobać, bo według tej zasady przekształcał. Tak chyba żeby było śmiesznie i groźnie, PO uczyniło go twarzą swojego programu gospodarczego. Efekty widać.
  A do zasług II RP trzeba jeszcze zaliczyć PKP. To był majstersztyk zbudować sprawne przedsiębiorstwo z pozostałości po trzech zaborach. No i oczywiści Lasy Państwowe, wyjątkowo sprawna machina, dzięki której można było po wojnie odbudować lasy i przeprowadzić zalesienia na niespotykaną w europie skalę. Zalesienia to robota Berlinga, którego teraz dekomunizują. Nie wiedzą matołki, że pomników Berlinga zniszczyć się nie da, bo 1/3 naszych lasów to jego robota.
  SLD całkiem zidiociało w poprzednich wyborach. Zatracili idee i rewolucyjną czujność. Za dużo tam karierowiczów i zwyczajnych bezideowych miernot. Miast połatać zżarty przez mole czerwony sztandar i założyć beret Guevary, gadali do sytych, a ci głosowali na PO i Nowoczesną.
  Teraz też słyszę dywagacje czy w programie postawić główny akcent na socjal czy wartości. Jakie wartości? Bo jeżeli znów prawa LGTB to jeszcze nie ta pora. Społeczeństwo trzeba wpierw nakarmić,godziwie odziać... Wtedy można pogadać.
  Obawy mam, że lewica do korzeni nie wróci, a taka jaka teraz jest, będzie na politycznym marginesie. Taka Razem na lewicy przejęła robotę Palikota. Rozdrabnia lewicę. Sami nic nie zdziałają a innym utrudnią. Tam niema idei, lewicowego myślenia nie da się wyuczyć.
 • 2017-08-29 13:39 | zxcvb

  Re:_sens

  Jest gorzej. Ściągają obce wojska do walki z Polakami. Nie trzeba było rozciągać frontu. Interwencja w sprawie ładu konstytucyjnego była do zaakceptowania. Reszta już nie. Dokłada do PiS-owego pieca Merkelowa uporem przy przymusowej relokacji innowierców. Zdaje się, że Schetyna "zagranicą" wlazł na własne grabie.
 • 2017-08-30 08:46 | azur

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  Różnym dyktatorom też się umacniało, a skończyli tak, jak skończyli.