Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

(20)
Dekomunizacji przestrzeni publicznej na Śląsku sprzeciwiają się samorządy. Panie Prezesie, stanowione przez Pana prawo tutaj nie działa!
 • 2017-09-03 10:32 | Data1

  Do tekstu Prezesie, Ziętka broń

  1)Polska za rządów Edwarda Gierka była dyktaturą, o monopartyjnym systemie władzy, braku wolnej prasy, wolności zgromadzeń, nie istniała legalna opozycja polityczna, w kraju nie przeprowadzono demokratycznych wyborów, w czasach rządów Edwarda Gierka stosowane represje wobec osób sprzeciwiających się rządom Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, rozbudowana była policja polityczna, która zajmowała się inwigilacją Kościoła Katolickiego i opozycji demokratycznej. Za rządów Edwarda Gierka wprowadzono ustawą z dnia 10 lutego 1976 roku, która stanowiła w art.3a. w ustępie 2 iż Polska Rzeczpospolita Ludowa w swej polityce nawiązuje do szczytnych tradycji solidarności z siłami wolności i postępu, umacnia przyjaźń i współpracę ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich i innymi państwami socjalistycznymi. (Dziennik Ustaw 1976 numer 5 pozycja 29).

  2)Za rządów Edwarda Gierka w następstwie drastycznych podwyżek żywności w czerwcu 1976 roku doszło do protestów robotników w Radomiu i Ursusie. W toku protestów robotniczych w Radomiu i Ursusie w czerwcu 1976 roku zginęły 2 osoby: Jan Łabęcki i Tadeusz Ząbecki. Śmiertelną ofiarą represji po wydarzeniach radomskich, był również ksiądz Roman Kotlarz, który został zaliczony przez władze komunistyczne w poczet "radomskich bandytów" i poddany represjom. Wzywany na przesłuchania, przeszedł tzw. ścieżki zdrowia czyli został w wyjątkowo brutalny sposób pobity. W toku przesłuchań ksiądz Roman Kotlarz został kilkakrotnie brutalnie pobity przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. 15 sierpnia 1976 zasłabł podczas odprawianego nabożeństwa. Dzień później przyjęto go do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Krychnowicach. Zmarł 18 sierpnia 1976 roku tego samego roku. Milicja i ZOMO zatrzymały 634 osoby uczestniczące w protestach a następnie natychmiastowo zwolniono z pracy 939 osób. 25 osób osądzono jako prowodyrów wydarzeń. Osiem z nich skazano na kary od 8 do 10 lat więzienia, jedenaście otrzymało kary od 5 do 6 lat, a sześcioro - od 2 do 4 lat więzienia. Dodatkowo ok. 170 osób zostało skazanych przez kolegia do spraw wykroczeń.

  3) Za czasów Edwarda Gierka od 1976 rozpoczęło się reglamentowanie sprzedaży cukru (wprowadzono tzw. kartki na cukier). Jednocześnie występowały coraz większe problemy z zakupem innych towarów, głównie mięsa i jego przetworów.
  Edward Gierek doprowadził do zadłużenia Polski. Polska w 1970 roku nie była krajem zadłużonym. W 1980 zadłużenie zagraniczne w walutach wymienialnych osiągnęło poziom 24,1 mld USD wymagalne płatności z tytułu obsługi zadłużenia zagranicznego na rok 1981 wynosiły 10,9 mld USD (4,4 mld USD – spłata kredytów, 3,1 mld USD spłata kredytów bankowych; 2,6 mld USD – odsetki, 0,8 mld USD – sfinansowanie deficytu obrotów bieżących), podczas gdy wartość całego eksportu do krajów kapitalistycznych miała wynieść 8,5 mld USD. W 1981 roku rząd gen. Jaruzelskiego poinformował wierzycieli PRL o wstrzymaniu spłat zadłużenia zagranicznego w wysokości 25,5 miliardów USD z powodu niewypłacalności PRL.
 • 2017-09-03 11:12 | Tanaka

  Re:Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

  Ślązacy, broniąc Ziętka i Gierka, bronią czegoś prawdziwego- ważnej prawy o niedawny rzadka w zdewastowanej moralnie i co do rozumu - Polsce. Dwójmyślenie, dwójmowa, wewnętrzna sprzeczność o nazwie Prawo i Sprawiedliwość. Obrzydliwość.
 • 2017-09-03 12:03 | jakowalski

  Re:Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

  Data1
  Naprawdę wierzysz w to, co tu wypisałeś?
 • 2017-09-03 12:05 | jakowalski

  Re:Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

  Data
  Dziś mamy dług zagraniczny ponad 10 razy większy niż ten gierkowski, a spłacamy go zaciągając kolejne pożyczki.
 • 2017-09-03 13:15 | Mad Marx

  Re:Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

  @data-
  Epokę gierkowską można oceniać różnie ale nie o to chodzi. Np udział PKB Polski w PKB Europy i świata był większy niż dzisiaj. Nazewnictwo ulic powinno być w wyłącznej gestii władz lokalnych, bo są one wybierane przez mieszkańców bezpośrednio. To nie jest zadanie dla Państwa. Polska Zjednoczona PRawica wciąż się powołuje na wolę "suwerena" i na Śląsku i w Zagłębiu ten suweren wyraźnie się opowiedział za honorowaniem Gierka, Ziętka, Mitręgi....
  To powinno kończyć sprawę.
 • 2017-09-03 16:02 | woytek

  Re:Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek zostaną "pożarci" przez politycznych kanibali

  Przepisuję własny email wysłany do przodowników politycznego kanibalizmu:
  Czy elity polityczne PiS mają ubogą dietę i trzeba podawac im witaminę B-3 ? Kanibalizm polityczny jest zjawiskiem bardzo podobnym do kanibalizmu chomików. "Pożeranie" opozycji i kombatantów poprzednich reżimów, staje się codzienną dietą polskich elit politycznych. Twórcą tej diety "politycznego kanibalizmu" jest para słynnych kucharzy, występujących pod firmą "Antoni & Jarosław" , którzy konsekwentnie zjadają przeciwników politycznych na oczach oglądaczy "Wiadomości", zamienionych w podręcznik "politycznego kanibalizmu".
  Uzupełnienie diety witaminą B3 jest jedynym ratunkiem dla politycznych kucharzy, którzy burzą system ekologiczny IV RP.
 • 2017-09-03 21:04 | zdzisław piegza

  :Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

  Czy Armia LWP wyzwalająca Polskę też ma zniknąć ? Nie była AK?
 • 2017-09-04 01:13 | parabellum

  Re:Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

  Sam Pan pisze w fragmencie tego wpisu, o "Śląsku i sąsiednim Zagłębiu", ale zaraz potem o gen. Ziętku, który zajmuje więcej przestrzeni na Śląsku niż Gierek (w Sosnowcu jak rozumiem w domyśle, a on do Śląska nie należy).

  Może zamiast Śląsk (nawiasem mówiąc, nazwa ta pochodzi od rzeki/góry koło Wrocławia), warto byłoby zmienić nazwę bloga na "Śląskie z bliska"?
 • 2017-09-04 02:54 | Mały pluszowy miś

  Re:Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

  "Czy nie byłoby więc zbytnią śmiałością stwierdzenie, że śląskie samorządy mają za nic stanowione przez Pana prawo?"

  Ależ Panie Redaktorze, czyżby cieszyło Pana to, że samorządy "migają się" od bezzwłocznego, pełnego i gorliwego stosowania się się do pomysłów płynących z samej centrali? Ha, to może uczynić krok dalej - wszak autonomia mogłaby zagwarantować poszczególnym ziemiom / województwom RP prawne drogi obrony przed samowolą władzy centralnej?

  "Bo, dajmy na to, takie rondo imienia, za przeproszeniem, Gierka, w Sosnowcu"

  A od kiedy to Sosnowiec jest częścią Śląska? Czy rzetelność dziennikarska nie powinna skłaniać do pisania o samorządach górno-śląskich i zagłębiowskich?

  "ten drugi (Piłsudski) od lat dumnie siedzi na Kasztance w samym centrum Katowic."

  Taaaa... A przyjrzał się Pan panie Redaktorze okolicom hmmm... tylnych nóg owego zwierza? Ja też nie jestem szczególnie ciekawy owych okolic, ale podobno owa Kasztanka przypomina ogiera? http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/695355,co-ma-kasztanka-miedzy-nogami-czyli-dwa-pomniki-pilsudskiego-w-katowicach,id,t.html

  "okiełzać rozlew śląskiej krwi o Ziętka. Bo wojewoda z PiS i sympatyk PiS nie mogą się poranić dla jakiegoś śląskiego symbolu."

  To kwestia raczej rozlewu PiSowskiej krwi a nie śląskiej? Wszak wojewoda z rzeczy wspólnych ze Śląskiem ma tytuł i miejsce zamieszkania... Jeśli dobrze pamiętam publikacje prasowe po jego mianowaniu, to aparatczyk partyjny zawdzięczający "centrali" posadę (wraz z wiążącymi się z nią apanażami, wielokrotnie przekraczającymi jego dotychczasowe zarobki), więc gorliwie udowadniający "centrali" państwowo/partyjnej, że nikt od niego lepiej nie będzie realizować idiosynkrazji - jak Pan to określił - Prezesa Polski.

  "Inaczej Pana partia będzie miała tu, za przeproszeniem, przesrane."

  Oj, nie prorokowałbym tak panie Redaktorze. Gen. Ziętek jest postacią "z innej bajki" dla ludzi z pokoleń młodszych od Pańskiego. Poza tym program 500+ ma niebagatelne znaczenie dla setek tysięcy ludzi z trudem wiążących koniec z końcem po likwidacji większości przemysłu wydobywczego, hutniczego, maszynowego, chemicznego, ...

  "jesteśmy w stanie skrzyknąć się szybko, gremialnie zaprotestować i ewentualnie przepędzić w trzy wiatry policję historyczną i państwową."

  Ha, ha, ha, chciałbym to zobaczyć!

  "To chyba moja wrodzona szlachetność przemówiła."

  A czy Pana wrodzona szlachetność może przemówić do działu cenzury, pardon, moderatorów w Polityce, by opublikowała moje komentarze pod Pana poprzednim wpisem na blogu? Co prawda jeszcze nie minęło standardowe 15 dni "przetrzymywania na półce" moich komentarzy, ale nim się pozbierają i opublikują, to standardowe 2 tygodnie miną jak z bicza strzelił.
 • 2017-09-04 09:42 | Mały pluszowy miś

  Re:Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

  Czy nie można by zastosować wobec pomników pomysłu analogicznego do opisanego w https://dwagrosze.com/2007/06/byy-sobie-czogi-dwa/ ? Opatrzeć pomniki czy ulice stosownymi tabliczkami informacyjnymi, przedstawiającymi blaski i cienie karier w/w postaci?
 • 2017-09-04 13:06 | Mały pluszowy miś

  Re:Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

  Cóż, jeden z moich komentarzy nie przeszedł moderacji, nie wiem, która jego część, więc teraz wyślę komentarz "poszatkowany" na poszczególne kwestie, tak by dać PT moderatorom możliwość "niepuszczenia" tylko tych kwestii, które z jakiś względów nie mogą zostać opublikowane:

  "Czy nie byłoby więc zbytnią śmiałością stwierdzenie, że śląskie samorządy mają za nic stanowione przez Pana prawo?"

  Ależ Panie Redaktorze, czyżby cieszyło Pana to, że samorządy "migają się" od bezzwłocznego, pełnego i gorliwego stosowania się się do pomysłów płynących z samej centrali? Ha, to może uczynić krok dalej - wszak autonomia mogłaby zagwarantować poszczególnym ziemiom / województwom RP prawne drogi obrony przed samowolą władzy centralnej?
 • 2017-09-04 13:07 | Mały pluszowy miś

  Re:Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

  "okiełzać rozlew śląskiej krwi o Ziętka. Bo wojewoda z PiS i sympatyk PiS nie mogą się poranić dla jakiegoś śląskiego symbolu."

  To kwestia raczej rozlewu PiSowiskiej krwi a nie śląskiej? Wszak wojewoda z rzeczy wspólnych ze Śląskiem ma tytuł i miejsce zamieszkania... Jeśli dobrze pamiętam publikacje prasowe po jego mianowaniu, to aparatczyk partyjny zawdzięczający "centrali" posadę (wraz z wiążącymi się z nią apanażami, wielokrotnie przekraczającymi jego dotychczasowe zarobki), więc gorliwie udawadniający "centrali" państwowo/partyjnej, że nikt od niego lepiej nie będzie realizować idiosynkrazji - jak Pan to określił - Prezesa Polski.
 • 2017-09-04 13:08 | Mały pluszowy miś

  Re:Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

  "jesteśmy w stanie skrzyknąć się szybko, gremialnie zaprotestować i ewentualnie przepędzić w trzy wiatry policję historyczną i państwową."

  Ha, ha, ha, chciałbym to zobaczyć!
 • 2017-09-04 14:50 | Milan B

  Re:Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

  Ohydny artykuł! Naprawdę! Forma donosu absolutnie nie pasuje do łamów Polityki. Jeszcze na dodatek taka żałosna i lizusowska. Rozumiem prześmiewcze intencje ale nie tędy droga. Do pisu nie dociera nic co by ich szczególnie nie ubodło. To formacja bez charakteru, zbieranina żądnych władzy kreatur, dla których liczy się jedynie stołek, kumoterstwo i rodzinne popychadła na co pomniejsze stołki. Pańskie podpowiedzi to kij w mrowisko. Kiedy wiadomo, że na siłę trzeba utrzymać plajtujące i nierentowne kopalnie. Tu trzeba głośno, wyraźnie i mądrze się wypowiadać aby ta klika pisowska cichaczem i po nocach nie załatwiła sprawy ręka w rękę z partyjnym koścółkiem i naczalstwem popapranej Solidarności. Wyśmiewanie owszem ale w sposób otwarty z ciągłym przytaczaniem wypowiadanych przez Kaczyńskiego epitetów do narodu, o jego "cudownym" ocaleniu z internowania w stanie wojennym, o jego rodzinie, również "cudownie" ochronionej przez Bieruta. To nagłaśniać, bo być może po latach, ktoś gdzieś kiedyś wykopie we własnych szpargałach jakąś notatkę o jakimś nieznanym agencie, który w przymusowo z własnej nicości stawia wszystko na głowie.
 • 2017-09-04 16:22 | żyga

  Re:Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

  Data.Rozumiem ,żeś wróg prezesa 3 tysiąclecia.Ale pisząc bzdury ,bronisz prezesa .Czyżby nastał nowy etap walki sparciałej zmiany, o utrzymanie się na ziemi.
 • 2017-09-04 17:02 | jakowalski

  Re:Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

  Przecież taki Piłsudski był postacią znacznie bardziej kontrowersyjną niż Ziętek czy nawet Gierek, jako że Piłsudski doszedł do władzy poprzez z definicji nielegalny i na dodatek krwawy zamach stanu, był on odpowiedzialny bezpośrednio za faszyzację kraju w tym szczególnie za prześladowanie opozycji, w tym nawet centrowej i prawicowej (np. Witos czy Korfanty, o socjalistach już nie wspominając) oraz jest on pośrednio odpowiedzialny za klęskę wrześniową. Kiedy wreszcie przyjdzie czas na odsanacyjnienie nazw ulic, parków i placów w Polsce?
 • 2017-09-06 13:22 | abchaz

  Re:Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

  Bone cukrową wraz ze skomplikowanymi kursami wymiany paczki kawy na alkohol z dodatkiem niepociętych gilz na metry,wypełnionych drobno siekanymi podkładami kolejowymi, wspominam z rozczuleniem.
  Ale prawem empatii młodości oraz wiary (tak wiary w prawość) ówczesnych wodzów,wyłączając tow Decembra,bronie Gierka i specjalnie Jorga .
  W przeciwieństwie do aktualnego Wodza,który zaznał jeno upokorzenia starszego bibliotekarza oraz "nielojalki".Inaczej mówiąc życie jedwabne z ochroną zbrojną.

 • 2017-09-06 20:33 | EwaAnnaBarbara

  Re:Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

  Dekomunizacja przez usuwanie wydarzeń i ich aktorów z przestrzeni publicznej, to fałszowanie historii. Jeśli któryś z pomników razi oczy, bo wyjatkowa szuja (mam na myśli Leniny, Staliny, Dzierżyńskie), to zgoda. Usunać. Ale reszta? Jeden z komentatorów proponuje opatrzenie pomnika tablica informacyjna: kto to, czym się odznaczył i kiedy. Wystarczy. Podobnie z ulicami, placami, parkami, rondami. Ja już kilka razy proponowałam na F-book, żeby historii nie przerabiać. Komentować zawsze można, ale nie wolno jej zmieniać.
 • 2017-09-08 03:47 | Berbla

  Re:Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

  Panie Dziadul! Piękny donosik! Czy ustawa i działania Prezesa nie przypominają Panu pewnego Pierwszego Sekretarza słynącego z powiedzonka -"Ja wam rzucam myśl - a wy go łapcie!" ???
  P.S. Dawno nie byłam w Katowicach - co się dzieje w December Palace?
 • 2017-09-08 23:34 | Mad Marx

  Re:Dekomunizacja na Śląsku: Edward Gierek i Jerzy Ziętek mają zniknąć

  Swoją drogą stojący w Katowicach pomnik Piłsudskiego, który wsadził do mamra Korfantego, któremu zawdzięczamy przyłączenie znacznej części Górnego Śląska do Polski zakrawa na historyczną kpinę